30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Stran: 1 ... 3 4 [5]

Autor Téma: [WIN] DN: Několik dotazů ke správnímu řízení (žádost o spis, zmocnění, ústní jednání)  (Přečteno 17901 krát)

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil

Vážený pane,

projděte si na fóru prezentovaná odvolání, jsou jich tuny. Nepočítejte s tím, že to někdo sepíše za Vás v rámci charity na úkor vlastního volného/jiným pyrátům věnovaného času. Prostě tomu musíte věnovat příslušný čas, zde obdržíte nápady co do odvolání napsat, nikoli definitivní text. Odvolání by mělo mít nějakou strukturu danou alespoň tím, že přestupek má dva základní charakteristiky
- formální znak (zda je jednání jako přestupek někde definované),
- materiální znak (zda došlo k ohrožení jiného zájmu, chráněného zákonem).
a zároveň nešlo o jednání, v hantýrce zvané krajní nouze. Srv. § 2 odst. 1 PřesZ.
To, co jste napsal je technicky správně, avšak je to málo důrazné a navíc neúplné.

Tak aspoň v bodech co tam ještě doplnit, ať máte osnovu, literární dílo nejméně na úrovni maturitní písemky z ČJ z toho musíte vytvořit sám.

Vezměte svůj popis nehody a sekundu po sekundě od času 1:02 budete vyvracet úvahy závěry správního orgánu.
1:02 až 1:08 - lze se zmínit o tom, že zcela jiný je pohled kamery zezadu v klidu, kde je vidět, jak černý vůz brzdí – na poslední chvíli a v nicotné vzdálenosti; a jiný je pohled řidiče vozidla dojížděného, který především sleduje provoz před sebou a do zpětného zrcátka se dívá sekvenčně a na zlomek sekundy. Vypreparoval bych z videa sekundu 1:05 a 1:07 a předložil jako důkaz svého tvrzení. Manévr vpravo již bylo odvracení z pohledu řidiče objektivního a bezprostředního nebezpečí.
1:08 až 1:11 – zdánlivě klidná jízda až tak klidná nebyla, je to patrné i ze záznamu, kdy vozidlo manévruje po celé šířce jízdního pruhu, řidič se snažil v prvé řadě vozidlo stabilizovat, v také situaci nepřichází v úvahu brzdění, jak se mylně domnívá správní orgán.
1:11 až 1:12 – vozidlo se sice podařilo stabilizovat, ale již nebyl prostor pro brzdění, takže následoval prudký manévr vlevo v krajní nouzi z cílem předejít najetí zezadu. Je nutné zdůraznit, na rozdíl od tvrzení správního orgánu, že vozidlo při tomto manévru ještě ve smyku nebylo.
1:12 až 1:14 – vozidlo se dostalo do přetáčivého smyku při snaze stabilizovat jej po prudkém vybočení vlevo. Zde lze souhlasit se správním orgánem, že profesionální závodník automobilových rallye by situaci nepochybně zvládl lépe.
Další děj je zbytečné rozbírat, SO to nijak nehodnotí a není ani co.
Z časových posloupností (jedná se o zlomky až jednotky sekund) a souvislostí, patrných z videozáznamu naopak zcela jednoznačně vyplývá, že řidička dvakrát odvracela bezprostředně hrozící nebezpečí a na rozdíl od závěrů správního orgánu v žádném okamžiku nedošlo z její strany k jednání, jí za vinu správním orgánem kladenému.
To že se stala dopravní nehoda a byla způsobena škoda je nepopíratelné, avšak z toho nevyplývá, že by automaticky řidič spáchal přestupek. Omáčku k tomu čerpejte třeba zde https://www.30kmh.cz/index.php?topic=12.0 a to v bohaté míře včetně odkazů na rozsudky NSS.

Můj na první pohled grafomanský výplod v žádném případě nepovažujte za úplný, je to kostra, ze které byste měl poskládat alespoň tři strany textu. Možná by bylo účel do dovolání vypreparovat ze záznamu více situací, které podpoří Vaše tvrzení, např. rozevlátá jízda v pravém pruhu – 2 až 3 fotky, 1s dlouhá videosekvence zpětného manévru vlevo, ze které je jasné, že vozidlo ve smyku nebylo…

Ostatní náležitosti odvolání nechávám na znalých a zkušených (přezkoumatelnost, hodnocení videa, znalci...), moje parketa je technická záležitost.

