30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] Výzva k podání vysvětlení - stání v křižovatce  (Přečteno 16503 krát)

Pabos

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil

Zdravím,

před pár dny přišla výzva k podání vysvětlení, že mé vozidlo stálo v křižovatce. Co mám dělat? Nereagovat? Vtipné je, že výzva nebyla doručena mě, ale mému rodinnému příslušníkovi, který má stejné jméno jako já. Technicky vzato mi tedy výzva nikdy doručena nebyla.

Trochu blbé je, že jsem telefonoval na magistrát aby mi poradili s dalším postupem a teoreticky by si podle toho mohli dovodit, že se ke mě výzva "dostala".

Co byste mi poradili? Řekli mi, že budu platit 1500 za stání v křižovatce, přitom jsem vůbec nebránil jakémukoliv provozu a jedná se o křižovatku kterou projede za celý den asi tak jedno auto... platit tedy samozřejmě nechci.

Díky za rady
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k podání vysvětlení - stání v křižovatce
« Odpověď #1 kdy: 21 Března 2016, 12:34:55 »

Volat na magistrát byla kravina, teď se nemůžete dovolávat nedoručení (resp. musel byste spoláhat, že úřednice na ten hovor zapomene, nebo že o něm nepořídila úřední záznam). Ještě že máte ten telefonát nahraný, protože za to rozhodnutí o vině a trestu, aniž by vůbec začalo nějaké řízení, teď můžete té úřednici pěkně zatopit (primárně podjatost, k tomu nějaká ta stížnost ...).

Dále je otázka, co přesně vám přišlo. Z popisu to vypadá jako předvolání k podání vysvětlení podle § 60 přestupkového zákona, je to tak? Pokud ano, tak tomu měla předcházet tzv. výzva k úhradě určené částky podle § 125h, protože podle všeho jde o přestupek, ze kterého se může stát sprdel. Existuje judikatura, podle které je ten postup (zaslání výzvy) při splnění podmínek mandatorní a jeho nedodržení může vést k nemožnosti následně vést jak řízení o přestupku, tak o sprdeli.

Ve zbytku odkazuji na studium fóra. Věc může skončit jako přestupek (pokud se jim přiznáte nebo předhodíte nějakého jiného řidiče, který se přizná), následně lze namítat neexistující materiální znak (společenskou škodlivost), jestli to je křižovatka někde na konci světa. Ale nepočítejte s tím, že řeknete úředníkovi "co blbnete, vždyť tam skoro nikdo nejezdí" a on na to "to jsem si neuvědomil, díky za upozornění, věc odkládám". Pokud nenajdou řidiče, se kterým by se dal řešit přestupek, začnou stíhat provozovatele pro správní delikt.

Zde konkrétně doporučuji bojovat, protože 1500 za stání někde, kde to objektivně nevadí, je úlet, z to se dává bloková pokuta či "určená částka" typicky 200-300 místních kreditů.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 124
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k podání vysvětlení - stání v křižovatce
« Odpověď #2 kdy: 21 Března 2016, 12:59:51 »

hh: musel by prokázat (ve spolupráci se stejnomenným příbuzným), že on zrovna nevolal. Jedině tak…
IP zaznamenána

Pabos

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k podání vysvětlení - stání v křižovatce
« Odpověď #3 kdy: 21 Března 2016, 13:29:56 »

Přesně tak, přišla mi výzva k podání vysvětlení podle § 60 přestupkového zákona.

Nic jiného mi, aspoň dle mého vědomí, nepřišlo, a pokud ano, tak by to opět musel přebrat stejnojmenný rodinný příslušník a zapomenout mi o tom říct.

Co byste teda navrhovali konkrétně teď s tou výzvou? Nereagovat? Udat cizince, kterého nezastihnou?

Pár stovek bych zaplatil, ale 1500 se mi opravdu platit nechce.

Jinak s tím telefonátem jsem to pěkně podělal...holt zkušenost pro příště. (upřímně mě fakt nenapadlo, že to bude tolik ta pokuta)

Díky
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k podání vysvětlení - stání v křižovatce
« Odpověď #4 kdy: 21 Března 2016, 14:07:05 »

Pokud fakt nezaslali výzvu k úhradě určené částky, tak bych vše ignoroval, nechal je to v klidu přehodit na sprdel a tam bych pak namítnul, že mi nezaslali výzvu, tj. nedali provozovateli možnost to odložit po úhradě částky, takže nemají splněné procesní podmínky pro vedení toho řízení a nazdar.

Úřad bude v háji, protože nemůže už nic. I kdyby dodatečně poslal výzvu, tak mu nic nezaplatíte, klidně se přiznáte, ale přestupek už řešit nelze (tím, že zahájili sprdel) a znovu sprdel taky ne. Nepočítejte ale s tím, že to úřad jen tak vzdá, patrně to bude zkoušet nějak protlačit a budete to muset korigovat nadřízený správní orgán na základě vašich odvolání. Nicméně je to momentálně asi nejlepší věc na které jim to rozbít.

