30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] Pofidérní výzva a mám se stát hrdinou?  (Přečteno 30974 krát)

Cosmesitosmesi

  • Příspěvků: 23
    • Zobrazit profil
[WIN] Pofidérní výzva a mám se stát hrdinou?
« kdy: 30 Srpna 2015, 16:04:11 »

Zdravím Vás,

úvodem jen chci dát vědět, že před krátkou dobou to byl rok od chvíle, kdy jsem za parkování v Praze udal kamaráda Švéda, od té doby bez odezvy.
Teď tu mám nový případ - parkování v Liberci. Auto jsem řídil já, ale zároveň není napsaný na mě, takže mám široké pole působnosti vč. udání sebe a zkoušení různých variant obhajoby ve správním řízení typu vozidlo bylo odstaveno po drobné nehodě a jiné, zkrátka jen tak pro zkušenost, ikdybych to nakonec musel zaplatit. Jen jsem z Prahy, tak to mám trochu z ruky.

Snad nepřinesu dříví do lesa tím, co vám chci ukázat:

Na výzvě, (první dopis co jsem dostal) která mi přišla z Liberce, je v předmětu přímo napsáno: Výzva k zaplacení částky za správní delikt. Není to zvláštní? Já měl vždycky za to, že přestupek se stává správním deliktem provozovatele vozidla až v momentě, kdy se nepodaří vypátrat přestupce, do té doby je to přestupek řidiče. A ani na jiných výzvách, které jsem v životě viděl, se nikdy takhle konkrétně správním deliktem v prvním kole neoháněli. Už tohle podle mě jisto jistě signalizuje podjatost úřadu, kterému evidentně nejde o zjištění skutečného stavu věci.

Další věc je na druhém listu. Tam se uvádí, že v době splatnosti částky je možnost naprášit řidiče, potom pokračuje 60-ti denní pátrání před SprDel. Tím jako chtějí říct, že když provozovatel udá řidiče až v průběhu vyšetřování, tak se k tomu nebude přihlížet, protože jako podání vysvětlení se může považovat jen bonzování v době splatnosti? To je taky trochu logickej nonsens, no ne?

Každopádně ta otázka pro mě je:

Může mě provozovatel udat až v průběhu 60ti dní, já potom podat odpor, přinejhorším být povolán osobně do Liberce pro podání vysvětlení, omluvit se z neúčasti, na podruhé dorazit, a pak už dále podle toho, jaká strategie se bude hodit nejlépe (obstrukce, rozporování přestupku, odmítnout vypovídat, potom se odvolat, cokoliv).

Kdybych zvolil strategii počkat na SprDel (nepředpokládám, že mezitím přijde ještě další dopis), dalo by se jakkoliv využít to, co jsem uvedl v úvodu?

Jak říkám, klidně bych si trochu pohrál, přestože nevím, s jak velkou pokutou bych nakonec mohl odkráčet vč. všech poplatků, nehledě na možnost křivého vysvětlení, že bych nakonec uvedl, že vozidlo jsem daný den řídil, avšak v danou hodinu Švéd (ale uvědomuju si, že by se to bralo asi jako účelové tvrzení) a jiné možné radosti

Na druhou stranu nevím, jestli hrátky po tom, co se nechám udat, mají vůbec nějaký smysl nebo reálnou šanci na úspěch, zkrátka jestli vůbec malíř dostane plátno. Nikdy jsem takhle ještě přestupek svojí osoby neřešil.

Prosím Vás o Vaše názory na podobu dopisu i na varianty postupu. :)

Děkuji moc.
« Poslední změna: 23 Prosince 2015, 12:20:02 od Cosmesitosmesi »
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Liberec - pofidérní výzva a mám se stát hrdinou?
« Odpověď #1 kdy: 30 Srpna 2015, 17:17:25 »

Tohle klasická prosba o zaplacení odpustku. SPRDEL nebyla ještě zahájena - tohle je vlastně SPRDELní předehra. Není to žádná procesní chyba úřadu.
Prostě klasický začátek. Další řešení může být různé, přesně jak píšete. 
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Liberec - pofidérní výzva a mám se stát hrdinou?
« Odpověď #2 kdy: 30 Srpna 2015, 19:59:14 »

