30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Stran: [1] 2 3 ... 9

Autor Téma: Dvě prasátka  (Přečteno 15236 krát)

Tačůd

  • Příspěvků: 156
    • Zobrazit profil
Dvě prasátka
« kdy: 07 Března 2023, 02:19:33 »

Milí rádcové,
Sesypal se na mne další Příkaz. To se stěžovateli krásně povedlo, jedna akce a dvě pokuty. Jedna od SVS, že chovám několik kusů „drůbeže“ (kozy a prasata a jejich zabezpečení se jim líbilo), a jedna od odboru životního prostředí magistrátu, že prý mi prasata utekla a tím je týrám.

Teď jde tedy o to druhé řízení. Čtu si ten příkaz a přemýšlím, co s ním. Snad toto: prasata utekla, protože je někdo vypustil ze zahrady. Ve vesnici je pár alkoholiků a pár perníkářů, problémová mládež... a soused, kterému na nás neustále něco vadí a rád si stěžuje (nyní mu vadí prasata, protože prý lákají ovády a ti je obtěžují u bazénu (je to blbost, ovádi se nelíhnou v prasečích hovínkách, naopak je přitahuje vlhkost od bazénu). Takže asi není problém si představit, že někoho tahle vypouštěcí činnost náramně baví. Občas nám někdo taky propíchne pneumatiku. Jsme Náplava z Prahy, navíc chováme zvířata, tak jsme snadným terčem.
Vzadu má zahrada vrata a ta vedou do pole. Měl jsem je zabezpečena řetězem se zámkem, ten někdo přecvakl. Přišlo mi zbytečné obětovat další – teď je mám zabezpečena dvěma lany s uzly.  Těmi vraty někdo prasata vypustil 2x.  Potřetí utekla samice na zahradu k sousedovi, použila ovšem díru, kterou předtím vyhrabal sousedovic pes, když naopak on utekl na naši zahradu.

Plot a vrata nelze zabezpečit tak, že by se nedala otevřít.
Na konci zahrady je v noci tma a pusto. Sousedí s polem. Vrata jsou sto metrů od domu a za horizontem. Nikdo po mně nemůže rozumně vyžadovat, abych tam celou noc hlídkoval. Každý plot se dá rozplést, přecvakat, každý řetěz zničit, když je dost času a prostředků. Možná škoda z toho, že někdo vypustí zvířata na pole, není tak velká, abych tam instaloval hlídače, fotopast, vysoké zdi s ostnatým drátem, alarm a podobně. Zvířata se po chvíli sama vrátila do zahrady. Ještě je potřeba podotknout, že prasata kune-kune celou noc spí, a není vůbec snadné je probudit a přimět k nějakému pohybu. Pokud je několik minut intenzivně budíte, pak ovšem nějakou dobu chodí, než zase zalezou do pelíšku.

Příkaz argumentuje tím, že tím, že jsem po zjištění vypuštění zvířat nezavolal policii, nemůžu doložit tvrzení, že vrata někdo otevřel, a proto nemám možnost hájit se tímto způsobem. (Něco jako: nevěříme vám to a prasata jste si v noci ze zahrady vypustil sám)(není to tak, že úřad naopak musí dokázat mně, že jsem něco provedl?) Píše se tam:
„Zákon na ochranu zvířat proti týrání neříká konkrétně, jak mají opatření proti úniku zvířat vypadat, musí však být účinná. Ale pokud k úniku zvířat dojde, lze soudit, že účinná nejsou. Samozřejmě se může stát, že únik způsobí někdo cizí, ať již úmyslně nebo náhodně. Ale chovatel by měl být schopen toto své tvrzení doložit.
Pokud tedy někdo poškodil zavírání branky a prase kvůli tomu uteklo na silnici, měla být na místo přivolána policie. Šlo by o vniknutí na cizí pozemek a mělo by být v zájmu poškozeného, aby věc byla zdokumentována a prošetřena.“

