30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Odtah vozidla - jak jej rozporovat?  (Přečteno 28688 krát)

p3tiny

  • Příspěvků: 5
  • My SUV takes what your Prius saves
    • Zobrazit profil
Odtah vozidla - jak jej rozporovat?
« kdy: 17 Září 2013, 11:46:16 »

Ahoj,
včera se mi stala následující věc:
- parkoval jsem s autem v této ulici: https://www.google.cz/maps/preview#!q=Rozko%C5%A1n%C3%A9ho%2C+Praha&data=!1m8!1m3!1d3!2d14.41016!3d50.061968!2m2!1f1.47!2f91.24!4f75!2m4!1e1!2m2!1sgjuwD3kH6y47WIxBOFIgXg!2e0!4m11!1m10!4m8!1m3!1d163931!2d14.4656239!3d50.0596696!3m2!1i1024!2i768!4f13.1!17b1&fid=5

- na začátku a konci ulice jeoznačena značkami Zákaz zastavení s dodatkem "mimo vyznačená stání a tankování PHM".
- do ulice jsem zajel od benzinové pumpy, cca v polovině ulice, kde žádná značka upozorňující na úpravu parkování ve zmíněné ulici není
- zaparkoval jsem v řadě aut, která tam už stála a šel do práce (podotýkám, že to byl první den po přestěhování naší firmy a parkoval jsem tam poprvé)
- odpoledne se vracím a zjišťuju, že je auto pryč (=odtažené). Několik ostatních aut s pražskými spz mělo za stěračem lístek, moje auto (s brněnskou spz, může hrát roli, ale nemusí) chybělo.
- zajel jsem si pro auto, zacáloval 2150,- za odtah a stání a odjel domů. Co jsem měl na lístku za stěračem nevím, byl mokrej, tak jsem si ho ani nevšiml, nasedl jsem do auta a automaticky pustil stěrač (v pondělí odpoledne v Praze dost pršelo), takže lístek byl na sračky.

S pokutou, jestli přijde výzva, je pošlu do hajzlu, ale zajímá mě, jestli jde nějak rozporovat ten odtah, případně vyhádat zpátky cash za odtah, jelikož vinen se necítím. Má s tím někdou nějakou zkušenost? Díky.
petiny
IP zaznamenána

admin

  • Administrator
  • *****
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Re:Odtah vozidla - jak jej rozporovat?
« Odpověď #1 kdy: 17 Září 2013, 12:09:39 »

Pokud z nich dostanete peníze za odtah, budete hardcore. Nevedu v patrnosti, že by se to někomu zpětně povedlo (člověk při přebírání podepisuje ekvivalenty "doznání" proti kterým není opravného prostředku, stejně jako btw. podepsání blokové pokuty nebo převzetí složenky).
Odtahovka je bohužel mafiánská organizace, která odtáhne co chce a kdo se brání, musí být většinou hodně pokročilý a mít druhý auto, ve kterém bude ty dva roky jezdit, zatímco to odtažené bude stát na odstavném parkovišti.
IP zaznamenána

p3tiny

  • Příspěvků: 5
  • My SUV takes what your Prius saves
    • Zobrazit profil
Re:Odtah vozidla - jak jej rozporovat?
« Odpověď #2 kdy: 18 Září 2013, 09:23:59 »

já si auto hned vyzvedl, myslím že to je 250,- za každý započatý den na "parkovišti".
Díval jsem se do protokolu a nic o doznání tam není, jen technikálie - typ vozu, odtah provedl, o odtahu rozhodl, datum, čas, cena.

ad to doznání - to mě zajímá, není mi jasný, jak bych mohl odtahovce, což je v podstatě třetí strana / právnická osoba, podepsat něco jako doznání, který by pak ona poskytla MP, až po mě budou chtít pokutu?
IP zaznamenána

Sinuhet

  • Příspěvků: 73
    • Zobrazit profil
Re:Odtah vozidla - jak jej rozporovat?
« Odpověď #3 kdy: 18 Září 2013, 10:11:41 »

Tohle téma mě docela zajímá, protože odtahy mají dost co do činění se zpraseným dopravním značením a naprostou arogancí magistrátu.
Nikdy jsem odtažen nebyl, ale mám z toho docela strach, pokud by p3tiny měl zájem o pomocnou ruku, rád pomůžu, ať se se situací taky trochu seznámím...
IP zaznamenána

