30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Pouštění auta z vedlejší a následné nedobrždění?  (Přečteno 15941 krát)

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Pouštění auta z vedlejší a následné nedobrždění?
« Odpověď #15 kdy: 20 Března 2017, 20:29:19 »

a kdo by byl viník, kdyby byla dostatečná zcela vyzkoušená vzdálenost od vozu před, ten by zašlápnul na místě, řidič za ním by zareagoval včas, ale přestalo brzdit auto? za to by přece ten vzadu nemohl, reakce byla dostatečná, vzdálenost taky, ale když selžou brzdy, tak i sebevětší vzdálenost je málo...  jak by se to řešilo, to řidič ovlivnit přece nemohl..

Za nehodu odpovídáš v každém případě tak, že to platíš. Jiná věc je, jestli za to dostaneš pokutu, body, zákaz, apod.
Za bouračku následkem závady (ruplá brzdová hadice, pneumatika, apod) odpovídáš pouze z hlediska náhrady škody. Prostě to tomu nabouranému tvoje pojišťovna zaplatí. Kdo jiný by to také měl udělat, že? :-)

Ale to nic nemění na tom, že stejně nejspíš dostaneš pokutu nebo se budeš muset hájit před úřadem.

http://www.zapad.cz/2017/03/20/bosov-nehodu-tahace-zpusobil-defekt-na-pneumatice-skoda-pres-200-tisic/
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 142
    • Zobrazit profil
Re:Pouštění auta z vedlejší a následné nedobrždění?
« Odpověď #16 kdy: 20 Března 2017, 20:56:42 »

No, nejsem si tak úplně jistý, zda-li viníkem je automaticky zadní auto ve smyslu „co neubrzdíš…“. Obecně vzato to není na první pohled tak zcela jednoznačné.

Na jedné straně je § 19 — „řidič vozidla jedoucí za jiným vozidlem musí ponechat za ním dostatečnou bezpečnostní vzdálenost, aby se mohl vyhnout srážce v případě náhlého snížení rychlosti nebo náhlého zastavení vozidla, které jede před ním.“
Ovšem ale na straně druhé tu je „Nejvyšší správní soud ve shora citovaném rozsudku (bod [22] ) č. j. 1 As 18/2009 – 59 také konstatoval, že „…příkladem situace, kdy srážka vozidel nemusí bez dalšího znamenat porušení § 19 odst. 1 zákona o silničním provozu, bude například nehoda způsobená náhlým a pravidly silničního provozu nedovoleným manévrem vpředu jedoucího vozidla, neměl - li vzadu jedoucí řidič důvod takovéto protiprávní jednání vůbec očekávat “ . Protizákonný a dokonce protiústavní tak bude postup správních orgánů, které nezvažovaly „ otázku hranice okolností, které může či nemůže řidič předví dat, na něž je třeba usuzovat z objektivních okolností dopravní situace, a nikoliv pouze hypoteticky“ (nález IV. ÚS 8 7/01 ze dne 4. 10. 2002, publ. pod č. 122 ve sv. 28, s. 67 Sb. ÚS). V souladu s tímto právním názorem je též judikatura zdejšího soudu, která opakovaně zdůrazňuje, že zavinění účastníka silničního provozu je nutno posuzovat také s ohledem na tzv. princip omezené důvěry, podle něhož „po účastníkovi silničního provozu nelze spravedlivě požadovat, aby bez dalšího předpokládal možné porušení pravidel tohoto provozu jinými účastníky a aby tomu přizpůsobil své počínání “ (srov. rozsudek NSS ze dne 2. 8. 2006, čj. 3 As 24/2005 - 73, resp. rozsudek NSS ze dne 28. 8. 2008, čj. 5 As 32/2008 - 51, dále odkazující na relevantní judikaturu Nejvyššího soudu).“


Takže když to shrnu — na volné silnici pokud neočekávaně prudce zabrzdí auto a to druhé za ním mu naruší následně zadek — pak viníkem je s největší pravděpodobností to auto, které neočekávaně zabrzdilo/změnilo směr jízdy a pod.
Ovšem na křižovatce se dá očekávat, že auto může začít brzdit z důvodu oranžové/červené a pod. a proto v tomto případě je skutečně s nejvyšší pravděpodobností viníkem řidič druhého vozidla, který měl předpokládat a měl dodržet bezpečnou vzdálenost. Řidič prvního vozidla je pak potrestán jen z toho hlediska (když brzdím, tak se snažím vždy zkontrolovat i co je za mnou, pokud možno), že má starosti a trable s nabouraným zadkem… i když mu to zaplatí podle všeho pojišťovna druhého řidiče…



Pozn: jen poznamenám, že taky občas projíždím křižovatku ještě na oranžovou. Ale snažím se vždy o maximální obezřetnost a nikdy se nelepím na zadek autu přede mnou, neb se mi už párkrát stalo, že si to dotyčný řidič rozmyslel a začal usilovně brzdit. Zkušený a opatrný řidič se nikdy nikomu na zadek nelepí…
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Pouštění auta z vedlejší a následné nedobrždění?
« Odpověď #17 kdy: 21 Března 2017, 10:05:06 »

Takže když to shrnu — na volné silnici pokud neočekávaně prudce zabrzdí auto a to druhé za ním mu naruší následně zadek — pak viníkem je s největší pravděpodobností to auto, které neočekávaně zabrzdilo/změnilo směr jízdy a pod.

