30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Stran: [1] 2 3 ... 10

Autor Téma: Řešení pokut - RAKOUSKO  (Přečteno 97967 krát)

Mesec

  • Příspěvků: 1 001
    • Zobrazit profil
Řešení pokut - RAKOUSKO
« kdy: 22 Srpna 2017, 20:16:50 »

UPDATE 22.10.2017

Vzhledem k častým dotazům skrz případy z Rakouska chci přispět informacemi, které jsem získal dobrovolným rozhovorem od rakouského policisty z odpočívadla, čtením z místního fora a také svými poznatky a hlavně dlouhým googlením a překládáním rakouského práva.

Kdo chce si počíst celý zákoník, může zde: https://www.jusline.at/gesetz/stvo.

Výši pokut si můžete spočítat zde: https://autorevue.at/bussgeldrechner, kdy vyberete typ přestupku a rozsah provinění.

A našel jsem velmi zajímavý komentář uživatele G o dopise z Rakouska, čti druhý příspěvek odspodu. Celý text zde: http://www.autoplenum.at/forum/d/32539/anonymverfuegung

Dopis, ze kterého jsem čerpal  a odkazoval mě dál, tak je zde: https://www.30kmh.cz/index.php?topic=4508.0



1. POLICIE

Nejčastěji ji můžete potkat na dálnicích, jak sedí v autě a měří rychlost, jak někteří občané říkají, "Radarpistol", samozřejmě lze je potkat i kdekoliv jinde.

Rozhovor nejspíše začne dotazem "Sprechen Sie Deutsch - Mluvíte německy?. Vaše odpověď i přes jazykové znalosti rodilého mluvčího bude jednoduché "NE". Tím jste jasně dali najevo, že německy moc neumíte a jednání bude obtížné.  Pak nejspíše padne věta "Papiere bitte - Doklady prosím", takže předložte doklady, policista si obejde auto a tím by měla kontrola skončit.

V případě přestupku překročení rychlosti (něm. Geschwindigkeit) začne vymáhat z vás pokutu (něm. Strafe) plus číslovka. Pokuty rychlosti ve všech oblastech startují od 30 Eur a zvedají se podle místa (dálnice/obec/mimo) a výše překročení rychlosti.

Máte možnost zaplatit na místě v hotovosti a nebo každý vůz je opatřený karetním terminálem. V případě, že nemáte dostatečnou hotovost či dostatek financí na účtě, tak dle policisty jsou další dvě možnosti, co lze teoreticky udělat.

a) zabavení věcí či auta - k tomu svoluje §26 StGB, kdy objekty použité k trestnému činu, lze zabavit rozhodnutím orgánu. Druhý odstavec tohoto paragrafu zase říká, že konfiskace musí být zamítnuta, pokud je nepřiměřená významu aktu.

b) vyměření trestu odnětí svobody - k tomu zase svoluje §19 StGB, kdy v případě lze uložit trest odnětí svobody v případě beztrestnosti pokuty.

Dal jsem si tu práci a googlil pod německými odkazy "nezaplacená pokuta v Rakousku, zabavení auta Rakousko či co se stane, když nezaplatím pokutu".
I přes veškerou práci jsem nenašel ŽÁDNÉ informace skrz zabavování aut či věcí v německém jazyce, jen pouze jeden český dotaz motorkáře z loňského roku, kterak mu zabavili SPZ a doklady, nejspíše i nezákonně.


2. ÚŘAD
A) Jedete někam na dovolenou a přijde fotka s dopisem (něm. Anonymverfügung), který je dokonce přeložen i do češtiny. Zase podle výše a místa překročení rychlosti se liší pokuty, kterou lze spočítat odkazem výše. Tento dopis jak již z názvu vypovídá, je anonymní a tudíž určen osobě, o které  lze čekat, že ví kdo ten daný vůz řídil. V případě nezaplacení do čtyř týdnů je tato fáze  ukončena, jelikož podle rakouského řádu jste nevinní.