Tady se nabízí možnost si s úřadem zahrát hruna schovávanou.
Provozovatel udá Vás, úřad Vás obešle, Vy z nějakých důvodů nereagujete, úřad buď dá příkaz na Vás (neoprávněně, nestačí tvrzení provozovatele bez dokazování, to by mohl udat jakéhokoli bezdomovce) nebo překlopí na sprdel. Provozovatel Vás zmocní k vyřízení. Vy namítáte, že provozovatel splnil svoji zákonnou povinnost a případně se přiznáte. Úřad má problém zastavit SPRDEL a vrátit se k přestupku ...
IP zaznamenána

Cosmesitosmesi

  • Příspěvků: 23
    • Zobrazit profil
Re:Liberec - pofidérní výzva a mám se stát hrdinou?
« Odpověď #3 kdy: 30 Srpna 2015, 20:11:29 »

To zní jaké poměrně zajímavá varianta. Otázka je, jestli je teda záhodno naprášit řidiče už během doby splatnosti pokuty, kterou požadují, nebo až v průběhu 60-ti denní lhůty (asi ideálně ke konci).

Mimochodem, pane kverulante, Vaše zlepšováky, které jste představoval v Berouně, mám pořád na paměti a rozesmívají mě kdykoliv si na něj vzpomenu.  ;D
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Liberec - pofidérní výzva a mám se stát hrdinou?
« Odpověď #4 kdy: 31 Srpna 2015, 02:34:45 »

Pokud zvolíte naznačenou variantu, tak je psychologicky lepší, aby chudák provozovatel ochotně spolupracoval a naprášil na první výzvu. Je to neprobádaná oblast, ale dává slušný potenciál pro obranu proti SPRDELI, když provozovatel splní svoji zákonnou povinnost a úřad to přesto překlopí na SPRDEL. A někdy v budoucnu se ukáže, že provozovatel nelhal a že si úřad neodpustitelně ulehčuje práci se stíháním skutečných viníků. A naprášený řidič má možnosti řešit přes Helmuty apod. nebo se nepřiznat pokud rozhodnou na základě nedokazatelného tvrzení provozovatele.
Taková logická smyčka : provozovatel splní svoji nesplnitelnou povinnost nedokazatelným tvrzením  :)
IP zaznamenána

tomasmaladd

  • Příspěvků: 209
    • Zobrazit profil
Re:Liberec - pofidérní výzva a mám se stát hrdinou?
« Odpověď #5 kdy: 31 Srpna 2015, 14:02:26 »

není lepší počkat na další dopis který musí úřad poslat po 60 dnech? až pak někoho podle vybrané variant naprášit?
IP zaznamenána

Tacecek

  • Příspěvků: 550
    • Zobrazit profil
Re:Liberec - pofidérní výzva a mám se stát hrdinou?
« Odpověď #6 kdy: 31 Srpna 2015, 14:26:57 »

po 60 dnech už příjde maximálně příkaz na SPRDEL, pak už můžete prášit jak chcete, ale ani baron Prášil Vám nepomůže :)
IP zaznamenána

tomasmaladd

  • Příspěvků: 209
    • Zobrazit profil
Re:Liberec - pofidérní výzva a mám se stát hrdinou?
« Odpověď #7 kdy: 31 Srpna 2015, 17:18:08 »

to by ale mělo jít rozprášit ne - viz http://30kmh.cz/index.php?topic=1645.msg13690#msg13690  :o
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Liberec - pofidérní výzva a mám se stát hrdinou?
« Odpověď #8 kdy: 31 Srpna 2015, 21:32:43 »

Nezjistí-li však do 60 dnů ode dne, kdy se o přestupku dozvěděl, skutečnosti odůvodňující zahájení řízení o přestupku pro určité osobě, věc odloží .... a SPRDEL.

Úřad intenzivně čeká, jestli se nějaký dobrovolník nepřizná nebu ho někdo nenapráší. Nějak tam nevidím, že musí psát na všechny strany, pátrat na googlu, chtít po nsa družicové snímky .... ta povinnost je splněna i tím, že čeká. Jiná věc je, když má nějaký podnět a ten neřeší.
IP zaznamenána

Cosmesitosmesi

  • Příspěvků: 23
    • Zobrazit profil
Re:Liberec - pofidérní výzva a mám se stát hrdinou?
« Odpověď #9 kdy: 31 Srpna 2015, 21:52:25 »

Taky bych se na to nespoléhal. Spíš mi ale nepřijde na škodu, když majitel vozidla poctivě udá řidiče až během lhůty 60 dnů a ne při prvních 14. To by ho nemělo nijak poškodit, no ne?