Malá poznámečka: vím, že popis děje 1:08 až 1:11 neodpovídá tak úplně záznamu, no a co, ať se stím SO2 vypořádá, pokud vůbec k tomu najde čas do prekluze.
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil

Podle videa se mi spíše zdá, že k ztrátě stability vozidla došlo až v levém pruhu, kdy řidič/ka otočil/a volantem doprava, aby v jízdním pruhu srovnal/a vozidlo.
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil

Samozřejmě že v pravém pruhu řidička situaci těžce prováhala, nebrzdila kdy měla - času měla habaděj, nejméně 2,5 s + celý odbočovací, v klidu provedený manévrh vpravo - a pak trhla volantem jako chiropraktik s vykloubeným ramenem. To však nahrává verzi SO, proto navrhuji situaci v pravém pruhu mírně selhat, ono opravdu auto pendlovalo po celé šířce pruhu (ale v takovém čase, že to určitě nebyklo ztrátou stability). Vycházím z toho, že to půjde na střední čechy, které jsou odvoláními zavalené a nestíhají jednoduché přestupky. Předpokládám, že i kdyby se nějakým zázrakem k tomu úředník dostal před prekluzí, tak to radějí hodí na dno šuplíku, než aby pouštěl video pořád dokola a snažil se přijít na to, co se vlastně stalo.
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

velkyVlk

  • Příspěvků: 25
    • Zobrazit profil

Děkuji za všechny tipy, body hodné doplnění a v neposlední řadě za Váš čas!

S tímto si už v té třicetidenní lhůtě snad poradím, jen jsem vůbec nevěděl, jak to pojmout, coby začátečníkovi bez zkušeností se mi s argumentací úředníka polemizuje nesnadno. Nejsem právník ani znalec dopravní problematiky, nevidím tam ty příležitosti, čeho se chytit, co zpochybnit.. to přijde až s časem a zkušenostmi.

Kompletní vypracování samozřejmě po nikom nežádám, velmi si vážím každé rady a nerad bych vzbuzoval dojem, že mám na něco nárok a čekám, že mi bude obratem vyhověno, pokud některé z mých příspěvků tento dojem vzbuzovaly, přijměte prosím mojí nejhlubší omluvu!
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil

Pročtěte si celé toto vaše vlákno ještě jednou, jste jeden z dalších který dostává rady a přehlíží je.

háčko vám například navrhoval že by bylo dobré požadovat znalecký posudek, nikde to ve vašem odvolání nevidím

Já jsem vám navrhoval cestu neznámého řidiče.



IP zaznamenána

velkyVlk

  • Příspěvků: 25
    • Zobrazit profil

Zkusil jsem do toho tedy některé zde zmíněné prvky zakomponovat, trochu to natáhnout, vypomoct si frázemi z jiných odvolání, okecat, zmínit některé výroky NSS použité jinde.. snad už to bude o něco lepší.

Prosím, pokud by se to někomu chtělo rychle prolétnout, dejte mi vědět, kdyby tam bylo něco zcela nepatřičného, irelevantního nebo nevhodného, abych to mohl vyhodit.. případně doplnit.

Díky moc!

« Poslední změna: 04 Května 2017, 21:07:00 od velkyVlk »
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil

Technicky IMHO přesné, výstižné a dostatečné. Právní arguemntaci nedokáži posoudit, nepřijde mi úplně přesná, ale netuším, jak by mohla vypadat lépe.
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil

Nejvíce mi vadí nedotažené namítání nezdůvodnění formálního znaku.

ad 6) Šel bych po tom, že orgán neoznačil přesně místo (či čas), kde řidička porušila § 4(a)(b) a § 18(1) a přesně v čem podle textu a ducha zákona.
§4 - v čem se řidička chovala neukázněně a v čem nedodržela pravidla? Z úvah a odůvodnění SO to není patrné.
§18 - rychlost vozidla byla nepřiměřeně nízká (když se za ní náhle objevil černý vůz v levém pruhu), nebo naopak nepřiměřeně vysoká (když byla v pravém pruhu)? Z úvah a odůvodnění SO to není patrné.
Vůbec není patrné, v čem konkrétně SO spatřuje formální znak přestupku ve smyslu jím označených ustanovení a jaký důkaz ve spise a v kterté části (pokud by mělo jít od video svědka, tak přesné místo či sekunda videa) tyto domněnky, úvahy a závěry SO podporuje.
SO pouze předkládá své obecné domněnky; spekuluji - patrně vychází z přesvědčení, že když se stala nehoda vozidlu FF, tak jí musel předcházet přestupek řidiče toho vozidla.

ad 7) Materiální znak - do toho bych se více neobouval, nechte text, jak je vozidlo FF ohrozilo společensky chráněný zájem (život a/nebo zdraví cestujících ve FF a majetek svůj i cizí), nebylo to však v důsledku přestupku, ale krajní nouze. Text kurzívou tam nedávejte, to je můj komentář.

ad 13) Zopakujte, že orgán se nezabýval tím, zda šlo o zavinění úmyslné či neúmyslné.