Pak je tu samozřejmě ještě varianta kapitulace - jít tam, přiznat se, vysvětlit co vás k tomu zločinu vedlo a navrhnout projednání v blokovém řízení. Myslím, že by pak ta pokuta byla nižší než těch 1500, kterými strašili po telefonu. Pro pořádek je třeba upozornit, že varianta nechat to na správní delikt znamená v případě, že svoji obhajobu nezvládnete, pokutu 1500-2500 plus 1000 za náklady řízení, tj. při pravděpodobném použití dolní sazby 2500 Kč. Je tedy třeba si nejdřív srovnat v hlavě, jestli brát vrabce nebo holuba.


« Poslední změna: 21 Března 2016, 14:21:23 od hh »
IP zaznamenána

Mates

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 683
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k podání vysvětlení - stání v křižovatce
« Odpověď #5 kdy: 21 Března 2016, 14:15:04 »

Hlavně .. netelefonoval náhodou ten rodinný příslušník, který se prvně chtěl zeptat co mu to posílají za blbost, ale ani se, chudák, nedostal ke slovu.
IP zaznamenána

Pabos

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k podání vysvětlení - stání v křižovatce
« Odpověď #6 kdy: 21 Března 2016, 16:46:50 »

Děkuji za rady.

Tak nakonec je to ještě trošku jinak. Výzva k platbě přišla, nicméně ke mně už se nedostala. Přebral ji můj stejnojmenný rodinný příslušník a mně ji nepředal, a já byl v té době dlouhodobě v zahraničí, takže mi ani doručena být nemohla.

Takže mé možnosti jsou: 1) ignorovat, a risknout to s tím, že až se z toho stane SPRDEL, tak to zabiju tím, že vzhledem k mému pobytu v zahraničí (ten je doložitelný) jsem výzvu nemohl převzít já a tudíž mi bylo znemožněno pokutu zaplatit... a nebo 2) kapitulovat, zaplatit 1500 a mít klid?

Nelze to ještě teď, v tuto chvíli nějak zabít právě tím, že mi nebyla doručena ta předchozí výzva? Já se jen trochu bojím, abych pak neplatil ještě mnohem víc..

Děkuju mockrát za rady.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k podání vysvětlení - stání v křižovatce
« Odpověď #7 kdy: 21 Března 2016, 16:56:07 »

No absolutní maximum pro sprdel je (i s náklady) 3500. Víc to být nemůže v žádném případě, reálně to bude těch 2500 (což je současně i minimum).

Výzvu si váš stejnojmenný příbuzný vzal na poště a podepsal, nebo ji nechal vhodit do schránky? Pokud mu to dali na poště, tak nemají doručeno a platí původní strategie. Pokud to hodili do schránky, tj. doručili fikcí, tak lze žádat o určení neplatnosti doručení podle § 24(2) správního řádu. Kolik byla v té výzvě určená částka? Jestli jste s tím číslem spokojen, tak by tudy by vedla cesta.
IP zaznamenána

Pabos

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k podání vysvětlení - stání v křižovatce
« Odpověď #8 kdy: 21 Března 2016, 17:18:51 »

Rodinný příslušník si bohužel nepamatuje, jak to přesně bylo - už je starší a obálka přišla zhruba v polovině minulého roku. Lze to nějak ověřit? Asi jedině nějak na poště, že, a to je kapitola sama o sobě...

S částkou v původní zprávě bych byl spokojen a klidně jí zaplatil.

Každopádně, požádal bych o určení neplatnosti doručení podle § 24(2) správního řádu s tím, že pokud to rodinný příslušník podepsal, tak mi nic nebrání následovat původní strategii.

Jak lze o takovou věc zažádat? Zkusil jsem rychle vygooglovat, ale nenašel nic rozumného...

Mockrát děkuji.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k podání vysvětlení - stání v křižovatce
« Odpověď #9 kdy: 21 Března 2016, 19:34:56 »

Věc: Žádost o určení okamžiku doručení a navrácení v předchozí stav

Vážení, dnes jsem se od ... dozvěděl, že mi v době mého pobytu v zahraničí byla doručována písemnost ..., kterou mi ... dnes předal. V souladu § 24 odst. 2 správního řádu a § 41 odst. 2 správního řádu žádám, aby bylo určeno, že mi daná písemnost byla doručena dnes, tj. ..., resp. aby mi byla zachována lhůta pro úhradu určené částky. Současně s touto žádostí zadávám pokyn k úhradě dle údajů uvedených ve výzvě.

Nepřítomnost v ČR dokládám .... (případně K prokázání své nepřítomnosti v ČR navrhuji provést ....)



