30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Slepice  (Přečteno 9027 krát)

Tačůd

  • Příspěvků: 162
    • Zobrazit profil
Slepice
« kdy: 26 Února 2023, 02:25:38 »

Odděleno od tohoto tématu. // Číkus

Dovolím si k tomu přidat poznámku, že odůvodnění odporu neoprávněně vyžaduje více úředníků. Mně teď chce dát pokutu za to, že mám na dvorku 4 slepice, krajský ředitel SVS. Podal jsem proti příkazu odpor. Blanketní. Mám sice velice slušně nabito, ale munici si schovávám. A on mi druhý den poslal Usnesení, kde mne vyzval "podle § 37 odst. (3) správního řádu chovatele k odstranění nedostatků, spočívajících v uvedení toho, v čem argumentačně spatřujete chovatel rozpor s právními předpisy nebo nesprávnost rozhodnutí nebo řízení, jež mu předcházelo - § 82 odst. (2) správního řádu" - ten blbec si popletl odpor s odvoláním. Já podával odpor.  Právě teĎ ovšem píšu odvolání proti jeho usnesení (byť nemá odkladný účinek) a v rámci toho i velice šťavnatý dopis. Nechci odvést diskuzi jinam, takže ho sem nebudu dávat (leda, že by o to někdo měl zájem), jen dávám na vědomí, že  požadovat odůvodnění odporu lze nejen omylem, ale i cíleným Usnesením. Mně to docela fascinuje, že úředník, kterej se živí tím, že lidem rozesílá pokuty za bagatelní činy, ještě k tomu chybně klasifikovaný (ale pozor, výše pokut je tady do 100.000), nemá ani základní povědomí o tom, jak správní řízení má probíhat!
« Poslední změna: 02 Března 2023, 21:40:58 od Číkus »
IP zaznamenána

urbann

  • Příspěvků: 349
  • s
    • Zobrazit profil
Re:Slepice
« Odpověď #1 kdy: 26 Února 2023, 10:23:41 »

Tačůd> Není lepší usnesení ignorovat? Odvoláním proti usnesení nic nezískáte, jenom úředníkovi napovíte, že udělal chybu.
IP zaznamenána

Tačůd

  • Příspěvků: 162
    • Zobrazit profil
Re:Slepice
« Odpověď #2 kdy: 26 Února 2023, 11:59:36 »

No přemejšlel jsem o tom. Co by se teda ale stalo, kdybych Usnesení ignoroval? Nejspíš by odpor neuznali a příkaz k pokutě by nabyl platnosti. Takže by byl vymahatelnej. Nechci, aby se tenhle „přestupek“ stal přestupkem na věky věků. Jakej přesně postup bych měl volit potom, aby to jejich neuznání odporu bylo zrušený? A je stoprocentní šance, že uspěju? No a - nechci je udolat jen na formálních věcech, rád bych se v řízení dostal i k tomu, že přestupek se vůbec nestal.
Můžu si taky nějak na úředníka stěžovat u nadřízeného orgánu, že nezná zákony? Jakou formou bych to měl udělat?

Tím mým odvoláním s dopisem jsem tedy sledoval to, že bych úředníkovi na KVS ukázal, že bude mít těžkej boj + vysmál se mu.
Veterinární správy totiž buzerujou babky na vesnici za několik slepic, kvůli ptačí chřipce, ovšem zásadně na udání. Udělal jsem si průzkum: u nás na vesnici je 15 chovatelů slepic, opatření (slepice chovat jen ve vnitřních prostorech, nebo omezit jejich výběh) nedodržuje ANI JEDEN. Udal mne starosta, pod okny úřadu je ovšem celé hejno slepic, taky bez omezení. Nejsou sice jeho, ale vidí a slyší je denně a nedělá nic. Je to jen skvělý nástroj k udávání – udá toho, na koho má pifku. Tak udal mne a moje 4 slepice. Na chování pár slepic venku ovšem není nic špatného. Když pár slepic malochovatele dostane ptačí chřipku, tak prostě chcípnou. Nikam dál se to nepřenese, protože divocí ptáci v okolí chřipku už mají, ty slepice nikam nepoletí, aby to roznášely dál. Jen by bylo fajn slepice zakopat a neškubat a nejíst, protože chřipka by se přenesla případným poraněním při škubání (přenáší se pouze trusem a oděrkama).   
V Opatření, kde se povinnost stanovuje, se odkazuje na evropskou směrnici, a v této směrnici je psáno, že se týká jen drůbeže. A píšou tam, co podle nich drůbež je. Když chováte slepice pro radost, třeba jste vegan, tak vaše slepice drůbeží není.
A ještě: Opatření je napsáno velice gumově, formulace typu „omezit venkovní prostory“. Přesný popis mojí situace, za kterou jsem teď dostal pokutu, jsem poslal na všechny krajské veterinární správy – že jsem předběžně opatrný a chci vědět, zda slepice chovám správně. A (zatím) ze čtyř mi napsali, že je chovám naprosto správně a že by takových příkladných chovatelů mělo být víc. Neměla by státní správa být konzistentní a předvídatelná? V jednom kraji mne pochválí a v druhém dostanu pokutu?
Takže, já se moc nebojím, že bych správko mohl prohrát. Nechce se mi jezdit 100 km na ředitelství, pokud tam bude navrženo ústní jednání, ale v případě nutnosti to absolvuju. Chtěl bych uveřejnit pár pěkných novinových článků o tom, jak úředníci jezdí po udáních, ale podstata boje s ptačí chřipkou je jim utajená. Když se totiž ptačí chřipka dostane do velkochovu, opravdu to problém je – zaměřit by se měli snad převážně na prevenci takových infekcí. Vymýtit drobné chovatele slepic ale asi nebude ta správná cesta.
 
