30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: novela ZPPK + Vyhláška 294/2015  (Přečteno 45967 krát)

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 090
    • Zobrazit profil
novela ZPPK + Vyhláška 294/2015
« kdy: 09 Prosince 2015, 01:08:39 »

1. ZPPK
Novela ZPPK 361/2000, která platí od 20.2.2016, nám přinesla především další utažení šroubů. Drobnosti, upřesňující formulace a speciality jsem vynechal

§ 2. Pojmy
- nemotorové vozidlo je též přípojné vozidlo (není mi jasný praktický dopad, že by přívěsný vozík bez platného ORV => přestupek? Nebo je zaměřeno na vozíky za kolo?

§ 4-6 Povinnosti řidiče
Nesmí
- ohrozit cyklistu přejíždějícího pozemní komunikaci na přejezdu pro cyklisty,
Pan Beran si ve svém článku plete neohrozit a dát přednost/neomezit. Stejně si ale nedovedu představit, jak lze tuto povinnost splnit - snad jedině před přejezdem zastavit.
- řídit vozidlo, na němž jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče vpřed, vzad a do stran,
- řídit vozidlo, na němž nebo na jehož nákladu je led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.
Musí
- již nemusí mít u sebe zelenou kartu, vyplývá z jiného zákona (§ 17 odst. 1 zákona č. 168/1999 Sb.)
Doplněn § 6b, který opravňuje opicii k zadržení ORV. Pokud ORV není předložen, musí být do 5 dnů odevzdán na úřad. Definitivní znění zde.

Pravidla
- v levém krajním jízdním pruhu nově nesmí jet moped a cyklista, (§ 12 odst. (2), nebudu vypisovat, která bije)
- monocie, opicie a městapo může zastavit a stát, kde chce (§ 14 odst. (1) pro ně neplatí)
- reflexní prvky pro chodce mimo obec za tmy
- cyklista nesmí podjet vpravo odbočující vozidlo, pokud toto blinkruje
- cyklista na přejezdu pro cyklisty nesmí donutit řidiče k náhlé změně směru nebo rychlosti (doplněno náhlé)
- doplněna pravidla pro segwaye, v podstatě z jezdce na tom stroji udělali chodce

Buzerace
- rozšířen rozsah osob která mohou zastavovat vozidla (celkem logicky o ty, kteří pořádají či přepravují úředně povolený bordel na silnici)
- doplněna pravidla pro dopravní psychologické vyšetření (asi na základě zajímavých zkušeností)
- zabránění v jízdě: z § 118a odst (1) vypadl bod i), je nahrazen ještě horší buzerací v § 124a Vybírání kauce

Kauce § 124a - 124c
- rozmezí 3 500 až 50 000 který od řidiče, který je podezřelý ze spáchání přestupku podle tohoto zákona, je-li důvodné podezření, že se bude vyhýbat řízení o přestupku nebo že by případné vymáhání uložené pokuty bylo spojeno s nepřiměřenými náklady, popřípadě nebylo vůbec možné. (předpoklad: v momentě, kdy zapne zločinec audio/video záznam a odmítne podepsat protokol, bude PaChovi jasno)
- nesmí být uložena, nedosahuje-li nejvyšší výměra pokuty za tento přestupek alespoň 5 000
Kauce propadne, jestliže nelze
a) řízení ukončit rozhodnutím ve věci proto, že podezřelý z přestupku je nedosažitelný nebo nečinný, nebo
b) rozhodnutí ve věci, kterým byl řidič shledán vinným, nelze doručit z důvodů uvedených v písmeni a).
- a další možnosti buzerace, pokud není kauce složena

Přestupky - buzeračními složkami státu milovaný § 125c

Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že v provozu na pozemních komunikacích
- řídí vozidlo, jehož osvědčení o registraci bylo zadrženo (že by sem směřovala definice přípojného vozidla jako vozidla?)
- řídí motorové vozidlo a řidičské oprávnění jí bylo pozastaveno podle § 95 (pozastavené ŘO) nebo exekučním příkazem podle exekučního řádu,
- při řízení vozidla nezastaví vozidlo na signál, který jí přikazuje zastavit vozidlo nebo na pokyn „Stůj“ daný při řízení nebo usměrňování provozu na pozemních komunikacích anebo při dohledu na bezpečnost a plynulost provozu na pozemních komunikacích osobou k tomu oprávněnou (na stejnou úroveň postaveno vjetí na přejezd ve výstraze a nezastavení buzerujícímu PaChovi na dálnici či "osobě pověřené" podle § 79 - úplný výčet zde)

Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že
- neodevzdá ŘP, pokud byla uložena sankce ŘP do čistírny či se vybodoval

Pokuty a sankce
- nové sazby pokut
- i za první úmyslnou jízdu na červenou/nezastavení vozidla na pokyn stůj ŘP do čistírny 1 až 6 měsíců (nezastavíš pověřené zyklobuzně => ŘP do čistírny; zde bude zajímavé sledovat, jak se správní orgány vypořádají s úmyslem)
- ŘP nelze z čistírny předčasně vydat před zaplacením celé pokuty

Zatím první nástřel, budu doplňovat a upravovat. Nelze vyloučit, že jsem něco nepochopil či přehlédl.

