30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Pouštění auta z vedlejší a následné nedobrždění?  (Přečteno 15938 krát)

allinderr

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Pouštění auta z vedlejší a následné nedobrždění?
« kdy: 17 Března 2017, 22:12:48 »

Dobrý večer, dnes jsem se málem stal účastníkem účastníkem dopravní nehody, kdy se řidič přede mnou rozhodl ze 70ti kilometrové rychlosti náhle zastavit (jednoduše to zadupnul) a pustit nákladní automobil z vedlejší silnice. Jedná se o jednoduchou křižovatku tvaru T s hlavní silnicí vedoucí rovně. Bezpečná vzdálenost byla dodržená, přesto jsem zastavil tak tak.

Zajímá mě však viník případné nehody.  Tak trochu tuším že bych to byl já, dle hesla "co neubrzdíš to neukecáš".

IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Pouštění auta z vedlejší a následné nedobrždění?
« Odpověď #1 kdy: 17 Března 2017, 22:18:17 »

Sám sis správně odpověděl. Pouštěl nepouštěl nikoho nezajímá, může tvrdit že mu tam vběhla želva a že se jí lekl. Nebo olejová skvrna na vozovce, cokoliv.

Edit: ani při zjevném účelovém vybrždění vč. kamerového záznamu to nemusí projít. https://www.novinky.cz/krimi/425592-vybrzdeni-kamionu-ridici-proslo-zabral-omyl-s-pedaly.html
« Poslední změna: 17 Března 2017, 22:22:32 od qoyi »
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Pouštění auta z vedlejší a následné nedobrždění?
« Odpověď #2 kdy: 18 Března 2017, 08:27:01 »

U vybrždění kamionu byl uznán vinným řidič osobáku, protože předjížděl a nedal možnost řidiči kamionu udržovat bezpečný odstup.
Jen mu neprokázali úmysl, ale za nehodu je odpovědný on.

V tomhle popsaném případě je vinen ten vzadu. Ten vepředu potřebuje/chce brzdit a není v jeho moci cokoli za ním ovlivnit.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Pouštění auta z vedlejší a následné nedobrždění?
« Odpověď #3 kdy: 18 Března 2017, 22:33:37 »

Bezpečná vzdálenost byla dodržená, přesto jsem zastavil tak tak.

Ale když v té situaci zadní auto nedobrzdí tak bezpečná vzdálenost nebyla dodržená.. bezpečná vzdálenost má být právě aby to ubrzdil.
IP zaznamenána

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 924
    • Zobrazit profil
Re:Pouštění auta z vedlejší a následné nedobrždění?
« Odpověď #4 kdy: 19 Března 2017, 14:59:55 »

Na druhou stranu tady mame §18, (2), a):
Řidič nesmí ... snížit náhle rychlost jízdy nebo náhle zastavit, pokud to nevyžaduje bezpečnost provozu na pozemních komunikacích,

Jde o to, jestli pusteni nakladaku vyzadovala bezpecnost provozu na pozemnich komunikacich, a pokud ne tak jestli ten poustec snizil rychlost, popripade zastavil nahle. Na pravidlo: "Co neubrzdis, to neukecas" uz zacinam byt v realnem provozu docela alergicky, zvlast pokud jsem posledni v kolone a poustec prede mnou, aniz by ho zajimalo, co se deje za nim to proste na fleku zadupne a zacne poustet neco z vedlejsi - treba bicykl, to uz jsem taky zazil.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Pouštění auta z vedlejší a následné nedobrždění?
« Odpověď #5 kdy: 19 Března 2017, 19:43:17 »

To je úplně jedno. Pokud se k důvodům nebude (moudře) vyjadřovat, tak je nikdo nemůže rozebírat a kde jste?
IP zaznamenána

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 924
    • Zobrazit profil
Re:Pouštění auta z vedlejší a následné nedobrždění?
« Odpověď #6 kdy: 20 Března 2017, 09:15:45 »

presne tam, kde on. Slovo proti slovu.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Pouštění auta z vedlejší a následné nedobrždění?
« Odpověď #7 kdy: 20 Března 2017, 09:37:42 »

presne tam, kde on. Slovo proti slovu.

Omyl. Vy budete tvrdit, ze brzdil bezduvodne. On řekne, ze duvod mel, jinak by z niceho nic nebrzdil.  Na otazku jaky duvod odpovi, ze nebude podavat vysvetleni.
Tedy nepujde prokazat ze brzdil bezduvodne, tedy ten vzadu ma smulu a bude to mít drahé.
« Poslední změna: 20 Března 2017, 10:10:39 od opas »
IP zaznamenána

Stilg

  • Příspěvků: 183
    • Zobrazit profil
Re:Pouštění auta z vedlejší a následné nedobrždění?
« Odpověď #8 kdy: 20 Března 2017, 11:26:39 »

Jak tomu rozumim ja.

