30kmhcz

Procesní záležitosti => Odborná literatura => Téma založeno: 2M 16 Srpna 2017, 12:42:53

Název: [návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: 2M 16 Srpna 2017, 12:42:53
Poslední aktualizace návodu červen 2020

Starší promlčecí lhůty už uplynuly a zvláštní úprava pro staré správní delikty byla zrušená ÚS nálezy ÚS Pl. ÚS 15/19 a Pl. ÚS 4/20 a tak platí pro dopravní přestupky už jen jedna promlčecí lhůta.

----------------------------------

Od data následujícího po dni přestupku je promlčení 1 rok.
Lhůta se restartuje zahájením řízení a vydáním rozhodnutí "vinen".
I když dojde k restartování tak je promlčeno nejpozději 3 roky po spáchání přestupku.
(Když by horní hranice pokuty byla aspoň 100000 tak je to 3 roky s restartováním a nejvýše 5 let)

----------------------------------

Vysvětlení
restartování lhůty.. promlčecí lhůta začíná běžet znovu od data restartování.
Zákon tomu říká "přerušení promlčecí doby".. §32 zákona 250/2016 Sb.
Restart nastává zahájením řízení a vydáním rozhodnutí kterým byl obviněný uznán vinným.
Pozor!! je to vydáním rozhodnutí a ne doručením.
Datum zahájení řízení je datum doručení oznámení o zahájení řízení a nebo příkaz. Může být doručeno i fikcí. Pozor!! oznámení o zahájení řízení může být spojené i s jiným dopisem.
Ale dopisy "výzva k úhradě určené částky" a nebo "výzva k podání vysvětlení" a podobné nejsou zahájení řízení.
Datum vydání rozhodnutí je datum "vypraveno dne" na rozhodnutí.

Příklad
1.8.2017 se stal přestupek a promlčecí doba je 1 rok s restartováním.. promlčecí lhůta začíná 2.8.2017 a když se nic dalšího nestane tak skončí 2.8.2018.
Ale 1.9.2017 je zahájeno řízení tak se lhůta restartuje a nový konec je 1.9.2018.
2.9.2018 je doručeno rozhodnutí "vinen" vydané 24.8.2018.. nastane další restart i když bylo rozhodnutí doručeno až po promlčení.. protože restart nastává vydáním rozhodnutí.. nové promlčení je 24.8.2019.
Obviněný podá odvolání a odvolací orgán 1.3.2019 vyhoví a rozhodnutí zruší.. to není rozhodnutí kterým byl obviněný uznán vinným a tak se lhůta nerestartuje.
Správní orgán vydá nové rozhodnutí "vinen" 1.9.2019.. to by byl další restart, ale už 24.8.2019 skončila promlčecí lhůta a tak jde o chybný úřední postup a obviněný se může domáhat zrušení rozhodnutí.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: ipkis 16 Srpna 2017, 12:57:53
Děkujeme!
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: hh 17 Srpna 2017, 08:30:50
Vizte § 71(2) SprŘ (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-500#p71-2), co si do záhlaví úředník napíše jako datum vzniku dokumentu je nepodstatné, ať už to bylo či nebylo antedatované.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: hh 25 Srpna 2017, 00:45:20
Když se rozhodne fixlovat, tak jistě, nicméně dle dikce § 71 je rozhodnutí vydáno (a stává se tím tzv. platným a závazným pro vydávající SO) nikoliv v ten den, který je uveden na razítku „Vypraveno dne:“, ale v okamžiku předání k doručení či provedení úkonu doručení samotným SO. Údaj „Vypraveno dne“ tuto skutečnost jen deklaruje, ale pokud půjde prokázat, že k předání k doručení došlo jindy (např. podle razítka pošty při doručování poštou, podle údajů z ISDS ...), tak si antedatací orgán nepomůže, jen si v závislosti na okolnostech OÚO možná zavaří sama sobě.

Aby to SO zfixloval pro účastníka neprokazatelně, tak by se v tom podvodu musel buď spolčit s doručujícím orgánem, nebo doručovat sám, tj. udělat si interně záznam o tom, že dne D to předal k doručení svépomocí a konzistentně s tím, jak na konkrétním úřadě doručování po vlastní ose funguje, by se vyrobil záznam o tom, že byl učiněn pokus o doručení na adrese xy a nikdo nebyl zastižen. Ne že by to nešlo, ale na úřadech, kde alespoň trochu fungují standardní procesy a kontrola, je to pro jednotlivého úředníka téměř neproveditelné. Navíc pokud by chtěl škodit, tak to už by v podobném režimu bylo jednodušší a účinnější vykázat doručení fikcí, aniž by došlo k vhození oznámení do schránky.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: fu 25 Srpna 2017, 08:11:29
To mi pripomina  kauzu http://www.ceska-justice.cz/2017/07/soudkyne-antedatovala-vazebni-jednani-zasahla-policie-statni-zastupitelstvi-zada-jeji-krev/
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: hh 26 Srpna 2017, 16:58:42
Viz výše, podstatné je, kdy to opustilo sféru vlivu úřadu (předáním poště, provedením úkonu doručení) a to obvykle prokázat lze poměrně snadno.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: 2M 28 Srpna 2017, 12:50:45
Ale prokázat antidatování rozhodnutí správního orgánu bude asi nemožné.

Ale už to neudělá jeden úředník, ale musí mu jít na ruku oddělení úřadu odkud posílají dopisy..
posunutí o den by asi prošlo, ale aby úředník minul promlčení o den tak to bude výjimka..

A když to půjde přes poštu tak půjde zjistit kdy to na poštu dali.. těžko půjde hájit datum "vypraveno dne" mnohem dřív než to dali na poštu..
a když v tom někdo bude šťourat tak zaměstnanec odpovědný za posílání dopisů by to musel vzít na sebe a říct že rozhodnutí bylo vydané včas a on to zapomněl poslat.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: Číkus 29 Srpna 2017, 12:57:39
Mohl bych někoho zkušenějšího požádat o vysvětlení jak se počítá 60 dní (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2016-250#p76-1-k)?

Předpokládám, že den, kdy se SO o přestupku dozví je prvním dnem nikoli nultým, je to tak? A také, vcelku logicky, se při udání řidiče počítá doručení udání na úřad, nikoli datum odeslání. Nebo se pletu?
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: hh 29 Srpna 2017, 13:53:08
Dopadá na to normálně § 40 SprŘ. Den rozhodný pro start lhůty se nepočítá, pokud by lhůta byla 1 den a k rozhodné události (např. zde přijetí oznámení) by došlo 1.8., tak lhůta končí o půlnoci z 2.8. na 3.8. Chcete-li to převést na aritmetickou operaci, tak platí počátek lhůty + lhůta = konec lhůty, v tomto smyslu je tedy počátek dnem nultým.

Pokud jde o start, je podstatné, kdy se dozví. Tedy přijde-li to zvenku jako oznámení, tak podle doručenky, zjistí-li to úřad interně, např. jako vedlejší produkt jiného řízení, nějaké kontroly atp., bude tím zpravidla úřední záznam či podobný dokument, ze kterého bude zřejmé, že úřad identifikoval určitý skutek jako podezření z přestupku.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: gloglo 04 Října 2017, 18:00:29
rozumím tomu tedy dobře, že každý SPRDELizovatelný přestupek je po roce efektivně nevymahatelný?
Co mám na mysli:
- před rokem 4.10.2016 se stalo něco co může být řešeno v režimu SPRDEL
- po roce t.j. 4.10.2017 si úřad vzpomene a pošle výzvu
- pokud člověk nereaguje, mohou se pokusit jít do SPRDELe, protože promlčení 4 roky
- ALE pokud se člověk na výzvu přizná případně napraší další osobu ---> úřad musí řešit jako normální přestupek, jenže ooooops, rok je pryč a smůla

nebo mi něco uniká?
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: 2M 04 Října 2017, 18:06:03
Přesně tak..

když dostanete odpustek a je víc než rok od přestupku tak udáte řidiče a tím to skončí.. přestupek nelze projednat kvůli promlčení a ani ho nelze odložit z důvodu že nenašli řidiče ani z důvodu že obviněnému přestupek nebyl prokázán.. a bez toho nelze zahájit SprDel.

Týká se přestupků do 1.7.2017.. pak je promlčení stejné a tak když úřad nebude rok nic dělat tak bude promlčený i původní přestupek i přestupek provozovatele.. dříve SprDel.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: hh 08 Října 2017, 17:04:44
A není to pak tak, že by tou výzvou dosáhli přerušení promlčecí doby (§ 32/2a zák.č. 250/2016 Sb.), neboť by mu tím oznámili zahájení řízení o přestupku a začala by běžet promlčecí doba nová (§ 32/2c zák.č. 250/2016 Sb.)?
Odpustek nezahajuje žádné řízení, čímž tato teorie padá.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: 2M 08 Října 2017, 21:50:41
A taky ani nejde zahájením řízení oživit už promlčený přestupek.. protože u promlčeného přestupku SO nemůže zahájit řízení..

Přestupkový zákon §76
Citace
(1) Správní orgán, aniž řízení zahájí, věc usnesením odloží, jestliže


f) odpovědnost za přestupek zanikla,
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: max 26 Října 2017, 15:45:20
To je takový bordel... kdo se v tom má vyznat? Ten systém obsahuje tolik podmínek, že kdybych byl správním orgánem, tak bych se soustředil na platící ovečky a na zbytek bych z vysoka sral.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: Behemot 27 Října 2017, 13:37:44
Už několik let zpátky předseda NSS soudruh Baxa prohlásil, že v aktuální legislativě se nevyznají ani ti soudci, natož advokáti a plebs. Od té doby to několikrát opakoval…což je tady jak bušit pěstí do skály.

Ještě mě napadla jedna věc, pokud od uplynutí vydání rozhodnutí s následnou odvolačkou nedojde k žádné akci, za předpokladu, že od odvolacího orgánu očekáváme zrušení rozhodnutí orgána prvního stupně, už je vlastně WIN, páč úřad nemůže vydat nové rozhodnutí ve lhůtě jednoho roku, pokud už uplynula. Jedině že by odvolačka původní rozhodnutí podržela, pak stále platí, uvažuju správně?

