30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] Pirát chodníků... údajné přecházení na červenou  (Přečteno 23954 krát)

Medojed

  • Příspěvků: 342
    • Zobrazit profil

Ahoj,
přebíhal jsem přes silnici, po přechodu, v momentě, kdy jsem tam vkročil, asi padla červená... nevím... jak jsem šel rychle, byl jsem stejně rychlejší než většina ostatních na přechodu - nikoho jsem neohrozil, nijak neomezil, jako bych tam nebyl.

Za přechodem si mě odchytil měšťák a spustil tu svoji pohádku, že prý za teď za 200, ve správním až za 2000. Údajně to má na kameře.

Nic jsem mu nezaplatil, nepodepsal, trval jsem na správním řízení. Upřímně jsem si myslel, že tím to skončí, že se mu s tím nebude chtít dělat. Ale neskončilo, opravdu to poslal na úřad.

Mám zhruba představu, jak na to, byť je to mé první správní řízení. Chtěl bych se Vás však zeptat na několik detailů.


  • V momentě, kdy na přechod vkročím a sekundu na to blikne červená, je to v pořádku. Co když ale blikne sekundu předtím, než jsem vkročil... je tam zohledněna nějaká reakční doba (jako oranžová pro auta), nebo se počítá s tím, že chodec má reflexy kočky a zastaví na místě okamžitě?
     
  • Půjde to zde hrát na materiální aspekt přestupku? Na přechod byl stále plný lidí, já už jsem byl dávno pryč.
     
  • Může protistrana ve správním řízení přidávat do spisu další důkazy proti mně? Zažádám o nahlédnutí do spisu... tam třeba ani žádné video nebude... mohou ho tam přidat dodatečně, nebo s čím začali, s tím také skončí a přidávat důkazy o své nevině mohu jen já?
     
  • Zatím přišlo jen "Sdělení osobě podezřelé ze spáchání přestupku proti bezpečnosti a plynulosti provozu na
    pozemních komunikacích o možnosti vyřízení věci v blokovém řízení
    ... vstoupila na vozovku a přecházela ji na "Signál pro chodce se znamením Stůj!"... Před zahájením správního řízení Vám nabízíme možnost vyřešit uvedenou záležitost v blokovém řízení. Uvedený přestupek nepodléhá bodovému hodnocení... Správní orgán Vás závěrem vyrozumívá, že po uplynutí výše uvedeného dne přistoupí k zahájení
    správního řízení."


    Jen se chci ujistit, na to reagovat vůbec nemá smysl, že ano? Po uplynutí lhůty zahájí správní řízení o kterém mě vyrozumí.

Děkuji všem za odpovědi. Doufám, že se něco přiučím.

IP zaznamenána

mosquitoe

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 447
    • Zobrazit profil
Re:Pirát chodníků... údajné přecházení na červenou
« Odpověď #1 kdy: 10 Srpna 2016, 17:17:52 »

Až zahájí správní řízení, resp. pošlou příkaz, tak má cenu něco řešit (podat odpor). Do té doby nic.
Rozhodně to jde hrát na materiální znak, ale chce to i jiné věci (zpochybnění průkaznosti záznamu například). Tak až něco bude, tak to budeme řešit víc.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Pirát chodníků... údajné přecházení na červenou
« Odpověď #2 kdy: 10 Srpna 2016, 18:01:33 »

Úřad nabízí blokové řízení. To v zásadě může (byť jsou o tom spory). Obvykle to nedělá z lidumilnosti (že by snad nechtěl podezřelému zmařit možnost mít to levnější), ale z vlastní pohodlnosti, protože když to sfoukne blokem, tak nebude muset psát rozhodnutí a zejména odůvodnění, nejde se do toho odvolat, prostě to, čím by jinak trávil kumulovaně X hodin, sfoukne za 10 minut. Jiný důvod může být, že nemá nic pořádného v ruce, takže nejen že se mu to rozhodnutí nechce psát z lenosti, ale už dopředu vidí, že to bylo na vodě a nechce se mu do toho tuplovaně, takže radši zkusí blok.

