30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] Udajna zavada smerovek - jdou po papirech  (Přečteno 39166 krát)

steven-segal-zabijak

  • Příspěvků: 40
    • Zobrazit profil
[WIN] Udajna zavada smerovek - jdou po papirech
« kdy: 07 Května 2016, 13:45:22 »

Ahoj,
byl jsem kontrolovany, ze jsem nedal smerovku a pri te prilezitosti policie udajne zjistila, ze mi nefunguji smerovky. Mel jsem zaplatit blokovou pokutu - to jsem odmitl, tak mi byla zakazana jizda a sepsano oznameni na § 125c / 1a) 3. "tech nezpusobile vozidlo ktere bezprostredne ohrozuje ostatni", pricemz jsem si mohl vybrat jestli zaplatit blokovou pokutu, nebo spravni rizeni.

Probehl vyslech policajtu a vyslech spolujezdce, ktery potvrdil ze jsem vozidlo pred jizdou kontroloval a behem jizdy nic nenaznacovalo technickou zavadu. Dukazem proti mne je svedecka vypoved policajtu.

Prvoinstancni organ rozhodl, ze jsem vinny. Odvolal jsem se na kraj a ten rozhodnuti zrusil, prestupek klasifikoval jako vaznejsi poruseni podle § 125c / 1a) 3. a vec vratil k projednani. V podstate z toho mam pocit, ze to podrzi , protoze na moje poznamky k chovani policie, zavineni moc nereagoval. Jen me maji jeste poradne osolit.

Do prekluze zbyvaji necele 3 mesice, ale ocekavam, ze ted budou urady fungovat efektivne.

Kdyby byl nekdo ochotny si muj spis projit a poradit, dejte prosim vedet.

Diky
« Poslední změna: 31 Května 2016, 14:27:11 od steven-segal-zabijak »
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil
Re:Udajna zavada smerovek - jdou po papirech
« Odpověď #1 kdy: 07 Května 2016, 17:15:38 »

Předpokládám, že se to pořád týká https://www.30kmh.cz/index.php?topic=1998.0

Vzhledem k překvalifikaci skutku bych řekl, že správní orgán musí začít znovu od začátku. Chce to dobrý time-management.
IP zaznamenána

chom

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 108
    • Zobrazit profil
Re:Udajna zavada smerovek - jdou po papirech
« Odpověď #2 kdy: 07 Května 2016, 19:42:05 »

Klasifikovano je to podle toho, co píše autor, stejně:

sepsano oznameni na § 125c / 1a) 3. "tech nezpusobile vozidlo ktere bezprostredne ohrozuje ostatni"

kraj a ten rozhodnuti zrusil, prestupek klasifikoval jako vaznejsi poruseni podle § 125c / 1a) 3. a vec vratil k projednani.


Každopádně je potřeba využívat lhůty na maximum, neškodila by ani podjatost SO, resp. celého MÚ.
« Poslední změna: 07 Května 2016, 19:44:22 od chom »
IP zaznamenána

steven-segal-zabijak

  • Příspěvků: 40
    • Zobrazit profil
Re:Udajna zavada smerovek - jdou po papirech
« Odpověď #3 kdy: 07 Května 2016, 21:17:21 »

Blok vypsany na  § 125c / 1k) "Jine poruseni povinnosti". Oznameni o prestupku vypsano na § 125c / 1a) 3 "tech nezpusobile voz.", rovnez tak vyzva k podani vysvetleni, ale spravni rizeni zahajeno na "Jine poruseni povinnosti".

Odvolaci organ v rozhodnuti pise cit. "po prekvalifikovani prestupku vyda nove rozhodnuti". Je treba zahajit nove rizeni?

Chapu ze nefungujici smerovky odkazuji na § 125c / 1a) 3, ale neni to v rozporu s tim, ze ridic ma k signalizaci smeru jeste alternativu - ukazovat upazenim? Co se tyce zavineni tak prvoinstacni organ argumentuje predevsim tim, ze mesic po tomto incidentu jsem dostal technickou jen na mesic a musel jsem jit znovu, takze jsem mel predpokladat pripadne zavady.
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil
Re:Udajna zavada smerovek - jdou po papirech
« Odpověď #4 kdy: 07 Května 2016, 22:13:03 »

Tady je k tomu diskuze: https://diskuze.prf.cuni.cz/viewtopic.php?f=19&t=74993
A dokument s obdobným problémem: https://www.mkcr.cz/doc/cms_library/2014-10-21-doplnkova-otazky-a-odpoveci-z-praxe-spravniho-trestani-na-useku-pp-698.docx.

