30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Neodhlášené vozidlo po prodeji, kupující neodpovídá  (Přečteno 63735 krát)

jarek3333

  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Re:Neodhlášené vozidlo po prodeji, kupující neodpovídá
« Odpověď #45 kdy: 11 Dubna 2016, 07:49:59 »

Tak jsem se stal podobně podvedeným. Příště méně důvěřovat a více prověřovat. Teď se jen obávám co nový majitel s autem kde provede. Na auto jsem ukončil pojistku. Jak to je když jsem vedený jako majitel a nemám sjednáno pojištění?
IP zaznamenána

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 924
    • Zobrazit profil
Re:Neodhlášené vozidlo po prodeji, kupující neodpovídá
« Odpověď #46 kdy: 11 Dubna 2016, 10:26:24 »

jarek3333> teoreticky se po tobe muze vozit CKP. Ale posledni dobou uz pry nejsou tak aktivni ...
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Neodhlášené vozidlo po prodeji, kupující neodpovídá
« Odpověď #47 kdy: 11 Dubna 2016, 10:47:26 »

pizl: Nemůže, o tenhle vyděračský byznys (vymáhání příspěvku od nepojištěných, pouze kvůli tomu, že nejsou pojištění, aniž by k nějaké škodě došlo) přišli, hrotili to tolik, že dokonce i náš zákonoblijce uznal, že to nebylo nastaveno úplně správně.

Je-li ale to auto nepojištěné, může po papírovém provozovateli ČKP zkoušet chtít regres v případě, že nový provozovatel nějakou škodu způsobí a ta se pak bude z toho společného fondu hradit. Zde ale půjde o civilní spor a původní vlastník (prokáže-li, že už není vlastníkem) nebude k té náhradě legitimován (zde narozdíl od např. sprdele neplatí, že provozovatelem je automaticky ten, kdo je uveden v registru).
IP zaznamenána

pabous87

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
Re:Neodhlášené vozidlo po prodeji, kupující neodpovídá
« Odpověď #48 kdy: 13 Dubna 2016, 14:03:39 »

Zdravim Vás...
Pročetl jsem celou diskuzi a něco málo jsem pochytil,ale stále mám pár dotazů.Doufám že mi tady někdo alespoň poradí co dělat.A teď už k věci:prodal jsem v lednu letošního roku svoje staré auto tak jako spousta ostatních důveřivců,ale udělal sem kravinu a auto jsem neodhlasil.Jen sem s kupujicim sepsal kupni smlouvu a dal mu plnou moc k prehlaseni.No jo jenze stalo se a kupujici nic neprihlasil ani nepojistil.Pochopitelne ze jakkoliv ho dohnat nebo dohledat se neda a ted jen trnu co me ceka???Uz mi prislo od nejmenovane spolecnosti ze s autem naboural...to sem vyresil poslanim kopii kup.smlouvy a plne moci atd.Dle vyjadreni spolecnosti jim to staci a dal si budou resit a vymahat skodu po novem majiteli.Jde mi jen o to jestli je nejaka moznost nebo cokoliv jak dostat moje jmeno z registru kdyz k nemu uz nemam zadne papiry???!!! Sranda je ze i vim kde auto stoji s botickou od MP...:-)
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Neodhlášené vozidlo po prodeji, kupující neodpovídá
« Odpověď #49 kdy: 13 Dubna 2016, 17:12:36 »

Kromě věcí, které tu už byly zmíněny (šnečí varianta soudně se domáhat plnění kupce ze smlouvy spočívajícího v přehlášení vozidla či trochu akčnější varianta získat duplikát TP, sebrat značky a dát auto do depozitu) je tu ještě jedna možnost, o které sice netuším, jak přesně v praxi zafunguje, ale určitě se tím nic nezkazí.