Nedává to trochu šedou zónu k tomu, že odvolací orgán není schopen rozhodnout ani třeba po jednom a půl (nově klidně dvou a půl) letech, zatímco prekluze od restartu je jednoletá? Je mi jasný, že na to je obecná maximální prekluzivní lhůta 2 (3) roky, ale stejně, není tady trochu manipulační prostor na případnou ústavní stížnost, když se třeba skutečně třeba dva roky nic neděje a pak najednou může dojít k potvrzení původního rozhodnutí o pokutě (kterou už si nikdo ani nepamatuje), vezmeme-li v potaz, že lehčí TČ mají promlčecí dobu taky tři roky, tak není to naprostej nepoměr ještě navíc korunován zjevnou neaktivitou (nezájmem, neschopností) správních orgánů?
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: 2M 27 Října 2017, 20:39:43
Behemot: šedá zóna tam není.. vyhnití na odvolačce víc než rok přestupkový zákon řeší..
§97
Citace
(3) Pokud před předáním spisu odvolacímu správnímu orgánu nastal některý z důvodů pro zastavení řízení podle § 86 odst. 1 písm. f), h), i), j), k), m) nebo n), správní orgán, který napadené rozhodnutí vydal, zastaví řízení a zruší napadené rozhodnutí, ledaže by rozhodnutí o odvolání mohlo mít význam pro náhradu škody nebo vydání bezdůvodného obohacení.
..a to písmeno h) je..
Citace
h) odpovědnost za přestupek zanikla,
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: Behemot 27 Října 2017, 21:18:14
Jenže ta odpovědnost obecně právě nezanikla. Zanikne pokud po více než roce odvolačka to prvoinstanční rozhodnutí zruší, to je jasný.

Jenže ho může taky ve lhůtě nejzazší doby pro zánik odpovědnosti od spáchání skutku potvrdit, a tím pádem se pouze zruší odklad vykonatelnosti (který vznikl zasláním toho odvolání) a právní moci nabude dnem doručení rozhodnutí odvolačky.

Přijde mi ale krajně padlý na palici, aby v extrémním případě to hnilo na kraji např. dva, dva a půl roku (v některých krajích celkem reálná věc), a po této době došlo k potvrzení rozhodnutí, a tím pádem pokuty. Co to má společnýho s nějakou byť jen iluzí spravedlnosti?
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: 2M 27 Října 2017, 22:46:14
Přijde mi ale krajně padlý na palici, aby v extrémním případě to hnilo na kraji např. dva, dva a půl roku (v některých krajích celkem reálná věc), a po této době došlo k potvrzení rozhodnutí, a tím pádem pokuty.

Podle zákona k tomu dojít nemůže.
Když to vyhnije na odvolačce tak uplynutím 1 roku od napadeného rozhodnutí je promlčeno.. a odvolačka může jen napadené rozhodnutí zrušit a řízení zastavit.

Jestli si myslíte že odvoláním se zastavuje běh promlčecí lhůty tak prosím odkaz na paragraf ze kterého to vyplývá.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: Behemot 27 Října 2017, 23:09:15
Odvolání má odkladný účinek, co to tedy do důsledku znamená? Odkládá se pouze vykonatelnost? Pokud pouze vykonatelnost a nadřízený orgán původní rozhodnutí podrží, nic se neměnilo, nic nového se neprojednává. Pouze se vykonatelnost (nabytí právní moci) posune.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: hh 28 Října 2017, 01:51:11
Právní moc a vykonatelnost jsou 2 různé věci. Sice obvykle nastávají současně, ale mohou nastat i situace, kdy to neplatí, a to oběma směry, tj. právní řád zná jak rozhodnutí předběžně vykonatelná (která ještě nejsou pravomocná, ale již zavazují adresáty k nějakým povinnostem a při neplnění lze vynucovat exekučně), tak rozhodnutí pravomocná (tj. v rámci řádných opravných prostředků již nezměnitelná), která nejsou zatím vykonatelná.

Tzv. suspenzivní účinek odvolání se opravdu týká vykonatelnosti, ale zároveň odvolání samozřejmě odkládá i právní moc (což plyne přímo z definice právní moci jakožto vlastnosti rozhodnutí, které bylo oznámeno a nelze již proti němu podat odvolání).
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: Jan Novák 08 Listopadu 2017, 11:40:36
Zvláštní případ.. Správní delikt provozovatele se stal před 1.7.2017, ale řízení zahájeno až po 1.7.2017.. podle zákona se použijí starší pravidla, ale podle pravidla o použití mírnějšího zákona se můžete zkusit domáhat použití novějších pravidel.. ale asi to budete muset dotlačit až k NSS a nebo ÚS aby byla aspoň šance na úspěch.
Tak už takový jeden asi mám.
Řidič zaprasil 2016/10, provozovatel ohlásil řidiče, ale pošťačka to asi zvrtala a řidič nic nedostal (jen lísteček nezastižen).
Zahájeno řízení s provozovatelem 2017/11

Přestupek řidiče je tímto promlčený a tedy není žádný přestupek provozovatele. Nebo si nějak sedím na vedení?
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: 2M 08 Listopadu 2017, 13:16:10
Jan Novák: Zjistěte kdy a podle jakého § odložili původní přestupek.
Jestli řidiče odložili podle správného § ještě před promlčením tak po provozovateli jít můžou.

Přestupek už promlčený je.. zaměřte se na ten způsob odložení.. vrátit to na přestupek je WIN..
Jestli je promlčený i bývalý SprDel je sporné, ale provozovatel určitě bude argumentovat že je promlčeno.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: Jan Novák 16 Listopadu 2017, 13:24:58
Jan Novák: Zjistěte kdy a podle jakého § odložili původní přestupek.
Jestli řidiče odložili podle správného § ještě před promlčením tak po provozovateli jít můžou.

Přestupek už promlčený je.. zaměřte se na ten způsob odložení.. vrátit to na přestupek je WIN..
Jestli je promlčený i bývalý SprDel je sporné, ale provozovatel určitě bude argumentovat že je promlčeno.
Tak přesupek ze začátku října 2016 odložili dle paragrafu 76 koncem října 2017 a predtim jeste predvolali Helmuta a posta ztratila ten dopis a vyplatila nahradu uradu.
Takze podle me lozeny win - promlčený přestupek a navíc nezákonně zahájený sprdel..

Sprdel mimo tento konkrétní případ ale patrně promlčený nebude
250/2016
Přechodná ustanovení

(1) Na přestupky a dosavadní jiné správní delikty, s výjimkou disciplinárních deliktů, se ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona hledí jako na přestupky podle tohoto zákona. Odpovědnost za přestupky a dosavadní jiné správní delikty, s výjimkou disciplinárních deliktů, se posoudí podle dosavadních zákonů, pokud k jednání zakládajícímu odpovědnost došlo přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona; podle tohoto zákona se posoudí jen tehdy, jestliže to je pro pachatele příznivější.
(2) Ustanovení dosavadních zákonů o lhůtách pro projednání přestupku nebo jiného správního deliktu, lhůtách pro uložení pokuty za přestupek nebo jiný správní delikt a lhůtách pro zánik odpovědnosti za přestupek nebo jiný správní delikt se ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona nepoužijí. Odpovědnost za přestupek a dosavadní jiný správní delikt však nezanikne dříve, než by uplynula některá ze lhůt podle věty první, pokud k jednání zakládajícímu odpovědnost došlo přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona.

Z přednášky parazitům:
2) Přechodné ustanovení ve vztahu k promlčecí době Dosavadní ustanovení o lhůtách pro projednání přestupku nebo jiného správního deliktu, lhůtách pro uložení pokuty za přestupek nebo jiný správní delikt a lhůtách pro zánik odpovědnosti za přestupek nebo jiný správní delikt se ode dne nabytí účinnosti zákona č. 250/2016 Sb. nepoužijí.
Použije se tedy úprava promlčecí doby v obecné úpravě (případně odchylná promlčecí doba ve zvláštním právním předpise zakotvená sněmovním tiskem 929)
s tím, že odpovědnost nezanikne dříve, než by uplynula některá z lhůt podle dosavadní úpravy*
.

A zašťiťují to nějakým offtopic judikátem o protiprávnosti komunistického režimu

*Toto pravidlo není porušením zákazu retroaktivity, neboť podle Ústavního soudu se Listina základních práv a svobod v čl. 40 odst. 6 zabývá tím, které trestné činy lze stíhat (totiž ty, jež byly vymezeny zákonem v době, kdy byl čin spáchán), a neupravuje otázku, jak dlouho lze tyto činy stíhat (viz nález Ústavního soudu ze dne 21. prosince 1993, sp. zn. Pl. ÚS 19/93).

Což je podle mě kravina zcela proti duchu LZPS. To by znamenalo, že pokud je např. vražda promlčená za 20 let a je za ní provaz a podle nového zákona je promlčená za 5 let a je za ní doživotí, tak by stále mohli stíhat vraždu spáchanou před 19ti lety a dát za ní doživotí.
Takže obrana sporných sprdelí asi nebude zcela triviální a než to skončí u ÚS, už bude dávno po případech.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: IZS 21 Listopadu 2017, 07:55:58
Roční promlčecí doba běží od spáchání přestupku do zahájení řízení a následně od zahájení řízení se počítá pro vydání rozhodnutí, přičemž po 3 letech od spáchání nastává prekluze.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: 2M 22 Listopadu 2017, 14:41:41
odpovědnost za jiný správní delikt je podle předtím platného zákona jaká?

Správní delikty neměly jednotnou úpravu.. řešilo se to podle zákona který definoval ten správní delikt.

Ale pozice úřadů určitě bude že starý SprDel má promlčení 4 roky když je řízení zahájeno do 2 let.
Jiný názor asi nemá šanci dřív než u NSS.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: Jan Novák 23 Listopadu 2017, 18:04:44
Ale pozice úřadů určitě bude že starý SprDel má promlčení 4 roky když je řízení zahájeno do 2 let.
Jiný názor asi nemá šanci dřív než u NSS.
Máte pravdu - ověřeno bojem.
Ještě, že nežiju na malém městě, potkat krátce po přečtení rozhodnutí tvora, který napíše následující by mě nepochybně dostalo za mříže za těžké ublížení na zdraví. Co to je proboha za lidi? Není čas to už vyházet z oken jako kdysi? Pán vypadal celkem rozumně - měli by taky nosit uniformy, aby člověk neustále věděl jaké bezectné hovado má před sebou.

V daném případě dospěl zdejší správní orgán
opět k závěru, že není nutné posuzování materiálního znaku přestupku blíže rozvádět, neboť
společenská nebezpečnost vyplývá ze samotného znění ustanovení
§ 125f odst. 1 zákona
o silničním provozu - provozovatel vozidla je povinen zajistit, aby při užití jím provozovaného
vozidla v provozu na pozemních komunikacích byly dodržovány povinnosti řidiče,
resp. pravidla silničního provozu. Z uvedeného jasně vyplývá, že cílem uvedeného ustanovení
je dodržování pravidel provozu na pozemních komunikacích, neboť jejich nedodržením dochází
k minimálně ohrožení bezpečnosti silničního provozu.


