30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Stran: [1] 2 3 ... 7

Autor Téma: Rychlost Rakousko - doporučený dopis  (Přečteno 55276 krát)

e-m

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 254
    • Zobrazit profil
Rychlost Rakousko - doporučený dopis
« kdy: 12 Dubna 2017, 14:50:05 »

Zdravím pánové,
i přes to, že jsem zde podobná témata studoval, obracím se na Vás pro radu.

Situace: Řidič motorového vozidla údajně hrubě porušil rakouské předpisy, pirátil celých 60 km/h na 50 km/h.

Auto je psáno na právnickou osobu, ta pravděpodobně nabonzovala toho, kdo měl auto zapůjčeno. Rakouské úřady zaslaly nabonzovanému žádost o výpalné 30 E. Součástí byl český překlad, doručeno pouze do schránky. Toto bylo nabozovaným ignorováno.

Nyní má nabonzovaný doporučenou zásilku ze zahraničí na poště. A já se táži -- pokud ji bude nabonzovaný ignorovat, bude:
  • shledán vinným a při příští návštěvě Rakouska si to vyžere, nebo
  • se aplikuje něco jako sprdel a pokuta bude vymáhána po provozovateli vozidla?

Jaký postup doporučujete? Aktuálně se kloním k variantě, že nabonzovaný dopis převezme a sdělí milému rakouskému úřadu, že předmětné vozidlo v době spáchání údajného přestupku něřídil a ať jej přestanou obtěžovat.

Díky za jakoukoli radu.

e-m.
IP zaznamenána

PVS

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 338
    • Zobrazit profil
Re:Rychlost Rakousko - doporučený dopis
« Odpověď #1 kdy: 12 Dubna 2017, 15:10:56 »

Doporučeně ze zahraničí... Víme přesně od koho? Já když neočekávaně dostanu doporučenou zásilku, vždy se předem zeptám, kdo je odesílatel - pošťačku jsem léta neviděl, zajdu s oznámením na místní poštu k okýnku a zeptám se. Ještě nikdy mi neodmítli informaci sdělit.

Pokud by šel rakouský orgán po pirátovi takhle adresně, je lepší převzít a vědět, o co jde - i v Rakousku mají něco jako fikci doručení. A potom podle obsahu reagovat a využít všech možností.

ZPĚTNĚ EDITOVÁNO (možná předčasně a stále ne úplně věcně správně, ale lepší, než vyložený nesmysl):

SprDel je bolševický výmysl fízlovského zmrda a nemá v civilizovaných zemích obdoby (ČR má ostatně více takových specifik...). Konkrétně v Rakousku i v Německu musí být řidič, pokud se cuká a nechce zaplatit, usvědčen na základě důkazů a potom dostane pokutu. Ten bolševický fízlovský zmrd se evidentně sice inspiroval u zakomplexovaného jihovýchodogermánského kmene (u Rakouských soudruhů), ale podle mého samostudia to vypadá, že to napasoval na českou realitu tak nějak specificky počesku. Že to v Rakousku funguje asi trochu jinak...

V Německu náš ekvivalent SprDele nemají, řidič, pokud se cuká a nechce zaplatit (germánská střední střída se obvykle moc necuká), musí být usvědčen na základě důkazů a potom dostane pokutu. Nelze vymáhat pokutu od provozovatele vozidla. Ale pozor, to neznamená, že se jejich policie nesnaží o identifikaci. V případě odmítnutí odpovědnosti policie celkem běžně přijede za provozovatelem na jeho adresu udělat osobně jeho identifikaci a stejně tak všech osob, které momentálně na této adrese zastihne, podle fotky z radaru. Je jasné, že do ČR nepojedou, to není v jejich jurisdikci.
 