Gale

  • Příspěvků: 12
    • Zobrazit profil
Re:Odtah vozidla - jak jej rozporovat?
« Odpověď #4 kdy: 18 Září 2013, 11:32:55 »

Zdravím,
obávám se, že neoprávněný odtah to nebude. Výjezd z benzinky není křžovatka, ale připojení místa mimo pozemní komunikaci, takže tam nepůjde napadnout chybějící značení. To místo znám celkem dobře a vím o několika jiných odtamtud odtažených kteří to tímhle argumentem už zkusili a nedali.
Z vlastnho pozorování tamtéž myslím že písmeno na značce při rozhodování moc nehraje roli, spíš místo kde auto stojí aby se co nejsnáz nakládalo. Nejvíc se odtahuje proti připojení benzínky a u obou konců. Přijede odtahovka s fízlem, vylosuji jednu oběť, ostatním se rozdají lístečky. IMHO tam berou přednostně ty, kteří už lístek za stěračem mají.
Při vyzvednutí auta se zaplaťaštar ještě automaticky nepřiznává, pouze se s protokolem přebírá zpoza stěračů dobře známá výzva pro osobu podezřelou z přestupku. Na některých parkovištích sice sedí vedle zaměstnaců SS Praha taky opičák, nevzpomínám si však že by byl kdykoli jakkoli akční, ani z doslechu. Převzetí výzvy se se podepisuje jako jedna z kolonek na předávacím protokolu, přesto ji samozřejmě lze zcela klidně ignorovat - ledaže by se jeden cítil být podezřelou osobou :) Obvykle pak nenásledovalo už nic, město si přišlo na své prachama za odtah. Teď se nabízí SprDel, tak možná ještě časem zažijete další level...

Smrtihlav> Peníze za odtah se vyrazit zpět dají, odtahovka bere jen to co jí nařídí ozbrojená opice. Když se podaří prokázat protiprávnost opičího rozhodnutí o odtahu, prachy vrátit musí. Sám už tuhle příjemnou zkušenost mám i když jsem auto vyzvednul po pár hodinách, pokusím se najít papíry a přidám ji do ukončených případů. Ani to tak moc hardcore nebyl, některé opičky jsou fakt hloupé, na druhou stranu tlupa drží silně pospolu  :)
IP zaznamenána

admin

  • Administrator
  • *****
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Re:Odtah vozidla - jak jej rozporovat?
« Odpověď #5 kdy: 18 Září 2013, 21:32:27 »

V tom případě se o to podělte.
Sám mám zkušenosti takové, že na odtahovce mají jednoduchou rétoriku: nedáš love, nedostaneš káru.
A při volání 158 se nepovede přivolat benga - operátoři jsou vyškolení když jde o odtahy odmítat výjezd policie.
Většinou to připomíná spiknutí zmrdů. I otrlí většinou chtějí aby to skončilo a cvakaj.

O jednom případu vymámení auta bez zaplacení peněz vím (v Brně), a to jen proto, že dotyčný který měl plný mobil čísel povolal nějakého známého z TV redakce s kamerama -> výjimka potvrzující pravidlo :-/
« Poslední změna: 18 Září 2013, 21:35:16 od Smrtihlav »
IP zaznamenána

Gale

  • Příspěvků: 12
    • Zobrazit profil
Re:Odtah vozidla - jak jej rozporovat?
« Odpověď #6 kdy: 19 Září 2013, 13:53:27 »

Osvobodit auto bez zaplacení je úplně jiný level, úspěšný případ neznám ani z doslechu (nepočítám-li exkolegu, který chtivému hlídači parkoviště SS "zaplatil" maketou mobilu). Mě se podařilo vyrazit prachy zpět dodatečně po tom co jsem auto od odtahovky normálně vyplatil, jednalo se o dvojpřípad rutinního odtahu z vinohradské modré zóny tam kde nebyla. Zblízka pak znám ještě případ odtahu při blokovém čištění v Libuši, když aktivně uloupili auto zaparkované na soukromém pozemku mimo komunikaci, to majitelka taky hned vyplatila a pak chtěla peníze vrátit. Všechny případy dopadly dobře a šly poměrně snadno, chyba orgána však byla ve všech situacích tak zjevná, že to snad ani jinak dopadnout nemohlo.
Ten svůj vlastní zážitek nějak víc rozepíšu snad během večera, práce moc..:(
IP zaznamenána

