30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] "parkování" v zákazu vjezdu  (Přečteno 23443 krát)

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:"parkování" v zákazu vjezdu
« Odpověď #15 kdy: 24 Března 2016, 15:49:09 »

Aha, výzva k podání vysvětlení (dle § 60 PřesZ?) ještě před § 125h je ze strany SO zajímavá inovace. Podle § 125h(1) ZPPK jsou-li k tomu dány podmínky (tj. jde o sprdelizovatelný přestupek řešitelný blokově a totožnost řidiče není patrná z oznámení), musí SO odpustkovou výzvu poslat bezodkladně, tj. jako první úkon po obdržení oznámení.

Tohle vypadá, že v tom na úřadě trochu plavou. Leda by tvrdili, že nejdřív totožnost znali a po tom (ne)podání vysvětlení už ne. Bohužel proti úřadu tahle chyba asi jinak než jako vata v odvolání použít nepůjde.
IP zaznamenána

awake

  • Příspěvků: 59
    • Zobrazit profil
Re:"parkování" v zákazu vjezdu
« Odpověď #16 kdy: 24 Března 2016, 16:08:16 »

Přesně tak, výzva k podání vysvětlení bylo podle PřestZ.

To že v tom plavou je nepochybný z textu výzvy k zaplacení. Hodil bych ho sem, ale mohli by se poznat...

Jinak výzvu k zaplacení poslali po více než půl roce od údajného spáchání přestupku a až po výzvě k podání vysvětlení dle PřestZ :) S odvoláním se počítá a procesní chyby samozřejmě budou to první po čem půjdu.
IP zaznamenána

JF

  • Příspěvků: 157
    • Zobrazit profil
Re:"parkování" v zákazu vjezdu
« Odpověď #17 kdy: 24 Března 2016, 20:28:52 »

Tak to není inovace, to je zneužití úřední pravomoce!

Orgáni prověřovali oznámení o přestupku a v jeho rámci vás pozvali k podání vysvětlení. Nezjistili nic, co by odůvodnilo zahájení řízení a tak měli podle §66 3g PřesZ odložit. Místo toho to zkouší sprdelizovat, ale v rozporu s §125h1 ZPPK, jak píše pan hh. Jestli s tím není nějaký jiný problém, doporučuji získat spis a zaměřit se na oznámení o přestupku, záznam o vašem nepodání vysvětlení a na odůvodnění spdelizace (zaslání výzvy), je-li tam nějaké. Vše zkopírovat/vyfotit.

Jestli to tady čtou tak se poznají a už o nich neuslyšíte. Ale do prekluze procesně správně reagujte na vše, co vám pošlou. 
IP zaznamenána

Tacecek

  • Příspěvků: 550
    • Zobrazit profil
Re:"parkování" v zákazu vjezdu
« Odpověď #18 kdy: 24 Března 2016, 23:43:30 »

Sprdelizovatelné by to bylo i bez výzvy k úhradě dle § 125h, rozhodl to NSS, rozsudek je zde na fóru, ale nechce se mi hledat.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:"parkování" v zákazu vjezdu
« Odpověď #19 kdy: 25 Března 2016, 00:51:49 »

Sprdelizovatelnost jsem myslel jako zkratku za hypotézu obsaženou v § 125f(2) ZPPK, tj. (automatický prostředek OR parkování) AND (znaky přestupku dle ZPPK) AND NOT nehoda. Odpustkovatelnost je o trochu užší, kromě sprdelizovatelnosti nesmí být znám řidič a musí jít o přestupek projednatelný blokově.

Z judikatury vím jen o NSS ze dne 26. 11. 2014 č. j. 1 As 131/2014-45, podle kterého jde právě sprdelizovat i neodpustkovatelný přestupek, např. rychlost vyšší o 50+, postup pak logicky je oznámení, nezbytné kroky (tj. většinou jen pokus o vytěžení provozovatele) a sprdel.

Nevím, zda soudem už prošel až k zobecnitelnému rozsudku i nějaký sprdel, kterému správně měla předcházet odpustková výzva, ale nepředcházela, nicméně tady bych považoval téměř za jisté, že takové rozhodnutí o sprdeli by bylo pro nezákonnost zrušeno. Nebo mi to uniklo a nějaký pomatený senát to snad rozhodl opačně?
IP zaznamenána

Tacecek

  • Příspěvků: 550
    • Zobrazit profil
Re:"parkování" v zákazu vjezdu
« Odpověď #20 kdy: 25 Března 2016, 02:27:45 »

V tom rozsudku to tuším bylo nějak tak, že byl údajný řidič načapán na místě přestupku, ale nebyl chycen při činu. V průběhu řízení popřel, že by řídil. Orgán zahájil sprdel aniž by obesílal provozovatele. Kraj podržel. Krajský soud v Hradci ne. Byla podána kasační stížnost, která byla dle NSS důvodná a zrušil rozsudek KS. Dal bych nevím co za to, že jsem to viděl někde tu na fóru. Rozsudek byl tuším někdy z roku 2015.
IP zaznamenána

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 843
    • Zobrazit profil
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:"parkování" v zákazu vjezdu
« Odpověď #22 kdy: 25 Března 2016, 11:29:29 »

Aha, to mi vážně uniklo, díky. Jinak si to ale zařazuji do šuplíku s příznivou judikaturou, v odkazovaném případě sice provozovatel prohrál, ale jinak oba soudy (KS HK-Pce i NSS) jednoznačně potvrdily to, že byly-li splněny podmínky pro zaslání výzvy dle § 125h a přitom k tomu nedošlo, nejde zahájit řízení pro sprdel (a bylo-li zahájeno, nemůže skončit zákonným rozhodnutím o vině).

