30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Je to omezování předjíždění nebo ne?  (Přečteno 2842 krát)

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 923
    • Zobrazit profil
Je to omezování předjíždění nebo ne?
« kdy: 24 Července 2023, 11:05:14 »

Situace: cca 15 aut jede za sebou v obci v zástavbě rychlostí cca 55-60km/h. Všechny auta začne v obci rychlostí značně vyšší okolo 100km/h předjíždět jiný řidič. Mezitím už první vozidlo mine značku konec obce a začne zrychlovat a tak i ostatní.. V tu chvíli se objeví v protisměru vozidlo a řidič co předjížděl už v obci, se agresivně nacpal mezi vozidla a samozřejmě chytl bokem jedno z vozidel. Začali se tam hádat , kdo za to může.. Borec co předjížděl, tak tvrdil, že mu všichni mají umožnit předjetí a mají snížit rychlost. Ten nabouraný tvrdil, že ho nenapadlo, že někdo pojede obcí víc než 50km/h a navíc , že jel za autem před ním a plynule zrychloval podle něj.
Jak to dopadlo nevím - jen by mne zajímalo jak to posoudila PCR, kterou volali.
Je to vina obou?
IP zaznamenána

Quick

  • Příspěvků: 171
    • Zobrazit profil
Re:Je to omezování předjíždění nebo ne?
« Odpověď #1 kdy: 24 Července 2023, 11:33:11 »

Podľa môjho laického pohľadu je to chyba vodiča, ktorý predbiehal, pretože začal predbiehací manéver s tým, že si nemohol byť istý, že ho úspešne dokončí a dokáže sa bezpečne zaradiť do svojho pruhu. Aj z popisu celej situácie mi ten závodník príde ako niekto, kto nemá veľmi dobrý odhad - predbiehať kolónu 15 áut, ktoré idú tesne za sebou v obci, môže napadnúť asi iba blbca, ak sa nejednalo o krízovú situáciu a nepotreboval sa niekam dostať čo najrýchlejšie, čo na to nevypadalo.
IP zaznamenána

SimSon

  • Příspěvků: 384
    • Zobrazit profil
Re:Je to omezování předjíždění nebo ne?
« Odpověď #2 kdy: 24 Července 2023, 12:22:11 »

Zakon 361/2000 je bohuzel napsan tak blbe, ze pokud te nekdo zacne predjizdet ve vesnici, nesmis zvysit rychlost ani kdyz vesnici jiz opoustis:

§ 17 Předjíždění
(4) Řidič předjížděného vozidla nesmí zvyšovat rychlost jízdy ani jinak bránit předjíždění.

Tudiz ve smyslu zakona maji vinu oba...
IP zaznamenána

Quick

  • Příspěvků: 171
    • Zobrazit profil
Re:Je to omezování předjíždění nebo ne?
« Odpověď #3 kdy: 24 Července 2023, 12:34:57 »

No to áno, ale na mieste vodiča, ktorý bol predbiehaný, by stačilo tvrdiť, že som svoju rýchlosť nezvyšoval a ani som inak nebránil predbehnutiu. To je samozrejme za predpokladu, že už pri reporte o nehode fízlom nevyžvanil, že plynule zrýchľoval pri výjazde z obce a podpísal sa pod to.

Ja som sa už zamýšľal nad tým, čo by som fízlom tvrdil, keby som sa niekedy ocitol v nejakej nehode ako poškodený a objektívne by som nebol vinník, čo je podľa mňa pozícia vodiča, do ktorého narazil predbiehač. Najistejšie je samozrejme nehovoriť úplne nič, ale keby som už chcel dať aspoň nejaké vyjadrenie, tak akurát v zmysle, že som riadil v súlade s platnými dopravnými predpismi a nie som si vedomý pochybenia na mojej strane. Tým sa nijakým spôsobom nemôžem kompromitovať, čo by mohlo dať muníciu druhej strane, ak by nechcela uznať svoju vinu.
« Poslední změna: 24 Července 2023, 12:39:24 od Quick »
IP zaznamenána