O tisícovce nákladů řízení:
Tato částka se ukládá pachatelům, kteří se dopustili přestupku projednávaného
příslušným správním orgánem, aby se podíleli určitou měrou i na úhradě nákladů, které státu
v souvislosti s jejich postihem vznikly. V tomto smyslu jde o „službu“ státu spoluobčanům,
konec konců i samotným obviněným, spočívající v zabezpečení určité míry spravedlnosti

i jistoty, že přestupky – a hlavně jejich pachatelé – nezůstanou bez potrestání.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: Behemot 24 Listopadu 2017, 11:38:05
No, kripl s razítkem, že.

Dejte mi razítko, a já už si práci najdu…
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: mrfelix 24 Listopadu 2017, 13:24:52
1000 korun jste si zaplatil za to, že jsme Vás spravedlivě potrestali! Služba státu občanům!
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: Jan Novák 24 Listopadu 2017, 14:39:30
1000 korun jste si zaplatil za to, že jsme Vás spravedlivě potrestali! Služba státu občanům!
Jednou bych chtěl mít pár správních úředníků někde na odlehlém místě. Uložil bych jim povinnost zajistit aby se ostatní nedotýkali podlahy. Trestem za nesplnění by bylo nakopání do koulí a nechal bych si to zaplatit, protože jsem s tím měl fůru práce.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: Jan Novák 25 Listopadu 2017, 19:35:52
To ale není pravda, podle toho, co postoval Jan Novák z nějaké přednášky
Já postupoval zcela proti té přednášce, nicméně pokud je z toho někdo moudrý, tak je to strana 60
 Průvodce zákonem č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich
Ke stažení zde http://www.mvcr.cz/clanek/zakon-o-odpovednosti-za-prestupky-a-rizeni-o-nich-ucinny-od-1-7-2017.aspx (http://www.mvcr.cz/clanek/zakon-o-odpovednosti-za-prestupky-a-rizeni-o-nich-ucinny-od-1-7-2017.aspx)

Samozřejmě je to jen pohádka pro dospělé, hra se hraje tak jako od nepaměti, vladařovi nohsledi škubou nevolníky, protože mají velké meče a intelektuálové tomu dodávají omáčku, aby to poddaní snášeli a neshlukovalo se jich moc najednou.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: hh 27 Listopadu 2017, 01:25:21
To ale není pravda, podle toho, co postoval Jan Novák z nějaké přednášky, tak lhůtu pro promlčení přestupku nebo jiného správního deliktu berou správní orgány podle nového zákona a lhůtu pro zánik odpovědnosti za přestupek nebo jiný správní delikt podle předchozího zákona. A to je dle mě správně. Promlčení může logicky nastat dříve, než zanikne odpovědnost, jsou to dva různé pojmy.
Moc rád se nechám poučit, jaký je tedy u přestupku (či obecně správního deliktu) rozdíl mezi promlčením a zánikem odpovědnosti, děkuji předem.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: hh 27 Listopadu 2017, 09:11:25
Já postupoval zcela proti té přednášce, nicméně pokud je z toho někdo moudrý, tak je to strana 60
 Průvodce zákonem č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich
Ke stažení zde http://www.mvcr.cz/clanek/zakon-o-odpovednosti-za-prestupky-a-rizeni-o-nich-ucinny-od-1-7-2017.aspx (http://www.mvcr.cz/clanek/zakon-o-odpovednosti-za-prestupky-a-rizeni-o-nich-ucinny-od-1-7-2017.aspx)
V tomto materiálu není nic překvapivého, jde jen o okomentovaný technokratický výklad příslušného pravidla. Tj. došlo-li k promlčení před účinností PřesZ/2016, je promlčeno, běžela-li lhůta ke dni 1.7.2017, přepočítá se i podle nové úpravy a použije se pozdější termín.

Ve skutečnosti jsou problematické oba možné důsledky daného přechodného ustanovení. Buď se běžící promlčecí lhůta prodlouží (např. u dosavadních přestupků podle PřesZ/1990 se mění režim 1/2 na 1/3 či u těch s vysokou sazbou dokonce na 3/5) - to je nepravá retroaktivita, která je sice při splnění určitých předpokladů přípustná, ale zrovna prodlužování promlčecí doby je sporné (a paradoxně dost názor, že by se to u přestupků nemělo dělat, podporuje i existující judikatura ÚS ke stejné otázce u trestných činů, která se dost točí na závažnosti deliktů, a i když by možná 4 z 5 úředníků nesouhlasili, prošlá lékárnička není totéž, co vražda). Nebo promlčecí lhůta zůstane stejná (podle staré úpravy, např. sprdel 2/4) a nedojde k aplikaci nového PřesZ s příznivější úpravou - to je naopak vyloučení pravé retroaktivity ve prospěch obviněného, což je ještě větší problém (a odkazem na prehistorický judikát ÚS Pl.ÚS 19/93 k stíhatelnosti komunistických zločinů jen MV ukazuje, že žádné silné argumenty nemá).
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: Jan Novák 27 Listopadu 2017, 10:55:10
V tomto materiálu není nic překvapivého, jde jen o okomentovaný technokratický výklad příslušného pravidla. Tj. došlo-li k promlčení před účinností PřesZ/2016, je promlčeno, běžela-li lhůta ke dni 1.7.2017, přepočítá se i podle nové úpravy a použije se pozdější termín.

Ve skutečnosti jsou problematické oba možné důsledky daného přechodného ustanovení. Buď se běžící promlčecí lhůta prodlouží (např. u dosavadních přestupků podle PřesZ/1990 se mění režim 1/2 na 1/3 či u těch s vysokou sazbou dokonce na 3/5) - to je nepravá retroaktivita, která je sice při splnění určitých předpokladů přípustná, ale zrovna prodlužování promlčecí doby je sporné (a paradoxně dost názor, že by se to u přestupků nemělo dělat, podporuje i existující judikatura ÚS ke stejné otázce u trestných činů, která se dost točí na závažnosti deliktů, a i když by možná 4 z 5 úředníků nesouhlasili, prošlá lékárnička není totéž, co vražda). Nebo promlčecí lhůta zůstane stejná (podle staré úpravy, např. sprdel 2/4) a nedojde k aplikaci nového PřesZ s příznivější úpravou - to je naopak vyloučení pravé retroaktivity ve prospěch obviněného, což je ještě větší problém (a odkazem na prehistorický judikát ÚS Pl.ÚS 19/93 k stíhatelnosti komunistických zločinů jen MV ukazuje, že žádné silné argumenty nemá).

To tedy znamená, že já sepíšu mnohastránkové odvolání plné judikátů a řečí o ústavě, parazit druhého stupně to podrží s odkazem na ten jejich výklad. Pak proběhne nějaký soud atd. a v době, kdy už budou všechna podobná řízení skončená vzejde nějaký judikát. Hle právo a spravedlnost.
Nebo jako alternativa to parazit druhého stupně shodí na nějaké banalitě aby se soudu vyhli a mohli ještě oholit zbytek oveček.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: éRooo 08 Února 2018, 23:12:42
Mám dotaz ke lhůtám,

přestupek se stal 7/2016 a 12/2016 přišla výzva k odpustku-ignorována. 5/2017 přišlo rozhodnutí o správním deliktu v příkazním řízení. od té doby nebylo vydáno rozhodnutí, ale už se blíží, čekám ho každým dnem:)
Prekluze je zde tedy 4letá, nebo 3letá-použije se pravidlo pro přestupky vzhledem k výhodnosti pro obviněného, či se stále čeká na judikát? V případě, že by do 5/2018 nebylo rozhodnutí, dalo by se brát jako roční prekluze, pokud by se na případ koukalo jako na přestupek?opět, protože je to výhodnější pro obviněného
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: uziv 18 Března 2018, 14:09:16
Protože se mě tato problematika taky týká, sestavil jsem do odvolání na kraj následující námitku. Je jasné, že tuhle námitku kraj neakceptuje, ale u soudu se to pak bude hodit.

Chybné posouzení lhůty pro zánik odpovědnosti za přestupek provozovatele vozidla

Podle aktuálně platné právní úpravy stanovené § 32 odst. 3) zákona č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky, platí pro přestupek provozovatele vozidla, že byla-li promlčecí doba přerušena, odpovědnost za přestupek zaniká nejpozději 3 roky od jeho spáchání.

Ustanovení § 112 odst. 2) zákona č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky, mimo jiné uvadí: „Odpovědnost za přestupek a dosavadní jiný správní delikt však nezanikne dříve, než by uplynula některá ze lhůt podle věty první, pokud k jednání zakládajícímu odpovědnost došlo přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona.“.

Aplikace tohoto ustanovení v dotčeném případě vylučuje užití pravé retroaktivity ve prospěch obviněného. Přitom posouzení, že pozdější zákon je pro obviněného příznivější, je nezbytné učinit s přihlédnutím ke všem v úvahu přicházejícím ustanovením zákona. Vždy je pak třeba aplikovat příznivější právní úpravu v její celistvosti a nevytrhovat jednotlivá ustanovení zákona z kontextu. Vyjmutí posouzení lhůty odpovědnosti má v dotčeném případě zásadní vliv na aplikaci příznivější právní úpravy. Ad absurdum by vyloučení přípustnosti retroaktivity ve změnách lhůt odpovědnosti mohlo vést k nepromlčitelnosti přestupků. Proto je ust. § 112 odst. 2) zákona č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky, v dotčeném případě v rozporu s čl. 40 odst. 6 Listiny základních práv a svobod.


První věta ustanovení § 112 odst. 2) zák. č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky, uvádí: „Ustanovení dosavadních zákonů o lhůtách pro projednání přestupku nebo jiného správního deliktu, lhůtách pro uložení pokuty za přestupek nebo jiný správní delikt a lhůtách pro zánik odpovědnosti za přestupek nebo jiný správní delikt se ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona nepoužijí.“ Je tedy jasně řečeno, že od data účinnosti zák. č. 250/2016 Sb. staré lhůty neplatí, a platí lhůty nové.

Druhá věta ustanovení § 112 odst. 2) zák. č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky, uvádí: „Odpovědnost za přestupek a dosavadní jiný správní delikt však nezanikne dříve, než by uplynula některá ze lhůt podle věty první, pokud k jednání zakládajícímu odpovědnost došlo přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona.“ Protože podle první věty již platí nové lhůty promlčení, je test podle druhé věty schopen pouze posunout konec případné kratší původní lhůty na délku platnou podle zák. č. 250/2016 Sb.