p3tiny

  • Příspěvků: 5
  • My SUV takes what your Prius saves
    • Zobrazit profil
Re:Odtah vozidla - jak jej rozporovat?
« Odpověď #7 kdy: 25 Září 2013, 15:24:18 »

díky všem za komentáře, já si z toho odnáším to, že dostat zpětně prachy od odtahovky je unreal, aspoň v tom mém případu. Protože v tý ulici, kde jsem stál, ta značka fakt je - sice z pohledu, kde jsem stál je "za keřem", ale je tam. Tím neříkám, že to plní nějakou všeobecně prospěšnou bezpečnostní funkci, jen tam prostě je a tahal bych na úřadu za hodně krátkej konec lana.
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Odtah vozidla - jak jej rozporovat?
« Odpověď #8 kdy: 25 Září 2013, 15:30:23 »

Pokud stojí za keřem v rozporu s předpisy (není vidět, nějaké prasárny místo doplňkových tabulek aj.), můžete zkusit to, že není platná…
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

macoch

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 301
    • Zobrazit profil
Re:Odtah vozidla - jak jej rozporovat?
« Odpověď #9 kdy: 24 Února 2014, 18:05:39 »

Řeším podobný problém. Dohledal jsem jakýsi judikát (dávám do přílohy), který myslím obsahuje zajímavou - byť negativní - argumentaci. Zatím jsem kauze nevěnoval tolik pozornosti, ale po přečtení toho judikátu soudím, že:
- šance na vrácení poplatku za odtah je opravdu nízká. I když se nepodaří prokázat v souvislosti s parkováním přestupek, může být vozidlo oprávněně odtaženo "na náklady provozovatele", pokud to tak strážník vyhodnotí
- vrácení (alespoň částečné) poplatku za odtah je třeba dosáhnout jinak.

Osobně mne napadají tyto myšlenky, jak úřad otravovat:
1) vymáhat vrácení části zaplaceného poplatku (v Praze 1900,- Kč za odtah + další peníze za hlídání). Podle mého má úřad nárok na úhradu nákladů, ale ne na další výpalné. Snadným googlováním dojdete ke zjištění, že tržní úroveň "odtažného" je někde max. cca na 1200,- Kč za odtah v Praze. Víc by neměli chtít. Já jsem platil úřadu 2150,- za odtah 1,2 km.
2) zpochybnit zadržování drahého automobilu při vydání, pokud nezaplatíte na místě a oni mají vyši totožnost. Vlastně vás vydírají: byli ochotni mé auto "pustit", pokud bych podepsal jakési "Uznání dluhu", které mají připraveno jako formulář.
3) Úřad na ochranu osobních údajů by mohlo zajímat, proč si při vydávání automobolů místní zřízenec děla scany osobních dokladů. Co se s těmito osobními údaji děje? Má o tomu souhlas majitele? V mém případě zcela jasně ne.
4) Líbila se mi argumentace v judikátu (příloha), která mluvila o tom, že stát nemá nepřuiměřeně zasahovat do práv soukromých osob: nesprávné parkování se dalo řešit i jinak, odtah auta je nepřiměřený.

Uvítám další názory a zkušenosti.
IP zaznamenána

macoch

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 301
    • Zobrazit profil
Re:Odtah vozidla - jak jej rozporovat?
« Odpověď #10 kdy: 25 Února 2014, 00:39:12 »

Ještě něco ke studiu:
http://kraken.slv.cz/III.US150/03
IP zaznamenána

macoch

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 301
    • Zobrazit profil
Re:Odtah vozidla - jak jej rozporovat?
« Odpověď #11 kdy: 25 Února 2014, 00:56:27 »

A ještě něco zajímavého: cca takto vypadá smlouva mezi městem a odtahovkou (zde situace v Uherském Brodě, nicméně jinde to bude stejné):
http://www.ub.cz/public/docs/odbory/OMM/VR_odtah_prilohy.pdf
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Odtah vozidla - jak jej rozporovat?
« Odpověď #12 kdy: 27 Února 2014, 01:08:11 »

macoch - smlouva o odtahu sesoukromým subjektem ...