2. Vyhláška
Nahrazuje od 1.1.2016 vyhlášku 30/2001. Zatím nejpřehlednější znění jsem našel na http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2015-294.
Narazil jsem na změny, které by mohly mít vliv na zde probíranou problematiku a nejsou tak úplně zřejmé na první žduch.
B 4 - "Zákaz vjezdu nákladních automobilů", bez omezení hmotnosti zdola. Past na řidiče osobních vozidel kategorie N1.
B21a/B22a - již neukončují navzájem svoji platnost. Zatím nechápu proč, ale třeba mně to dojde či mě někdo nakopne.
B28/B29 - již neukončují navzájem svoji platnost. Řidič je povinen si v hlavě udělal FILO stack. Zejména v kombinaci s IP 11/12 obzvláště vhodné pro výrobu pastí na řidiče, kteří již nebudou tušit, kde mohou, nemohou či nesmí zastavit a stát. Ideálně následně zkombinovat se zónami s omezeným stáním rozlohy jedné pražské MČ.
C 15a Zimní výbava - "Značka přikazuje řidiči motorového vozidla kategorie M nebo N, aby pokračoval v jízdě jen při splnění podmínek stanovených zákonem pro provoz vozidel v zimním období, a to bez ohledu na datum a aktuální nebo předpokládané povětrnostní podmínky. Pod značkou může být umístěna dodatková tabulka s uvedením odlišné úpravy doby platnosti." Značka bez dodatkové tabulky platí celoročně.
IZ 4a (dříve IS 12a) - "Obec. Značka označuje začátek území, kde platí pravidla pro provoz v obci a informuje o názvu obce." Já to chápu jako utažení šroubu ve směru ztížení až nemožnosti argumentace "zastavěným územím" při napadání materiálního znaku zločinu překročení rychlosti.
IP 11/12 - značka již neukončuje B28/B29. Já to chápu tak, že kde zjevně/značkou skončí parkovací místa, nadále platí předchozí B28/B29 bez nutnosti je opakovat.
E Xx Dodatková tabulka - Symboly, označující druhy vozidel a skupiny chodců na dodatkových tabulkách se nepoužívají z jiných značek, ale jsou jednoznačně definovány.

V 7b Místo pro přecházení - nová DZ, konečně je upraveno, co znamená z hlediska ZPPK § 2 písm. dd). V technických předpisech MPP je mnoho let a běžně se zřizuje v rámci stavebních úprav, doposud se nijak nevyznačovalo. Na první pohled shodná s V 8a - přejezd pro cyklisty, liší se tloušťkou čáry - 0,125 x 0,25 m. Vzájemná práva a povinnosti obdobná - cyklista na PPC a chodec na MPP nesmí ohrozit a omezit a musí čumět na provoz, řidič nesmí ohrozit. Uvidíme, kam to dopravní fašismus posune, doufám, že z toho nebude light verze PPP. U PPC se to nestalo, tak snad se nezvrhne ani MPP

Pokud někdo narazil na jinou zajímavost či zákeřnost, postněte sem do vlákna, budu příspěvek udržovat o nové poznatky. Novým DZ se věnovat nehodlám, nicméně pokud vás nějaká zaujme, proč ji nezdůraznit.

Příloha: úplný seznam změn, které přinesla vyhláška 294/2015 v dopravním značení - prezentace pps.
« Poslední změna: 15 Září 2016, 08:37:27 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

cyklista

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 458
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška 294/2015
« Odpověď #1 kdy: 09 Prosince 2015, 08:19:20 »

B 21a (zákaz předjíždění), B 22a (zákaz předjíždění pro nákladní automobily). 22a je méně omezující a pokud už 21a neruší, tak je to podle mě k ničemu, protože je nepůjde použít v navazujícím úseku. Bude potřeba dát konec předjíždění a hned nový zákaz = další zaplevelení silnic značkami.