Citace z druhého dokumentu: Názor Památkové inspekce je, že druhá instance správního orgánu nemůže změnit právní kvalifikaci protiprávního jednání, protože by takovým postupem připravila pachatele o jednu instanci v řízení. Byla by zvolena jiná skutková podstata než ke které obviněný shromažďoval důkazy a uplatňoval tvrzení. K „nové“ skutkové podstatě by mohl uplatňovat jiná tvrzení, jiné důkazy pouze v jedné instanci - tj. odvolací. Pokud by došlo ke změně kvalifikace až v odvolacím řízení, pak by určitě soud nezákonnost spatřoval právě v tomto.

Z názoru Památkové inspekce mi vyplývá, že musí proběhnout celý prvoinstanční proces znova - pokud to půjde je potřeba trvat na ústním jednání a na výslechu policistů. A opět je možno se odvolat. Tři měsíce nejsou zase tak moc.

Chápu správně, že úřad použil jako podpůrný důkaz přestupku informaci, kterou v době přestupku neznal ani sprostý podezřelý a úřad?
IP zaznamenána

steven-segal-zabijak

  • Příspěvků: 40
    • Zobrazit profil
Re:Udajna zavada smerovek - jdou po papirech
« Odpověď #5 kdy: 07 Května 2016, 23:59:43 »

...
« Poslední změna: 30 Května 2016, 13:41:21 od steven-segal-zabijak »
IP zaznamenána

steven-segal-zabijak

  • Příspěvků: 40
    • Zobrazit profil
Re:Udajna zavada smerovek - jdou po papirech
« Odpověď #6 kdy: 30 Května 2016, 13:49:32 »

Tak uz tu mam dopis - vyrozumeni o zmene pravni kvalifikace - rozsireni obvineni a k tomu oznameni o seznameni se spisovym materialem pred vydanim rozhodnuti. Zadne ustni jednani, kde bych mohl navrhovat dukazy a zkoumat svedecke vypovedi v novem skutku, narizene zjevne nebude, coz je doufam duvod, aby jim to kraj zase hodil na hlavu.
« Poslední změna: 30 Května 2016, 13:55:37 od steven-segal-zabijak »
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 124
    • Zobrazit profil
Re:Udajna zavada smerovek - jdou po papirech
« Odpověď #7 kdy: 30 Května 2016, 14:00:41 »

Mňo, v té výzvě k seznámení se spisovým materiálem – tam nic nepíšou o tom, že se k tomu můžete na místě vyjádřit a navrhnout další důkazy a pod.? Pokud ne, tak to může být jeden z dalších důvodů, proč by jim to kraj pak mohl hodit na hlavu. V opačném případě mohou argumentovat tím, že jste dostal ve výzvě možnost se k tomu vyxjádřit, navrhnout důkazy a tak dále…
IP zaznamenána

steven-segal-zabijak

  • Příspěvků: 40
    • Zobrazit profil
Re:Udajna zavada smerovek - jdou po papirech
« Odpověď #8 kdy: 30 Května 2016, 14:55:51 »

To tam napsane je, muzu vyjadrovat a navrhovat co chci. Ty vyslechy samozrejme navrhnu... jen jejich provedeni po prekvalifikaci zjevne neshledava organ jako podminku nutnou, proto aby si rozhodl.
« Poslední změna: 30 Května 2016, 14:59:11 od steven-segal-zabijak »
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Udajna zavada smerovek - jdou po papirech
« Odpověď #9 kdy: 30 Května 2016, 14:58:47 »

Chce to tam teď jít, nechat si okopírovat spis a potom požádat o stanovení lhůty na vyjádření k podkladům.
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil
Re:Udajna zavada smerovek - jdou po papirech
« Odpověď #10 kdy: 30 Května 2016, 17:59:34 »

Stanovili nějakou lhůtu na to seznámení? Pokud ne, nestálo by za to jim oznámit nějaký datum třeba +14 dní, že se dostavíte - aby rychle nevydali další vinen? Pak samozřejmě písemně požádat o lhůtu k vyjádření. Co ten zmiňovaný technický stav - jsou k tomu ve spisu nějaké důkazy? Byly provedeny na ústním?