Mám intenzivní pocit, že tu orgán veřejné správy neoprávněně deleguje své pravomoci na soukromý subjekt a přenáší na něj pravomoce, které jsou pouze jeho. Soudy by to měly zatrhnout stejně jako obcím zatrhly smlouvy se soukromými měřiči rychlosti.
Vidím tu analogii v tom, že odtahovka má pořizovat dokumentaci a je na ní přeneseno právo vybírat "parkovné", navíc zajištěné institutem zástavního práva - nelze na soukromý subjekt přenášet práva bez souhlasu třetí strany. Správný postup by měl být, že obecní opičák zadokumentuje přestupek a stav vozidla a protokolárně je předá odtahové službě, která má od obce smluvně zaplacen úkon dle objednávky. Cenu tohoto úkonu potom sama obec vymáhá na přestupci s předem neznámým výsledkem.
Odtahovka pro Vás žádný partner není a nemá Vám co zasahovat do života.
Chtělo by to, aby někdo dostatečně odhodlaný to dotáhl až k soudu.

IP zaznamenána

Kuko28

  • Příspěvků: 203
    • Zobrazit profil
Re:Odtah vozidla - jak jej rozporovat?
« Odpověď #13 kdy: 06 Května 2014, 20:55:27 »

tož dnes mě potěšili, poprvé za svou kariéru za volantem, odtahem. příjdu na místo, kde mělo být moje auto a tam velký Bávo 7er  ;D nu což o to, kdyby pasovali klíče, tak si ho i nechám  :)

na parkovišti mi samozřejmě vůz odmítli vydat (bylo už po bankovních hodinách a kartu jsem neměl). Diskuze s nima je jak s rádiem... zbytečná.
volal jsem 158, detto... pani na druhé straně linky sama přiznala, že vlastně ano, platí prezumpce viny...
pak jsem volal 156, kde si to prověřovali přes nějakého kontrolního orgána, který samozřejmě takto večer to už řešit nemínil

důvod odtahu - parkování v křižovatce. OK, můžeme se dohadovat, jestli to bylo 3-4-5m, každopádně vůz nikoho neblokoval a na tom místě běžně auta stojí

podle 156 jsou dvě možnosti:

1. vyplatit odtah, a následně rozporovat a žádat peníze zpět

2. nechat auto tam, rozporovat a doufat, že to uznají a člověk nebude platit to "parkovné"

auto zítra vyplatím, otázka je jak postupovat dál? 156 povídal něco, že musím do Korunní kvůli tomu rozporování. nejde to na jiné "pobočce"?

na základě čeho mi chtějí účtovat odtah? nemusí mít přece jasně identifikovaného řidiče kdo tam zaparkoval? a když nemají, tak provozovatele by měli vyzvat udat kdo řídil že?

nechci se tam s nima vůbec vybavovat o oprávněnosti, neoprávněnosti, metrech, poloze a pod. - prostě já to tam nezaparkoval, rád jim uvedu jméno a detaili řidiče který vůz v té době řídil, a ať si peníze řeší s ním

budu rád za každou radu/tip
IP zaznamenána

rudy.2

  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Re:Odtah vozidla - jak jej rozporovat?
« Odpověď #14 kdy: 08 Května 2014, 00:48:56 »

Zajímala by mě taková věc které jsem byl dne svědkem.
Dnes v Brně probíhalo čištění ulic (parkoviště) a tudíž tam předem byly i cedule se zákazem parkování na tento den.
Samozřejmě tam spousta řidičů své auta nechala nebo zapoměla. Takže od rána se tam točilo asi 5 odtahovek a za 3 hodiny odtáhli asi 20 aut.
Jenže co mě na tom příjde divné, že to vše probíhalo bez přítomnosti policie a nebo kohokoliv kompetentního k tomu (takže asi jen policie, třeba i městská). .....Prostě přijel nějakej vocas v montérkách v rozvrzaný avii a vybral si auto který odtáhne.
Mě to připadlo, jako by si tam mohl přijed každej kdo má odtahovku a vybrat si suveréně auto který se mu líbí a to si odtáhnoul :D :D.
Já si myslím, že tohle si ty týpci z odtahovky nemůžou dovolit bez přítomnosti policie, třeba i kdyby je pověřilo město.

Co vy na to?
IP zaznamenána