30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] "parkování" v zákazu vjezdu  (Přečteno 23566 krát)

awake

  • Příspěvků: 59
    • Zobrazit profil
[?] "parkování" v zákazu vjezdu
« kdy: 22 Března 2016, 10:03:12 »

Zdravím.
Pročetl jsem si názory na problematiku stání v zákazu vjezdu a potřeboval bych si pár věcí ujasnit.
Muj problém spočívá v tom, že mnou provozované vozidlo bylo zaparkované v zákazu vjezdu. Moje situace je pak specifická v tom, že vozidlo stálo mimo samotnou komunikaci a zákaz vjezdu neplatí pro osoby s povolením Lesů ČR, tzn. že zákaz neni absolutní.

Takže, pokud auto stálo mimo komunikaci, nemůžou mě přeci popotahovat za přestupek / SprDel dle ZPPK ne? To už je vůbec zhovadilost.

Navíc se samozřejmě nabízí argumentace, že výklad že stání v zákazu vjezdu je možné postihnout podle §125f je nepřípustným rozšiřováním skutkové podstaty a trestáním bez zákonného základu. Tohle je věc která se dá podpořit bohatou judikaturou.

Úskalí sice je, že daný pozemek je dle katastru menší chráněné území, resp. pozemek určený k plnění funkcí lesa, nicméně to už se zase dostáváme k přestupkům a tedy zjištění pachatele...

Zatim jsem ve fázi výzvy k zaplacení výpalnýho a zvažuju, jesi mi stojí za to se s nima hádat :)

IP zaznamenána

awake

  • Příspěvků: 59
    • Zobrazit profil
Re:"parkování" v zákazu vjezdu
« Odpověď #2 kdy: 22 Března 2016, 12:52:56 »

To jsem samozřejmě četl. Mě především zajímá názor na obhajobu, že auto stálo mimo komunikaci, tudíž mimo působnost zákona 361/2000 Sb.
IP zaznamenána

jezekif

  • Příspěvků: 75
    • Zobrazit profil
Re:"parkování" v zákazu vjezdu
« Odpověď #3 kdy: 22 Března 2016, 18:50:38 »

Řidičem byl možná porušen zákaz vjezdu (neměl-li náhodou povolení - to však musí orgán dokázat, že neměl), nikoli zákaz zastavení a stání, který spadá pod SPRDEL. Takže je zcela irelevantní zda vozidlo stálo na komunikaci, či ne. Viz přiložený soubor v odkaze :https://www.http://30kmh.cz/index.php?topic=1725.msg20469#msg20469 (z 10:41hod)
Správná odpověď orgánu je ignorovat.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:"parkování" v zákazu vjezdu
« Odpověď #4 kdy: 22 Března 2016, 19:12:14 »

A ještě tu je otázka, jak byl zákaz vjezdu vyznačen. Pokud značkou přibitou na stromě, tak to není značka ve smyslu zákona, ale jen kus plechu, který značku vzdáleně připomíná.
Zákon vyžaduje, aby byla značka připevněna na konstrukci či budově, což strom prokazatelně nesplňuje.
IP zaznamenána

awake

  • Příspěvků: 59
    • Zobrazit profil
Re:"parkování" v zákazu vjezdu
« Odpověď #5 kdy: 23 Března 2016, 16:53:13 »

Řidičem byl možná porušen zákaz vjezdu (neměl-li náhodou povolení - to však musí orgán dokázat, že neměl), nikoli zákaz zastavení a stání, který spadá pod SPRDEL. Takže je zcela irelevantní zda vozidlo stálo na komunikaci, či ne. Viz přiložený soubor v odkaze :https://www.http://30kmh.cz/index.php?topic=1725.msg20469#msg20469 (z 10:41hod)
Správná odpověď orgánu je ignorovat.

Podle mě to právě relevantní je. Hádám že se v duchu stanoviska MV budou snažit stání v zákazu vjezdu napasovat pod zákaz stání/zastavení. Ale jelikož auto nestálo na komunikaci, tak by museli dokázat, že tam po ní vjelo... si myslim :)

IP zaznamenána

awake

  • Příspěvků: 59
    • Zobrazit profil
Re:"parkování" v zákazu vjezdu
« Odpověď #6 kdy: 23 Března 2016, 16:54:25 »

A ještě tu je otázka, jak byl zákaz vjezdu vyznačen. Pokud značkou přibitou na stromě, tak to není značka ve smyslu zákona, ale jen kus plechu, který značku vzdáleně připomíná.
Zákon vyžaduje, aby byla značka připevněna na konstrukci či budově, což strom prokazatelně nesplňuje.

Co vim tak značka je normálně na tyči
IP zaznamenána

JF

  • Příspěvků: 157
    • Zobrazit profil
Re:"parkování" v zákazu vjezdu
« Odpověď #7 kdy: 23 Března 2016, 19:34:05 »

Za co přesně chce orgán výpalný - za vjezd nebo stání?

Výpalný je příkaz nebo výzva k zaplacení určené částky?

Bych to viděl tak, že vozidlo mělo poruchu a bylo odstaveno na příhodné místo, které není pozemní komunikací, aby do doby odtahu/opravy nepřekáželo.
IP zaznamenána

awake

  • Příspěvků: 59
    • Zobrazit profil
Re:"parkování" v zákazu vjezdu
« Odpověď #8 kdy: 23 Března 2016, 22:49:40 »

Za co přesně chce orgán výpalný - za vjezd nebo stání?

Výpalný je příkaz nebo výzva k zaplacení určené částky?

Bych to viděl tak, že vozidlo mělo poruchu a bylo odstaveno na příhodné místo, které není pozemní komunikací, aby do doby odtahu/opravy nepřekáželo.