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:Slepice
« Odpověď #3 kdy: 26 Února 2023, 12:14:14 »

No přemejšlel jsem o tom. Co by se teda ale stalo, kdybych Usnesení ignoroval? Nejspíš by odpor neuznali a příkaz k pokutě by nabyl platnosti. Takže by byl vymahatelnej.

Naopak, to by byl ideální stav. Úřední parazit by si pouze myslel, že příkaz nabyl právní moci, ale ve skutečnosti by byl zrušen odporem. Pak by stačilo počkat do výročí doručení příkazu, podat žádost o uplatnění opatření proti nečinnosti a pokud by to nestačilo, následně podat nečinnostní žalobu.

edit: Jste si zcela jist, že se jednalo o příkaz a odpor a nikoli o rozhodnutí a odvolání? Co přesně se píše v tom usnesení? Možná by bylo vhodné jej sem vložit v anonymizované podobě a Váš případ oddělit do zvláštního vlákna.
« Poslední změna: 26 Února 2023, 12:25:20 od Číkus »
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 632
    • Zobrazit profil
Re:Slepice
« Odpověď #4 kdy: 26 Února 2023, 16:55:06 »

Nehrozí tam v tom mezidobí nějaká exekuční komplikace?
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:Slepice
« Odpověď #5 kdy: 26 Února 2023, 16:57:16 »

Hrozí ale:

a) Před exekucí by měla být doručena předexekuční výzva. Na základě ní může zaplatit a peníze pak vymáhat zpět. // edit: resp. zaplatit to může klidně hned.

b) Připadnou exekuci lze nechat proběhnout a pak (po výhře) si nechat vrátit peníze zpět - to znamená navýšení nákladů pro úředního parazita.
« Poslední změna: 26 Února 2023, 17:03:23 od Číkus »
IP zaznamenána

Tačůd

  • Příspěvků: 162
    • Zobrazit profil
Re:Slepice
« Odpověď #6 kdy: 02 Března 2023, 21:26:07 »

Děkuju za odpovědi. Ano, jsem si jist, je to Příkaz/odpor. To Usnesení sem samozřejmě dám. Jak dlouho po doručení příkazu (nebo podání odporu) mám čekat s tou žádostí o uplatnění opatření proti nečinnosti? Rok? A kam ji mám podat? A kam podat tu případnou nečinnostní žalobu? 
Oddělit to do jiného vlákna neumím, pokud vy ano, samozřejmě to bude dobře, protože to je opravdu o něčem trochu jiném, než ta původní diskuze v tomto vlákně.

Zaplacením se tedy „nedoznávám“, chápu to dobře? Aby neargumentovali, že když jsem zaplatil, dal jsem tím najevo, že se zrušením Odporu (protože jsem nevyhověl usnesení) souhlasím.

Tohle je jistě skoro zaručená cesta, mne ale, jak jsem psal, docela láká ta druhá cesta – protože jim  chci ukázat, že sankcionujou úplně nicotnou záležitost, navíc protiprávně. Je pravda, že vědět by to měli už teď, protože tomu samému pánovi jsem už posílal Námitku, kde jsem svoje argumenty uvedl.