Pokud by neplatil výklad podle předchozího odstavce, pak by aplikace tohoto ustanovení v dotčeném případě vylučovala užití příznivější právní úpravy ve prospěch obviněného. Přitom posouzení, že pozdější zákon je pro obviněného příznivější, je nezbytné učinit s přihlédnutím ke všem v úvahu přicházejícím ustanovením zákona. Vždy je pak třeba aplikovat příznivější právní úpravu v její celistvosti a nevytrhovat jednotlivá ustanovení zákona z kontextu. Podle důvodové zprávy se jako vzor pro zák. č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky, použil trestní zákoník. V trestním právu se promlčení hodnotí jeden z důvodů zániku trestnosti činu a spolu s ostatními důvody je i promlčení považováno za hmotně právní negativní podmínku trestnosti. Promlčení pak odpovídá hmotně právnímu pojetí i potud, že se promlčecí doba odstupňovává podle zákonné trestní sazby.  I v zákoně č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky, je promlčení odstupňováno podle závažnosti přestupku. V tomto případě by tedy nešlo o nepřípustnost retroaktivity, ale právě naopak – posouzení lhůty odpovědnosti by bylo vyjmuto z aplikace nové právní úpravy na dříve spáchaný čin. To by mělo v dotčeném případě zásadní vliv na možnost aplikace celkově příznivější právní úpravy. Tím by také bylo ust. § 112 odst. 2) zákona č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky, v dotčeném případě v rozporu s čl. 6 odst. 1 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv, která akcentuje především povinnost neotálet se stíháním pachatelů přestupků (trestných činů) a postupovat v řízení, jak nejrychleji to jde, aby byl naplněn účel správního (trestního) práva a aby nebylo bráněno právu pachatele na spravedlivý proces.
 
Údajný přestupek byl zjištěn xx. 04. 2014. S ohledem na čl. 40 odst. 6 Listiny základních práv a svobod odpovědnost za přestupek provozovatele vozidla tedy skončila dnem xx+1. 04. 2017 a správní orgán měl podle ust. § 86 odst. 1  písm. h) zákona č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky, řízení zastavit.

EDIT 21. 3. 2018
Nakonec jsem to trochu přeformuloval.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: jakubb 26 Března 2018, 12:08:54
Po jaké době od spáchání přestupku může SO zahájit správní řízení o přestupku provozovatele, byl-li přestupek spáchán před 1. 7. 2017? (řízení bylo odloženo, ale hrozí, že se vrátí k projednání - tím, předpokládám, běh promlčecích lhůt nebyl přerušen?)

Pročetl jsem všechno, ale nemůžu na tuhle otázku najít jednoznačnou odpověď.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: 2M 26 Března 2018, 14:04:42
jakubb:
Chápu to tak že sprdelizovatelný přestupek se stal před 1.7.2017 byl odložen a SprDel ještě nezahájen.
To je poslední škatulka zvláštní případ.

Ale v tom případě.. zejména jestli výročí přestupku už nastalo a nebo zbývají jen dny.. můžete nějakého řidiče ještě udat a vrátit to do fáze přestupku.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: hh 26 Března 2018, 14:32:30
Jednoznačná odpověď není. Orgán bude tvrdit, že do 2 let od okamžiku, kdy mu byla věc oznámena, podle staré úpravy sprdele a přechodného ustanovení v § 112(2) PřesZ. Já tvrdím (a nejsem v tom zdaleka osamocen), že takový výklad je chybný, IMHO měl tento odstavec ošetřit případy, na které se v tlusťochovi (183/2017 Sb.) zapomnělo, tj. ve vztahu k ZPPK se vůbec nemá aplikovat, a i kdybych připustil, že se druhá věta vztahuje i na enumerativní derogace v tlusťochovi (nejen na ty obecné provedené první větou), tak je vyloučení retroaktivní aplikace příznivější úpravy neústavní - neumím si představit, jak obhájit, že když auto A zaparkuje výfukem k chodníku (https://brno.idnes.cz/brno-zpravy.aspx?c=A160418_152602_brno-zpravy_vh) 30. 6. 2017, auto B stejný zločin provede 1. 7. 2017 a úřad obojí nechá rok hnít, tak proč by to vůči provozovateli B mělo být promlčeno zatímco vůči A nikoliv.

Nicméně autoritativě to posouzené není a je otázka, jestli k tomu něco vůbec bude existovat dřív, než to bude bezpředmětné. Vzhledem k rychlosti soudů nelze čekat na rozsudek (ani KS, natož NSS či ÚS), tedy chcete-li spoléhat na daný argument, musíte buď počítat s tím, že si to k soudu dotlačíte sám, nebo doufat v záchvěv pozitivních vibrací na příslušném odvolacím správním orgánu.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: jkraus222 27 Března 2018, 14:20:24
Co se týče SprDel, vzal bych v potaz také to, že promlčecí doba přestupku je podle starého i nového zákona 1 rok. Podle § 76 odst. 1 písm. f) PřesZ „Správní orgán, aniž řízení zahájí, věc usnesením odloží, jestliže odpovědnost za přestupek zanikla.“ Opět totožná právní úprava jako v případě předchozího zákona. Jestliže nastal zánik odpovědnosti za přestupek, je správní orgán povinen věc odložit právě z tohoto, nikoliv jiného důvodu. Podle § 125f odst. 5 písm. a) zákona o silničním provozu přitom úřad může projednat SprDel pouze tehdy, pokud nezahájil řízení o přestupku a věc odložil, protože nezjistil skutečnosti odůvodňující zahájení řízení proti určité osobě – tedy pokud věc odložil výhradně z důvodu a podle § 76 odst. 1 písm. k) PřesZ, nikoliv z jakéhokoliv jiného důvodu.

V praxi to samozřejmě běžně funguje jinak, nicméně pokud se pokoušejí překlápět ve SprDel přestupek spáchaný před rokem a více, a spis neobsahuje usnesení o odložení věci do roka od spáchání přestupku, lze zaměřit palbu právě na fakt, že jim vznikla povinnost to po roce usnesením odložit z důvodu zániku odpovědnosti za přestupek (povinnost je to ze zákona; správnímu orgánu není dávno do úvahy, jestli to odloží, nebo ne) a nemohli to tím pádem třeba po roce a půl odložit proto, že nezjistili skutečnosti odůvodňující zahájení řízení proti určité osobě.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: 2M 27 Března 2018, 14:33:26
jkraus222: Ale musíte buď mít papír že odložili později a nebo jít neohlášeně nahlížet do spisu přestupku a získat důkaz že k tomu dni tam odložení nebylo.. jinak si SO může odložení udělat zpětně a nedokážete mu to.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: enzym 19 Dubna 2018, 04:29:23
Dovolil jsem si téma připíchnout
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: t4455 15 Května 2018, 16:09:30
Nechci zakládat nové tema ale po pročtení jsem z toho jelen.

6.6.2018 to budou dva roky od spáchání přestupku, dnes doručeno rozhodnutí z krajského úřadu že předchozí rozhodnutí z obce se ruší a vrací k novému projednání.

Pokud by se SO1 podařilo do 5.6.2018 doručit nové rozhodnutí a já podal odvolání je vyhráno?
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: hh 15 Května 2018, 16:47:48
Stíháno je co, běžný přestupek, nebo sprdel? Nebo přestupek se zvláštní úpravou promlčecích lhůt (např. nepředložení zelené karty)?

Pokud běžný přestupek, tak je to podobný problém, jako staré sprdele. Nebude-li tu pravomocné rozhodnutí do 2 let od spáchání, odpovědnost by měla zaniknout, ale je třeba počítat s tím, že SO se může pokusit argumentovat nejasně formulovaným § 112(2) PřesZ a tvrdit, že rekodifikací došlo v průběhu běhu promlčecí doby k jejímu prodloužení. I když zrovna v této situaci, tj. retroaktivním prodloužení už tak nesmyslně dlouhé promlčecí doby, bych šance u soudu viděl slušně (druhá situace, tj. neaplikace nových příznivějších lhůt na staré sprdele, je IMHO též neústavní, ale tam je argumentace složitější).
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: t4455 15 Května 2018, 16:59:12
Pardon, běžný přestupek, malé překročení rychlosti, řidič ztotožněn na místě
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: hh 15 Května 2018, 17:30:13
No a kdy bylo vydáno první (nyní zrušené) rozhodnutí? Když to celé trvá už téměř 2 roky, tak nebyla-li velká prodleva před zahájením řízení, nemůže do výročí chybět moc času.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: 2M 15 Května 2018, 19:53:03
ale je třeba počítat s tím, že SO se může pokusit argumentovat nejasně formulovaným § 112(2) PřesZ a tvrdit, že rekodifikací došlo v průběhu běhu promlčecí doby k jejímu prodloužení.

To snad nemůže SO ustát.. novější zákon se použije jen když je to pro pachatele příznivější..
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: t4455 15 Května 2018, 19:55:39
6.6.20186 spáchán přestupek
20.11.2016 vydáno první rozhodnutí - zrušeno krajským úřadem
27.9.2017 vydáno druhý rozhodnutí
15.5.2018 doručeno usnesení z krajskýho úřadu že to zase rušej a znovu vracej k dalšímu projednání

Za 22 dní uplynou dva roky od spáchání

Edit by enzym: opraven rok spáchání přestupku
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: hh 15 Května 2018, 20:50:39
Aha, vy už jedete třetí kolo :) Každopádně teď počkejte, co udělá SO1 (pokud ho zrušující rozhodnutí nutí něco doplnit, dozvíte se, že SO1 něco zkouší minimálně z předvolání na ÚJ či výzvy k seznámení k podkladům) - bude-li příležitost vydání rozhodnutí trochu přibrzdit, tak ji využijte. Pak uvidíte - 6.6.2018 sice odpovědnost asi zanikne, ale je otázka, co si o tom bude SO2 myslet. Ale jestli to už bylo 2x shozeno, tak to třeba SO1 nechá vyhnít sám.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: t4455 07 Června 2018, 08:31:32
Tak dodnes už nic dalšího nepřišlo, dle mého by to tady měl být WIN

Enzym: díky, už se mi ty čísla pletou
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: marianbarton 01 Července 2018, 23:59:19
Dobrý den,

jaký vliv má na promlčení časová působnost? Zakoupení a nepřihlášení vozidla v roce 2011? Úředník mne osočil, že přestupek je trvající od 15.1.2015 do doby než jsem vozidlo přihlásil na sebe. Lze říci že přestupek byl spáchán 10 dní po podpisu kupní smlouvy a tím pádem je již promlčený, protože není trvající? Trvalý by znamenalo, že jsem každých 10 dní podepsal novou smlouvu a vozidlo nepřihlásil ani jednou.