A druhá věc - má někdo zkušenost s tím, že udaná osoba uvede, že v ten den skutečně řídila a měla vozidlo zapůjčené, ale po nahlédnutí do spisu a prohlédnutí fotografie si rozvzpomene (protože bez fotografie samozřejmě neměl tušení, kde k přestupku mohlo dojít, protože si lístečkem nejspíš někdo vytřel prdel a nebyl tam), že ale na tohle konkrétní místo zrovna parkoval někdo jiný (s konkrétními indentifikačními údaji samozřejmě), tak ať si to kouká vyžrat on?
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Liberec - pofidérní výzva a mám se stát hrdinou?
« Odpověď #10 kdy: 31 Srpna 2015, 22:04:56 »

Na tkz. řetězení řidičů jsou tuším spíšenegativní ohlasy :
http://30kmh.cz/index.php?topic=816.msg5327#msg5327

a str.7 odst. 3.2.2
http://www.mdcr.cz/NR/rdonlyres/0AB601EF-B0F5-4880-A3AA-B759E5B22DDC/0/8_2013160OST_5_Priloha_3_8_2013160OST_5_1_Metodika_1238485.pdf

"3.2.2.
Vyřízení věci poté, kdy bude zahájeno řízení o správním deliktu provozovatele vozidla
...je nepřípustné tzv. řetězení potencionálních řidičů vozidla.
IP zaznamenána

Tacecek

  • Příspěvků: 550
    • Zobrazit profil
Re:Liberec - pofidérní výzva a mám se stát hrdinou?
« Odpověď #11 kdy: 31 Srpna 2015, 23:35:59 »

To řetězení a označování řidiče až po zahájení SPRDELE nikdy nešlo, neviděl jsem jedinej případ kdy by to fungovalo, tak nějak nechápu proč nad tím ještě někdo uvažuje.
IP zaznamenána

Tacecek

  • Příspěvků: 550
    • Zobrazit profil
Re:Liberec - pofidérní výzva a mám se stát hrdinou?
« Odpověď #12 kdy: 31 Srpna 2015, 23:39:58 »

A druhá věc - má někdo zkušenost s tím, že udaná osoba uvede, že v ten den skutečně řídila a měla vozidlo zapůjčené, ale po nahlédnutí do spisu a prohlédnutí fotografie si rozvzpomene (protože bez fotografie samozřejmě neměl tušení, kde k přestupku mohlo dojít, protože si lístečkem nejspíš někdo vytřel prdel a nebyl tam), že ale na tohle konkrétní místo zrovna parkoval někdo jiný (s konkrétními indentifikačními údaji samozřejmě), tak ať si to kouká vyžrat on?
Tady už bude záležet jak moc benevolentí bude orgán, někde to můžou zkusit, někde hned zaříznou provozovatele, protože nestačí znát okruh možných řidičů, ale konkrétně toho jednoho. Rozsudek na to už je a není moc příznivý.
IP zaznamenána

Cosmesitosmesi

  • Příspěvků: 23
    • Zobrazit profil
Re:Liberec - pofidérní výzva a mám se stát hrdinou?
« Odpověď #13 kdy: 31 Srpna 2015, 23:49:39 »

Jasně, moje myšlenka nebyla donekonečna cíleně udávat další osoby, ale jen jednu a věrohodně pro získání nějakého času. Rozsudek jsem neznal a po jeho prostudování si ale myslím, že je skoro lepší poslušně zaplatit, než jim pomáhat dopátrat se skutečně pravdy. Nedala by se na to ale opět namítat podjatost, že mají viníka naservírovanýho na stole, ale jde jim jen o peníze?
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Liberec - pofidérní výzva a mám se stát hrdinou?
« Odpověď #14 kdy: 01 Září 2015, 00:08:32 »

Ještě možná stojí za úvahu úhybný manévr s nouzovým zastavením vozidla (porucha, baterie, havarijní hlášení řídící jednotky...), záleží však na době, kdy bylo vozidlo kontrolováno poprvé a podruhé. Několikrát jsem zde tuto fintu zaregistroval, netuším, jak byla úspěšná a za jakých podmínek.
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.