Věc má dvě roviny - 1) otázku vlastnictví vozu a uhrazení kupní ceny, a 2) přepis v registru a s ním spojená rizika (pokuta za nepodání včasné žádosti o přepis dle zákona č. 56/2001 Sb., odpovědnost původního provozovatele za delikty ...).
Ad 1) by to mělo být jednoduché. Z kontextu plyne, že máte nějakou písemnou smlouvu. I kdyby ne a šlo jen o smlouvu ústní, patrně nebude problém unést důkazní břemeno (skutečností, že bývalý přítel drží vozidlo včetně dokladů, svědectvím všech, kdo se kolem toho motali ...). Chcete-li tedy ze šťastného nového vlastníka vozu vyrazit zbytek kupní ceny, neměl by to být problém. Nebyla-li sjednána splatnost, resp. je tam nějaká formulace „dle dohody“, tak prvním krokem musí být (nejlépe písemná a doporučeně zaslaná) výzva k plnění (srov. § 1958(2) OZ), při nesplnění předžalobní výzva kvůli nároku na náhradu soudních nákladů (srov. § 142a OSŘ) a následně žaloba, resp. návrh na vydání elektronického platebního rozkazu. Vlastnictví již zpět jednostranným úkonem získat nelze (nemáte-li v té smlouvě nějaké ujednání o možnosti odstoupit od smlouvy nebo výhradu vlastnického práva), tedy je fajn, že o to ani nestojíte. Na druhou stranu nestojí-li o to ani druhá strana, je to jeho problém, ani on platnou smlouvu nemůže jednostranně nechat zmizet.
Ad 2) je to složitější. Prohledejte fórum, např. toto téma:
https://www.30kmh.cz/index.php?topic=1404.msg27132#msg27132 Je-li dotyčný aspoň trochu kontaktní, stojí za to se pokusit ho k přepisu dohnat (i za cenu, že to za něj vyběháte a zaplatíte příslušné poplatky). Není-li kontaktní nebo se tomu cíleně brání, je vhodné podniknout nějaké kroky pro svoji ochranu (např. podat tu žádost jednostranně a doložitelným způsobem k tomu vyzvat i nového vlastníka).