30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Krátká lhůta pro vyjádření?  (Přečteno 1835 krát)

kacafirek

  • Příspěvků: 232
  • "Kdo v životě neriskuje, zaslouží si být otrokem".
    • Zobrazit profil
Krátká lhůta pro vyjádření?
« kdy: 21 Února 2024, 09:12:59 »

Proti příkazu podán v zákonné lhůtě odpor. Přišlo oznámení o pokračování zahájeného řízení. V něm napsáno, že vzhledem k dostatku důkazů není nutné ústní jednání a že mám právo se vyjádřit k podkladům pro vydání rozhodnutí, a to nejpozději do 3. 1. 2024. Toto oznámení bylo však dle informací z pošty uloženo 21. 12. 2023, do schránky však vhozeno až 5. 1. 2024. Je jejich lhůta pro vyjádření v pořádku?
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:Krátká lhůta pro vyjádření?
« Odpověď #1 kdy: 21 Února 2024, 09:43:18 »

Mám za to, že datum vložení do schránky není relevantní. Za předpokladu, že byly naplněny podmínky pro uplatnění fikce doručení (např. adresát nemá DS příslušného typu, spolu s výzvou bylo vloženo náležitě vyplněné poučení, doručováno na správnou adresu), došlo k doručení fikcí dne 02.01.2024 (viz kalkulačka). Lhůta na vyjádření jeden den je zjevně nedostatečná.
IP zaznamenána

kacafirek

  • Příspěvků: 232
  • "Kdo v životě neriskuje, zaslouží si být otrokem".
    • Zobrazit profil
Re:Krátká lhůta pro vyjádření?
« Odpověď #2 kdy: 21 Února 2024, 13:04:27 »

Moc děkuji. Tu lhůtu jsem nestihl. Dá se toho nějak využít? Třeba do odvolání?

Odesláno z mého SM-G973F pomocí Tapatalk

IP zaznamenána

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 250
    • Zobrazit profil
Re:Krátká lhůta pro vyjádření?
« Odpověď #3 kdy: 21 Února 2024, 13:29:56 »

https://www.postaonline.cz/trackandtrace

Zkontrolujte si nejdříve zásilku, co o ní tvrdí pošta, jestli se už někde nepotulovala pred tím 21. prosincem a nebude tvrzeno, že jste se k ním mohl dostat mnohem dříve. To datum máte z papírového vhozeného oznámení?
IP zaznamenána

kacafirek

  • Příspěvků: 232
  • "Kdo v životě neriskuje, zaslouží si být otrokem".
    • Zobrazit profil
Re:Krátká lhůta pro vyjádření?
« Odpověď #4 kdy: 21 Února 2024, 16:29:53 »

Na papíru Výzva k vyzvednutí zásilky je, že zásilku je možné si vyzvednout nejpozději do 2. 1. 2024. Datum 5. 1. 2024 je webu postaonline.cz Sledování zásilek:
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Krátká lhůta pro vyjádření?
« Odpověď #5 kdy: 21 Února 2024, 17:36:52 »

Moc děkuji. Tu lhůtu jsem nestihl. Dá se toho nějak využít? Třeba do odvolání?
Jak přesně nestihl?
  • Úplně jste se na to vykašlal a SO zatím nerozhodl.
  • Úplně jste se na to vykašlal a SO už rozhodl.
  • Poslal jste vyjádření pozdě a SO zatím nerozhodl.
  • Poslal jste vyjádření pozdě, SO už rozhodl a vyjádření ignoroval, resp. explicitně uvedl, že pro opožděnost k němu nepřihlíží.
  • Poslal jste vyjádření pozdě, SO už rozhodl a vyjádření normálně reflektoval.
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 632
    • Zobrazit profil
Re:Krátká lhůta pro vyjádření?
« Odpověď #6 kdy: 21 Února 2024, 23:55:42 »