Lze to asi využít k tomu tam zajít a podívat se, jestli opravdu mají nějaký záznam. Blokové řízení lze provést jen v případě, že je přestupek spolehlivě zjištěn, takže bych se nechal překvapit, na základě čeho to úřad má za spolehlivě zjištěné. Jestli záznam nemají nebo je neprůkazný, tak už to samozřejmě dál bude jen jedna velká legrace.

V samotném řízení lze samozřejmě argumentovat vším možným, klidně tím, že už jste prostě měl nakročeno a když vám tam skočila červená, už byste to stejně neubrzdil, tedy jste sice vstoupil do vozovky na červenou (což formálně naplňuje podstatu přestupku), ale zcela absentuje zavinění, tedy nejde o přestupek. Že jste to pak hned neotočil lze vysvětlit tím, že ten nezákonný stav už nastal (vrácením se by se na formální stránce nic nezměnilo) a vy jste ho vyřešil dokončením přecházení, protože vám to prostě tak přišlo bezpečnější (doběhnul jste dřív než želvy, které vešly ještě na zelenou, tedy nedošlo k ničemu škodlivému, naopak zastavit se tam jak solný sloup a začít přemýšlet, kterým směrem utéct, by určitě bezpečnější nebylo).
« Poslední změna: 10 Srpna 2016, 18:46:32 od hh »
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 090
    • Zobrazit profil
Re:Pirát chodníků... údajné přecházení na červenou
« Odpověď #3 kdy: 10 Srpna 2016, 18:32:20 »

Přidávám se k panu hh, využijte návštěvu úřadu ke zjištění stavu spisu a zejména důkaznímu materiálu. Obecně lze argumentovat reakční dobou 1 s i pro chodce. Materiální znak lze zkusit - blíže, až zde bude důkazní materiál. Odkud to je - pokud máte obavu, pošlete mi SZ.
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

PJ

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 286
    • Zobrazit profil
Re:Pirát chodníků... údajné přecházení na červenou
« Odpověď #4 kdy: 10 Srpna 2016, 20:50:07 »

Já bych bumpnul dotaz:
Může protistrana ve správním řízení přidávat do spisu další důkazy proti mně? Zažádám o nahlédnutí do spisu... tam třeba ani žádné video nebude... mohou ho tam přidat dodatečně, nebo s čím začali, s tím také skončí a přidávat důkazy o své nevině mohu jen já?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Pirát chodníků... údajné přecházení na červenou
« Odpověď #5 kdy: 10 Srpna 2016, 21:10:05 »

No především tam není žádná protistrana, jen vy jako jediný účastník a správní orgán, který vede řízení. Rozhodně není třeba ten městský opičák obdobné roli, kterou má prokurátor/státní zástupce v trestním procesu, je jen oznamovatelem a svědkem.

Důkazy lze doplňovat kdykoliv, objeví-li se nějaké a SO se je rozhodne provést. Ale pokud tam záznam nebude a nebude o něm ani žádná zmínka v oznámení, které jim tam předal opičák (bude hned na začátku spisu), tak velmi pravděpodobně neexistuje.
IP zaznamenána

mosquitoe

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 447
    • Zobrazit profil
Re:Pirát chodníků... údajné přecházení na červenou
« Odpověď #6 kdy: 10 Srpna 2016, 21:30:42 »

Z technického pohledu je zajímavé i to, že u přechodu nemusí na obou stranách svítit totéž. Konkrétně například v Kolíně jsem potkal přechod, který měl dvě části (uprostřed ostrůvek). Prvně padla zelená všude, po nějaké době padla červená na semaforech uprostřed (tedy na těch, co se chodce týkají první), a až po chvíli na těch na okraji. Zjevně to má sloužit k tomu, aby tam někdo nezůstal viset na úzkém ostrůvku, když kolem sviští auta.
IP zaznamenána

