30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] Pofidérní výzva a mám se stát hrdinou?  (Přečteno 30954 krát)

Tacecek

  • Příspěvků: 550
    • Zobrazit profil
Re:Liberec - pofidérní výzva a mám se stát hrdinou?
« Odpověď #15 kdy: 01 Září 2015, 06:38:11 »

Podjatost se dá namítat na spoustu věcí, ale v podstatě jde jen o to zdržet orgány.
IP zaznamenána

Cosmesitosmesi

  • Příspěvků: 23
    • Zobrazit profil
Re:Liberec - pofidérní výzva a mám se stát hrdinou?
« Odpověď #16 kdy: 04 Listopadu 2015, 19:52:36 »

Ahoj vespolek.

Docela zírám, ale po Výzvě, která jasně zaváněla Turbomodelem teď k uplynutí 60 dnů pátrání přišlo předvolání k podání vysvětlení majiteli vozidla. To docela zírám teda, to jsem nečekal. Teď jde ale o to, že nechci majitele hnát hodinu a půl cesty do Liberce, a taky protože není znalý problematiky. Předpokládám, že je možnost se z jednání omluvit a požádat o další termín, to asi udělám, ale moje hlavní otázka je - může majitel v tomhle případě nějak podat vysvětlení písemně, aniž by musel jezdit do Liberce. Předpokládám, že by rovnou udal řidiče (mě), takže by to teoreticky akceptovat (vlk se nažere, ...) popř. můžu místo něj jet já s plnou mocí s ověřeným podpisem?

Díky moc za rady!

« Poslední změna: 04 Listopadu 2015, 19:56:08 od Cosmesitosmesi »
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Liberec - pofidérní výzva a mám se stát hrdinou?
« Odpověď #17 kdy: 04 Listopadu 2015, 20:20:45 »

Podání vysvětlení je právo a ne povinnost. Úřady schválně vyhrožují pokutou 5000 Kč za nespolupráci, ale je zde to nepohodlné ústavní právo nebýti nucen k sebeobviňování. Akorát se očekává, že jim jeho využití sdělíte, třeba i písemně, pokud ho uplatňujete.
Podat vysvětlení písemně můžete, některé úřady to pro zjednodušení dokonce vyžadují (písemné označení řidiče je považováno za podání vysvětlení), i když máte právo na osobní slyšení.
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Liberec - pofidérní výzva a mám se stát hrdinou?
« Odpověď #18 kdy: 04 Listopadu 2015, 20:59:32 »

popř. můžu místo něj jet já s plnou mocí s ověřeným podpisem?
Toto určitě ne, (ne)podání vysvětlení je ryze osobní akt, ve kterém nelze býti zastoupen ani bezdomovcem, ani věhlasným advokátem Sokolem.
Pokud majitel vozidla zvolí variantu podání vysvětlení písemné s tím, že jste řídil Vy, tak by měl úřad chrochtat blahem. Budou penízky i zápisek do karty řidiče, víc, než mohli čekat. Pokud je zavedená praxe taková, že lze podat písemně, tak je to cesta nejmenšího odporu.
Úřad poté vyzve k vysvětlení Vás, co vy na to jako podezřelý označený a vy odsouhlasíte, že si provozovatel nevymýšlí, mělo by nastat standardní SŘ s omluvenkami atd...
Omluvenka na podání vysvětlení se mi nějak nezdá, je to k něčemu jinému, než ke zbytečnému upozornění orgána, že to nepůjde až tak lehce?

EDIT
Teď jde o to, že oni v tom dopise neuvádí, co za vysvětlení budou požadovat. Samozřejmě že jim i nám je to jasné, ale jak můžu podat vysvětlení k něčemu, na co se oni vlastně neptají?
...
Vztahuje se na tento přestupek už dvouletá promlčecí lhůta?
Přestupek se stal v červnu, takže 1 rok. To už by snad i stálo za ATMS , Jedna omluvenka, podjatost všech úředních osob úřadu včetně tajemníka a starosty při odchodu z ústního jednání na podatelnu (musí rozhodnout kraj, jinak všechny další kroky neplatné), sáhodlouhé odvolání na výzvu po podání blanketního odvolání, pár týdnů po podání odvolání návrh na nějaký další zbytný důkaz který bude odmítnut => podjatost úředních osob kraje včetně hejtmana...
A začít písemným dotazem majitele vozu, v jaké věci požadují vysvětlení, protože z výzvy to není patrné.
« Poslední změna: 04 Listopadu 2015, 21:36:01 od nenym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