V Rakousku jsem identifikoval jako prekurzor naší Objektivní odpovědnosti provozovatele vozidla (schválně nepíšu SprDel) pod § 49a Anonymverfügung (Verwaltungsstrafgesetz), který se dá označit jako "Odpustek" v pravém slova smyslu. Zatím podle toho, co jsem vyhledal a hlavně mým nedostatečným intelektem pochopil:
- jedná se o paragraf přestupkového zákona, takže jde o zrychlení přestupkového řízení (nejenom v dopravě),
- postupně v průběhu let utahovali šrouby a z limitu 200 EUR se to postupně dostalo na 365 EUR pokuty, kdy odpustek můžou poslat,
- nejprve přijde domnělému pachateli (v našem případě provozovateli vozidla) odpustek, na zaplacení má lhůtu 4 týdny,
- uvedený § v bodě 6 uvádí, že "Die Anonymverfügung ist keine Verfolgungshandlung", a podle odst. 7 se výměnou za včasné zaplacení dostává neznámému pachateli slibu, že po něm úřady již nadále nebudou pátrat, takže evidentně odpustek,
- v komentářích jsem dohledal, že zaplacením se také pachatel vyhne zápisu do rejstříku přestupků, což bude asi jedna z hlavních motivací pachatelů tento odpustek bez keců zaplatit,
- pokud nezaplatí včas, tak nabídka odpustku padá a sprostý podezřelý (v našem případě provozovatel vozidla) již nemůže využít velkorysosti vrchnosti a běží klasické přestupkové řízení, ve kterém podezřelému budou přestupek dokazovat,
- nikde jsem dosud nenašel informaci o tom, že pokud se přestupek onomu podezřelému neprokáže, že mohou opět chtít výpalné za správní delikt od provozovatele vozidla jako v ČR (netvrdím, že to neexistuje, jenom jsem to dosud nenašel)
- dále jsem v jednom rozboru pochopil, že odpustek nelze poslat na základě měření z radarů, které provozují tzv. "beauftragte Private" na základě smlouvy s městem
- podle § 103 odst. 2 KFG musí provozovatel sdělit informace o řidiči (Lenkererhebung / Lenkerauskunft); ten odstavec je dosti složitý a přes právnickou latinu jsem tak nějak pochopil, že požadavek úřadu na tuto informaci má přednost před právem odepřít výpoveď - to by mohl být ten zmiňovaný konflikt s ústavou podle uziv níže... Odstavec také definuje identifikátory řidiče - doslovně jména a adresu (není tam explicitně uveden datum narození, takže to mají rakouští pyráti trochu snazší). V dalším z komentářů jsem pak v souvislosti s tímto našel, že "...v návaznosti nato (po identifikaci) bude se skutečným pachatelem zahájeno řádné přestupkové řízení."

Zatím mi to ze zjištěných informací vychází, že v Rakousku mají odpustek ve smyslu - ulehči nám práci a za to se ti revanšujeme tím, že nebudeš v evidenci zločinců, pokud nezaplatíš, skutečného viníka najdeme a ztrestáme. Ale že to není SprDel jako v ČR ve smyslu - prachy jsou priorita, vždy někdo zaplatí, primárně provozovatel...
Ale budu pátrat na netu postupně dál, protože mě to zaujalo. Chybí mi pochopení širších souvislostí podle rakouského práva a jakmile budu mít možnost pohovořit s nějakým rakouským právníkem, pokusím se vyzvědět více. Je možné, že ještě budu editovat, lepší než navždy mystifikovat.
« Poslední změna: 13 Dubna 2017, 09:17:05 od PVS »
IP zaznamenána

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 843
    • Zobrazit profil
Re:Rychlost Rakousko - doporučený dopis
« Odpověď #2 kdy: 12 Dubna 2017, 15:27:55 »

Citace
SprDel je bolševický výmysl fízlovského zmrda a nemá v civilizovaných zemích obdoby (ČR má ostatně více takových specifik...). Konkrétně v Rakousku i v Německu musí být řidič, pokud se cuká a nechce zaplatit, usvědčen na základě důkazů a potom dostane pokutu.