Peníze jim rovnou pošlete, když té žádosti nevyhoví, tak vám je musí vrátit. Dále by se z toho dalo dostat ven tak, že by ještě než zahájí sprdel s vámi ten přestupek projednali blokově se stejnou pokutou. Rozdíl proti určené částce je jediný, že se vám to dostane do karty řidiče (body za to nejsou, ale budete mít "záznam", určená částka se nikde neeviduje).
« Poslední změna: 21 Března 2016, 19:36:46 od hh »
IP zaznamenána

jezekif

  • Příspěvků: 75
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k podání vysvětlení - stání v křižovatce
« Odpověď #10 kdy: 22 Března 2016, 19:20:53 »

Jestli byl přestupek spáchán na přelomu 6-7.2015 šlo by s určením doručení i nahlásit sebe a zkusit dotáhnout na prekluzi, tři měsíce nejsou tak moc... Nějaká omluva, využití lhůt...tedy:( K prokázání své nepřítomnosti v ČR navrhuji provést ....)
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k podání vysvětlení - stání v křižovatce
« Odpověď #11 kdy: 23 Března 2016, 02:11:55 »

Zdravím,
před pár dny přišla výzva k podání vysvětlení, že mé vozidlo stálo v křižovatce. Co mám dělat? Nereagovat? Vtipné je, že výzva nebyla doručena mě, ale mému rodinnému příslušníkovi, který má stejné jméno jako já. Technicky vzato mi tedy výzva nikdy doručena nebyla.
Trochu blbé je, že jsem telefonoval na magistrát aby mi poradili s dalším postupem a teoreticky by si podle toho mohli dovodit, že se ke mě výzva "dostala".
Co byste mi poradili? Řekli mi, že budu platit 1500 za stání v křižovatce, přitom jsem vůbec nebránil jakémukoliv provozu a jedná se o křižovatku kterou projede za celý den asi tak jedno auto... platit tedy samozřejmě nechci.
Díky za rady
Vy pořád nic nevíte, ani jste nikam netelefonoval, rodinný příslušník trpí nedostatkem komunikace, tak všem krade poštu. Zatím nic nemají doručeno a  kdo ví s kým telefonovali. Takže bych to nechal být, oni rozhodnou, možná to zase nedostanete do ruky a až budete mít náladu (květen, červen), tak to náhodou objevíte a úřadu se ozvete, co že to jako. A v červenci je prekluze.
Don´t worry, be happy. Tu mám moc rád.
https://www.youtube.com/watch?v=d-diB65scQU
IP zaznamenána

Tacecek

  • Příspěvků: 550
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k podání vysvětlení - stání v křižovatce
« Odpověď #12 kdy: 23 Března 2016, 10:38:09 »

Tady je trochu nešikovné to, že nevíte zda bylo doručeno fikcí nebo bylo předáno špatné osobě. Další věc je, že pokud chcete aplikovat § 24 odst. 2 spolu s § 41 správního řádu, musíte tak učinit do 15 dnů od pominutí překážky. Tedy v případě fikce se neřešením situace dostanete akorát do sprdele.

Jinak do karty řidiče se zapisují pokuty od 1000 kč, tedy blokovka za "pár" stovek se nikde neprojeví.
« Poslední změna: 23 Března 2016, 10:41:35 od Tacecek »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k podání vysvětlení - stání v křižovatce
« Odpověď #13 kdy: 23 Března 2016, 10:51:21 »

Překážka pominula v okamžiku, mu osoba sdílející s ním domácnost a schránku vydala tu zadrženou písemnost. Striktně vzato možná podmínky nebudou splněny (a hlavně by se to mělo prokazovat), ale prakticky bych odhadoval, že pokud ovčan v té žádosti naznačí, že chce platit, nebude s tím SO mít problém. Pokud bude chtít jet i přes mrtvoly sprdel, tak musí nejdřív té žádosti nevyhovět a pokračovat v šetření, aspoň zrealizovat to podání vysvětlení (nemůže to na sprdel překlopit zbrkle, když se objevila nová indicie).

Pabos: Neberte prosím mé příspěvky tak, že vás do toho placení tlačím. Rozhodně je tu možnost i bojovat a vyjít z toho vítězně (např. díky prekluzi přestupku a nemožnosti zahájit sprdel). Je to čistě možnost, jak to vyřešit rychle a se slevou (za cenu blokové pokuty).
IP zaznamenána

Tacecek

  • Příspěvků: 550
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k podání vysvětlení - stání v křižovatce
« Odpověď #14 kdy: 23 Března 2016, 11:06:40 »

Překážka pominula v okamžiku, mu osoba sdílející s ním domácnost a schránku vydala tu zadrženou písemnost.
Já teď tou překážkou myslel primárně pobyt v zahraničí zmíněný o pár příspěvků výše.
SO samozřejmě může vyjít vstříc, ovšem záruky žádné nejsou.
IP zaznamenána