Cosmesitosmesi

  • Příspěvků: 23
    • Zobrazit profil
Re:Liberec - pofidérní výzva a mám se stát hrdinou?
« Odpověď #19 kdy: 04 Listopadu 2015, 21:06:52 »

Teď jde o to, že oni v tom dopise neuvádí, co za vysvětlení budou požadovat. Samozřejmě že jim i nám je to jasné, ale jak můžu podat vysvětlení k něčemu, na co se oni vlastně neptají? :)

Takhle, priorita je, aby majitel nemusel do Liberce, protože to by mě i jeho štvalo, navíc by to tam snad radši zaplatil na místě v pokladně - to zrovna. Jeví se mi jako nejlepší strategie nechat udat sebe a následně vést normální přestupkový řízení s odvoláními, nechat si zaslat spis a celou věc případně završit podjatostí, když už nebude jiného východiska.

Vztahuje se na tento přestupek už dvouletá promlčecí lhůta?
IP zaznamenána

dan010

  • Příspěvků: 83
    • Zobrazit profil
Re:Liberec - pofidérní výzva a mám se stát hrdinou?
« Odpověď #20 kdy: 04 Listopadu 2015, 23:03:21 »

Ne, je tam roční prekluze, jak již píše o příspěvěk výše nenym.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Liberec - pofidérní výzva a mám se stát hrdinou?
« Odpověď #21 kdy: 09 Listopadu 2015, 10:32:21 »

Nezjistí-li však do 60 dnů ode dne, kdy se o přestupku dozvěděl, skutečnosti odůvodňující zahájení řízení o přestupku pro určité osobě, věc odloží .... a SPRDEL.

Úřad intenzivně čeká, jestli se nějaký dobrovolník nepřizná nebu ho někdo nenapráší. Nějak tam nevidím, že musí psát na všechny strany, pátrat na googlu, chtít po nsa družicové snímky .... ta povinnost je splněna i tím, že čeká. Jiná věc je, když má nějaký podnět a ten neřeší.

Vrátím se k tomuhle ještě.. Nesouhlasím že úřad splní povinnost hledat pachatele i když nedělá vůbec nic.
Provozovatel podle zákona musí vědět kdo řídil a úřad ho může vyzvat k podání vysvětlení a u jiných přestupků to běžně dělá.
Když úřad neudělá ani to co u přestupků dělá normálně tak nehledal pachatele.
IP zaznamenána

Cosmesitosmesi

  • Příspěvků: 23
    • Zobrazit profil
Re:Liberec - pofidérní výzva a mám se stát hrdinou?
« Odpověď #22 kdy: 10 Listopadu 2015, 19:54:13 »

Děkuji za komentáře.

Situace je taková, že se vlastník z jednání omluvil telefonicky a domluvil se na udání řidiče poštou, bez předem daného termínu. Chystám se odeslat udání sebe sama koncem týdne, což bude 7 dní od původně daného termínu předvolání k podání vysvětlení. Nebo s tím mám ještě počkat?

V dopise uvedu identifikaci řidiče s informací, že ten a ten den řídil tento člověk. Nebudu připisovat nic o konkrétní hodině nebo že řídil v době spáchání přestupku a budu tiše doufat, že pošlou další dopis s požadavkem na upřesnění výpovědi.

Co bude následovat dál, po jednoznačném udání řidiče? Přijde mi jako řidiči také předvolání na podání vysvětlení nebo rovnou k ústnímu projednání přestupku?
A druhá věc - pokud ano, tak kdy je dobré zažádat o zaslání spisu, abych se mohl seznámit s případem, protože "daný den jsem vozidlo skutečně řídil, ale nedisponuji seznamem ulic, kterými jsem projížděl, proto si nevybavuji, že bych se v uvedené ulici nacházel, proto bych se potřeboval nejdříve seznámit se spisem a fotografiemi, abych se mohl ke věci vyjádřit".