§ 2Přestupek je spáchán v době, kdy pachatel konal nebo v případě opomenutí byl povinen konat. Není rozhodující, kdy následek nastane nebo kdy měl nastat.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: hh 02 Července 2018, 03:13:31
V případě nepřepsání auta na registru patrně skutečně jde o tzv. trvající přestupek. Nově to je dokonce zákonný pojem (§ 8 PřesZ), dříve se tato nálepka i její účinky dovozovaly jen doktrinálně, nicméně stále je to tak, že u skutkové podstaty konkrétního přestupku (zde zřejmě § 83(1)(b) zákona 56/2001 Sb. (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-56#p83-1-b)) se nedočtete, že jde o trvající přestupek, to musíte zjistit porovnáním s definicí. Nepodání žádost o zápis změny vlastníka definici splní, jde o udržování protiprávního stavu.

Dobou spáchání je celý úsek od konce 10denní lhůty do odstranění nezákonného stavu, resp. do okamžiku zahájení přestupkového řízení (v případě, že nezákonný stav stále trvá) - viz § 2(4)(b) PřesZ, s vámi odkazovaným § 2(2) PřesZ to není v rozporu, jde o omisivní delikt (spočívající v nezákonném nekonání), tedy rozhodující je doba, kdy měl pachatel konat, což není jen těch prvních 10 dní. Vztah k promlčení je také upraven zcela jednoznačně - § 31(2)(c) PřesZ (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2016-250#p31-2-c).

Je fakt, že § 8 zákona 56/2001 Sb. je formulovaný divně, používá pasivum a neříká explicitně, že dosavadní a nový vlastník mají povinnost podat žádost a zároveň mají povinnost to udělat do 10 dní, nicméně prošvihnutím lhůty samotná povinnost podat žádost nezaniká. Je možné touto částečnou nejasností argumentovat, ale moc bych si od toho nesliboval.

Konkrétní případ by to chtělo lépe popsat pro posouzení, jestli se s tím dá něco dělat, nejlépe zaslat přímo příkaz či zahájení řízení, kde je přestupek vymezen. U takto staré věci by mohly hrát roli změny legislativy v průběhu rozhodné doby, ale na to je třeba vědět, kdy přesně došlo k prodeji (v příspěvku uvádíte roky 2011 a 2015), kdy a na základě čeho se úřad o věci dozvěděl, kdy a jak ji začal řešit atp.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: t4455 12 Července 2018, 10:58:51
Aha, vy už jedete třetí kolo :) Každopádně teď počkejte, co udělá SO1 (pokud ho zrušující rozhodnutí nutí něco doplnit, dozvíte se, že SO1 něco zkouší minimálně z předvolání na ÚJ či výzvy k seznámení k podkladům) - bude-li příležitost vydání rozhodnutí trochu přibrzdit, tak ji využijte. Pak uvidíte - 6.6.2018 sice odpovědnost asi zanikne, ale je otázka, co si o tom bude SO2 myslet. Ale jestli to už bylo 2x shozeno, tak to třeba SO1 nechá vyhnít sám.

Dnes doručeno usnesení o zastavení řízení neboť odpovědnost za přestupek zanikla dne 7.6.2018

 :)

Ale mám tu další případ. 11.8. uplynou dva roky od spáchání nejméně závažného přestupku, bez bodů, na místě ztotožněn a dnes doručeno předvolání k ústnímu jednání které bude čekat 10 dní na doručení. Už to bylo jednou vráceno z KÚ k novému projednání. To si vážně myslej že mají šanci to uhrát? Nebo spoléhaj na mojí chybu?  :D
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: Rod 12 Července 2018, 15:16:42
t4455> Asi to nebude ojedinělé, mám podobnou zkušenost (ještě za roční promlčecí lhůty):
- 07/2013 pyrátění,
- [...]
- 05/2014 SO2 zrušil rozhodnutí SO1 a vrátil k novému projednání,
- 07/2014 SO1 poslal výzvu k podání vysvětlení (nereagováno),
- 07/2014 (tři týdny poté) rozhodnutí o zastavení řízení.

Taky nevím, co si od toho tehdy slibovali.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: uziv 01 Srpna 2018, 13:21:43
K mému odvolání viz https://www.30kmh.cz/index.php?topic=5064.msg66589#msg66589 (https://www.30kmh.cz/index.php?topic=5064.msg66589#msg66589) krajský úřad ve svém rozhodnutí odkazuje na 3 As 266-2016 - 28  (http://www.nssoud.cz/files/SOUDNI_VYKON/2016/0266_3As__1600028_20171006161503_prevedeno.pdf), kde se NSS na konci rozsudku k dané problematice na půl huby vyjádřil.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: hh 01 Srpna 2018, 13:47:13
To není na ani na půl huby, je to čistě obiter (mimo v konkrétním případě řešenou materii). V kauze šlo o historický bug spočívající v úplné absenci úpravy promlčení u sprdele nepodnikající FO. Bylo jasné, že je nutné tu díru vyplnit analogií, buď z tehdejší úpravy přestupků (k tomu se přiklonil KS), nebo z úpravy platné pro stejný delikt u PO a PFO (to nakonec volil NSS, s argumentem, že je to stejný delikt a není důvod, aby u FO se na to vztahovala jiná pravidla, a taky že to byl původní záměr zákonodárce soudě podle toho, jak byla následně provedena oprava).

NSS si takový blábol měl odpustit, nebo to alespoň pořádně domyslet, ale neplyne z toho nic. Jestli se o to budou úřady opírat a někam to posouvat, neměl by být problém to v prvním soudním sporu neutralizovat. Argumentaci judikaturou obecně nelze přeceňovat, ale i hra „když ty judikát, tak já dva protichůdné“, by se s KÚ klidně dala hrát, např. i „můj“ KS v Brně 33 A 45/2016-55 má k dané problematice relevantnější obíčko, a vzhledem k tomu, že PřesZ/2016 je účinný už rok, prohledáním databáze NSS na odkazy na § 112 PřesZ se postupně jistě vynoří podobných blábolů tolik, že z toho nepůjde dovozovat vůbec nic a případ, kde ta věc bude řešená přímo či jako předběžná otázka, nezbyde než rozhodnout na základě vlastní argumentace.

P.S. I když tento rozsudek snad nezpůsobí větší škody, nelze přehlédnout, že v pozadí je nikoliv překvapivě opět p. Topol a opět svým neumětelstvím dělá ostatním medvědí službu. Řekl bych, že už na něj má většina senátů NSS vypěstovanou averzi projevující se např. potřebou si do něj kopnout i nad rámec meritu věci.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: Číkus 01 Srpna 2018, 13:50:48
Odst [20] je nějaký nesmysl ne?

Určitě nebyl záměr, aby se lhůta pro zahájení řízení s řidičem překrývala se lhůtou pro zahájení řízení s provozovatelem? A od 1.7.2017 to už záměr je?
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: hh 01 Srpna 2018, 14:00:19
Číkus: Ano, to je úlet, ale vzhledem k tomu, že rozsudek se týká historické úpravy, to lze ignorovat.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: Číkus 01 Srpna 2018, 14:31:04
Si jen říkám, zda by nestálo za to v tom Vlašinovi vymáchat čumák. Ale to už je na mě moc vysoká hra. Možná ústavní stížnost?
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: uziv 01 Srpna 2018, 15:19:02
Už je to u soudu. Napsal jsem do repliky panu soudci, že má šanci překvapit kvalifikovaným a odůvodněným vyjádřením k tomuto bodu. :)

Edit:
Mimochodem, jak jsem pochopil, vzhledem k tomu, že SPRDEL je teď přestupek, tak už to dostávají samosoudci a ne senáty.

Edit2:
hh: Mám stejného soudce :)
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: hh 01 Srpna 2018, 15:34:42
Číkus: Podle infosoudu ústavní stížnost v dané věci žalobce prostřednictvím p. Topola nepodal, což je jen dobře. Spekulace o původních úmyslech zákonodárce (který ale místo jejich realizace vypustil legislativní zmetek) bych soudu až tak nevyčítal, jeden čas to do sebe opravdu docela pasovalo - na projednání přestupku byly max. 2 roky, čemuž odpovídala nutnost zahájit zhruba do stejného okamžiku případné sprdelní řízení s provozovatelem a mít na dotažení následně taky 2 roky.

Samozřejmě jinak je ta úvaha zvrácená - prekluzivní lhůta je pojistka proti tomu, aby řízení vůbec někdy skončilo, aby subjekty odpovědnosti měli nějakou jistotu, že nebudou popotahováni za dávno zapomenuté delikty atd. Není to časový úsek, o kterém se předpokládá, že jej SO pravidelně celý využije, či že má u každého řízení „nárok“ na celou lhůtu (tedy že je snad něco špatně, musí-li nejdřív stíhat řidiče a pak provozovatele, ale lhůty mu běží zároveň). Zároveň v době, kdy to zpravodaji psal, byl už PřesZ/2016, který jeho úvahu staví na hlavu, delší dobu platný a krátce dokonce účinný, což bych očekával, že „nepřehlédne“ (stejně jako o 3 odstavce níž měl nutkavou potřebu „nepřehlédnout“ § 112). Ale na nějaké máchání čumáků to není.

uziv: Ano, § 31(2) SŘS zůstal rekodifikací správního trestání nedotčen a i když slovo přestupek podstatně změnilo svůj obsah, neumím si moc představit argumentaci, podle které by mělo být dané ustanovení SŘS aplikováno v původním zúženém významu (i když ani to by nevadilo, pokud rozhoduje senát to, co měl rozhodovat samosoudce, nepovažuje se to za zmateční vadu). Ani bych se nedivil, kdyby se z nějaké důvodové zprávy či jiného balastního produktu legislativního procesu dalo dohledat, že ač nedošlo k zásahu do textu předpisu, byl to od zákonodárce aktivní záměr, tj. počítalo se s tím.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: gerim0 12 Listopadu 2018, 14:19:32
Pěkný den vespolek,

chtěl bych se zeptat, jestli má smysl vyzvedávat rozhodnutí SO-2 v poslední den lhůty? Za 20 dní mělo dojít k prekluzi, ale SO-2 si pospíšil a vydal rozhodnutí. Podle okolností předpokládám, že rozhodnutí nebude v můj prospěch (pokud by rozhodnutí bylo v můj prospěch, asi by žádné rozhodnutí ani nedělal).

Díky za radu.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: Berserk 19 Prosince 2018, 02:13:59
Pěkný den vespolek,

chtěl bych se zeptat, jestli má smysl vyzvedávat rozhodnutí SO-2 v poslední den lhůty? Za 20 dní mělo dojít k prekluzi, ale SO-2 si pospíšil a vydal rozhodnutí. Podle okolností předpokládám, že rozhodnutí nebude v můj prospěch (pokud by rozhodnutí bylo v můj prospěch, asi by žádné rozhodnutí ani nedělal).