Já bych taky ještě znovu doplnění výslechu svědků ve věci technického stavu vozidla, když orgán snad tvrdí, že to byl téměř vrak. Taky by stálo za to navrhnout výslech technika STK.

Obávám se, že nadřízený orgán spíše rozhodnutí potvrdí než nepotvrdí, když bude podle jeho not. Aktuálně vidím nejlepší šanci v prekluzi.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Udajna zavada smerovek - jdou po papirech
« Odpověď #11 kdy: 30 Května 2016, 20:12:13 »

Formálně je dosavadní postup SO (skoro) v pořádku. Měl-li SO2 dojem, že to SO1 špatně kvalifikoval, bylo na místě to zrušit a vrátit, aby mohl obviněný čelit nové kvalifikaci a nepřišel o jeden stupeň. Opakovat ÚJ není nutné automaticky, ale bylo by velmi vhodné vymyslet nějaké argumenty, proč to je nezbytné. Ty se nabízí - dokud obviněný čelil jen § 125c(1)(k), patrně pro porušení § 5(1)(a), bylo předmětem dokazování jen to, zda tam ta závada byla nebo ne, resp. jestli o ní řidič věděl či měl a mohl vědět. Vůbec nebylo předmětem dokazování míra závažnosti té závady, celkový stav vozidla, co předcházelo té kontrole (jestli už ve chvíli, kdy jste byl přistižen, jste náhodou někoho bezprostředně neohrozil ...), kolik těch směrovek vlastně neblikalo (normální auto jich má na každé straně víc).

V čem je možná problém je to, pokud kraj tu novou kvalifikaci vyslovil natvrdo, tj. jako závazný názor. Tohle by dělat neměl (z mnoha důvodů), správně by měl jen vyjádřit pochybnost nad tím, jak to kvalifikoval SO1, tu svoji novou variantu nadhodit a uložit SO1 v dalším řízení to pořádně posoudit, případně mu k tomu dál nějaká vodítka.

Jinak je samozřejmě kardinální nesmysl, aby prasklý blinkr byl přestupkem podle § 125c(1)(a)(3) - ten je vyhrazen pro ty nejzávažnější závady typu nefunkční brzdy. Pokusil se kraj nějak tu překvalifikaci odůvodnit? Nedávno se tu něco takového řešilo, je třeba se podívat do zákona 56/2001 Sb. (klíčové §§ 2, 37, 91) a vyhlášky 341/2014 Sb. (§ 40). Zároveň si nedovedu představit, jak je prokázáno zavinění, byť ve formě nedbalosti. Argument že měsíc poté byl nějaký problém s technickou je fakt super, řidič tedy poté, co blinkry zkontroloval, mohl a měl předpokládat nejen to, že mu během jízdy prasknou, ale i to, že za měsíc dostane auto jen dočasnou STK ... geniální.

Taktika je samozřejmě zdržovat. Dovedu si představit se tam pod záminkou nahlížení dostavit a nějak neformálně nadhodit diskusi ve smyslu, že na kraji se museli zbláznit, když údajně nefunkční blinkr berou jako § 125c(1)(a)(3). Vyžádat si lhůtu na vyjádření a pak chtít znovu výslech policajtů (řádně to odůvodnit) a navrhnout i nějaké nové vlastní svědky. Až se tohle nějak zpracuje, tak důkladně ve finálním vyjádřením před rozhodnutím napadnout tu novou kvalifikaci. Pak samozřejmě blanketní odvolání, doplnění v přiměřené lhůtě a půjde-li do tuhého, tak třeba ještě zbrusu novou datovku.