Totiž vzít tu smlouvu a poslat sám registru vozidel písemnou žádost o zápis změny vlastníka a provozovatele. Klidně tam i vylíčit, že to podle smlouvy měl udělat kupující a že disponuje vaší PM, ale v rozporu se smlouvou nekoná. Tety na registru si budou chvíli lámat hlavu, co s tím, a pak to nejspíš pro nesplnění náležitostí nezapíšou, ale vy máte minimálně vzhledem ke správním deliktům provozovatele naplněny liberační důvody (§ 125f(5)(b) ZPPK a asi i obecný § 125e(1)+(5) ZPPK)
« Poslední změna: 13 Dubna 2016, 17:14:41 od hh »
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 753
    • Zobrazit profil
Re:Neodhlášené vozidlo po prodeji, kupující neodpovídá
« Odpověď #50 kdy: 13 Dubna 2016, 21:31:42 »

podle mě je cesta právě v tom neuhrazení pojištění
tedy požádat registr, aby vozidlo zaniklo právě z důvodu neuzavření pojištění
myslím, že tak to je i v zákoně
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 200
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Neodhlášené vozidlo po prodeji, kupující neodpovídá
« Odpověď #51 kdy: 13 Dubna 2016, 23:26:15 »

podle mě je cesta právě v tom neuhrazení pojištění
tedy požádat registr, aby vozidlo zaniklo právě z důvodu neuzavření pojištění
myslím, že tak to je i v zákoně
Neni mi moc jasne, jak byste to chtel realizovat (nehlede na to, ze nepojistene vozidlo nezanika):

Potřebné dokumenty - souhlas vlastníka vozidla(dle smlouvy vozidlo nevlastnite a mohl byste poskodit vlastnika vozidla -> nahrada), je-li odlišný od provozovatele (plná moc) viz http://www.registr-vozidel.cz/dalsi-ukony/zanik-vozidla-drive-trvale-vyrazeni-vozidla
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

Mates

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 683
    • Zobrazit profil
Re:Neodhlášené vozidlo po prodeji, kupující neodpovídá
« Odpověď #52 kdy: 14 Dubna 2016, 14:56:17 »

Napadla mne malá berlička do budoucna.
Co když budu mít ve smlouvě, že pokud do 14 kalendářních dnů neproběhne přepis, tak smlouva zaniká. Je to obhajitelné?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Neodhlášené vozidlo po prodeji, kupující neodpovídá
« Odpověď #53 kdy: 14 Dubna 2016, 15:23:36 »

V zásadě ano, můžete si sjednat lecos, např. nesplnění povinnosti kupujícího provést přepis v registru ošetřit smluvní pokutou, sjednat si možnost v takovém případě odstoupit od smlouvy, nebo třeba sjednat výhradu vlastnického práva (podmíněnou provedením převodu, § 2132 OZ je dispozitivní a výhrada nemusí spočívat jen v uhrazení kupní ceny).

Ale když vám kupec s autem odjede a nepřepíše ho, moc jste si nepomohl. Pokuty za sprdele budou stále chodit vám a ta práva ze smlouvy si stejně musíte buď vyžalovat, nebo jít do nějaké partyzánské akce.

Nejjistější je postarat se o převod sám (a nedat TP z ruky, dokud není přepsáno), nebo to svěřit nějaké přiměřeně důvěryhodné třetí straně (zabývá se tím hafo firem, ceny jsou velmi příznivé).
IP zaznamenána

pabous87

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
Re:Neodhlášené vozidlo po prodeji, kupující neodpovídá
« Odpověď #54 kdy: 14 Dubna 2016, 18:09:42 »