Díky za radu.
No, záleží na tom, jestli DS, nebo dopis.
Kdybyste byl třeba zrovna mimo domov a mohl to dokázat, že jste si rozhodnutí nemohl převzít...
Nejsem expert v teorii doručování, ale třeba by se pak dalo pracovat s něčím, jako určení data skutečného doručení, které by samozřejmě jako na potvoru bylo den po prekluzi. Takže by rozhodnutí nenabylo právní moci včas, protože Vám nebylo doručeno...
Druhá varianta, ta má ovšem dvě ale, by byla poslat nějaké podání, které by měl SO2 zohlednit při vydání rozhodnutí.
V tomto případě první ale je mít takto co říct, druhé pak být rozhodnut se soudně domáhat toho, aby se tím SO2 zabýval, až to shodí že stolu...
Jinak obecně vyzvednout co nejpozději, pak třeba zjistíte, že byl každý den dobrý 

Odesláno z mého Redmi Note 4 pomocí Tapatalk

Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: 2M 04 Ledna 2019, 10:04:00
Smazal jsem poznámku pro SprDel před 7.10.2014.. všechny SprDely z roku 2014 jsou už promlčené.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: Číkus 04 Ledna 2019, 12:26:06
Běh soudního řízení u starého sprdelu lhůty nepřerušuje? Pokud by přerušoval, pak by teoreticky ještě nějaké nepromlčené sprdele z roku 2014 existovat mohly.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: kdo 04 Ledna 2019, 16:08:23
Přerušuje. Bylo to tak vždy. Ale pan 2M to vzal nejspíše celkem pragmaticky a logicky tak, že kdo už něco dotáhl do žaloby, nepotřebuje rady stran lhůt z fóra, což je téměř jistě správná úvaha.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: 2M 04 Ledna 2019, 17:48:41
Číkus, kdo: To je pravda.. díky za upozornění.

Ale ta poznámka stejně byla že u SprDelů do 7.10.2014 se můžete soudit o roční promlčení.
U SprDelů kde k soudu už došlo obviněný asi ten argument buď už použil a nebo ho použít nechce.

Ale pan 2M to vzal nejspíše celkem pragmaticky a logicky

Spíš jsem ten přehled chtěl jednoduchý a aktuální.. chtěl jsem to napsat co nejvíc srozumitelně a stejně z toho občas někdo nepochopí kdy bude jeho přestupek promlčený.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: semetrikus 13 Ledna 2019, 17:15:04
Dobrého podvečera, mám dotaz, jestli sem pochopil promlčecí lhůty správně - můj příklad:

30.9.2016 - spáchána rychlost na D1
10.7.2017 - vydána výzva na výpalné (přišlo někdy kolem 11.7.2017+) (§125h odst.1)
29.11.2017 vydáno rozhodnutí o přestupku (převzato 15.12)
19.12.2017 podán odpor
24.04.2018 opravné rozhodnutí
19.11.2018 předvolání k ústnímu jednání

A) Tedy chápu-li to dobře, tak je tento případ z kategorie, že jednání nastalo před 1.7.2017, nicméně řízení bylo zahájeno následně?
B) Tedy pokud dotlačím SO1 k uplatnění mírnějšího (nového zákona), pak je již od září 2018 promlčeno?
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: Číkus 13 Ledna 2019, 17:18:39
Podán odpor proti rozhodnutí? To je nějaké podivné.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: semetrikus 13 Ledna 2019, 17:53:48
Oprava:
podán odpor proti rozhodnutí o přestupku v příkazním řízení
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: Číkus 13 Ledna 2019, 18:28:18
A) Ano.
B) Pokud dotlačíte SO1 k uplatnění "nových" lhůt, tak správní řízení nebylo zahájeno včas (promlčeno bylo 1.10.2017).
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: semetrikus 14 Ledna 2019, 01:33:52
Velice děkuji!

ad B: Tedy třeba takto?


Citace
Tímto v souladu s ust. § 112, odst. 1) zák. č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich (dále jen „ZOP“)

žádám

o zastavení řízení v souladu s ust. § 86, odst. 1), bod h) ZOP.

K dané žádosti dále uvádím následující:

1)   Podle ust. § 112, odst. 1) ZOP, které zní: „Na přestupky a dosavadní jiné správní de-likty, s výjimkou disciplinárních deliktů, se ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona hledí jako na přestupky podle tohoto zákona. Odpovědnost za přestupky a dosavadní jiné správní delikty, s výjimkou disciplinárních deliktů, se posoudí podle dosavadních zákonů, pokud k jednání zakládajícímu odpovědnost došlo přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona; podle tohoto zákona se posoudí jen tehdy, jestliže to je pro pachatele příznivější.“
2)   Toto ustanovení odpovídá Článku 40, odst. 6) ústavního zákona č. 2/1993Sb. Listina základních práv a svobod, který zní: „Trestnost činu se posuzuje a trest se ukládá podle zákona účinného v době, kdy byl čin spáchán. Pozdějšího zákona se použije, jestliže je to pro pachatele příznivější.“
3)   Podle ust. § 29, písm. a) ZOP zaniká odpovědnost za přestupek „uplynutím promlčecí doby“.
4)   Podle ust. §30, písm. písm. a) ZOP je délka promlčecí doby „1 rok“. Písm. b) stanovuje promlčecí dobu na „3 roky, jde-li o přestupek, za který zákon stanoví sazbu pokuty, jejíž horní hranice je alespoň 100000 Kč.“, nicméně toto ustanovení se neuplatní, protože ust. § 125f, bod 3, zákona zákona č. 361/2000Sb. o silničním provozu znění platném v době, kdy mělo dojít k předmětnému jednání, stanoví, že, „Za správní delikt podle odstavce 1 se uloží pokuta. Pro určení výše pokuty se použije rozmezí pokuty pro přestupek, jehož znaky porušení pravidel provozu na pozemních komunikacích vykazu-je; pokuta však nepřevýší 10000 Kč.“
5)   Podle zákona č. 361/2000Sb. o silničním provozu znění platném v době, kdy mělo dojít k předmětnému jednání, vychází promlčecí doba z ustanovení ust. § 125e, odst. 3): „Odpovědnost právnické osoby za správní delikt zaniká, jestliže o něm příslušný orgán nezahájil řízení do 2 let ode dne, kdy se o něm dozvěděl, nejpozději však do 4 let ode dne, kdy byl spáchán.“, a § 125e, odst. 5): „Na odpovědnost za jednání, k němuž došlo při podnikání fyzické osoby nebo v přímé souvislosti s ním, se vztahují ustanovení zákona o odpovědnosti a postihu právnické osoby; obdobně to platí pro odpovědnost fyzické osoby za správní delikt podle § 125f.“
6)   Jednání mající znaky přestupku v tomto případě nastalo dne 30.9.2016.
7)   Řízení bylo správním orgánem zahájeno dne 29.11.2017 „rozhodnutím o přestupku v příkazním řízení“.
8)   Z výše uvedených bodů je patrné, že správní orgán má dle dikce zákona v tomto předmětném řízení o přestupku postupovat podle nové právní úpravy, tedy podle zák. č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich.
9)   A s ohledem na to, že správní orgán toto řízení nezahájil ve stanovené lhůtě 1 rok, je tedy přestupek již promlčený a orgán řízení zastaví.

EDIT: Ty nezalomené řádky značně zhoršovaly čitelnost textu. -kdo-

Děkuji! Asi se mi to tam blbě vložilo a já si nevšiml.

EDIT: Není zač. Pro info: použil jste code namísto quote. Toť vše. ;) -kdo-
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: Berserk 14 Března 2019, 12:10:56
Chtěl jsem si udělat takovou malou kalkulačku, která by automaticky počítala, jestli už jsem v suchu a je promlčeno, nebo jestli jsem stále ohrožen (PDF od úřadů jsou prakticky per úřad stejný mustr a ty nadpisy pro zjištění typu písemnosti se dají celkem snadno rozpoznat, datumy taky, čísla jednací/ sp.zn. mají taky celkem ustáleny formát + doručenky z DS, ikdyž v PDF, ne v tom standardním zprasku ZFO, jsou taky snadno vytěžitelné).

Při pokusu o algoritmizaci jsem došel k následujícímu přepisu paragrafů o přerušení prekluzní lhůty nového přes. zákona, které možná bude víc nápomocné k počítaní lhůt, respektive k tomu, jestli už jsme za vodou.

Měl bych k tomu v zásadě dvě prosby na zkušenější bijce:
1. můžete mi potvrdit, že je to vlastně správně (počítání zpětně k poslední události, nikoliv hledání v sadě písemností a koukání, jestli jsem se trefil) ?
2. příkaz != rozhodnutí o vině? tedy nemohu bohužel ten rok počítat od příkazu, ale od rozhodnutí, které přijde o něco později?
3. lhůty pro roční promlčení se počítají od doručení sprostému podezřelému, nebo je to datum, kdy dokument orgán vyrobil (tedy vždy nejhůře odeslání úřadem +10D)?

Tedy:
Přestupek ("náš" běžný dopravní, který si end-to-end řešíme se SO1/SO2 a nesoudíme se) je k dnešnímu dni po prekluzi:
1. Vždy, když mezi dnem spáchání přestupku + 1 a dneškem jsou 3 roky a do dnešního dne nenabylo rozhodnutí o vině v dané věci právní moci, nebo
2. pokud mezi dneškem a nejmladší z událostí/písemností:
      a) usnesení o zahájení řízení,
      b) vydání rozhodnutí o vině,
je 1 rok a zároveň rozhodnutí o vině v dané věci nenabylo právní moci

Díky
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: kdo 14 Března 2019, 12:35:58
První tři body:
ad 1) Pokud správně rozumím, tak ne. SO1 může po vydání rozhodnutí poslat např. opravné rozhodnutí nebo usnesení o postoupení spisu k SO2.
ad 2) Příkaz je druhem rozhodnutí. Počítat můžete ode dne následujícího po doručení příkazu.
ad 3) Úplně ne, viz níže.

Druhé dva body:
ad 1) Ano (pro běžné přestupky s max. pokutou do 100 tis. Kč).
ad 2) Správně je:
Pokud mezi dnešním datem a nejvyšší hodnotou z:
a) doručení usnesení o zahájení řízení;
b) doručení příkazu o uložení pokuty;
c) vypravení rozhodnutí o vině
je rozdíl větší než 1 rok + 1 den a zároveň rozhodnutí o vině nenabylo právní moci.