Medojed

  • Příspěvků: 342
    • Zobrazit profil
Re:Pirát chodníků... údajné přecházení na červenou
« Odpověď #7 kdy: 11 Srpna 2016, 21:27:58 »

Děkuji za odpovědi. Znovu jsem prosvištěl FSM. Až zahájí správní řízení, požádám o nahlédnutí do spisu a dle toho to budu řešit.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 188
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Pirát chodníků... údajné přecházení na červenou
« Odpověď #8 kdy: 11 Srpna 2016, 21:46:57 »

Neni to Brno?
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 003
    • Zobrazit profil
Re:Pirát chodníků... údajné přecházení na červenou
« Odpověď #9 kdy: 12 Srpna 2016, 18:38:47 »

Už to nastínil mosquitoe: Mohl unterfízl vůbec vidět co svítí na semaforu pro Tebe závazném (tedy na stejné straně jako unterfízl stál)?
IP zaznamenána

x-bat

  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
Re:Pirát chodníků... údajné přecházení na červenou
« Odpověď #10 kdy: 15 Srpna 2016, 21:56:15 »

Jsem nikdy neslyšel, že by magistrát řešil přecházení na červenou. Jak by si to chtěli obhájit? Pokud je provoz, tak snad nejsem sebevrah, pokud provoz není, tak jsem nesplnil materiální aspekt. Ale pokud jsem magor a rád běhám přes čtyřproudovku za provozu...
Materiální aspekt u přecházení na červenou zmiňoval v minulosti i JUDr. Beran a nevím o tom, že by se něco změnilo (http://www.autoweb.cz/materialni-aspekt-prestupku-soumrak-prestupku-v-cechach-cast-iv/).
Zkušenosti mám poměrně bohaté a každé zastavení od soudruhů řešila konverzační dovednost "zaseklá gramofonová deska", která přehrává větu "Nic jsem neudělal a vy to dobře víte.". No, vlastně to neví - naposledy se mě snažil mladý borec přesvědčit, že nesmím přecházet i když bude svítit červená v noci a nikde nic nepojede. Všechny takové konverzace končili "domluvou".
IP zaznamenána

ryuu

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 308
    • Zobrazit profil
Re:Pirát chodníků... údajné přecházení na červenou
« Odpověď #11 kdy: 16 Srpna 2016, 11:04:32 »

Jen pockejte, az nekdo nekdy u MP docte ZPPK az k tomu odstavci, ktery predepisuje, ze po prechodu se chodi vzdy jen po prave strane, to teprve zacne sranda s buzeraci :)
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Pirát chodníků... údajné přecházení na červenou
« Odpověď #12 kdy: 16 Srpna 2016, 11:30:57 »

Jsem nikdy neslyšel, že by magistrát řešil přecházení na červenou.

Policajti to občas řeší tím že někoho zmlátí.. http://pardubice.idnes.cz/policista-srazil-k-zemi-muze-prechazejiciho-na-cevrenou-p2x-/pardubice-zpravy.aspx?c=A150414_161128_pardubice-zpravy_msv
IP zaznamenána

Medojed

  • Příspěvků: 342
    • Zobrazit profil
Re:Pirát chodníků... údajné přecházení na červenou
« Odpověď #13 kdy: 24 Srpna 2016, 21:10:42 »

Tak lhůta na projednání v blokovém řízení vypršela... je to už týden a v datovce pořád nic. Má smysl se nějak připomínat, nebo "nic nepřišlo" = "není potřeba nic dělat"?
IP zaznamenána

Caroprd111

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 978
    • Zobrazit profil
Re:Pirát chodníků... údajné přecházení na červenou
« Odpověď #14 kdy: 24 Srpna 2016, 21:18:31 »

Není třeba nic dělat. :)
IP zaznamenána