hh
 No sneci variantu sem vynechal a rozjel tu akcnejsi variantu...pro spz jedu dneska vecer pod rouskou tmy...a pak musim s MP sudani boticky...a odvoz auta na soukromy pozemek do doby nez dostanu duplikaty a pak ho nechat ekologicky zlikvidovat.Na magistratu sem byl dnes rano a i tam sem se dozvedwl od pani za prepazkou ze vlastne ani jinou moznost nemam.pokud noveho majitele nedokazu sehnat a donutit ho k prepisu tak sem 9tej...
Nicmene to stejne mi potvrdil i pravnik...sice je to hodne na hrane nebo mozna uz za,ale proste musim aspon konat a nechce se mi doma cekat az se to na me vsechno navali...Sice budu nakladat s cizi veci,ale uz vidim dotycneho jak bude honit rozjebany auto za 8000,- s nejistym vysledkem soudniho sporu.Ale klidne do me...rad uslysim i jine nazory nebo zkusenosti...jsem v situaci do ktere jsem se doatal vlastni blbosti,ale pokud tohle bude jedine reseni...asi nemam jinou moznost.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Neodhlášené vozidlo po prodeji, kupující neodpovídá
« Odpověď #55 kdy: 14 Dubna 2016, 19:04:03 »

Je to hodně za hranou. Jste-li si absolutně jist, že to nový majitel nechá být, tak s přimhouřením všech očí, budiž. Jen abyste se nepřepočítal, pro toho nového vlastníka to může být hodně lákavé, může vás žalovat na náhradu způsobené škody a jestli to auto mělo nějakou kladnou hodnotu (do čehož nelze počítat ty případné náklady s registrem, eko likvidací apod.), tak by patrně i uspěl. Jestli spoléháte na to, že se na to vykašle prostě proto, že nebude vědět, jak na to, tak vězte, že supů, kteří mu s tím rádi pomůžou, je dost. A to vůbec neřeším rovinu trestněprávní, příp. přestupkovou.

Vidím v tom v zásadě jen samá negativa - netriviální náklady (vyřešení botičky, správní poplatky, likvidace, odtah), riziko postihu a potenciální další náklady (pokuty, náhrady). Já bych na to neměl žaludek a taky by mi asi celkem vadilo, že vlastně za někoho řeším jeho problém, ale přitom riskuju, že nakonec budu za grázla sám. Jestli ta kupní smlouva je platná a plyne z ní i povinnost nového vlastníka provést převod, tak bych určitě šel šnečí cestou - může to být až překvapivě snadné, buď ten soud bude ignorovat a pak můžete mít obratem rozsudek pro uznání či zmeškání, nebo přijde či začne nějak reagovat, a pak ho třeba dokopete k tomu přepisu nebo se dohodnete na jiném řešení.
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Neodhlášené vozidlo po prodeji, kupující neodpovídá
« Odpověď #56 kdy: 14 Dubna 2016, 20:09:49 »

Jako mírně poučený laik jsem jednoznačně pro šnečí variantu, viz argumenty pana hh.

Podáním návrhu na soud na plnění kupní smlouvy si zároveň pořizujete zbraň hromadného ničení všech sprdelizovatelných přestupků, spáchaných tímto vozem. Nedokáži si představit soud (SO 1. i 2. stupně ano), který by odsoudil papírového provozovatele, zapsaného v registru, který však není majitel a navíc aktivně podnikl všechny právně konformní kroky k odvrácení stavu v šedé zóně práva.

K diskuzi - k tomu ať se vyjádří a formu případně poradí zkušení:
- možná byste před podáním návrhu na soud měl majiteli poslat předžalobní výzvu (nebo jaxe to jmenuje) s doručenkou,
- zkusit žalobu na plnění smlouvy doplnit žádostí o předběžné opatření - zákaz používání vozidla majitelem do doby přepisu a zdůvodnit to tím, že již nyní páchá přestupky, za které jste vy odpovědný jako provozovatel podle ZPPK, ale to je asi faktický nesmysl.
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

pabous87

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
Re:Neodhlášené vozidlo po prodeji, kupující neodpovídá
« Odpověď #57 kdy: 14 Dubna 2016, 20:23:59 »