Usnesení o zahájení řízení je dost vzácné, většinou se dnes řízení zahajuje příkazem. Potíž je, že z příkazu nevyčtete, kdy byl doručen, ale účinky příkazu (zahájení řízení) nastávají právě dnem doručení.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: Číkus 14 Března 2019, 13:45:45
Co specifický případ, kdy výročí (od zahájení řízení nebo od posledního rozhodnutí "vinen") padne mezi vydání a doručení (nového) rozhodnutí? Je vydáním (nového) rozhodnutí přerušena (=restartována) promlčecí lhůta?
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: kdo 14 Března 2019, 14:01:19
Podle § 32(2)(b) PřesZ ano. Promlčecí doba se přerušuje vydáním (čili doručení nehraje roli) rozhodnutí, jímž je obviněný uznán vinným, přerušením promlčecí doby počíná promlčecí doba nová.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: Číkus 14 Března 2019, 14:49:29
Tzn. u přestupku, u kterého bylo zahájeno SŘ třeba 1.8.2017 (a od té doby nic) si nemůžu být ani dnes 14.3.2019 jist promlčením, protože pokud zítra SO vydá rozhodnutí vinen ale antedatuje je na 1.7.2018, je zpět ve hře?
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: hh 14 Března 2019, 15:02:05
Teoreticky ano, ale na to antedatování se mu nejspíš přijde. Vydáním se ve smyslu § 71 SprŘ myslí až vypravení, pokud si SO napíše do hlavičky že rozhodnutí zpracoval před rokem, ale posílá ho až teď, tak to starší datum nemá žádné účinky (slouží fakticky k jedinému účelu a to jako pomocný identifikátor úkonu, „rozhodnutí ze dne XXX“, není ani třeba zkoumat, zda se daný den opravdu něco stalo).

Pokud se doručuje do datovky, na základě žádosti mailem, nebo i poštou, je to o tom nějaká stopa, kterou nemůže SO jednoduše zfalšovat. Pokud by výjimečně SO doručoval sám, tak to by nějak šlo, ale zúčastněné osoby na straně úřadu by páchaly TČ, který by nebylo vůbec složité odhalit, což si snad i uvědomují, proto si nemyslím, že by se něco takového masově dělo.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: swenak 14 Března 2019, 15:13:34
Jinak ta kalkulačka by asi nebyla špatná i tady vedle lhůt doručování, pokud je to realizovatelné technicky.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: hh 14 Března 2019, 15:29:48
Jsem k promlčecí kalkulačce poměrně skeptický. Jak plyne i z diskusí zde, jednak je plno sporných otázek, např. jak funguje příkaz, který vzhledem k přerušujícím skutečnostem je něco jako 2 v 1 - zároveň rozhodnutím o vině i zahájením řízení, co s případným opravným rozhodnutím, co když v průběhu dochází k nějakým úpravám skutku či kvalifikace ... O problematice přechodných ustanovení mezi starým a novým PřesZ nemluvě.

I kdybychom ale teoreticky toto všechno uměli algoritmizovat (u sporných věcí odhadnout pravděpodobné řešení), tak se obávám, že správně kalkulačku vyplnit, tj. z dosavadního řízení identifikovat jednotlivé skutečnosti mající na běh promlčecí doby vliv, je samo o sobě těžší, než to pak spočítat - kdo to umí, už příliš nepotřebuje kalkulačku, kdo to neumí, tomu kalkulačka nijak nepomůže (a potenciálně uškodí, bude-li spoléhat na její výsledek vzniklý z chybných vstupů).
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: swenak 14 Března 2019, 15:33:52
Tak ono vše podchytit nejde, to je jasné, ale některé jednoduché varianty popsat jdou. Je samozřejmě otázka, jestli "polotovar" je k užitku, nebo spíše ke škodě. Byl to jenom takový návrh.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: 2M 15 Března 2019, 15:14:39
Chtěl jsem si udělat takovou malou kalkulačku, která by automaticky počítala, jestli už jsem v suchu a je promlčeno

Jo to jsem taky zkusil.. nastudovat zákon a podle toho to dát dohromady.. skončil jsem tady https://www.30kmh.cz/index.php?topic=7744.0

..když řízení dojde až ke správní žalobě tak pak už asi nikdo neví kdy přesně bude promlčeno.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: Berserk 18 Března 2019, 14:07:33
Chtěl jsem si udělat takovou malou kalkulačku, která by automaticky počítala, jestli už jsem v suchu a je promlčeno

Jo to jsem taky zkusil.. nastudovat zákon a podle toho to dát dohromady.. skončil jsem tady https://www.30kmh.cz/index.php?topic=7744.0

..když řízení dojde až ke správní žalobě tak pak už asi nikdo neví kdy přesně bude promlčeno.
No tak jakmile se to zašmodrchá, tak je to horší.
Abych se zorientoval, tak jsem si rýsoval za domácí úkol časovou osu takového obvyklého případu. Když se dokopu k tomu, tak bych jí pro diskuzi i poučení zde v nějakém vlákně digitalizovanou předložil.

Ale v zásadě ty hrůzy, co popisujete v odkazovaném příspěvku se spíš dějí v době (podle mého názoru), kdy jde z "tlustejch do tenkejch", tzn ve fázi, kdy jste podal odvolání proti rozhodnutí SO1 a neuspěl jste.

Beru to tak, že v době první (do vydání Příkazu) a druhé (do vydání prvního Rozhodnutí), se většinou sbírají kopance úřadu, vzniklé jeho vlastní iniciativou a případně vynucenými chybami, které nasekal po mazaných podáních a návrzích sprostého podezřelého, takže není moc důvod se soudit.

V zásadě do vyjádření SO2, ve věci odvolání, mi přijde průběh řízení jako relativně lineární.
Peřeje přicházejí, až když se svádí nějaká právní tahanice nad tím, jak se k věci postaví SO2, případně jak se k věci opakovaně postaví SO1, když to dostane zpět od SO2.

Na druhou stranu - přesně, jak je psáno v příspěvku níže - pokud už jste ve fázi, že s tím jdete k soudu, tak to už si na to dohlédnete.

Kalkukačku jsem zamýšlel pro ty případy, kdy případ plyne lineárně, ale máte jich rozpracovaných třeba najednou 10. Což je třeba v Praze týdenní ježdění do práce (tři úsekáče ráno po cestě tam, zaparkovat u práce, zaparkovat po cestě z oběda, tři úsekáče po cestě z práce=8 ticketů za den raz dva, když se na to trochu spěchá).

Najednou máte v adresáři 20 PDF dokumentů a hlídejte si to...
A nedejbože, když k tomu po čase přibývají další písemnosti, jako jsou výzvy a tak.

Takže možná ne univerzální kalkulačka, ale jednoduchá kalkukačka pro nekomplikovaný průběh  :D
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: dj-bobr 18 Března 2019, 14:27:49
To už je skoro úkol pro ticketovací systém včetně hlídání lhůt pomocí SLA :D (zasvěcení pochopí)

Na druhou stranu, mohlo by to samočinně posílat odpory, upozorňovat na lhůty, funkce Eskalace by mohla sloužit na odvolačky..
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: Berserk 18 Března 2019, 18:39:42
To už je skoro úkol pro ticketovací systém včetně hlídání lhůt pomocí SLA :D (zasvěcení pochopí)

Na druhou stranu, mohlo by to samočinně posílat odpory, upozorňovat na lhůty, funkce Eskalace by mohla sloužit na odvolačky..
No, taková JIRA pro motoristy

Odesláno z mého Redmi Note 4 pomocí Tapatalk

Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: jedla 10 Července 2019, 14:14:48
mám dotaz ohledně promlčecí lhůty:

17.7.2016 - přestupek (rychlost v obci, změřeno radarem bez obsluhy)
stejný rok proběhlo doručení o přestupku, výzva k zaplacení - ignorováno
10.2.2017 - doručen příkaz
14.2.2017 - podán odpor dle poučení

9.7.2019 - doručeno oznámení o pokračování v řízení o správním deliktu (nyní přestupku).

není tento přestupek dle zákona 250/2016 už promlčený? už proto, že mezi posledním úkonem (odpor) a oznámením o pokračování v řízení uběhly skoro 2,5 roku?
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: kdo 10 Července 2019, 14:40:03
Přestupek je promlčen podle 250/2016 Sb. i podle předchozí právní úpravy. Směrodatné je datum zahájení řízení (kryje se s datem doručení příkazu, tj. 10.2.2017). Pokud do 2 let (tj. do 11.2.2019) nebylo vydáno další rozhodnutí, odpovědnost za přestupek zanikla právě k tomuto datu (11.2.2019).

Správnímu orgánu jednoduše oznamte, že odpovědnost za přestupek zanikla dne 11.2.2019 a že hodláte požadovat náhradu nákladů za každý další úkon, ke kterému byste byl v budoucnu další aktivitou správního orgánu v dané věci donucen.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: jedla 10 Července 2019, 15:19:41
Díky, to jsem si myslel.
Takže jim stačí poslat doporučeně dopis s uvedeným textem a odkazem na zákon a mělo by to stačit?
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: Číkus 10 Července 2019, 16:59:02
Jste si jistí? Nejede se tady sprdel podle pravidel před 1.7.2017 (dle přechodných ustanovení) a tedy pokud je zahájeno do 2 let, tak je promlčeno až po 4 letech?
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: kdo 10 Července 2019, 17:51:02
Máte pravdu. Omlouvám se; už jsem si na to restartování lhůt zvykl do té míry, že je vidím všude...

Obviněný nicméně může promlčení s odkazem na § 112 zák. č. 250/2016 Sb. zkusit namítnout (byť víme, že to nejspíše neprojde).
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: Kamiq 10 Července 2019, 19:02:09
Promlčecí lhůta by se měla počítat podle současného zákona, podle toho předchozího jen když to bude pro pachatele výhodnější.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: Jan Novák 10 Července 2019, 19:37:51
Promlčecí lhůta by se měla počítat podle současného zákona, podle toho předchozího jen když to bude pro pachatele výhodnější.
Vzhledem k tomu, že na ministerstvu dopravy mi hnije právě takový případ, domnívám se, že úředníci na to mají jiný názor, dokonce na to mají příručku od ministerstva.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: 2M 10 Července 2019, 21:31:23
17.7.2016 - přestupek (rychlost v obci, změřeno radarem bez obsluhy)
stejný rok proběhlo doručení o přestupku, výzva k zaplacení - ignorováno
10.2.2017 - doručen příkaz

Jde ještě o SprDel zahájený podle starého zákona a tak bude promlčeno po 4 letech.. ale ani promlčení v červenci 2020 není bez šance.. zejména jestli SO bude i dál držet rychlost kterou nasadil.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: 2M 10 Července 2019, 22:11:51
A udělal jsem aktualizaci návodu..
protože od 1.7.2019 už jsou promlčené všechny přestupky podle starších pravidel a tak už je jen jeden výpočet (teoreticky kromě výjimek kde promlčecí lhůta neběžela po podání správní žaloby)
a od stejného dne jsou už promlčené všechny staré SprDely kde nedošlo k zahájení řízení.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: Vaba 27 Srpna 2019, 10:55:20
Navazuji na lhůty, prosím o potvrzení mé úvahy a termínů.
Stanovisko:
Nově už se nám promlčecí doba přerušuje a počíná takovým přerušením běžet nová. Důvody přerušení jsou následující:
    oznámení o zahájení řízení a
    vydání rozhodnutí ve věci.
I když se takto promlčecí doba přerušuje, pak nikdy nesmí přesáhnout 3 roky. To znamená, že:
    úřad musí do roka od spáchání přestupku zahájit řízení nebo je to promlčené;
    když to zahájí, tak do roka od zahájení musí vydat rozhodnutí;
    když ho vydá, tak do roka musí odvolací orgán rozhodnout, jinak je to promlčené.