Posloupnost úkonů byla tato:
-   nechutné udání od starosty, že mám na zahradě 4 slepice (on má pod okny úřadu velké hejno slepic, ale to mu nevadí, hlavní je, že může udat mne), na veterinární správu
-   správa tu udělala kontrolu a do protokolu o kontrole napsala, že mám slepice na zahradě a dopustil jsem se přestupku. A k tomu Poučení: „Proti kontrolním zjištěním uvedeným v tomto protokolu o kontrole může kontrolovaná osoba podat námitky ve lhůtě 15 dnů ode dne doručení protokolu o kontrole. Námitky se podávají písemně kontrolnímu orgánu, musí z nich být zřejmé, proti jakému kontrolnímu zjištění směřují, a musí obsahovat odůvodnění nesouhlasu s tímto kontrolním zjištěním.“
-   Námitku jsem podal, s argumenty
-   MVDr. Hašek z KVS StČ mi poslal Vypořádání námitek, kde se s některými mými argumenty neutkal, jen si mlel svou.
-   V odpovědi jsem poslal „Námitku proti Vypořádání námitek“, věda, že to nebude mít žádný právní účinek, ale nedalo mi neozvat se.
-   Na to mi už pan Hašek neodpověděl, ale poslal Příkaz
-   Já na něj podal Odpor
-   Oni poslali Usnesení, že mám doplnit odůvodnění odporu. Stačilo by překopírovat tam znění té mé „Námitky proti Vypořádání námitek“, ale

A tak nevím. Je pravda, že jiných starostí (a jiných řízení) mám taky dost, možná bych se tady namáhal s účastí na tomto řízení zbytečně – ten vedoucí jednoho oddělení KVS mi za to asi nestojí. Pokud tedy ta strategie, že bych teď mlčel a po promlčení podal stížnost na nečinnost, byla neprůstřelná, možná bych tou cestou měl jít.
Na druhou stranu, štve mne už jen i to, že v každém kraji dostanu úplně jinou odpověď, neboli: záleží jen na tom kterém úředníkovi, jestli mne za tutéž situaci pochválí, nebo mi dá pokutu. Neměl bych se tomu postavit?

Všechny výše zmíněné dokumenty sem tedy nahraji (hned se pouštím do anonymizace), i pro inspiraci ostatním, budu rád za rady, kterou z těch dvou cest se vydat. Čas na doplnění odůvodnění Odporu mi dali do pátku 3.3.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:Slepice
« Odpověď #7 kdy: 02 Března 2023, 22:15:56 »

Optimální čas pro podání žádosti o uplatnění opatření proti nečinnosti je rok* a den po doručení příkazu. Samozřejmě pokud do té doby nevydají rozhodnutí. Podává se k nadřazenému správnímu orgánu. Pokud je správním orgánem prvního stupně SVS, mám za to, že nadřazeným orgánem Ministerstvo zemědělství (raději ale ověřte).

Pokud SO2 žádosti nevyhoví do 1 měsíce, pak je potřeba podat nečinnostní žalobu k Městskému soudu v Praze.

Více o žádosti o uplatnění opatření proti nečinnosti a nečinnostní žalobě zde.

Zaplacením se nedoznáváte ani se nevzdáváte opravných prostředků. Podaný odpor navíc nelze vzít zpět.

Pokud by došlo k pokračování správního řízení: Existuje důkaz, že ty slepice na Vašem pozemku patří Vám? Předpokládám, že nemají registrační značky, nebo jiné podobné označení (ušní známky, kroužky, křídelní známky a podobně).

*) O přestupek dle jakého § se má jednat, je zde promlčecí doba rok nebo 3?
« Poslední změna: 02 Března 2023, 22:22:55 od Číkus »
IP zaznamenána

Tačůd

  • Příspěvků: 162
    • Zobrazit profil
Re: Slepice
« Odpověď #8 kdy: 02 Března 2023, 22:36:08 »

Tady jsou ty dokumenty. Jestli nemáte moc čas, všechny argumenty shrnuju v "Námitka proti Vypořádání námitek" - tak si asi otevřete toto.

Možná si moc věřím, ale zdá se mi, že když jim tohle pošlu někdy v rámci řízení, nebo jako odvolání (k tomu ještě přidám argumentaci ze souboru Materiální znak a slepice), měl bych vyhrát, ne?  Teda, jak jsem viděl ve Vypořádání námitek, člověk může pěkně argumentovat, úředník argumentaci vůbec nepochopí, napíše si, co chce, zamítne - kdyby tohle udělali i na SO2, tak mi to moc příjemný nebude, teda.