Zní to hezky, ale představte si tu situaci: v úterý večer zjistíte, že vám někdo vypustil prase na pole. Za chvilku se prase samo vrátí, takže za ním zavřete vrata a jdete spát. Máte doma malé děti, ráno v šest s jedním z nich musíte vstát a odvést jej na autobus, jede do školy. Tříletý se u toho vzbudí taky, druhý rodič jej musí hlídat. A půlroční holčička se budí v průběhu noci, jak už to mimina dělávají.
Určitě v ten moment nechcete volat policii (když se navíc dohromady nic nestalo), která za hodinu přijede a začne ohledávat místo a sepisovat protokol. Děti se vyděsí, o spánku si můžete nechat jenom zdát. Policie samozřejmě nic nevyšetří, protože vrata mohl nepozorovaně otevřít kdokoliv a potom prostě odejít. Přecvaklý řetěz i se zámkem zmizel, dotyčný si jej nejspíš odnesl s sebou. Vsadím boty, že policie nepřijede s čuchacím psem, ani nebude nikomu dělat domovní prohlídku a hledat řetěz.  Na kraji pole je tráva a ta na sobě nezanechá žádné otisky stop. V noci celá vesnice tvrdě spí a nikdo nikoho samozřejmě neviděl.  Nevím jak vám, ale mně by v ten moment volání policie připadlo jako zneužívání jejích služeb. Zavolám ji, i když vím, že nemůže nic vypátrat. Uvidí otevřená vrata, vlastně spíš už zavřená, aby zvířata neutekla znova, zaprotokolují, že tvrdím, že mi někdo vypustil zvířata a že už jsou zase doma, a pojedou zase zpátky. Jako když si zavoláte rychlou záchranku, pokud vám vlastně nic není. Jenom proto, abyste měli papír, že vám něco málo bylo.

Tohle mne tedy napadlo jako linie obrany. Ale nevím, jestli to může ustát, a hlavně, jak to napsat, aby to bylo použitelné. Jsou na to nějaké judikáty třeba?

Moc děkuju za pomoc.  Příkaz přikládám.
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 653
    • Zobrazit profil
Re:Dvě prasátka
« Odpověď #1 kdy: 07 Března 2023, 07:21:01 »

Rýpnutí: Já tam tedy vidím bránu, nikoli vrata.
Jinak je od Vás hrozně hezké, že necháváte příslušníky policie vyspat, ačkoliv již držíte v ruce příkaz správního orgánu, které Vám tvrdí, že tu policii máte volat. Navíc takové policejní auto na příjezdové cestě, ausgerechnet kdyby třeba i blikalo, to má také svůj účinek na blbce, co ty prasata vypouští. Ideálně pak, když se policie jde souseda zeptat, zda něco neviděl.

Jinak bych podal odpor a počkal na rozhodnutí. Argumentace úřadu je úplně mimo, ale obávám se, že jim to bude muset vysvětli až soud.


IP zaznamenána

Tačůd

  • Příspěvků: 156
    • Zobrazit profil
Re:Dvě prasátka
« Odpověď #2 kdy: 07 Března 2023, 10:08:56 »

Zatím nevím, jaký je rozdíl mezi bránou a vraty, ale asi se budu muset dovzdělat.
Nikoliv, žádný příkaz jsem v té době v ruce nedržel – naopak, vůbec by mne nenapadlo, že by takovouhle prkotinu někdo mohl někde řešit! A taky neřešil, první dva úniky, myslel jsem, že se mládež občas potřebuje vyblbnout, a neřešil jsem to taky. Pak ale v prosinci prasnice Bára prošla k sousedovi, co mu stále něco vadí, a ten řekl starostovi, se kterým každý den v hospodě pije pivo (v hospodě jsou vždy 4 lidé, včetně majitele hospody – starosta, dva členové zastupitelstva a ten soused), že má napsat na magistrát. Soused jim napsal email, že mi utíkají agresivní prasata a běhají po návsi – což věděl, že není pravda. Vzpomněli si ale na ty předchozí úniky – jednou prase běhalo po dvorku majitele hospody (také má zadní vstup od pole, nemá tam žádná vrata, vchází se volně), jednou večer bylo viděno u silnice neteří starosty – tehdy jsem asi právě podle nich měl volat tu policii.
To moc rád slyším, že argumentace úřadu je úplně mimo, ale – v čem je tedy mimo? Rád bych nasbíral nějaké argumenty.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 124
    • Zobrazit profil
Re:Dvě prasátka
« Odpověď #3 kdy: 07 Března 2023, 14:12:44 »