Pro přestupce to znamená registrovat všechny tyto tři úkony a pokud mezi nimi někde uplyne rok, je přestupek promlčen.

Teď k mým lhůtám:
-rozhodnutí odesláno z MHMP dne10/8/218, pošta razítko 13/8/2018, vyzvednuto poslední den lhůty
- posláno blanketní odvolání k rukám MHMP dne 10/9/2018
- Výzva MHMP na odstranění nedostků dne 13/9/2018, pošta razítko 17/9/2019, vyzvednuto poslední den lhůty
- posláno doplněné 25/9/2018
- oznámení MHMP dne 9/10/2018, od předání odvolání na Minesterstvo dopravy

Kdy proklouzne?

Děkuji
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: 2M 27 Srpna 2019, 11:43:33
Vaba: Jestli to je přestupek tak už je promlčeno.. k promlčení došlo rok po vydání rozhodnutí "vinen" a to bylo někdy před 10.8.2018.

Jestli to je starý SprDel tak k promlčení dojde 4 roky od spáchání.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: Vaba 27 Srpna 2019, 11:54:14
Je to přestupek řidiče, rychlost na Strakonické, zastaven, ztotožněn, správní řízení MHMP Chochološ, utlučen argumenty. MD nereagovalo.
Potom tedy slavím.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: Berserk 01 Září 2019, 00:54:14
Je to přestupek řidiče, rychlost na Strakonické, zastaven, ztotožněn, správní řízení MHMP Chochološ, utlučen argumenty. MD nereagovalo.
Potom tedy slavím.
Gratuluji!
Já se snad MDČR naučím mít rád
Pochlubíte se i spisem, nebo alespoň body vedení obhajoby?
Díky

Odesláno z mého Redmi Note 4 pomocí Tapatalk
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: kdo 01 Září 2019, 01:54:56
Je to přestupek řidiče, rychlost na Strakonické, zastaven, ztotožněn, správní řízení MHMP Chochološ, utlučen argumenty. MD nereagovalo.
Potom tedy slavím.
Gratuluji!
Já se snad MDČR naučím mít rád
Pochlubíte se i spisem, nebo alespoň body vedení obhajoby?
Díky

Odesláno z mého Redmi Note 4 pomocí Tapatalk

Berserk: Před chvílí jsem Vám smazal zcela nesmyslný příspěvek, jímž jste zbytečně zapleveloval věcné téma. Teď přemýšlím, k čemu potřebujete znát obhajobu u případu, kde došlo k zániku odpovědnosti kvůli (notoricky známé a konstantní) nečinnosti odvolacího orgánu... Je přece úplně jedno, co se v průběhu řízení stalo, příp. co obsahovalo odvolání. Pokud by to pan Vaba chtěl zveřejnit, už by to udělal. Zkuste se, prosím, držet pravidla někdy méně je více, vyhnete se tak tomu, že Vás tu někdo bude považovat za úředníka, kterým - jak doufám a věřím - nejste. Děkuji Vám za pochopení.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: adostrian 11 Května 2020, 16:40:00
Mám na MD v odvolání případ domnělého přestupku, který by měl být během pár dní promlčený. K tomu mě napadlo: co se stane, když SO promlčení (ať už úmyslně, nebo omylem) ignoruje a po uplynutí promlčecí lhůty rozhodne o vině, případně spis vrátí SO1 k dalšímu projednání a ten pak rozhodne? Musí se promlčení aktivně namítat? Jak na takové případné (nezákonné?) rozhodnutí reagovat? Jde mi o to, jestli uplynutí promlčecí lhůty automaticky a bez dalšího znamená výhru. Díky
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: hh 11 Května 2020, 17:13:03
V odvolání není nutné promlčení aktivně namítat - v tom smyslu, že naprosto nic nebrání SO2 zastavit řízení z důvodu promlčení, i když to odvolatel nenamítal. Není tam žádná dispoziční zásada, když už je odvolání podáno, odvolací SO může a zároveň musí zákonnost rozhodnutí přezkoumat v plném rozsahu a ex offo. Na druhou stranu, je-li promlčeno už při podání/doplnění odvolání, tak nevidím jediný důvod, proč to v odvolání neuvést. Tedy jediná relevantní otázka zní, jak postupovat, pokud promlčení nastane až v průběhu odvolacího řízení ... zrovna u MD je asi riziko toho, že by si promlčení sami nevšimli, minimální.

Pokud by se stalo, že SO2 potvrdí rozhodnutí o vině navzdory tomu, že odpovědnost z důvodu promlčení zanikla, bude tu existovat rozhodnutí, které je pravomocné a zároveň nezákonné. Taková situace může nastat i mnoha jinými způsoby - např. uvažujeme-li libovolné řízení, ve kterém SO2 po podaném odvolání z libovolného důvodu zrušil rozhodnutí SO1, tak pokud by to odvolání nebylo podáno, nejen, že by to (patrně něčím vadné) rozhodnutí nikdo (sám od sebe) nezrušil, ale bylo by bývalo pravomocné a vykonatelné.

Pokud by se to stalo, lze chybu dodatečně napravit v přezkumném řízení, případně se lze bránit u správního soudu. Pokud by správní žaloba nebyla včas podána a nadřízený SO by se (z libovolného důvodu) rozhodl přezkumné řízení nezahájit, byla by to pro obviněného konečná.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: 63-amg 31 Května 2020, 14:56:17
Zdravím,

mám dotaz ohledně promlčení, případ číslo jedna byl ukončen a případ číslo dvě by měl mít stejný průběh, prosím o zhodnocení.

Nejedná se o správní delikt ale klasické přestupky, zastaven, ztotožněn na místě.

1) Praha
- 8.4.2019 spáchán přestupek
- 10.10.2019 doručen příkaz
- podán odpor
- od té doby nic
- 28.4.2020 doručeno usnesení o zastavení SŘ

2) Stř. kraj
- 17.6.2019 spáchán přestupek
- 29.1.2020 doručen příkaz
- podán odpor
- 5.3.2020 doručeno vyrozumění o pokračování SŘ po podaném odporu, poučení o možnosti vyjádřit se k podkladům před vydáním rozhodnutí a poučení o možnosti požádat o ústní jednání
- odpovězeno že žádám o ústní jednání, že žádám o spis a provedení XY výslechů a důkazů
- koncem dubna 2020 doručen komplet spis
- od té doby nic

Ústní jednání se vším všudy se nestíhá, bude tedy 17.6.2020 promlčeno?
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: Číkus 31 Května 2020, 15:15:30
Ad 2) Lhůta byla restartována zahájením řízení, tj.doručením příkazu dne 29.1.2020, čím došlo k přerušení (rozuměj restartování) promlčecí lhůty. Promlčeno bude 30.1.2021, pokud do té doby nebude vypraveno rozhodnutí o vině.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: 63-amg 13 Června 2020, 12:19:46
Dobře, jak to ale že v prvním případě to bylo ukončeno po roce od spáchání přestupku, přesto, že mezi tím byl také doručen příkaz?
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: hh 13 Června 2020, 13:09:58
To vypadá na chybu úřadu. Jedině že by snad bylo ve hře nedoručení příkazu, což ale nevypadá moc reálně, byl-li podán odpor.

Buďte za to rád a nešťourejte v tom. Zastavení je sice pravomocné, ale v přezkumném řízení by to do října 2020 ještě teoreticky šlo zvrátit.

Kdysi dávno platila jednotná nepřerušovaná objektivní roční lhůta pro promlčení přestupků (tuším do 30. 9. 2015). Jak je vidět, setrvačnost některých úřadů je pozoruhodná. Tady nám to nevadí, ale na druhou stranu, trest smrti byl taky zrušen relativně nedávno ...
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: drinkANDdrive 09 Července 2020, 20:12:20
Přátelé, mám tu poměrně kuriózní situaci s (ne)promlčením v Brně.

Přestupek se stal 8.7.2018
(kočkování s orgánem)
Příkaz doručen 2.7.2019
(kočkování s orgánem)
Rozhodnutí vydáno 1.7.2020

Je fascinující vidět, že to stihli přesně na den. Asi tam někdo zavedl chytré kalendáře, které úředníka týden před timeoutem upozorní, aby vytáhl nepříjemná lejstra provozovatelů ze spodku kastlíku a den před vypršením lhůty vydali rozhodnutí. Tak uvidíme, zda to za rok stihne odvolačka. Zatím to na kraji vypadá u přestupků, které řeším, spíše jako černá díra.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: hh 09 Července 2020, 20:41:59
Bylo rozhodnutí 1.7.2020 skutečně vydáno, tedy i předáno poště, resp. odesláno z DS?

Jinak u MMB jde zřejmě o běžnou praxi, slavná jsou jejich odkládací razítka, nastavená na pár dní před výročím a občas i otevřeně antedatovaná.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: drinkANDdrive 10 Července 2020, 08:24:20
Ano, bylo.

01. 07. 2020 15:30
EV0: Datová zpráva byla podána.
01. 07. 2020 15:30
EV5: Datová zpráva byla dodána do datové schránky příjemce. Je-li příjemcem datové zprávy orgán veřejné moci vystupující v postavení orgánu veřejné moci, byla datová zpráva tímto okamžikem doručena.
Název: Re:[návod] Jak funguje promlčení u přestupků
Přispěvatel: Jojoba 25 Září 2023, 16:40:49
Toto vlákno se mi jeví jako spící/pořešené - rád bych navázal malou komplikací, na kterou jsem narazil živě . P ČR poslala oznámení o přestupku jednoduše na SOx ( nebyl místně příslušný). SOx to 3 měsíce sušilo až usnesením předalo SO1 k dalšímu řízení. Dotaz -  má to sušení u SOx vliv na lhůty -? V literatuře se hovoří, že se počítají ode dne, kdy se o přestupku SO dověděl, tedy je SOx v tomto smyslu rovněž obmýšleným SO ?