Asi ani tak ne.. jen když by řidič vpředu přiznal a nebo bylo zjevné že brzdil z nedovoleného důvodu.. třebas aby ohrozil auto za ním..

Když řidič vpředu řekne že na krajnici vyběhla kočka a on se lekl tak je viník nehody zase ten vzadu..
IP zaznamenána

PVS

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 338
    • Zobrazit profil
Re:Pouštění auta z vedlejší a následné nedobrždění?
« Odpověď #18 kdy: 21 Března 2017, 10:27:08 »

...na volné silnici pokud neočekávaně prudce zabrzdí auto a to druhé za ním mu naruší následně zadek — pak viníkem je s největší pravděpodobností to auto, které neočekávaně zabrzdilo/změnilo směr jízdy a pod...

Jo jo, pokud bezelstně fízlovi prozradí něco jako: "ále, tak jsem najednou dostal nutkavou touhu si vyzkoušet brzdy a pneumatiky, zdali to trhá asfalt jako ve filmu - tak jsem zničehonic schválně dupnul na brzdu bez ohledu na to, kdo za mnou jede". Když se lidé jsou schopni přiznat fízlovi k pivu před jízdou, dokážou i tohle...

Stačí ale jedna kočička, pejsek, zajíček či jiné náhle do cesty vběhnuvší zvířátko, které samozřejmě do příjezdu policie stačilo zmizet někde v polích, hned je viníkem zase ten vzadu. Jak tenká je hranice viny a neviny...
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Pouštění auta z vedlejší a následné nedobrždění?
« Odpověď #19 kdy: 21 Března 2017, 11:15:57 »

Ten vepředu ani nemusí nic říkat. Měl jsem důvody, ke kterým se nehodlám vyjadřovat.

...na volné silnici pokud neočekávaně prudce zabrzdí auto a to druhé za ním mu naruší následně zadek — pak viníkem je s největší pravděpodobností to auto, které neočekávaně zabrzdilo/změnilo směr jízdy a pod...

Jo jo, pokud bezelstně fízlovi prozradí něco jako: "ále, tak jsem najednou dostal nutkavou touhu si vyzkoušet brzdy a pneumatiky, zdali to trhá asfalt jako ve filmu - tak jsem zničehonic schválně dupnul na brzdu bez ohledu na to, kdo za mnou jede". Když se lidé jsou schopni přiznat fízlovi k pivu před jízdou, dokážou i tohle...

Stačí ale jedna kočička, pejsek, zajíček či jiné náhle do cesty vběhnuvší zvířátko, které samozřejmě do příjezdu policie stačilo zmizet někde v polích, hned je viníkem zase ten vzadu. Jak tenká je hranice viny a neviny...
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Pouštění auta z vedlejší a následné nedobrždění?
« Odpověď #20 kdy: 21 Března 2017, 12:05:36 »

Ten vepředu ani nemusí nic říkat. Měl jsem důvody, ke kterým se nehodlám vyjadřovat.

No s alkoholem taky nemusí nic říkat.. a přesto jsou zástupy těch "jenom jsem si dal pivečko po obědě pane příslušník"..
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Pouštění auta z vedlejší a následné nedobrždění?
« Odpověď #21 kdy: 21 Března 2017, 12:16:34 »

Tohle jsem taky jednou řekl při kontrole. Až na to, že jsem pivo neměl a jenom jsem se bavil. Příslušník zkameněl, zatvářil se krutopřísně, vrátil mi doklady a rozkázal "Jeďte!".
IP zaznamenána

Boban Kh

  • Příspěvků: 33
    • Zobrazit profil
Re:Pouštění auta z vedlejší a následné nedobrždění?
« Odpověď #22 kdy: 21 Března 2017, 16:18:03 »

Mám podobnou zkušenost.
Ve městě, povolená 70 Km/hod, blížíme se k semaforům, kde svítí zelená.
Přede mnou si pán ve feldě asi spletl barvičky a na tu zelenou to zadupl a chtěl čekat.
Po urputném brzdění ( plně naloženého auta na dovču) jsem to ustál na cca 5 cm od jeho zadního nárazníku. A ještě jsem čekal další náraz zezadu, který se naštěstí nekonal.
Samozřejmě jsem při tom brždění úplně prošlápl brzdy, až to odnesly trubičky
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 142
    • Zobrazit profil
Re:Pouštění auta z vedlejší a následné nedobrždění?
« Odpověď #23 kdy: 21 Března 2017, 16:40:51 »