V konkrétním případě se to lámalo na § 125h(1)(b), jelikož řidič po nalezení lístečku zašel na MP a tam dle tvrzení MP prohlásil, že auto na místě zaparkoval, což pak bylo i součástí oznámení pro SO. U normálního průběhu řízení, kdy aktéři respektují první přikázání FSM, k něčemu takovému nemůže dojít.
IP zaznamenána

JF

  • Příspěvků: 157
    • Zobrazit profil
Re:"parkování" v zákazu vjezdu
« Odpověď #23 kdy: 25 Března 2016, 14:16:11 »

Ještě k inovaci vysvětlení §60 PřesZ - odložení - výzva §125h ZPPK. O tom je částečně NSS 6 As 46/2015. Pána chytili orgáni PČR, an drží telefon a jede v autě s příliš zatmavenými skly. Orgáni z MÚ v Uherském Hradišti pána předvolali k vysvětlení a následně unikli postihu za nezákonný zásah jen proto, že žalobci nedali za nedostavení se pokutu. V odstavci 9 rozsudku soudci postup MÚ označují za "možná nezákonný". Tedy pozvat k vysvětlení toho, koho poté stíhají, nemusí mít zákonnou oporu, i když se to děje běžně. A těžko budou tvrdit, že přestupkové řízení a výzva nejsou souměřitelnou formou postihu.

Awake může ve svém případě použít jednodušší argumentaci, ale nezákonnost před odložením implikující nezákonnost výzvy a všeho následného taky není slabá.

IP zaznamenána

awake

  • Příspěvků: 59
    • Zobrazit profil
Re:"parkování" v zákazu vjezdu
« Odpověď #24 kdy: 25 Března 2016, 17:35:39 »

Díky všem za cenné rady :) Na výzvu reagovat nebudu (přemýšlel jsem o nějaké odpovědi ve smyslu "fuck you"), ale kašlu na ně a počkám si, s čim se vytasí dál...

« Poslední změna: 29 Března 2016, 10:19:19 od awake »
IP zaznamenána

Tacecek

  • Příspěvků: 550
    • Zobrazit profil
Re:"parkování" v zákazu vjezdu
« Odpověď #25 kdy: 25 Března 2016, 18:01:10 »

V odstavci 9 rozsudku soudci postup MÚ označují za "možná nezákonný". Tedy pozvat k vysvětlení toho, koho poté stíhají, nemusí mít zákonnou oporu, i když se to děje běžně. A těžko budou tvrdit, že přestupkové řízení a výzva nejsou souměřitelnou formou postihu.
Jste si to malinko překroutil, nezákonnost soud nespatřoval v tom, že by předvolali k podání vysvětlení budoucího účastníka řízení, ale v tom z jakého důvodu ho předvolali. Bylo to totiž jen proto aby mu navrhli blokovou pokutu a to podle soudu mělo být provedeno pouze neformálním přípisem, ne pod pohrůžkou pořádkové pokuty. Takže bych neriskoval nedostavení se k podání vysvětlení bez omluvy nebo závažných důvodů.

V rozsudku je dále perlička v odstavci 7, že poučení o možnosti odepření nemusí být obsaženo v samotné výzvě, ale stačí poučit těsně před samotným úkonem.
IP zaznamenána

JF

  • Příspěvků: 157
    • Zobrazit profil
Re:"parkování" v zákazu vjezdu
« Odpověď #26 kdy: 25 Března 2016, 21:31:55 »

Tacecek: Jste si to malinko překroutil...

S dovolením, nepřekroutil. Na straně 2 rozsudku v prvním odstavci se píše, aby se dostavil k podání vysvětlení podle §60. Konstrukci o návrhu blokové pokuty asi vyfabrikoval žalovaný ouřad v průběhu řízení o nezákonném zásahu.

Způsob, jakým oba soudy podržely žalovaný ouřad je nechutný. Příkladmo KS: žalobce nebyl dotčen na svých právech, neboť nedostal pokutu za nedostavení.

IP zaznamenána

awake

  • Příspěvků: 59
    • Zobrazit profil
Re:"parkování" v zákazu vjezdu
« Odpověď #27 kdy: 31 Března 2016, 11:33:25 »

Dovolím si ještě malé upřesnění a dotaz:

Ta výzva k podání vysvětlení byla podle z. o obecní policii, nevím proč jsem měl za to že šlo o výzvu dle přest. z. Nicméně to je teď asi irelevantní.

Jinak to že nebudu na výzvu reagovat pro mě nemůže mít negativní důsledky, nebo se pletu? Jde mi o možnosti pozdější obhajoby, že jsem něco neuvedl když jsem měl, zejména řidiče podezřelého z přestupku.
IP zaznamenána

plikous

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 842
  • největší pyrát silnic
    • Zobrazit profil
Re:"parkování" v zákazu vjezdu
« Odpověď #28 kdy: 31 Března 2016, 11:50:05 »

Jasně, žvásty od obecní policie se hází do koše.
IP zaznamenána

awake

  • Příspěvků: 59
    • Zobrazit profil
Re:"parkování" v zákazu vjezdu
« Odpověď #29 kdy: 31 Března 2016, 13:31:52 »

Samozřejmě že na MP jsem kašlal, ale jde mi o výzvu k zaplacení určené částky dle §125h, že její ignorace mi nijak nepřitíží v další obhajobě
« Poslední změna: 31 Března 2016, 13:33:23 od awake »
IP zaznamenána