B) Jenže to ignorací nekončí a nastává další fáze, resp. přijde opět další dopis (něm. Strafverfügung), kde bude pokuta vyšší, ale je zase dále možnost udat řidiče. Když s tím nesouhlasíte, máte možnost to 4 týdny ignorovat a pak lze očekávat správní řízení.

Tento dopis upravuje §40 VStG, kde vlastně píše, že je nutné celou situaci přezkoumat a hned v prvním odstavci jsme odkazování na §45 VStG  zákona, kde se úřad zdrží jakéhokoliv trestního jednání vůči vám, pokud:

a) žalobu nelze prokázat
b) existují okolnosti, které vylučují vaši odpovědnost
c) okolnosti zabraňují dalšímu řešení (!!)
d) vymáhání práva je neúměrné vůči skutku a úsilí by bylo nepřiměřené než výsledná pokuta

Zkrátka orgán vás může podle §40 VStG vyzvat k výslechu i v místě bydliště (předpokládá se rakouské) a řešit celou situaci dále. A buď bude uložena opět pokuta  a nebo trest náhradního vězení. Podle §64 VStG přispíváte na řízení jako pachatel 10 % výsledné pokuty, min. však hodnotou 10 Eur. V případě rakouského vězení jsou náklady 100 Eur/den, nicméně ty jsou účtovány místnímu úřadu, kde se vězení nachází.

Bohužel ne vždy tyto informace jsou v dopisech řečeny a tím pádem prakticky nikdo nezúčastněný neví, co má či nemá dělat.


3. SPRÁVNÍ ŘÍZENÍ


- vzhledem k nedostatečným informacím a zkušenostem bude tato kapitola postupně doplněna


4. OSTATNÍ
V originálních dopisech z Rakouska tamějším lidem  ŽÁDNÉ informace o čísle OP vůbec nejsou vidět, tak logicky nemohou být i vůči té naší.
Co se týče SPZtky, tak pouze o tomto dopise ví úřad, třeba z toho Salzburgu nebo Vídně.  Takže policajt bůhví odkud NEMÁ žádné informace o vašich přestupcích někde  na druhém konci Rakouska a tudíž NELZE vás jakýmkoliv způsobem trestat třeba tím populárním zabavením auta, tedy ho nemůže mít ani ten od hranic. Pro klidné spaní si klidně vyměňte SPZ, až tam příště pojedete.

Radary  lze nejčastěji očekávat:
a) úseky tzv. IG-L, kde je snížena rychlost skrz emise
b) v okolí velkých měst (Vídeň, Linz, Salzburg....)
c) v rozestavěných úsecích (tzv. Section Control)
d) někdy na hlavních ulicích měst či ve vesnicích

Taktéž ne všechny radary jsou všude aktivní, nejčastěji je to taková velká plechová bouda u silnice, co fotí zezadu nebo dvojice kamer postavená u silnice či na sloupu.

Jen nastává otázka, kde získají o vás informace. Odpověď nám předkládá Vyhláška č. 343/2014 Sb, konkrétně §2c, kde je zmínka o Schengenském informačním systému, resp. systém EUCARIS, díky kterému je možné, aby si jakýkoliv orgán vyhledal informace o každém z členských států.


« Poslední změna: 22 Října 2017, 08:47:16 od Mesec »
IP zaznamenána

Mesec

  • Příspěvků: 1 001
    • Zobrazit profil
Re:Řešení pokut - RAKOUSKO
« Odpověď #1 kdy: 05 Září 2017, 13:46:52 »

Update 5.9.2017
IP zaznamenána

mmprelude

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:Řešení pokut - RAKOUSKO
« Odpověď #2 kdy: 21 Září 2017, 10:20:55 »

Aha, zajímavé informace. Takže na to kašlat a dělat mrtvého brouka? Já mám zatím dva nedoporučené dopisy. Jel jsem totiž jako prase 58km/h na 50ce v jednu ráno, kde se i v obcích střídala 60ka se 100vkou a nějakou fikanou padesátku jsem nějak přehlíd.