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 923
    • Zobrazit profil
Re:Je to omezování předjíždění nebo ne?
« Odpověď #4 kdy: 24 Července 2023, 12:38:25 »

Netuším jestli ho ten nabouraný řidič viděl celou dobu, a nebo si ho všiml až na poslední chvíli.
Ale na druhou stranu ho třeba vidět mohl a předpokládal, že předjíždí i vozidlo před ním a tudiž nemusel
nijak upravovat rychlost. V tom se objevilo vozidlo v protisměru a závodník přibrzdil a snažil se vecpat do škvíry, která tam v tu chvíli nebyla dostatečně velká.  Nikde v zákoně není psáno, že se musí počítat s vytvořením místa na vecpání vozidla, které nebezpečně předjíždí.
On tam vyskakoval s tím, že nikdo neměl zrychlovat po opuštění obce a měli ho všichni nechat bezpečně dokončit předjíždění.
A nebylo to ani BMW nebo AUDI :-)  bylo to VOLVO XC60 :)
« Poslední změna: 24 Července 2023, 12:40:55 od sennheiser »
IP zaznamenána

Quick

  • Příspěvků: 171
    • Zobrazit profil
Re:Je to omezování předjíždění nebo ne?
« Odpověď #5 kdy: 24 Července 2023, 12:43:27 »

V tom prípade by malo byť dôkazné bremeno ohľadom jeho vyjadrenia o zrýchľovaní predbiehaných vodičov na závodníkovi, nie? A to si neviem predstaviť, ako by prakticky dokazoval, veď na to by mu nestačil ani záznam z autokamery...

Z môjho (opäť laického) pohľadu to vidím tak, že kolóna áut nezrýchľovala, závodník začal predbiehací manéver, nestihol predbehnúť celú kolónu, zle odhadol medzeru medzi autami a pri pokuse zaradiť sa do svojho pruhu narazil do auta v kolóne.
« Poslední změna: 24 Července 2023, 12:46:23 od Quick »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Je to omezování předjíždění nebo ne?
« Odpověď #6 kdy: 24 Července 2023, 12:46:05 »

Předjížděný nesmí "zvyšovat rychlost jízdy ani jinak bránit předjíždění" - § 17(4) ZPPK. Není povinen vyloženě zpomalit či jinak aktivně usnadnit předjíždění. Ale když je předjížděný, zrychlovat nesmí, a to bez ohledu na to, že zrovna projíždí bodem, kde se mění nejvyšší dovolená rychlost.

Pokud předjížděný fízlům navykládal, že plynule zrychloval podle auta před sebou, tak se v podstatě přiznal k porušení citovaného ustanovení, a to hned dvojím způsobem - jednak k samotnému zrychlování, jednak aktivní udržování minimálního odstupu od auta by mohlo být posouzeno i jako jiné bránění předjíždění ve smyslu § 17(4) ZPPK (samozřejmě podle konkrétních okolností).

Velmi pravděpodobně něco porušil i magor, který 100+ předjíždí kolonu jedoucí obcí tak, že není schopen bez nehody manévr dokončit. Kromě samotné rychlosti si lze vybrat z menu pod § 17(5) ZPPK. Jako vždy, jedna věc je objektivní realita, a druhá, co bude schopna policie či jiné orgány z dostupných podkladů prokázat. Dá se předpokládat, že fízli budou mít tendenci stranit předjížděnému, ale pokud ten je tak blbý, že sám sebe nabonzuje z protiprávního a nebezpečného chování (pominu-li, že se s nima vůbec baví a že je dokonce sám zavolal), tak to při méně retardovaném přístupu od předjíždějícího magora a absenci kvalitního záznamu události může klidně skončit i jako výlučné zavinění předjížděného.