Boban Kh: přesně tohleto jsou situace, které patří do kategorií typu: „ještě že mám tu kameru na skle!“…
IP zaznamenána

Boban Kh

  • Příspěvků: 33
    • Zobrazit profil
Re:Pouštění auta z vedlejší a následné nedobrždění?
« Odpověď #24 kdy: 21 Března 2017, 16:48:38 »

A i proto ji tam už mám. A dal jsem si jednu i na to zadní.....
IP zaznamenána

PVS

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 338
    • Zobrazit profil
Re:Pouštění auta z vedlejší a následné nedobrždění?
« Odpověď #25 kdy: 21 Března 2017, 17:02:22 »

Když už si tu takhle povídáte o kameře: dám si poradit na základě zkušeností, která je dobrá.
Obvykle nekupuji nejlevnější šunty, jde mi o vynikající poměr cena/výkon na základě zkušeností jiných. Peníze sice nemusím řešit, když to má tu hodnotu, tak je vydám, ale obvykle nekupuji předražené luxusní zboží jenom proto, že je to drahé a má to značku.
IP zaznamenána

Boban Kh

  • Příspěvků: 33
    • Zobrazit profil
Re:Pouštění auta z vedlejší a následné nedobrždění?
« Odpověď #26 kdy: 21 Března 2017, 18:04:44 »

Tak v tomto, bohužel neporadím.
Sám jsem to řešil/hledal a porovnával skoro rok.
Mám kamaráda, který má prodejnu a živí se PC + elektronika, ale taky nedokáže říct konkrétně, která je nejlepší. Prostě třeba jako u PC, notebooku, nebo tabletu : záleží, co od toho člověk očekává a co by chtěl. ( úhel záběru, rozlišení, pohybové čidlo - pokud vozidlo parkuje a někdo šmejdí okolo, nárazové čidlo - to samé, jen reaguje na náraz, uzamčení / nepřepsání nahrávky v případě nárazu atd... )

Jak jsem psal, mám od něho dvě kamery, vcelku obyčejné, ale pro mojí potřebu, myslím, dostatečné. Pokud by došlo např.k nehodě, tak SPZ čitelně rozpozná na cca 10 metrů.
Záležitost cca 800,- Kč

Ale co mi doporučil, jsou outdoorové kamery, které jsou v dnešní době kvalitní a po zaparkování např. na horách ji můžeš připnout třeba na přilbu, nebo vzít jen tak na výlet i místo foťáku.
IP zaznamenána

éRooo

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 613
    • Zobrazit profil
Re:Pouštění auta z vedlejší a následné nedobrždění?
« Odpověď #27 kdy: 21 Března 2017, 18:18:15 »

Kamarad koupil fake go pro tj. Sj4000 cam nebo tak nejak psano a je s tim velmi spokojen.. ale lrej uz se delaj i fejky fejku
IP zaznamenána
In dubio pro reo

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Pouštění auta z vedlejší a následné nedobrždění?
« Odpověď #28 kdy: 21 Března 2017, 20:02:43 »

A i proto ji tam už mám. A dal jsem si jednu i na to zadní.....
A přesně tohle patří do kategorie "už mi zase vybrali auto" ...  ;D

Jak jsem psal, mám od něho dvě kamery, vcelku obyčejné, ale pro mojí potřebu, myslím, dostatečné. Pokud by došlo např.k nehodě, tak SPZ čitelně rozpozná na cca 10 metrů.
Tohle je hodně ošemetné tvrzení, záleží na pohybu, umístění a především světle. Nevím o kameře do auta která by spolehlivě v noci dokázala kvalitně zachytit RZ za jízdy.

Já bych vybíral u společnosti Mio něco ... měl jsem asi 7 kamer od firmy DOD a všechny skončily na reklamaci. U truecam to bude podobné protože je to low cost výroba, takže hodně hraje štěstí na kus. U Mio je ta kvalita taknějak stabilní ...
« Poslední změna: 21 Března 2017, 20:13:08 od qoyi »
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 142
    • Zobrazit profil
Re:Pouštění auta z vedlejší a následné nedobrždění?
« Odpověď #29 kdy: 21 Března 2017, 20:21:07 »

goyi: ad „A přesně tohle patří do kategorie "už mi zase vybrali auto"“ — no Vy si na palubce svého zaparkovaného auta běžně necháváte telefon, tablet, peněženku a tak? Pokud ano, pak se nedivím Vašim neblahým zkušenostem, nicméně znalý občan, který si uvědomuje, že jako policií štvaná zvěř se tu necítí zloději, ale poctiví občané, ví že nesmí dávat zlodějům šanci. Takže ano, u nás se prostě krade. A kdo ponechá v autě viditelně (no, i neviditelně) cenné věci (včetně kamery přilepené na skle), nemá se pak co divit.
IP zaznamenána