Nemáte pravdu. V Rakousku dostane provozovatel pokutu a ani nemrkne, protože si to dali i do ústavy, resp. po té, co to ústavní soud původně zrušil, si to nějakou fintou ošetřili, aby o tom nemohl rozhodovat. 
IP zaznamenána

PVS

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 338
    • Zobrazit profil
Re:Rychlost Rakousko - doporučený dopis
« Odpověď #3 kdy: 12 Dubna 2017, 15:35:46 »

Před chvílí jsem to konzultoval s kolegou Němcem který (není rakouským právníkem, takže trochu s rezervou) má na starosti obchod a jezdí často do naší továrny v Rakousku, který pirátí a chodí mu pokuty z obou zemí. Jak mi to popsal tak předávám dále (že to takhle, jak jsem popsal, funguje v Německu, jsem byl sám svědkem). Říkal mi, že z Rakouska chodí normálně dopis provozovateli i do Německa, ale pokud není řidič z radaru rozpoznatelný, že mají smůlu. Vyloženě jsem se jej ptal na srovnatelnost s naším SprDelem a tu odmítl.
Na druhou stranu je to Němec, ne Rakušák. Zkusím se zeptat nějakého rodilého Rakušáka, zdali znají SprDel, nebo ne.

Pokud se ukáže, že jsem vás mystifikoval, uvedu svůj post na pravou míru, jako pokání si prosvištím konkrétní paragrafy rakouského zákona o provozu a za trest si pak nedám své oblíbené viržínko... neplačte, sami si za to můžete.


EDIT: zatím se mi podařilo identifikovat "§ 49a VStG Anonymverfügung", což by našemu SprDeli mohlo odpovídat, ale zatím se nechytám v souvislostech a právních termínech. Ale v mezičase mezi poradami na tom dělám... Zatím se mi nedaří dohledat, zdali tam mají to překlopení zpět na SprDel... Na základě dosud zjištěných informací přecházím k editaci svého předchozího příspěvku a částečnému pokání (neb jsem původně asi tak daleko od pravdy nebyl)...
« Poslední změna: 12 Dubna 2017, 20:02:14 od PVS »
IP zaznamenána

e-m

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 254
    • Zobrazit profil
Re:Rychlost Rakousko - doporučený dopis
« Odpověď #4 kdy: 12 Dubna 2017, 15:39:30 »

Díky za rychlé reakce. Obviněný tedy vyčká na poslední den uložení zásílky a psaní převezme. Jakmile budu znát obsah dopisu, hodím sem sken.

e-m

PS: Ta nenažranost systému, kdy jsou kvůli 30 EUR schopni obesílat zahraniční občany, je neuvěřitelná.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Rychlost Rakousko - doporučený dopis
« Odpověď #5 kdy: 12 Dubna 2017, 15:41:29 »

PVS: Sice bych vám mohl napovědět, ale když už jste si ten domácí úkol zadal, tak vám to nebudu kazit. Jinak vám závidím váš optimismus, očekáváte-li od německého obchodníka fundované informace o detailech rakouského vnitrostátního práva. Holt asi v Helmutově si i skladník ve šroubárně běžně čte Vergilia v originále ...
IP zaznamenána

Carel

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:Rychlost Rakousko - doporučený dopis
« Odpověď #6 kdy: 12 Dubna 2017, 19:51:57 »

Jistě je tady spousta findovanějších osob,než já.Jen si vzpomínám že výraz "Anonymverfügung" jsem někde zahlídl.
Třeba Vám pomůže alespoň sken poslaných dokumentů.
http://www.motorkari.cz/tema/?t=193616

Kdybych byl uplně mimo,tak příspěvek smáznu ;-)
IP zaznamenána

PVS

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 338
    • Zobrazit profil
Re:Rychlost Rakousko - doporučený dopis
« Odpověď #7 kdy: 13 Dubna 2017, 09:16:19 »

Editováno - snad už do podoby, kdy na základě dosud vyhledaných informací nemám obavu udělat zkratkovitý, přesto logický závěr (na základě mých současných ne-znalostí rakouské reality) a podepsat se pod něj. Která je snad použitelná i pro naše potřeby tady. Průzkum bojem, případně pozdější insider-informace ukáží více, jak daleko jsem od skutečné reality.
« Poslední změna: 13 Dubna 2017, 09:28:47 od PVS »
IP zaznamenána