Jinak těžko soudit podle obecného popisu, ale pokud ten nabouraný byl zkušený řidič a věděl, že ho nějaký magor předjíždí, tak si s ním klidně může podat ruku. Dá se pochopit u začátečníka, že zazmatkuje, ale pokud to byla klasická pasivní agrese, tedy že dotyčný nevydýchal, že ho nějaký magor chce předjet, a místo aby ho pustil, ulevil si a v klidu pokačoval dál, rozhodl se mu to dát "sežrat" a vědomě ohrozil magora, sebe i protijedoucí auto, tak je úplně stejně nebezpečný jako ten předjíždějící rádoby závodník. Nechci na silnici potkávat ani jeden z těchto typů, ale kdybych si musel vybrat, tak ten závodník je aspoň čitelný ...
IP zaznamenána

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 923
    • Zobrazit profil
Re:Je to omezování předjíždění nebo ne?
« Odpověď #7 kdy: 24 Července 2023, 13:28:54 »

Nedokážu odhadnout jestli závodník byl o 1 nebo o 2 auta před nabouraným, protože brzdil a z dálky nebylo vidět kam se zkouší cpát.
Asi opravdu bude záležet co řekl PCR ten nabouraný.  Já tam jen přizastavil, zajímalo mne co to bylo za magora, co tam předjížděl. A slyšel jsem jen jak se dohadují a závodník říkal tomu nabouranému, že všichni měli zpomalit a ať si zavolá PČR, že mu to vysvětlí.
Ten po něm řval, že nemá co jezdit kilo v obci.. K tomu jsem já dodal, že navíc nemohl vědět, že z některé z uliček nevyjede auto a to , že by těžko brzdil. Závodník ( cca 30-35 vypadal celkem normálně) mi řekl, že to měl pod kontrolou..Dál už jsem to neměl chuť poslouchat a odjel.
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 868
    • Zobrazit profil
Re:Je to omezování předjíždění nebo ne?
« Odpověď #8 kdy: 24 Července 2023, 13:54:00 »

Jinak velmi stručně - policajti se budou snažit dát pokutu oběma. Nějaké tahanice pojišťovny nad zaviněním už je netrápí, mají dvě čárky...
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Je to omezování předjíždění nebo ne?
« Odpověď #9 kdy: 24 Července 2023, 14:33:00 »

Pokud už závodník byl X aut před nabouraným a začal kvůli autu v protisměru brzdit tak, že ho těch X aut podjelo, pak je klidně možné, že nabouraný nic neporušil a v podstatě k té nehodě nijak nepřispěl (a příčina je primárně u magora a sekundárně možná i u aut před nabouraným, která bránila v předjíždění).

Nemám rád generály po bitvě ani "co by kdyby", ale pokud "závodník" sice řídil jako magor, ale po nehodě se choval relativně normálně, a šlo ve finále jen o plechy, tak nemělo smysl do toho tahat fízly, ti akorát rozdají pokuty, v ideálním případě všem, kdo u toho byli. Nabouraný měl mít dashcam, měli vyplnit euroformulář a neřešit nějaké emoce a dojmy na místě.
« Poslední změna: 24 Července 2023, 18:07:19 od hh »
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 918
    • Zobrazit profil
Re:Je to omezování předjíždění nebo ne?
« Odpověď #10 kdy: 24 Července 2023, 14:58:54 »

Aktuálně nemůžu dohledat, ale nebyla povinnost zabránit nehodě? Pokud včas a v dostatečné vzdálenosti zjistí nebezpečí. Mám pocit, že to bylo zejména k dávání přednosti v jízdě. Dřív to byla běžná praxe, nechat si nabourat auto od nepozorných řidičů na parkovištích u obchodních domů (z široké,  průběžné komunikace zapomínali na přednost z prava).
Tedy i snížít rychlost, případně zastavit vozidlo.
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 632
    • Zobrazit profil
Re:Je to omezování předjíždění nebo ne?
« Odpověď #11 kdy: 24 Července 2023, 17:04:58 »