Ad hh - mně se zdá, že ani jedna varianta, viz data. Nemohl se vykašlat, neb se až 05/01 dozvěděl, že se měl do 03/01 vyjádřit, přičemž fikcí mu bylo doručeno 02/01. Podle mě chyba na straně úřadu, nemůže dát jednodenní lhůtu.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Krátká lhůta pro vyjádření?
« Odpověď #7 kdy: 22 Února 2024, 03:23:08 »

Ano, ale i na 5. 1. fakticky doručenou výzvu k uplatnění práv do 3. 1. se dalo nějak reagovat - požádat o prodloužení lhůty neformálně, formálně podle § 39(2) správního řádu, případně o prominutí zmeškání dle § 41, rýpat se v doručení § 24(2), nebo jinak dát najevo vůli nějaká procesní práva uplatnit - požádat o konání ÚJ, nahlížet do spisu či takový úkon avizovat, požádat o nějaké informace podle § 36, poslat (dílčí) vyjádření, důkazní návrh atp.

Souhlasím, že lhůta 1 den je nepřiměřená, ale už si nejsem tak jistý, že by bez dalšího mělo být rozhodnutí SO1 zrušeno jen kvůli této jedné výzvě, pokud fakticky obviněný má/měl dost času ta práva uplatnit. Svoji pasivitu by musel vysvětlovat tím, že v něm výzva vyvolala očekávání, že po určené lhůtě nemá smysl cokoliv dalšího činit, což není úplně silné. Navíc je to vada, kterou poměrně snadno může napravit SO2, tedy pokud by účastník řízení proignoroval až k rozhodnutí SO1 (scénář č. 2) a pak tu nedostatečnou lhůtu a zkrácení na procesních právech namítal v odvolání, může mu SO2 dát prostor aby to vyjádření dodatečně poslal, případně jinak konkretizoval, v čem byl zkrácen, a až podle obsahu pak může posoudit, jestli to vrátit SO1 či vypořádat v rámci odvolacího řízení. Tedy fakticky se postavení účastníka v odvolacím řízení nebude lišit od situace, kdyby proignoroval výzvu k vyjádření s normální přiměřenou lhůtou.

Nicméně nebylo to myšlené jako nějaká implicitní kritika ... vidím to sice relativně pesimisticky, ale je-li nějaký potenciál tu chybu využít, je třeba znát konkrétní scénář a zúžit tak prostor pro rešerše prejudikatury a dalších pramenů.
IP zaznamenána

kacafirek

  • Příspěvků: 232
  • "Kdo v životě neriskuje, zaslouží si být otrokem".
    • Zobrazit profil
Re:Krátká lhůta pro vyjádření?
« Odpověď #8 kdy: 29 Února 2024, 09:08:08 »

    • Úplně jste se na to vykašlal a SO zatím nerozhodl.
    • Úplně jste se na to vykašlal a SO už rozhodl.
    • Poslal jste vyjádření pozdě a SO zatím nerozhodl.
    • Poslal jste vyjádření pozdě, SO už rozhodl a vyjádření ignoroval, resp. explicitně uvedl, že pro opožděnost k němu nepřihlíží.
    • Poslal jste vyjádření pozdě, SO už rozhodl a vyjádření normálně reflektoval.

    Vzhledem k tomu, že dost často cestuji, a na doručovací adrese nejsem stabilně, jsem zásilku ve schránce objevil až po tom 5. 1. 2024 a na reakci jsem se přišel poradit sem. Dnes ve schránce nic nového, takže SO asi zatím nerozhodl, resp. o tom nemám informaci. Resp. ve schránce jen výzva k vyzvednutí zásilky od Postservis České Budějovice, předpokládám, že se to týká něčeho jiného.[/list]
    « Poslední změna: 29 Února 2024, 09:14:35 od kacafirek »
    IP zaznamenána

    hh

    • hard core 30kmh.cz
    • ****
    • Příspěvků: 6 312
      • Zobrazit profil
    Re:Krátká lhůta pro vyjádření?
    « Odpověď #9 kdy: 29 Února 2024, 10:10:09 »

    [...] jsem zásilku ve schránce objevil až po tom 5. 1. 2024 a na reakci jsem se přišel poradit sem.
    To jste si dal docela na čas. Pokud v té věci máte nějakou munici, doporučil bych ji použít, pouze na krátké lhůtě to nezvrátíte (když fakticky jste měl času dost), a i kdyby jo, v nejlepším případě by SO2 zrušil rozhodnutí SO1 a nařídil mu zopakovat výzvu dle § 36 správního řádu a pak znovu rozhodnout. Tedy rozhodování mezi využitím práva vyjádřit se hned a čekáním je volbou mezi holubem v hrsti a holubem na střeše.

