[...] Úřednice tedy vzala moji radu ohledně Náchoda za svou a celý spis předala do Náchoda. To, že je řízení zastavené, vůbec neřešila. V Náchodě mě OPĚT předvolali k podání vysvětlení a chtějí po mně, to se podržte, vysvětlit to předání z Prahy do Náchoda. Fakt se mi tam nechce jet, vyhrožují pokutou, ale předpokládám, že to jsou jenom plané řeči, a když se nedostavím, tak mi žádná pokuta nehrozí?
Mimochodem, neanonymizoval jsem adresu, protože to není moje adresa, nikdy jsem na ní nebydlel a vůbec nevím, kde ji úředník vzal. 
Je skutečně pravda, že pro projednání zločinu nepředložení ZK podle § 16(1)(b) OdpVoz je místně příslušný úřad ORP dle bydliště řidiče. Rozhodný je evidovaný trvalý pobyt ke dni zahájení řízení (nikoliv spáchání) a při pozdější změně se ve správním řízení uplatní specifická verze zásady
perpetuatio fori (srov. § 132 SprŘ). Jak to tedy je s tou Náchodskou adresou, s tou opravdu nemáte nic společného a dostala se tam nějakou chybou MHMP, nebo to je složitější? Máte či nemáte aktuálně trvalý pobyt (ve smyslu evidence obyvatel) v Náchodě?
Pokud jde o omluvu a pořádkovou pokutu, je třeba rozlišit 2 situace. Ve chvíli, kdy je proti vám zahájeno řízení, ve kterém jste podezřelý z nějakého deliktu, tak nelze vaši součinnost vynucovat ukládáním pořádkových pokut. Můžete SO ignorovat nebo jim prostě poslat, že na ně pečete. O trochu složitější je to v případě, že řízení zatím není vedeno (a SO chce po potenciálně podezřelém
jen podání vysvětlení), nebo jako u vás, kde je potenciálně sporné, kdo vlastně to řízení vede (zahájil ho MHMP, snaží se to postoupit do Náchoda a Náchod třeba chce vysvětlení ne k samotnému přestupku, ale jen k otázce změny příslušnosti). I tak by měla být případná pořádková pokuta vyloučena s ohledem na nález I.ÚS 1849/08 ze dne 18. 2. 2010, ovšem pro odvrácení té možnosti je vždy lepší na tu výzvu nějak reagovat (např. libovolně blbou omluvou nebo třeba právě odkazem na I.ÚS 1849/08 či na zákaz sebeobviňování plynoucí mj. z EÚLP - viz např. rozsudek Marttinen v. Finsko).
Věcně stále platí, že pravomocné zastavení řízení z důvodu, že skutek není přestupkem, brání novému projednání. Není podstatné, pokud k projednání Praha vůbec nebyla místně příslušná (nicotnost rozhodnutí by způsobila jen nepříslušnost věcná). To zastavení sice nezákonné je, mimo možnou místní nepříslušnost především proto, že prostě není pravda, že by ten skutek nebyl přestupkem, ale jak píšu výše, jediný způsob, jak by mohlo být zrušeno, je přezkumné řízení provedené Ministerstvem dopravy.
Pro další postup by bylo fajn vědět, zda tedy Náchod je či není místně příslušný, ale obecně bych asi využil vzniklého zmatku a nechal klidně Náchod rozhodnout - tj. poslal bych jim nějakou omluvu, že (třeba kvůli pracovním povinnostem) se nemůžete dostavit, nicméně že by to bylo stejně zbytečné, protože k věci nemáte co dodat a vše, co jste chtěl sdělit, jste již uvedl MHMP. Kdyby opravdu Náchod rozhodl, tak by se to pak snadno zrušilo odvoláním ke KÚ HK. Čím déle to bude mimo Prahu a tedy mimo možný zásah MD, tím blíže k definitivnímu vítězství, které nastane rok po právní moci zastavení, kdy už z ohledem na § 96(1) SprŘ nebude možné přezkum provést.