Podle principu omezené důvěry (viz NSS atd.) nemám povinnost předpokládat, že někdo pojede v obci zjevně nepřiměřenou rychlostí. Je-li rozdíl 50 km/h či podobně, nemusím ho ani včas spatřít v zrcátku.
Pokud někdo začal předjíždět, jak píše někdo výše, aniž by si byl jistý, že dokáže dokončit manévr, je to na něm. Manévr by podle popisu zjevně nedokončil ani kdyby nikdo nezrychlil. Nemůže si něco vynucovat na ostatních kvůli vlastnímu hrubému porušení předpisů.
Výsledek bude záležet hlavně na tom, co na sebe omylem prozradí předjížděný.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Je to omezování předjíždění nebo ne?
« Odpověď #12 kdy: 24 Července 2023, 17:53:23 »

Ještě bych se zeměřil na to, jestli byla mezi vozdilem před nabouraným dostatečná, aby měl závodník šanci se tam bezpečně vecpat. Ono sice závodník jel rychle v obci, ale jeden nikdy nemůže vědět, jestli nejde třeba o nějakou krajní nouzi, případně, ač bez zjevného upozorňování (nefunkční maják, houkačka, ....) o vozidlo s právem přednostní jízdy.

Pamatuju si, jak jsem před lety jel takto v koloně (nešlo tam moc předjíždět, takže se to táhnulo) a ve zpětném zrcátku jsem viděl tak cca 10 aut dozadu závodníka, co vykukoval, jestli už může.... Nevím jak, ale povedlo se mi odhadnout, že to bude zkoušet a v pomatení mysli jsem udělal před sebou větší mezeru. No a opravdu ten závodník začal předjíždět a opravdu se mu tam vřítilo auto v portisměru a on opravdu začal brzdit, zařadil se přede mně a ... nedobrzil a vzal zadek toho přede mnou. Nějak se to tam pomuchovalo, já je objel a jel dál. Pak se mi to "rozleželo" a vrátil jsem se zpátky. Nabouraného i fízly jsem našel, závodník zdrhnul :) A pak jsem si pořídil díky tomu kameru.
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:Je to omezování předjíždění nebo ne?
« Odpověď #13 kdy: 24 Července 2023, 22:38:59 »

jedinou reálnou obranou, krom nevypovídání, bylo sdělit, že si skutečnosti, že je předjížděn, všiml, až v okamžiku střetu
a ještě si není jist, že byl předjížděn, ale, že je možné, že vozidlo vyjelo z některé z bočních ulic a nedokázalo se správně zařadit
IP zaznamenána

urbann

  • Příspěvků: 349
  • s
    • Zobrazit profil
Re:Je to omezování předjíždění nebo ne?
« Odpověď #14 kdy: 25 Července 2023, 04:59:07 »

To že by všichni měli tomu hazardérovi umožnit předjetí je samozřejmě nesmysl. Dotaženo ad absurdum by takto mohl požadovat i to, aby mu předjetí umožňila i vozidla v pomalu pohybující se koloně kdesi daleko za obzorem. Proto si myslím, že předjížděné vozidlo je vždy pouze jedno vozidlo, se kterým se právě míjí. Tahle situace čítankový příklad, kdy je předjíždění zakázáno. Došlo k porušení § 17 (5) a) b) c) ZPPK

(5) Řidič nesmí předjíždět
a) nemá-li před sebe rozhled na takovou vzdálenost, která je nutná k bezpečnému předjetí,
b) jestliže by se nemohl bezpečně zařadit před vozidlo nebo vozidla, která hodlá předjet,
c) jestliže by ohrozil nebo omezil protijedoucí řidiče nebo ohrozil jiné účastníky provozu na pozemních komunikacích,
IP zaznamenána