Od toho si slibuji, že bych zjistil, jestli auto bylo spatřeno a vyfoceno v několika časových intervalech pro další případnou argumentaci do odvolání a nouzovém odstavení vozidla, apod.

Díky za další tipy. :)

EDIT: Možná by se téma mělo přesunout do poradny s parkováním, aby tady nemátlo. Nechávám na kompetentních.
« Poslední změna: 10 Listopadu 2015, 20:01:44 od Cosmesitosmesi »
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Liberec - pofidérní výzva a mám se stát hrdinou?
« Odpověď #23 kdy: 10 Listopadu 2015, 20:51:53 »

Dle mého technického náhledu má i vlastník vozidla právní zájem, takže o nahlédnutí do spisu formou elektronické kopie může požádat on okamžitě. Jest otázka, zda mu vyhoví; podle zásady, na kterou se obecně kašle, by měli (minimalizace nákladů), ve správním řádu jsem něco podobného zachytil a nedávno na toto téma zde byly příspěvky s konkrétními paragrafy - hledejte.
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

Cosmesitosmesi

  • Příspěvků: 23
    • Zobrazit profil
Re:Liberec - pofidérní výzva a mám se stát hrdinou?
« Odpověď #24 kdy: 10 Listopadu 2015, 21:02:39 »

Žádosti o spis a příspěvky s nimi spojené mám již načteny a vím, že čekání na něj mi nijak promlčecí lhůtu neprodlouží, každopádně hodlám dělat hodnýho človíčka platíčka až do poslední chvíle a doufat, že to, že to bude ještě válka odhalí co nejpozději a budou k případu přistupovat laxně.

Odešlu ji tedy s prvním dopisem adresovaným mě.

Každopádně co nemohu nějak dohledat je postup, načasování a formální vzhled žádosti o přesunutí jednání do místa bydliště podle zásady ekonomičnosti. Nevíte někdo náhodou, kde hledat?  :)
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Liberec - pofidérní výzva a mám se stát hrdinou?
« Odpověď #25 kdy: 11 Listopadu 2015, 11:20:05 »

každopádně hodlám dělat hodnýho človíčka platíčka až do poslední chvíle a doufat, že to, že to bude ještě válka odhalí co nejpozději a budou k případu přistupovat laxně.

Někdy je lepší opačný postup.. dávat na jevo že bude boj a to se silným protivníkem.
Zvyšuje to šance že to zahodí hned na začátku.
Ale samozřejmě to záleží na konkrétním případu.
IP zaznamenána

Cosmesitosmesi

  • Příspěvků: 23
    • Zobrazit profil
Re:Liberec - pofidérní výzva a mám se stát hrdinou?
« Odpověď #26 kdy: 23 Listopadu 2015, 15:35:02 »

Opět vás zdravím.

Řidič (já) byl udán a úřad se činil - již po týdnu na mě na poště čeká pozdrav. Přípomínám, že se jedná o špatné parkování, avšak mezi dalšími auty na "běžném" parkovacím místě, takže žádný kriminál.

Napadla mě jedna věc a prosím vás o radu, jak je to s odstavením vozidla ze zdravotních důvodů? Není to tak dávno, co jsem prodělal migrénu, což není, jak jsem se sám předtím domníval, jen hustě znějící název pro bolest hlavy, dost pravděpodobně ještě simulovaný, nicméně poměrně vážná diagnoza. Závažnost příznaků záleží na konkrétním případě, avšak (v mém reálném případě) se může kromě silné bolesti v části hlavy pojit i s dočasným výpadkem zorného pole (tzv. Aura), dezorientací, neschopností formulovat myšlenky do vět, brněním v končetinách i dočasnou necitlivostí v části obličeje. No myslel jsem si tenkrát, i když jsem ještě mladej kluk, že mám mrtvici. Ale vyšetření ukázalo, že to byla právě ta pravá migrena (více viz Wikipedia).