 
IP zaznamenána

Starypes

  • Příspěvků: 117
    • Zobrazit profil
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 090
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška 294/2015
« Odpověď #3 kdy: 18 Prosince 2015, 00:22:28 »

Doplnit jsem o novou SDZ V 7b, anžto zde nedávno zazněly nějaké dotazy, co to vlastně je https://goo.gl/WB881L. Předpokládám, že takto stavebně technicky upravená místa budou doplňována právě o V 7b. Některé země používají na řízených křižovatkách pouze V 7b, nikoli V 7a (Německo dlouhá léta, Španělsko poslední dva roky). Jinde si nějak neuvědomuji a momentálně se mi nechce procházet streetview po celé Evropě....
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

signoflife

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 359
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška 294/2015
« Odpověď #4 kdy: 18 Prosince 2015, 12:31:52 »

Zřejmě zase past na řidiče. Bude zákaz predjizdeni a za 3 km zakaz predjizdeni pro náklaďáky. Pane ridici, vy jste nevidel ten zakaz pred tim minulym zákazem?
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška 294/2015
« Odpověď #5 kdy: 18 Prosince 2015, 13:33:18 »

Zřejmě zase past na řidiče. Bude zákaz predjizdeni a za 3 km zakaz predjizdeni pro náklaďáky. Pane ridici, vy jste nevidel ten zakaz pred tim minulym zákazem?

Neco jako odboceni zakaz odboceni vlevo, na hrane krizovatky, pak stojite v rade 5 min na cervene a uz tam zadny zakaz neni. Pak ze brnensky magistrat aktivne nepracuje na vybirani pokut.


https://www.google.cz/maps/@49.1860993,16.5951911,3a,75y,347.43h,95.84t/data=!3m6!1e1!3m4!1sqcigs_1L3GPEET1AAq_mpQ!2e0!7i13312!8i6656
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 090
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška 294/2015
« Odpověď #6 kdy: 18 Prosince 2015, 13:58:19 »

Mně to nějaké obzvlášť vadné nepřijde. Zákaz vlevo je umístěn nejblíže, jak to šlo - na sloupu signalizace smí být pouze DZ o přednosti v jízdě - a navíc
- VDZ je jednoznačné,
- o sloup VO dříve je IP 19.
Takže o nemožnosti odbočit je řidič informován 3x (v pořadí IP 19, B 24b, VDZ V 9a). Úsek od IP 19 se projíždí obvykle na jeden cyklus (pokud není nějaký humus u následující křižovatky Křížová x Václavská), takže čekání od první informace je do 80s.
Tímto neobhajuji svinstva magistrátu a jeho odboru správních agend ve spolupráci s opicí a městapem, ale na druhé straně bych řekl, že Brno co se týče umístění dopravního značení pro dopravu v pohybu je ještě docela slušné město a DZ je celkem srozumitelné. Sem tam se nějaká pastička vyskytne - třeba zde https://goo.gl/EnSfK8 je nutná velká pozornost při odbočování vpravo. Něco jiného je doprava v klidu.
« Poslední změna: 18 Prosince 2015, 14:27:38 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška 294/2015
« Odpověď #7 kdy: 18 Prosince 2015, 16:34:07 »

Mně to nějaké obzvlášť vadné nepřijde. Zákaz vlevo je umístěn nejblíže, jak to šlo - na sloupu signalizace smí být pouze DZ o přednosti v jízdě - a navíc
- VDZ je jednoznačné,
- o sloup VO dříve je IP 19.
Takže o nemožnosti odbočit je řidič informován 3x (v pořadí IP 19, B 24b, VDZ V 9a). Úsek od IP 19 se projíždí obvykle na jeden cyklus (pokud není nějaký humus u následující křižovatky Křížová x Václavská), takže čekání od první informace je do 80s.
Tímto neobhajuji svinstva magistrátu a jeho odboru správních agend ve spolupráci s opicí a městapem, ale na druhé straně bych řekl, že Brno co se týče umístění dopravního značení pro dopravu v pohybu je ještě docela slušné město a DZ je celkem srozumitelné. Sem tam se nějaká pastička vyskytne - třeba zde https://goo.gl/EnSfK8 je nutná velká pozornost při odbočování vpravo. Něco jiného je doprava v klidu.

Tak predne pokud vyjedete z prava, je ta ulicka, tak koukate na provoz z hlavniho smeru , vecne to tam je zasekane, takze na zemi zadne znaceni na silnici nevidite.
-IP 19 je pred krizovatkou - platnost konci krizovatkou
-B 24b je v hrane krizovatky - takova rozporuplna - staci dodavka a nejde videt
-VDZ V 9a - pro obvykle kolony nejde videt

a pruser je na svete, nemit PaCHy a MP

Ten vas priklad, to je taky neco, jednou sem tam jel.
« Poslední změna: 18 Prosince 2015, 16:46:25 od fu »
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

mosquitoe

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 447
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška 294/2015
« Odpověď #8 kdy: 18 Prosince 2015, 16:57:44 »

IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 090
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška 294/2015
« Odpověď #9 kdy: 18 Prosince 2015, 17:28:20 »

Turbokruháče jsou super, pro první jízdu je kolikrát nezbytné zastavit u schematiky a nastudovat, jak to projet. Začínají se nebezpečně množit. Je to ale důsledek (nejen) naší totální neschopnosti projíždět standardní dvoupruhové rondely. V Itálii, Francii a Španělsku platí nepsaná, ale v autoškolách tvrdě řidičům do hlavy nalévaná pravidla, že
- čtvrthodina se najíždí vpravo,
- půlhodina a čtřičtvrtěhodina se najíždí vlevo,
- z vnitřího pruhu se ven vyjíždí do levého pruhu,
- z vnějšího pruhu se ven vyjíždí do pravého pruhu,
- pokud někdo vyjíždí z rondelu ven z vnitřního pruhu, ten v pravém mu dá přednost (tato situace může nastat ve dvou případech - na výjezdu je pouze jeden pruh, nebo ten na vnějším pruhu jede nestandardně = nehodlá vyjet ven).
Pak nejsou nutné žádné turborondely zapotřebí a funguje na plnou stavební kapacitu. Turborondel je pokus o donucení řidičů stavebně technickým uspořádáním k obdobnému způsobu projíždění. První turborondel v ČR vznikl v Brně docela dávno https://goo.gl/4GFfpT. Parádní je v Olomouci u Peugeotu https://goo.gl/vrj2gJ .

@fu: souhlas, při jízdě z Táborského nábřeží vlevo nemáte prakticky šanci se o zákazu vlevo na další křižovatce dozvědět. Na těchto základech můžete stavět obhajobu, Kupčík ji nepochybně uzná a případ odloží pro neexistenci materiálního znaku a zavinění, protože o ukládané povinnosti se podezřelý zločinec nemohl dozvědět.
« Poslední změna: 18 Prosince 2015, 19:55:12 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

signoflife

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 359
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška 294/2015
« Odpověď #10 kdy: 19 Prosince 2015, 09:58:28 »

Třeba na kulaťáku v Dejvicích by to mohlo být supr řešení, místo stahování dopravy před kruhákem do 1 pruhu. Ale to by mussel na magostrátu někdo použít mozek.
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 636
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Vyhláška 294/2015
« Odpověď #11 kdy: 04 Ledna 2016, 21:13:51 »

Chybí zmínka o C15a - nyní platí celeročně. To bude prdel taková zimní výbava v nějaké řiti a u toho budou kasírovat o stošest…
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - e-shop nekonformních samolepek a placek

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 090
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška 294/2015
« Odpověď #12 kdy: 05 Ledna 2016, 10:40:01 »

Vidím to jinak
C 15a Zimní výbava
Značka přikazuje řidiči motorového vozidla kategorie M nebo N, aby pokračoval v jízdě jen při splnění podmínek stanovených zákonem pro provoz vozidel v zimním období, a to bez ohledu na datum a aktuální nebo předpokládané povětrnostní podmínky.
Pod značkou může být umístěna dodatková tabulka s uvedením odlišné úpravy doby platnosti.

Podle zákona je zimní období 1.11. až 31.3.
§ 40a
Provoz vozidel v zimním období
(1) V období od 1. listopadu do 31. března,.....
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 636
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Vyhláška 294/2015
« Odpověď #13 kdy: 05 Ledna 2016, 10:45:13 »

Podmínky pro provoz jsou zimní gumy s příslušnou hloubkou dezénu. Je tam snad jasně uvedeno BEZ OHLEDU NA DATUM A AKTUÁLNÍ NEBO PŘEDPOKLÁDANÉ POVĚTRNOSTNÍ PODMÍNKY, takže tato ustanovení ze zákona se nepoužijí. Je to sice hraní na hraně, protože zákon by měl mít přednost, ale už vidím jak se budou tisíce vohnoutů soudit, přičemž v tomhle bordelu je dost vysoká šance, že soudce bude stejnej debil jako zákonoserce, kterej to psal a myslel u toho prdelí, a podrží to. Je to přece upřesnění, nikoli změna znění zákona ne ::)
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - e-shop nekonformních samolepek a placek

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 090
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška 294/2015
« Odpověď #14 kdy: 05 Ledna 2016, 10:52:37 »

Už mi to došlo, poskočil jsem si. Jde o contradictio in adjecto v jedné větě v zimním období......bez ohledu na datum. Takže 1.7. rovněž. To bude sranda převeliká. Zákonoblijce patrně použil mozkové myšlení.
Doplněno do základního příspěvku.
« Poslední změna: 05 Ledna 2016, 10:59:51 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.