První přišel 13.7. Anonymverfügung v němčině a na druhé straně nějaký obecný překlad pojmů. Pokuta 30 EUR.

Druhý opět nedoporučený 8.9. Určení totožnosti řidiče a formulář, vše v češtině i formulár, nicméně poučení: "Vezmete prosím na vedomí, že pri jednaní s rakouskými úrady je treba používat nemecký jazyk." (no v češtině :D ř a ě jim moc nejde) Na formuláři jsou také přihlašovací údaje na internet, k nahlášení řidiče.

Vzhledem k tomu, že oba dopisy vlastně nepřišly, zatím nijak nekonám. Používat internetové přihlášení nehodlám, neboť bych tím potvrdil doručení. Výše jsem ale četl, že pokud není pokuta zaplacena do 4 týdnů, tak je dle rakouského práva přestupek zrušen.... to nějak nekoresponduje s tím druhým dopisem, který došel po skoro dvou měsících.

IP zaznamenána

Mesec

  • Příspěvků: 1 001
    • Zobrazit profil
Re:Řešení pokut - RAKOUSKO
« Odpověď #3 kdy: 21 Září 2017, 11:57:10 »

To totiž záleží, co se přesně v druhém dopise píše. Nicméně zkouší to a reálně se pak nestane nejspíše vůbec nic.
IP zaznamenána

Efka03

  • Příspěvků: 28
    • Zobrazit profil
Re:Řešení pokut - RAKOUSKO
« Odpověď #4 kdy: 03 Října 2017, 06:42:29 »

Díky za souhrnný soupis.
IP zaznamenána

vitana

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Re:Řešení pokut - RAKOUSKO
« Odpověď #5 kdy: 09 Října 2017, 23:09:48 »

To totiž záleží, co se přesně v druhém dopise píše. Nicméně zkouší to a reálně se pak nestane nejspíše vůbec nic.
Už tu někdo řešil druhý, tj. doporučený dopis a jeho převzetí či ignorování?
IP zaznamenána

marthass

  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
Re:Řešení pokut - RAKOUSKO
« Odpověď #6 kdy: 16 Října 2017, 21:59:52 »

Ahoj, mně teda vyloženě Anonymverfügung nedošel. Ten dopis vypadá trochu jinak. Nemám tam možnost udat jiného řidiče atd. Jen prostě info o přestupku a info o účtu kam zaplatit do 4 týdný. Dopis mi přišel o 14 dní později od data vystavení. Nedoporučeně.
Máte už někdo ozkoušeno, jak na to?
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Řešení pokut - RAKOUSKO
« Odpověď #7 kdy: 17 Října 2017, 00:28:20 »

Oni prostě ještě rakouští soudruzi nepochopili, že český ovčan (který jezdí po Evropě) není úplně stejný jako rakouský ovčan a hned se neosype a nevysype.
Na placení je vždy času dost, zatím je poměr výnosů a nákladů ještě přiznivý. 
IP zaznamenána

marthass

  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
Re:Řešení pokut - RAKOUSKO
« Odpověď #8 kdy: 17 Října 2017, 11:26:24 »

No to doufam ze mi nekdo poradi jak to vybojovat.
Zatim co jsem cetl, tak nekdo radi neresit a dalsi skupna jsou totalne osypaní. Ti platěj a vyzdvihují zabavování vozidel atd. :) tomu nevěřím.
Někteří se i ohání tím, že výměna RZ nepomůže, že je přestupek veden na majitele vozidla, nikoliv na vozidlo. Tolik legend a mýtů kolem Rakouska.

Jaký je tedy finální postup pro ty co nechtějí zaplatit?
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Řešení pokut - RAKOUSKO
« Odpověď #9 kdy: 17 Října 2017, 12:34:28 »

Jaký je tedy finální postup pro ty co nechtějí zaplatit?

