30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Nový vlastník odmítá přepis a dluží - co mám dělat  (Přečteno 2577 krát)

smaragt22

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Nový vlastník odmítá přepis a dluží - co mám dělat
« kdy: 12 Července 2016, 21:43:10 »

na začátku roku jsem prodávala příteli své sestry auto, ktere ji bylo urceno k narozeninam. protoze to byla skoro rodina, splatky jsme kvuli jejich momentalni financni tisni (kratkodobe) vyresili stylem "dle dohody". avsak par dni an to se se sestrou rozesli. auto si chtel ale nechat, takze nebylo treba nejakeho vraceni. avsak nemel se k prepisu a po sedmi mesicich se k nemu stale nema. auto s doklady ma u sebe, nekolik mesicu jsem ho (ani auto) nevidela, a jeste mi visi tri splatky. neustale ho telefonicky zahrnuji navrhy o sepsani nove smlouvy (kvuli 10denni lhute na prepis) a prepisu, ale stale me odbyva. auto uz do sve pece nechci, ale on zrejme take ne. da se na nej nejak vyzrat? jsem bezradna, dekuji.

EDIT: změna názvu vlákna
« Poslední změna: 13 Července 2016, 23:48:50 od smaragt22 »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:co mám dělat
« Odpověď #1 kdy: 12 Července 2016, 23:31:09 »

Věc má dvě roviny - 1) otázku vlastnictví vozu a uhrazení kupní ceny, a 2) přepis v registru a s ním spojená rizika (pokuta za nepodání včasné žádosti o přepis dle zákona č. 56/2001 Sb., odpovědnost původního provozovatele za delikty ...).

Ad 1) by to mělo být jednoduché. Z kontextu plyne, že máte nějakou písemnou smlouvu. I kdyby ne a šlo jen o smlouvu ústní, patrně nebude problém unést důkazní břemeno (skutečností, že bývalý přítel drží vozidlo včetně dokladů, svědectvím všech, kdo se kolem toho motali ...). Chcete-li tedy ze šťastného nového vlastníka vozu vyrazit zbytek kupní ceny, neměl by to být problém. Nebyla-li sjednána splatnost, resp. je tam nějaká formulace „dle dohody“, tak prvním krokem musí být (nejlépe písemná a doporučeně zaslaná) výzva k plnění (srov. § 1958(2) OZ), při nesplnění předžalobní výzva kvůli nároku na náhradu soudních nákladů (srov. § 142a OSŘ) a následně žaloba, resp. návrh na vydání elektronického platebního rozkazu. Vlastnictví již zpět jednostranným úkonem získat nelze (nemáte-li v té smlouvě nějaké ujednání o možnosti odstoupit od smlouvy nebo výhradu vlastnického práva), tedy je fajn, že o to ani nestojíte. Na druhou stranu nestojí-li o to ani druhá strana, je to jeho problém, ani on platnou smlouvu nemůže jednostranně nechat zmizet.

Ad 2) je to složitější. Prohledejte fórum, např. toto téma: https://www.30kmh.cz/index.php?topic=1404.msg27132#msg27132  Je-li dotyčný aspoň trochu kontaktní, stojí za to se pokusit ho k přepisu dohnat (i za cenu, že to za něj vyběháte a zaplatíte příslušné poplatky). Není-li kontaktní nebo se tomu cíleně brání, je vhodné podniknout nějaké kroky pro svoji ochranu (např. podat tu žádost jednostranně a doložitelným způsobem k tomu vyzvat i nového vlastníka).
IP zaznamenána