Jen tak mimochodem, proč po 7 následuje 13?

Musím se opět opakovat - jsem technik a zrovna napadání úvah SO a vyvracení odůvodnění jeho rozhodnutí není moje parketa. Snad se k tomu vyjádří ještě někdo zkušenější.
« Poslední změna: 28 Dubna 2017, 16:27:43 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

velkyVlk

  • Příspěvků: 25
    • Zobrazit profil

Pokusil jsem se do toho tyto připomínky nějak zapracovat a zohlednit (v přiloženém souboru výše). Pokud už nikoho nic nenapadne, takto bych to odeslal.
Zítra končí 30 denní lhůta, kterou jsem si určil, i když pochopil li jsem to správně, je možné přetáhnout i tu.

Nekonzistentní číslování odstavců mi tam zůstalo poté, co jsem to během psaní různě rozčleňoval a zase slučoval, některé odstavce odmazával a podobně. Už je to sjednocené  ;)

Díky všem, kteří jste se jakkoliv zapojili!
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil

Zítra končí 30 denní lhůta, kterou jsem si určil, i když pochopil li jsem to správně, je možné přetáhnout i tu.

Pokud si určíte lhůtu 30 dnů je potřeba jí dodržet.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil

V sankčním řízení není koncentrace, takže dokud není vydáno rozhodnutí (vydáno = vypraveno, tj. fakticky opustilo úřad, který jej již nemůže měnit či nějak zneplatnit), musí úřad přihlédnout k čemukoliv, co mu v té věci dorazí.

Důvody jsou sice zákonnou náležitostí odvolání, takže při jejich absenci je nutné vyvolat proceduru odstraňování vad, ale ani pokud odstraněny nejsou, nečiní to z výsledného imperfektního odvolání podání, které by bylo neprojednatelné (už proto, že zákonnost je odvolací SO povinen zkoumat z úřední povinnosti, není vázán důvody ani návrhy uvedenými v odvolání).

Jediná nuance je, že by po lhůtě doplněné odvolání mohl SO považovat nikoliv za doplnění odvolání, ale za nějaké obecné podání účastníka učiněné v průběhu řízení a posouzené podle obsahu (tj. jako stanovisko/vyjádření, návrh provedení důkazů atp.), což by za jistých okolností mohlo zúžit rozsah, v jakém má odvolací SO napadené rozhodnutí přezkoumat či jak moc důsledně musí námitky vypořádat. Ale viz výše, u sankčního řízení by se s později doplněným odvoláním v zásadě mělo zacházet stejně jako s včas podaným odvoláním - u jiných typů řízení by to mohl být problém.
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil

Odvolání se mi jako slohová práce vůbec nelíbí jak co do strukturování, tak stylistiky. Struktura je nepřehledná, stylistika rozházená, jak kdyby to psalo více lidí. Obsahově bez chyby, alespoň technicky. Nicméně IMHO je jasné co a proč napadáte, čím to podpíráte, argumentace je logicky i technicky správně. Takže jako podání na SO to vidím OK, jako maturitní práce nebrat.

Jediná technická k bodu 4.
Citace
Bavíme se o řádu mikrosekund až max. jednotek sekund
Mikrosekudny (10-6 s) bych do boje netahal, relevantní jsou desetiny sekundy (10-1 s), navrhuji tedy znění
Bavíme se o řádu desetin sekund až max. jednotek sekund.
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

velkyVlk

  • Příspěvků: 25
    • Zobrazit profil

Tak tady odesláno, připomínka k bodu 4 do finální odeslané verze zapracována. Uvidíme, co na to kraj..

Rozházená stylistika bude možná tím, že to více lidí skutečně psalo, minimálně já a obviněná + někteří další, z jejichž děl jsme čerpali.  ;)
Pravda, celková úroveň by mohla být i vyšší, to uznávám.

Ještě jednou díky všem, co se mnou měli trpělivost, zejména enzymovi!
IP zaznamenána

velkyVlk

  • Příspěvků: 25
    • Zobrazit profil

Opět zdravím,
po více jak dvou letech přišlo od Středočeského kraje rozhodnutí o zastavení správního řízení. Výsledek je tedy WIN:)

Všem zúčastněným velice děkuji za jejich čas a ochotu podělit se o své zkušenosti! Velmi si vaší pomoci vážím.
IP zaznamenána
Stran: 1 ... 3 4 [5]