Thom@s

  • Příspěvků: 436
    • Zobrazit profil
Re:Rychlost Rakousko - doporučený dopis
« Odpověď #8 kdy: 15 Dubna 2017, 11:42:46 »

Myslím, že by bylo vhodné vytvořit sekci "Přestupky mimo ČR", protože nade vší pochybnost jich bude postupně přibývat a hledat příspěvky na toto téma jednotlivě v rychlosti, červených atp. je nic moc.
« Poslední změna: 15 Dubna 2017, 11:46:18 od Thom@s »
IP zaznamenána

e-m

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 254
    • Zobrazit profil
Re:Rychlost Rakousko - doporučený dopis
« Odpověď #9 kdy: 26 Dubna 2017, 10:43:56 »

Dobrý den pánové,
včera si sprostý podezřelý vyzvedl dopis z Rakouska. Poslali totéž co předtím, jen doporučeně.

Obsah:
  • Příkaz k úhradě v českém jazyce (v příloze)
  • Příkaz k úhradě v německém jazyce
  • Pokyny k platbě

Zadarmo jim to podezřelý dát v žádném případě nechce. Jediné, čemu se chce vyhnout je, aby se přestupek nějakým způsobem vrátil na provozovatele vozidla (právnickou osobu). Navrhoval bych provést průzkum bojem -- podat odpor a současně si vyžádat kopii spisu. Pak by se vidělo, co dál.

Díky za jakékoli rady.

e-m.

IP zaznamenána

PVS

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 338
    • Zobrazit profil
Re:Rychlost Rakousko - doporučený dopis
« Odpověď #10 kdy: 26 Dubna 2017, 11:12:04 »

Skutečně je ten druhý doporučený dopis úplně stejný???

Vyjděme z toho, že je a že jen přeposílají neustále to samé, tak bych asi zvolil postup aktivního odporu a to výhradně v češtině doporučeným dopisem:
- Podávám odpor.
- Já nerozumět vaší hatmatilka, proto vycházím z informací a poučení ve vaší české verzi; v případě, že bude tento odpor z jakéhokoliv důvodu vámi považován za nedostatečná, žádám o náhradní lhůtu a vyčerpávající poučení ve svém rodném jazyce.

Potom buď zahájí přestupkové řízení (budeme reagovat podle pokynů, např. naprášíme řidiče, který neštastnou náhodou v mezidobí zahynul), nebo to nechají vyhnít.
IP zaznamenána

dan010

  • Příspěvků: 83
    • Zobrazit profil
Re:Rychlost Rakousko - doporučený dopis
« Odpověď #11 kdy: 26 Dubna 2017, 18:04:30 »

Bych jim těch 30€ taky neposílal a napsal bych jim, že pokud mají v base televizi a dají mi tam k obědu Wiener Schnitzel, k svačině Kaiserschmarrn a k večeři Spätzle, tak si tam těch 8 hodin rád odsedím, ať mi pošlou místo a čas nástupu, že to je dobrej nápad na zážitkový pobyt a že vezmu rodinu s sebou a aby mi to nebylo dlouhé, tak za mnou přijdou odpoledne na návštěvu. :-D
IP zaznamenána

e-m

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 254
    • Zobrazit profil
Re:Rychlost Rakousko - doporučený dopis
« Odpověď #12 kdy: 28 Dubna 2017, 15:53:21 »

Dopis je úplně stejný, ani se neobtěžovali upravit datum.

O víkendu obviněný něco sesmolí a hodím to sem.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Rychlost Rakousko - doporučený dopis
« Odpověď #13 kdy: 28 Dubna 2017, 16:26:43 »

dan010: A nebo jestli by šlo se nechat zavřít přes noc a v roční době aby se tam dala naplánovat dovolená autem ve Středomoří s přespáním zdarma v Rakousku  ;D
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 139
    • Zobrazit profil
Re:Rychlost Rakousko - doporučený dopis
« Odpověď #14 kdy: 28 Dubna 2017, 21:12:48 »

Lol, mne dostala ta věta, že styk s rakouskými úřady musí být v němčině…
IP zaznamenána
Stran: [1] 2 3 ... 7