    Vzhledem k tomu, že dost často cestuji, a na doručovací adrese nejsem stabilně, [...]
    V tom případě je ke zvážení pořízení datovky, případně nějaké ad hoc opatření v už běžících řízeních a/nebo vůči úřadům, se kterými máte nejčastější kontakt (např. žádost o doručování na e-mail).

    Dnes ve schránce nic nového, takže SO asi zatím nerozhodl, resp. o tom nemám informaci. Resp. ve schránce jen výzva k vyzvednutí zásilky od Postservis České Budějovice, předpokládám, že se to týká něčeho jiného.
    Tahle hybridní pošta klidně může být úkon správního řízení. I když nejčastěji to bude nová odpustková výzva. Každopádně, kdyby to bylo rozhodnutí nebo nějaká jiná věc doručovaná podle správního řádu, mělo by z oznámení+poučení být patrné minimálně to, který úřad ho posílá (často tam je i nějaká sp. zn. či č.j. a/nebo označení úkonu).
    IP zaznamenána

    kacafirek

    • Příspěvků: 232
    • "Kdo v životě neriskuje, zaslouží si být otrokem".
      • Zobrazit profil
    Re:Krátká lhůta pro vyjádření?
    « Odpověď #10 kdy: 29 Února 2024, 11:47:52 »

    ...Pokud v té věci máte nějakou munici, doporučil bych ji použít....

    Děkuji za taktické rady.  Rozumím. Do karet by mi asi spíše hrálo protahování, protože se potýkám s možností vybodování a chci absolvovat autodrom. V kartě řidiče mám 3 body, a nyní řeším 2 přestupky za 2 body a jeden za 5 bodů. Jestli mám nabito, nevím. Šlo o rychlost v obci do 20 km/h. Policajt mi tvrdil, že mě má v měřícím přístroji, a že s tím nic neudělám a budu to mít jen dražší. Zdokumentováno mám, ale vrabec v hrsti je podle mě nejistý. Spis zatím nemám. To bych když tak asi řešil v jiném vlákně. Bojím se, aby, když teď půjdu okopírovat spis, mi něco nestrčili do ruky. Teoreticky by mi nejvíce vyhovovalo, aby SO2 zrušil rozhodnutí SO1 a nařídil mu zopakovat výzvu. Získal bych tím čas a až potom případně použil munici. Ale moc od toho nečekám, spíš si odmáznout již utržené body autodromem a pak až nechat zapsat další body.

    ...V tom případě je ke zvážení pořízení datovky...

    Datovku si zřizovat nechci, mám dva sousedy ze stejným příjmením, a využívám chyb, které pošta při doručení dělá, ale děkuji za tip na e-mail. Máte asi na mysli, aby mi na e-mail zasílali nějaké upozornění, že něco odeslali? Protože právně závazné by takové zásilky na e-mail asi nebyly.

    ...Tahle hybridní pošta klidně může být úkon správního řízení...Každopádně, kdyby to bylo rozhodnutí nebo nějaká jiná věc doručovaná podle správního řádu, mělo by z oznámení+poučení být patrné minimálně to, který úřad ho posílá (často tam je i nějaká sp. zn. či č.j. a/nebo označení úkonu).