Ale necelé 3 měsíce do prekluze vypadají jako něco, co nemůžou orgány stihnout ani kdyby rozhodovali obratem (jako že nemají šanci, zabrzdí je minimálně nutnost vyslechnout vámi navrženého svědka, což nemohou ignorovat, budou-li důvody, pro které ho navrhujete vyslechnout, aspoň trochu relevantní).
IP zaznamenána

steven-segal-zabijak

  • Příspěvků: 40
    • Zobrazit profil
Re:Udajna zavada smerovek - jdou po papirech
« Odpověď #12 kdy: 30 Května 2016, 21:48:18 »

Kraj napsal, ze prestupek nelze kvalifikovat jinak nez § 125c(1)(a)(3), a ze po prekvalifikaci skutku vyda prvoinstancni organ nove rozhodnuti, pri kterem je vazan nazorem odvolaciho organu. Obavam se uplne stejne, ze to kraj potvrdi, ackoliv treba argumentace se zavinenim je silena. Navic byl vyslechnut svedek, ktery uvedl, ze vozidlo bylo pred jizdou kontrolovano a v interieru vozidla behem jizdy nebyla zadna zavada pozorovatelna.

Nejsou zadne dukazy, ani o technickem stavu, ani o zavineni, organ pouze mozkovym myslenim usoudil, ze jsem mel predpokladat... Argumentuje, ze jsem tedy mel predpokladat, ale predpokladat ma pry i ridic noveho auta, nebot skutecnost ze je auto nove nezarucuje jeho technickou zpusobilost.  :) Proste predpokladat vzdy a vsude. Kraj zavineni vubec nekomentoval.

Nebezpecnost zavady je dle kraje oduvodnena odkazem do vyhlasky c 320/2001 Sb o tech kontrolach, tedy "spinac smerovych svetel nebo vystrazne signalizace nefunguje nebo neni spolehlivy" je vzdy zavada nebezpecna C, a to implikuje bezprostredni ohrozeni.

Na miru zavaznosti jsem taky brnknul, protoze policajti vypovedeli, ze se na silnici nikdo nenachazel. Zadnemu organu to ale nevadi, akorat obligatne uvadi, ze se smerovanim pocitaji vsichni ucastnici silnicniho provozu a tedy materialni stranka je naplnena. Zda tam nekdo byl je asi jedno.

Jsem predvolan na pristi tyden na seznameni s podklady. Pokud SO uvadi, ze se muzu vyjadrit/dostavit do xteho dne pristiho tydne - je stanovena nejaka lhuta, nevydrbou se mnou kdyz xty den pristiho tydne budu teprve zadat o lhutu pro vyjadreni k podkladum? Do prekluze zbyvaji dva mesice.
« Poslední změna: 31 Května 2016, 04:11:52 od steven-segal-zabijak »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Udajna zavada smerovek - jdou po papirech
« Odpověď #13 kdy: 30 Května 2016, 22:06:40 »

Dnes je den D. Příští týden (cca D+7) přijdete seznámit se s podklady. Požádáte o lhůtu, dostanete 5 dní (D+12). SO nemůže 6. den vydat rozhodnutí, musí si nechat nějakou rozumnou rezervu na poštu apod. Vyjádření mu dorazí D+15. Řekněme, že všechny návrhy posoudí jako nadbytečné, dokazování bude mít za uzavřené, takže vydá a vypraví rozhodnutí. Obratem to určitě nezvládne, bude-li mít to vaše vyjádření hlavu a patu, takže řekněme že to odejde D+17. Doručí se vám D+28. Podáte blanketní odvolání D+43. Obratem přijde výzva k doplnění s lhůtou 5 dní. Tu budete ignorovat, SO bude chvíli vyčkávat a zhruba ne dříve než D+55 to zabalí a odešle kraji. Kraj D+60 rozhodne (potvrdí) a D+71 se vám to doručí, tedy s rezervou po prekluzi -> WIN. Všechny odhady jsou maximálně pesimistické co do možného postupu SO a maximálně optimistické co do jejich rychlosti.

Takže nezoufejte, příští týden tam vyražte a hrejte o čas. Můžete začít tím, že tento pátek úřední osobě zavoláte a zkusíte termín seznámení se s podklady o pár dní posunout.
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil
Re:Udajna zavada smerovek - jdou po papirech
« Odpověď #14 kdy: 30 Května 2016, 22:14:48 »

Mě by zajímalo, jak odvolací úřad dospěl k vadnému spínači (že by mozkovým myšlením)? Jaký pro to existuje důkaz? Existuje faktura z opravy (výměna pojistek) nebo účtenka z prodejny (nákup pojistek)?
IP zaznamenána