Ja vim...jenze jeho nelze dohedat...na adrese co na nej mam neni k dohledani a telefon uz davno nezveda.jakakoliv urgence je prd platna...nahanim ho uz od ledna a porad nic.ted se mi nahodou povedlo najit auto...to uz tam s tou botickou stoji skoro mesic a novy majitel evidentene nema zajem cokoliv resit...auto tam odstavil a nechal svemu osudu.ted je to na MP kdy ho odtahne na odstavne park. a tam to bude krasne narustat...(myslim ten flastr co pak po me budou chtit) .Dle vyjadreni MP budou chtit penize po me...protoze ja sem osoba odpovedna za auto podle vecneho prava.Nebo alespon tak mi to rekl pravnik.Vim ze je to za hranou vseho co normalni clovek nikdy nedela...Nehlede na to nevim jakou hodnotu ma to auto nyni...kdyz sem ho dnes videl tak sem si vic nez jist ze nema hodnotu ani 5000,- a to nemluvim o tom ze je naprosto nemozne s autem kamkoliv odjet...nebo udelat evidencku atd...za tech par mesicu z toho udelal solidni vrak.Vim ze supu je tu spousta...,ale neverim ze jeho nikdy nekdo nekde najde...doporuceny dopis sem mu posial s vyzvou ke splneni zavazku plynouci z kupni smlouvy...bez vysledku.dopis se mi vratil zpet nedorucen...
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Neodhlášené vozidlo po prodeji, kupující neodpovídá
« Odpověď #58 kdy: 14 Dubna 2016, 20:39:06 »

enzym: Předběžko je nesmysl, je za to tučný poplatek (tzv. jistota) a nic by to neřešilo, navíc by to nejspíš zamítli (smyslem předběžného opatření je, aby nebylo zmařeno právo, jehož ochrany se žalobce domáhá, jelikož se žalobce bude domáhat přepisu v registru, tak tomu skutečnost, že to vozidlo někdo užívá, nijak nebrání). Předžalobní výzvu samozřejmě ano, ale půjde o formalitu kvůli přísudku.

pabous87: Nechci tady suplovat vašeho právníka, když jsem ani neviděl smlouvu, ani neznám další okolnosti (které nám tu postupně dávkujete). Dělejte jak myslíte. Sankci za neoprávněné parkování či zanechání vraku na PK nebo jiný hrozný zločin, kvůli kterému tam hrdinná MP nainstalovala botičku, se lze vyhnout (jestli váš právník opravdu něco říkal o věcných právech, tak byl dost mimo, pokud to tedy nekomolíte). Asi lze podniknout i nějakou přiměřenou akci za účelem odvrácení budoucích sankcí/nákladů, např. to auto i s policejní botičkou přesunout někam, kde smí stát, třeba na váš pozemek (a MP i vlastníka o tom informovat).

Že je kupec pro vás nedostupný vůbec nevadí. Za účelem vašich výzev stačí, když mu píšete na adresu uvedenou ve smlouvě. Jestli na něj dáte žalobu, tak si ho soud vyjede z CEO a bude mu doručovat podle toho (a pokud to bude nějaká známá firma, tak o něm třeba budou vědět i z jiných řízení). A když ho nenajdou, taky dobře, tím dřív budete mít pro vás příznivý rozsudek.
IP zaznamenána

pabous87

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
Re:Neodhlášené vozidlo po prodeji, kupující neodpovídá
« Odpověď #59 kdy: 14 Dubna 2016, 22:25:01 »

 No ze zaplatim nejakou tu korunu navic s tim uz sem se tak nejak srovnal...odtah si sjednam u kamarada s tim problem nemam.eko likvidace se uz neplati nebo teda kdyz sme rusili pritelkyne stare auto tak sem nic neplatil.Abych pravdu rekl tak je mi z toho vseho zle.A jak to myslite s tou rovinou trestnepravni popripade prestupkovou??Co me tedy muze potkat...at se pripravim na vsechny moznosti.
IP zaznamenána