Když už tak — a proč tedy nezavolal polucii soused?
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Dvě prasátka
« Odpověď #4 kdy: 07 Března 2023, 14:27:38 »

A jak bylo to prase vlastně identifikováno? Myslím to 4nohé, ne  souseda.
IP zaznamenána

Tačůd

  • Příspěvků: 156
    • Zobrazit profil
Re:Dvě prasátka
« Odpověď #5 kdy: 07 Března 2023, 17:16:40 »

kune-kune jsou chlupatý, milý prasata, v celý vesnici asi nikdo jinej prasata nemá. to už by mi asi úřad nevěřil, že nejsou moje. Porovnali by fotku s tím prasetem. Navíc, sám jsem vylíčil, jak to bylo, a tím jsem se k nim přiznal.
Proč nezavolal pachy soused? Asi proto, že to nestih: udělal u mne děsnej vyrvál, vyděsil děti, protože bušil zběsile na okno a ještě měl flintu. Hned jak se vyřval, šli jsme se na zahradu podívat a stačilo nadzvednout plot a prase zase s radostí vběhlo zpátky na naši zahradu.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 879
    • Zobrazit profil
Re:Dvě prasátka
« Odpověď #6 kdy: 07 Března 2023, 18:28:46 »

... Navíc, sám jsem vylíčil, jak to bylo, a tím jsem se k nim přiznal....

Opět zářivý příklad toho že s jakýmkoliv orgánem se nebavíme, na otázky neodpovídáme a když tak ve smyslu - v tuto chvíli se k dané věci nebudu vyjadřovat, pokud to bude nutné podám po poradě s právníkem písemné vysvětlení.
IP zaznamenána

Tačůd

  • Příspěvků: 156
    • Zobrazit profil
Re:Dvě prasátka
« Odpověď #7 kdy: 07 Března 2023, 21:12:37 »

To, že to jsou moje prasata, je přece jasné a snadno dokazatelné - mají fotky. Kromě toho, když mi oznámili, že prase někde běhá, samozřejmě jsem se šel podívat, jestli je doma, a když nebylo, šel jsem ho hledat. Ono se mezitím vrátilo. Ale svědci věděli, že mi chybí prase a jdu ho hledat.   

Jako ano - poučil jsem se v tom smyslu, že úřednice může být docela sympatická, zdálo se mi, že by ji ani nenapadlo mne obvinit z přestupku, cajti taky říkali, že nic proti mně nenašli (a opravdu jí nic, co by bylo proti mně, nepředali) a ona mne pak prostě obviní.

Úřednice, jestli jsem to dobře pochopil, opřela obvinění o to, že mi prasata utekla, takže jsem je neměl dost zajištěna, a pokud to byl čin někoho neznámého, měl jsem si koupit důkaz tím, že bych zavolal policii na čin, kde se absolutně nedalo vypátrat, kdo to byl, ale vlastně ani určit, že se stal - najdou už zavřená vrata, zajištěná provazem, řetěz se zámkem chybí, protože ho někdo odnesl - NIC tam neuvidí. A tohle všechno ta úřednice zjistila i od policie. Je pravda, že ani s policií jsem se nemusel bavit. Nevím ale, jestli by pak referovali o mně a tom, co se stalo, tak příznivě, no a taky mi přijde, že to, jak se věci staly, svědčí spíš v můj prospěch, než že by mi to mělo uškodit: prasata musel někdo vypustit a žádným přiměřeným způsobem tomu nešlo zabránit. Zvlášť, když takovou akci nečekáte.