Nestahovat kalhoty, když brod je ještě daleko. Kolem českého správního deliktu také bylo mnoho obav a nakonec se ukázalo, že prostá ignorace vyřeší výrazně nadpoloviční počet žádostí o výpalné. S tím zabavováním vozidla to vidím asi tak: když si zjednodušíte "rakouskou" slovní zásobu na "Gruess Gott" a "Dolmitscher", těžko si někdo dovolí Vám zabavit auto, když vůbec nerozumíte tomu, z čeho jste obviněn (viz čl. 6 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv). A když by si Polizei dala tu práci Vám tlumočníka sehnat, už si před jeho zraky těžko dovolí zabavit vozidlo v hodnotě nepřiměřeně převyšující objem dlužných pokut.
IP zaznamenána

Mesec

  • Příspěvků: 1 001
    • Zobrazit profil
Re:Řešení pokut - RAKOUSKO
« Odpověď #10 kdy: 17 Října 2017, 13:08:33 »

Přesně, je to nahoře v článku. Nemohou kvůli pokutě zabavit auto třeba za 1500 Eur (moje) když by byla pokuta třeba 50 Eur.

Já ačkoliv rozumím a umím dobře německy, tak se s nikým nevybavuji. Když rozumíte, oni si víc dovolí. Nicméně jedno se musí nechat, vždy se chovali zdvořile.

Za další hodně lidí prostě neví a raději zaplatí aby měli klid. Ono zrovna Školní a úřední ještě rakouská němčina je dost složitá, leč stačí Copypasta do Googlu a hned se snadno dovtípíte.

Jenže ono je i dost Čechů líných či pohodlných si zjišťovat informace a bránit se u nás, stačí chvilka googlení a hned máte studnu informací. Jenže tohle v TV Nova neřeknou, protože ti lidi by to pak začali dělat a to přece nesmíme dopustit...
IP zaznamenána

Mesec

  • Příspěvků: 1 001
    • Zobrazit profil
Re:Řešení pokut - RAKOUSKO
« Odpověď #11 kdy: 22 Října 2017, 08:46:46 »

UPDATE 22.10.2017
IP zaznamenána

mmprelude

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:Řešení pokut - RAKOUSKO
« Odpověď #12 kdy: 05 Listopadu 2017, 20:22:18 »

Tak dva dopisy do schránky proběhly. Teď je na poště třetí, konečně doporučený, pošťačka ho ale byla schopna dát tchýni. Zítra je poslední den k vyzvednutí. Mám ho převzít, nebo se na to vykašlat? Auto už dávno nemám. Fascinuje mě výdrž Ute ohledně přestupku 53 na 50ce! Mám chuť to nepřevzít. Co se může stát, když se jim tento vrátí jako nedoručený?
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Řešení pokut - RAKOUSKO
« Odpověď #13 kdy: 05 Listopadu 2017, 20:38:42 »

Když jim neodpovíte, tak je velmi pravděpodobné, že  bude game over. Asi bude Vaše jméno někdo v rakouském systému, ale po promlčecí době by i to mělo zmizet. Ještě je varianta jim nahlásit nějaké jiného Helmuta, který tam určitě nepojede (bezdomovec, toho času nebožtík, apod. ) Fun faktor by byla nějaká s.r.o. u které máte šanci se dozvědět, jestli to úsilí pokračuje.
IP zaznamenána

smg465

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 147
    • Zobrazit profil
Re:Řešení pokut - RAKOUSKO
« Odpověď #14 kdy: 20 Listopadu 2017, 20:05:44 »

Známý Rakušan, si zařídil firmu v ČR a na ni přihlásil svoje auta, se kterými jezdí po Vídni. Radary a parkování mu bylo ukradené, nikdy si z toho nic nedělal. Jenže mu začali chodit do Čech dopisy, nejprve chodily na firmu, teď chodí na adresu jednatele. Má tam pokuty za 3000 EUR. Všechny zatím ignoruje. Jsem zvědav jak to bude pokračovat, budu informovat.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2 3 ... 10