Pokud to nekdo "bezduvodne" zaslapne a ten zezadu nedobrzdi:
- Fakticky nesou spoluvinu nejakym pomerem oba. Ten prvni nehodu zpusobil tim, ze porusil citovany zakon, ze bezduvodne zastavil. Ten Druhy nehodu zpusobil tim, ze nedodrzel bezpecnou vzdalenost. bylo treba jedneho i druheho ke vzniku dane DN a tedy oboje poruseni melo vliv.
- Vysetrovatele, at uz z PCR nebo pojistovny se typicky na takove pripady divaji jednoduse, "co neubrzdis neukecas" (pokud neslo o zarazeni se pred vozidlo a nasledne brzdeni).
- Poruseni zakona u prvniho vozidla neni ani prokazatelne, ani nezbytne to tak nemusi doopravdy byt. I.e. ten vzadu typicky taha za kratsi konec a neuhraje to ani na spoluvinu, ale spis to schyta cele.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Pouštění auta z vedlejší a následné nedobrždění?
« Odpověď #9 kdy: 20 Března 2017, 11:33:31 »

To je omyl. Každé zastavení má nějaký důvod, jinak by nenastalo.

Je pouze otázka, zda je ten důvod relevantní (náhlá nevolnost, bachakočkavole, píchlá guma, apod) nebo je to zastavení kvůli kravině (vybrždění, pouštění z vedlejší, apod).

Bezdůvodné (tím myslím úplně bezdůvodné) zastavení si neumím představit :-)
IP zaznamenána

Stilg

  • Příspěvků: 183
    • Zobrazit profil
Re:Pouštění auta z vedlejší a následné nedobrždění?
« Odpověď #10 kdy: 20 Března 2017, 12:29:30 »

To je omyl. Každé zastavení má nějaký důvod, jinak by nenastalo.

Je pouze otázka, zda je ten důvod relevantní (náhlá nevolnost, bachakočkavole, píchlá guma, apod) nebo je to zastavení kvůli kravině (vybrždění, pouštění z vedlejší, apod).

Bezdůvodné (tím myslím úplně bezdůvodné) zastavení si neumím představit :-)

Slovickareni. Coz je fajn pri debate se SO, ale tady si to myslim, muzeme odpustit.

Bezduvodnym bylo tedy mysleno ne kvuli bezpecnosti a tak, ze dojde k poruseni citovaneho paragrafu.  ALe to snad neni nutne vysvetlovat...
IP zaznamenána

PVS

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 338
    • Zobrazit profil
Re:Pouštění auta z vedlejší a následné nedobrždění?
« Odpověď #11 kdy: 20 Března 2017, 16:04:33 »

Přede třemi lety jsem takhle ťukl na křižovatce do nějaké nerozhodné baby zezadu. Nejprve se rozhodla, že to na oranžovou ještě stihne projet a dupla na plyn. Přestal jsem ji sledoval a koukal nahoru na semafor a dojížděl na neutrál, načež kráva se ve zlomku vteřiny rozhodla, že když už tedy koutkem oka zahlédla červenou, že teda jako nesmí projet a dupla na brzdu. Zastavila tak, že půlkou auta byla už za bílou čárou v křižovatce. Už jsem to nedobrzdil a svým velkým vozem jsem se jí podíval do kufru.
Naštěstí jsem se domluvili bez fízlů, ale s pojišťovnou jsem to neuhrál na její vinu, přestože jsem argumentoval poměrně dobře. Prostě jsem byl viník já.
« Poslední změna: 20 Března 2017, 16:08:10 od PVS »
IP zaznamenána

éRooo

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 613
    • Zobrazit profil
Re:Pouštění auta z vedlejší a následné nedobrždění?
« Odpověď #12 kdy: 20 Března 2017, 17:52:53 »

a kdo by byl viník, kdyby byla dostatečná zcela vyzkoušená vzdálenost od vozu před, ten by zašlápnul na místě, řidič za ním by zareagoval včas, ale přestalo brzdit auto? za to by přece ten vzadu nemohl, reakce byla dostatečná, vzdálenost taky, ale když selžou brzdy, tak i sebevětší vzdálenost je málo...  jak by se to řešilo, to řidič ovlivnit přece nemohl..
IP zaznamenána
In dubio pro reo

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Pouštění auta z vedlejší a následné nedobrždění?
« Odpověď #13 kdy: 20 Března 2017, 18:06:16 »

eRooo: Viník je pořád zadní auto.. to že mělo závadu nedělá rozdíl..

Ale když řidič nedodržel vzdálenost tak to je přestupek.. když to je závada kterou řidič nemohl čekat tak to není přestupek.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Pouštění auta z vedlejší a následné nedobrždění?
« Odpověď #14 kdy: 20 Března 2017, 19:31:18 »

a kdo by byl viník, kdyby byla dostatečná zcela vyzkoušená vzdálenost od vozu před, ten by zašlápnul na místě, řidič za ním by zareagoval včas, ale přestalo brzdit auto? za to by přece ten vzadu nemohl, reakce byla dostatečná, vzdálenost taky, ale když selžou brzdy, tak i sebevětší vzdálenost je málo...  jak by se to řešilo, to řidič ovlivnit přece nemohl..

Za nehodu odpovídáš v každém případě tak, že to platíš. Jiná věc je, jestli za to dostaneš pokutu, body, zákaz, apod.
Za bouračku následkem závady (ruplá brzdová hadice, pneumatika, apod) odpovídáš pouze z hlediska náhrady škody. Prostě to tomu nabouranému tvoje pojišťovna zaplatí. Kdo jiný by to také měl udělat, že? :-)
IP zaznamenána