Minimalistická varianta, kdy bych se s nikým nebavil, by byla: zjistili by, že nějaké prase běhalo po poli... stěžovatel by jim řekl, že to bylo moje prase... předal jim fotky... srovnali by je s mým živým prasetem... prohlásili by, že podoba je dokonalá. Takže mají dokázáno, že moje prase běhalo po poli, a můžou mne obvinit z toho samého přestupku, ne?
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 879
    • Zobrazit profil
Re:Dvě prasátka
« Odpověď #8 kdy: 08 Března 2023, 00:05:53 »

... předal jim fotky... srovnali by je s mým živým prasetem... prohlásili by, že podoba je dokonalá. Takže mají dokázáno...

NO to už by nebylo jednoduché ... co když to bylo tohle prase
IP zaznamenána

Tačůd

  • Příspěvků: 156
    • Zobrazit profil
Re:Dvě prasátka
« Odpověď #9 kdy: 08 Března 2023, 00:22:37 »

Právě :-) Každé kune-kune prase má určitě unikátní pattern barevných skvrn, takže se podle něj dá identifikovat jako podle otisku prstu.   Já nějak už po zkušenostech nevěřím, že by úředníci sežrali všechno. Prostě řeknou, že není pravděpodobný, aby se v okolí pohybovalo ještě cizí kune-kune prase... a SO2 to řekne taky a je vymalováno.
Ale krásné prase!  Můj samec se jmenuje Miloš.
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 839
    • Zobrazit profil
Re:Dvě prasátka
« Odpověď #10 kdy: 08 Března 2023, 08:43:17 »

No, ja bych se asi prestal tocit na tom, jestli se neco stalo a jestli jste mel nekoho volat a zmenil bych taktiku na "dokazte, ze doslo k tyrani". Tak nejak nevidim "tyrani zvirete" v tom, ze prase beha po poli... Ale pokud urad ano tak to bude schopny prezkoumatelnym zpusobem obhajit (nebude, pole je pro prase pomerne bezny zivotni prostor..).
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 653
    • Zobrazit profil
Re:Dvě prasátka
« Odpověď #11 kdy: 08 Března 2023, 09:13:38 »

Udělal u mne děsnej vyrvál, vyděsil děti, protože bušil zběsile na okno a ještě měl flintu.
Ten Vás asi nemá hodně rád. Tu flintu neměl na ochranu zdraví a majetku, tu měl jen, aby Vás vystrašil. A policii nevolal, protože určitě seděl ten den v hospodě, že? Takže kdyby tam pobíhal s flintou za přítomnosti policie, nějakého toho pomahače by napadlo dát mu dýchnout.
Moje rada zní. Našlapujte opatrně a řešte to jen s úřadem, jeho do toho netahejte. Mohl byste skončit hůř. Třeba propíchané pneumatiky, rozbitá okna u domu/auta atp. S argumentací počkejte na rozhodnutí po Vašem odporu. Času je dost.
Následně investujte do řetězu se zámkem a zabezpečení si vyfoťte.


« Poslední změna: 08 Března 2023, 09:20:06 od Panek »
IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:Dvě prasátka
« Odpověď #12 kdy: 08 Března 2023, 09:44:39 »

No a nějaká fotopast k vratům by se možná taky hodila, třeba by si pak vyfocená osoba dala oraz.
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 653
    • Zobrazit profil
Re:Dvě prasátka
« Odpověď #13 kdy: 08 Března 2023, 10:03:25 »

Fotopast si ten blbec odnese nejspíš taky.

Leda do výšky na ten strom. Případně dražší model, co snímky rovnou odesílá (ty se dají půjčit 1000 Kč / měsíc).
« Poslední změna: 08 Března 2023, 10:25:52 od Panek »
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Dvě prasátka
« Odpověď #14 kdy: 08 Března 2023, 10:11:03 »

Dle foto je poblíž poměrně vysoký strom, tam by šla fotopast umístit.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2 3 ... 9