No a to dá rozum, že když vás něco takového postihne za volantem (nástup je pozvolný, ale poznáte, že se něco děje a teď podruhé už bych na beton poznal, že to je migrena), tak s tím rozhodně nemůžete řídit, že ano. V takovém případě to nejrozumnější, co můžete udělat, je zastavit na prvním bezpečném místě, které se ke všemu jeví jako parkoviště (dokonce jsem totiž byl tak vnímavý, nechtěl jsem nikoho ohrozit a těch několik desítek metrů jsem dojel). Vystoupíte, jdete se projít na vzduch, koupit pití v nedalekém obchodě, sednete si na lavičku a zhluboka dýcháte. Po chvíli příznaky pominou, naštěstí to nebylo tak hustý, jako tenkrát, tak se usuzujete způsobilým k řízení, žádné obličeje vám před vámi nemizí, vidíte všechno, vracíte se k autu - a tam lísteček.

Co na to zákon? Když si dojdu k doktorce pro historickou lékařskou zprávu, která doloží, že na něco takového skutečně trpím? Migrena se může kdykoliv vracet, sám jsem předtím slabější podobu s krátkodobým výpadkem zorného pole zažil párkrát, i když jsem to neměl pojmenované. Na druhou stranu ale kvůli tomu není nutné vyhledat lékaře, protože se na to léky stejně nedávají (maximálně ibalgin na bolest) a musí se to jen přečkat.

Díky za názory ohledně použitelnosti této teorie :)
IP zaznamenána

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:Liberec - pofidérní výzva a mám se stát hrdinou?
« Odpověď #27 kdy: 23 Listopadu 2015, 15:53:44 »

Opatrně, abyste nepozbyl řidičského oprávnění z důvodu ztráty zdravotní způsobilosti. Třeba u epileptiků je to víceméně automaticky..
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

Tacecek

  • Příspěvků: 550
    • Zobrazit profil
Re:Liberec - pofidérní výzva a mám se stát hrdinou?
« Odpověď #28 kdy: 23 Listopadu 2015, 15:59:34 »

Orgán Vám může nařídit přezkoumání zdravotní způsobilosti. Znám i případ, kdy nařídili zákaz řízení dokud se nevyvrátí podezření z epilepsie, trvalo to rok, než dotyčnému vrátili řidičák!
IP zaznamenána

Cosmesitosmesi

  • Příspěvků: 23
    • Zobrazit profil
Re:Liberec - pofidérní výzva a mám se stát hrdinou?
« Odpověď #29 kdy: 23 Listopadu 2015, 16:19:11 »

Tak jsem si pročetl zákonné důvody pro odebrání, resp. nepřidělení řidičského oprávnění a internet jinde a defacto kromě epilepsie a trvalých zrakových poruch a onemocnění zákon jinak v podobném zdravotnickém smyslu způsobilost k řízení neupravuje, což ale samozřejmě neznamená, že (což je pro mě novinka) by mi nemohl zabavit ŘP do doby vyšetření ke způsobilosti řízení, kterou bych samozřejmě ale instantně dostal, protože migrena není důvodem pro její neprojití. Jinak mám zrak i periferní vidění naprosto v pořádku.

Každopádně jsem pochopil, že je to asi tenký led, na druhou stranu - v případě, že by úřad nařídil vyšetření, já bych ho podstoupil a úspěšně doložil, že jsem způsobilý k řízení, tak by to mohlo natáhnout nějaký čas. Na třetí stranu ale doktorce za vyšetření pár stovek zaplatím, takže ve finále by mi to bylo k hovnu a ještě bych možná přišel na čas o papíry.

Tahle cesta je teda asi dost vachrlatá, ale pořád jsem zvědavej na ostatní názory.

Jak úřad obvykle nakládá s tím, pokud v odvolání člověk uvede jen nekonkrétní náhlou nevolnost? Doptává se na lékařskou zprávu a detaily, nebo rovnou zamítá?
« Poslední změna: 23 Listopadu 2015, 16:20:49 od Cosmesitosmesi »
IP zaznamenána