Výzva. Ale i tak dopředu zvažuju možnosti, malý město tak hádám že to nenechaji a zkusej to přes 125f :)
IP zaznamenána

JF

  • Příspěvků: 157
    • Zobrazit profil
Re:"parkování" v zákazu vjezdu
« Odpověď #9 kdy: 24 Března 2016, 11:36:05 »

Přes Sprdel to už zkouší, protože vám poslali výzvu. Malý město = velká šance na formální pochybení. Nejjednodušší sestřel by byl, pokud by místo, kde auto stálo, nebylo pozemní komunikací - louka, pole, ouhor vedle cesty a pozor: les ne. Co pozemek je zjistíte v katastru, není-li to jasné, pak ověřit v seznamu komunikací.

Ve výzvě je delikt podle jakého paragrafu?

Pokud je místo komunikací, pak je možno se napráskat a použít poruchu nebo děsivou nehodu s ježkem. Nebo to udělal Helmut, ten všivák.
IP zaznamenána

awake

  • Příspěvků: 59
    • Zobrazit profil
Re:"parkování" v zákazu vjezdu
« Odpověď #10 kdy: 24 Března 2016, 12:42:54 »

Přes Sprdel to už zkouší, protože vám poslali výzvu. Malý město = velká šance na formální pochybení. Nejjednodušší sestřel by byl, pokud by místo, kde auto stálo, nebylo pozemní komunikací - louka, pole, ouhor vedle cesty a pozor: les ne. Co pozemek je zjistíte v katastru, není-li to jasné, pak ověřit v seznamu komunikací.

Ve výzvě je delikt podle jakého paragrafu?

Pokud je místo komunikací, pak je možno se napráskat a použít poruchu nebo děsivou nehodu s ježkem. Nebo to udělal Helmut, ten všivák.

Můžu se zeptat, proč ne les? Chápu že se tam autem nesmí, ale to by museli stíhat řidiče za přestupek ne? A pod SprDel to nenarvou. Jinak variantu s poruchou zvažuje řidič sám, možná mu nedobíjela baterka nebo došel benzín, v každém případě odstranil překážku provozu z komunikace, takovej je to frajer.
IP zaznamenána

JF

  • Příspěvků: 157
    • Zobrazit profil
Re:"parkování" v zákazu vjezdu
« Odpověď #11 kdy: 24 Března 2016, 14:19:07 »

Les ne, protože do lesa se nesmí podle lesního zákona. Před dávnem jsem něco takového řešil a už si to pamatuju jen matně. Vám by to ovšem paradoxně mohlo pomoct, zahájili sprdel podle ZPPK a přestupek by byl podle lesního. A protože ne bis in idem, tak game over.

Zdá se, že se celkem orientujete, tak je na vás, jak moc se chcete bavit a kam až to hrotit. Tohle je win i s nepatrnou námahou.
IP zaznamenána

awake

  • Příspěvků: 59
    • Zobrazit profil
Re:"parkování" v zákazu vjezdu
« Odpověď #12 kdy: 24 Března 2016, 14:34:33 »

Mám menší právní povědomí... Ale nerad bych něco přehlídnul, tahle problematika je pro mě celkem nová.

Teď jesi tomu dobře rozumim, zaslání výzvy znamená, že SprDel je zahájený, je to tak? Jinými slovy už teď maj nejspíš problém, neb pachatele přestupku vůbec neřešili (byl jsem jen nepodat vysvětlení).

Každopádně jsem si řek že těch pár stovek jim nedám, text výzvy by líp napsal student v prváku... Hrotit to chci rozhodně daleko když na to přijde, za tu srandu mi to stojí :)
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:"parkování" v zákazu vjezdu
« Odpověď #13 kdy: 24 Března 2016, 14:50:55 »

Teď jesi tomu dobře rozumim, zaslání výzvy znamená, že SprDel je zahájený, je to tak? Jinými slovy už teď maj nejspíš problém, neb pachatele přestupku vůbec neřešili (byl jsem jen nepodat vysvětlení).
V kontextu odpovědi výše usuzuji, že "výzva" říkáte výzvě podle § 125h. Teď se tu navíc zjevilo ještě nějaké (ne)podání vysvětlení.

Dobře tomu nerozumíte, kdyby zaslání výzvy dle § 125h znamenalo zahájení sprdelního řízení, tak by ta výzva jaksi zcela postrádala smysl (platit či bonzovat). Výzva je úkon ve fázi prověřování, kdy neběží žádné řízení, následovat může hafo variant - odložení pro zaplacení určené částky, odložení protože dodatečně zjistí, že nešlo o přestupek, že odpovědnost za něj zanikla, že ho spáhal ho Deathmut, může být zahájeno s konkrétní osobou přestupkové řízení, a samozřejmě při splnění podmínek může být zahájen sprdel. Ten je v 99 případech ze 100 zahájen doručením příkazu, teoreticky je možný i "normální" (nepříkazní) začátek řízení, tj. sdělením obvinění.
IP zaznamenána

awake

  • Příspěvků: 59
    • Zobrazit profil
Re:"parkování" v zákazu vjezdu
« Odpověď #14 kdy: 24 Března 2016, 15:30:56 »

Nepodání vysvětlení bylo uplně na začátku, ještě před výzvou dle § 125h (odmítl jsem podat vysvětlení dle přest. z.).

To jsem si myslel, že žádné řízení zahájený zatim nebylo (rozhodně mi nic takovýho nesdělili), ale z vaší odpovědi se zdálo že to tak je, ale jak se zdá, tak jsem to jen špatně pochopil :)

Jinak díky za vaše odpovědi!
IP zaznamenána