    Žádná tato informace tam není. U zásilek typu postservis se mi spíše stává, že pokud si je nevyzvednu, vrací je odesílateli. Každopádně ještě jednou děkuji hh za cenné rady
    IP zaznamenána

    Číkus

    • hard core 30kmh.cz
    • ****
    • Příspěvků: 9 023
      • Zobrazit profil
    Re:Krátká lhůta pro vyjádření?
    « Odpověď #11 kdy: 29 Února 2024, 12:02:05 »

    Zásilku z postservisu si prověřte přes sledování zásilek. Zadejte podací číslo, následně "změnit doručení", "ověřit pomocí ověřovacího kódu", kam zadáte čtyřmístné číslo z výzvy. Většinou se zobrazí kdo je odesílatelem.

    Také se podívejte na výzvu, zda tam je pozn.1 nebo pozn.2. Případně i toto lze ověřit výše uvedeným způsobem po kliknutí na "zobrazit" u popisku "doplňkové služby".
    IP zaznamenána

    solaris

    • stálý člen 30kmh.cz
    • *
    • Příspěvků: 690
      • Zobrazit profil
    Re:Krátká lhůta pro vyjádření?
    « Odpověď #12 kdy: 29 Února 2024, 12:49:13 »

    Máte asi na mysli, aby mi na e-mail zasílali nějaké upozornění, že něco odeslali? Protože právně závazné by takové zásilky na e-mail asi nebyly.
    Byly, pokud jejich převzetí potvrdíte (třeba z datovky PFO nebo elektronickým podpisem). Správní řád par. 19 odst. 4 a par. 19 odst. 9.
    IP zaznamenána

    hh

    • hard core 30kmh.cz
    • ****
    • Příspěvků: 6 312
      • Zobrazit profil
    Re:Krátká lhůta pro vyjádření?
    « Odpověď #13 kdy: 29 Února 2024, 13:21:34 »

    Ad odmazání bodů a timing ... pokud už 3 body máte, tak si ten odpustkový kurz v nejbližším možném termínu objednejte a mělo by to klapnout. Nevíme, v jaké fázi jsou ty ostatní živé bodované věci, ale pokud přiměřeně zaobstruujete ve všech, není pravděpodobné, že by vše nabylo právní moci a tím došlo k vybodování ještě dřív, než bude možné body odmazat. Konkrétně v tomto řízení, i kdyby dnes SO1 rozhodnul a toto rozhodnutí vypravil, máte tam 1-3 dni na doručení poštou, 10 dní lhůtu na vyzvednutí, 15 dní na odvolání, pak další kolečko na doplnění blanketu a opět 10 + pošta na doručení rozhodnutí o odvolání. Tedy minimálně 2 měsíce i kdybyste kromě podání odvolání byl zcela pasivní a SO reagovaly s nulovou prodlevou. Do té doby máte odečet hotový.

    Ad doručení na e-mail ... máte možnost požádat o doručování na jinou adresu, což může být i e-mail (takto se běžně vykládá zákonný pojem "elektronická adresa"), a to nejen v konkrétním řízení, ale i do budoucna. Zda se pak takové doručení bere za účinné závisí na víc věcech, např. na tom, zda šlo o doručování prosté či do vlastních rukou, viz § 19 správního řádu. Ale to už jsou nepodstatné detaily, klíčové je, že pokud vím, že nebudu mít delší dobu možnost kontrolovat schránku a nelze tím ani nikoho pověřit, tímto způsobem lze zajistit, že se minimálně dozvím, že se něco děje.
    IP zaznamenána

    kacafirek

    • Příspěvků: 232
    • "Kdo v životě neriskuje, zaslouží si být otrokem".
      • Zobrazit profil
    Re:Krátká lhůta pro vyjádření?
    « Odpověď #14 kdy: 01 Března 2024, 22:01:27 »

    Zásilku z postservisu si prověřte přes...

    Ano, funguje to, odesílatel zjištěn, děkuji za radu. Tato zásilka od Postservis České Budějovice se pravděpodobně týká jiného přestupku, který řeším. Poznámka 2, tedy bude vhozeno do schránky. Zajímavé je, že jako odesílatel je uveden Magistrát města A, s PO BOXem ve městě B, zasílaná z města C.
    « Poslední změna: 01 Března 2024, 22:10:45 od kacafirek »
    IP zaznamenána