Jan Novák: Zjistěte kdy a podle jakého § odložili původní přestupek.
Jestli řidiče odložili podle správného § ještě před promlčením tak po provozovateli jít můžou.
Přestupek už promlčený je.. zaměřte se na ten způsob odložení.. vrátit to na přestupek je WIN..
Jestli je promlčený i bývalý SprDel je sporné, ale provozovatel určitě bude argumentovat že je promlčeno.
Tak přesupek ze začátku října 2016 odložili dle paragrafu 76 koncem října 2017 a predtim jeste predvolali Helmuta a posta ztratila ten dopis a vyplatila nahradu uradu.
Takze podle me lozeny win - promlčený přestupek a navíc nezákonně zahájený sprdel..
Sprdel mimo tento konkrétní případ ale patrně promlčený nebude
250/2016
Přechodná ustanovení(1) Na přestupky a dosavadní jiné správní delikty, s výjimkou disciplinárních deliktů, se ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona hledí jako na přestupky podle tohoto zákona. Odpovědnost za přestupky a dosavadní jiné správní delikty, s výjimkou disciplinárních deliktů, se posoudí podle dosavadních zákonů,
pokud k jednání zakládajícímu odpovědnost došlo přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona; podle tohoto zákona se posoudí jen tehdy, jestliže to je pro pachatele příznivější.(2)
Ustanovení dosavadních zákonů o lhůtách pro projednání přestupku nebo jiného správního deliktu, lhůtách pro uložení pokuty za přestupek nebo jiný správní delikt a lhůtách pro zánik odpovědnosti za přestupek nebo jiný správní delikt
se ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona nepoužijí. Odpovědnost za přestupek a dosavadní jiný správní delikt však nezanikne dříve, než by uplynula některá ze lhůt podle věty první, pokud k jednání zakládajícímu odpovědnost došlo přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona.
Z přednášky parazitům:
2) Přechodné ustanovení ve vztahu k promlčecí době Dosavadní ustanovení o lhůtách pro projednání přestupku nebo jiného správního deliktu, lhůtách pro uložení pokuty za přestupek nebo jiný správní delikt a lhůtách pro zánik odpovědnosti za přestupek nebo jiný správní delikt se ode dne nabytí účinnosti zákona č. 250/2016 Sb. nepoužijí.
Použije se tedy úprava promlčecí doby v obecné úpravě (případně odchylná promlčecí doba ve zvláštním právním předpise zakotvená sněmovním tiskem 929)
s tím, že odpovědnost nezanikne dříve, než by uplynula některá z lhůt podle dosavadní úpravy*.
A zašťiťují to nějakým offtopic judikátem o protiprávnosti komunistického režimu
*Toto pravidlo není porušením zákazu retroaktivity, neboť podle Ústavního soudu se Listina základních práv a svobod v čl. 40 odst. 6 zabývá tím, které trestné činy lze stíhat (totiž ty, jež byly vymezeny zákonem v době, kdy byl čin spáchán), a neupravuje otázku, jak dlouho lze tyto činy stíhat (viz nález Ústavního soudu ze dne 21. prosince 1993, sp. zn. Pl. ÚS 19/93).
Což je podle mě kravina zcela proti duchu LZPS. To by znamenalo, že pokud je např. vražda promlčená za 20 let a je za ní provaz a podle nového zákona je promlčená za 5 let a je za ní doživotí, tak by stále mohli stíhat vraždu spáchanou před 19ti lety a dát za ní doživotí.
Takže obrana sporných sprdelí asi nebude zcela triviální a než to skončí u ÚS, už bude dávno po případech.