Pokud bych se tedy chtěl v řízení udržet (a nezrušil jim to tou cestou ignorování Usnesení, zaplacením, počkáním na promlčení a Stížností na nečinnost), podal bych Odvolání proti Usnesení (přikládám taky). V Usnesení sice píšou, že Odvolání nemá odkladnej účinek, ale snad by si odvolání přečetli a sami by rádi vykonatelnost Příkazu zrušili, ne?
Pokud jsem to správně pochopil, podáním Odporu se Příkaz ruší, i pokud si budou myslet, že se neruší, i pokud mi datovkou pošlou další usnesení či co, že příkaz nabývá právní moci, i pokud tu pokutu zaplatím?  Takže Příkaz se zrušil, i když mi napíšou, že nabyl právní moci, a oni by měli vést řízení, ale nevedou a ono se promlčí - je to tak ?
IP zaznamenána

Tačůd

  • Příspěvků: 162
    • Zobrazit profil
Re:Slepice
« Odpověď #9 kdy: 02 Března 2023, 22:57:03 »

Slepice mohou být kohokoliv, ale veterináři si vymysleli úžasnou pomůcku, aby mohli sankcionovat skoro kohokoliv. TOtiž, za zvířata je odpovědný CHOVATEL a chovatelem je kdokoliv, kdo se o zvířata jakkoliv stará, dokonce stačí, když jim jen přinese vodu. Jednu dobu všechna moje zvířata patřila mé kanadské kamarádce, já kontrolám tvrdil, že o zvířata nijak nepečuju, ani tu vodu bych jim nepodal! Kanaďanka si péči zajišťuje sama nebo přes jiné své kamarády. Ale už mne moc nebavilo předstírat, že zvířata ani nepohladím, navíc mi Plemenářská inspekce nakázala, abych zvířata přepsal na sebe - sice mi to nakázali bez opory v zákoně, ale neměl jsem chuť být dál potížistou, prej si o mně povídali i na ministerstvu a posílali přípisy na kanadskou ambasádu... Tak jsem je přepsal na sebe (kozy a prasata se musej přepisovat) a užívám si kontrol v plné radosti.

Takže - nerozporoval jsem, že se o slepice starám, tak jsem chovatel a pokuta je moje.

Jak ale píšu v Námitka proti Vypořádání námitek, ten argument, že tyhle ptáci nejsou drůbeží a Nařízení platí jen pro drůbež, nebo to, že by posuzování přestupnosti mělo bejt mezi kraji konzistentní, ten platí a nemají šanci, nebo ne?

všechna čísla přestupků jsou v těch souborech. Přestupek je podle § 71 odst. (1) písm. z) veterinárního zákona - jaká je teda promlčecí lhůta? Tak dlouho mám čekat, než podám tu Nečinnost?
IP zaznamenána

Tačůd

  • Příspěvků: 162
    • Zobrazit profil
Re:Slepice
« Odpověď #10 kdy: 02 Března 2023, 23:01:52 »

Trochu mne mrzí, že rok (do podání Nečinnosti) bych byl "vinný". úředníci by si mysleli, že vyhráli. 
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:Slepice
« Odpověď #11 kdy: 02 Března 2023, 23:25:33 »

Přestupek je podle § 71 odst. (1) písm. z) veterinárního zákona - jaká je teda promlčecí lhůta? Tak dlouho mám čekat, než podám tu Nečinnost?

Tak to bude složitější. Za tento přestupek je pokuta až 100.000, tedy promlčecí lhůta je 3 roky. Naopak nečinnostní žalobu je potřeba podat ve lhůtě jednoho roku.

V tom případě by se nabízelo zaplatit (buď hned nebo po předexekuční výzvě), vyčkat na promlčení (3 roky od doručení příkazu) a následně požádat o vrácení přeplatku na daních, kde je lhůta delší.

Nicméně ohledně přestupků s delší promlčecí lhůtou nemám zkušenosti, snad se k tomu vyjádří někdo kompetentnější.

IP zaznamenána

Tačůd

  • Příspěvků: 162
    • Zobrazit profil
Re:Slepice
« Odpověď #12 kdy: 03 Března 2023, 00:56:40 »

No a ta druhá možnost, tedy podat odvolání proti usnesení, kde jim prozrazuju, že odpor se absencí odůvodnění nezneplatní, případně jim i zejtra naservírovat to odůvodnění odporu (určitě bych to stihl, už to mám připravené v té Námitka proti Vypořádání námitek), pro sichr, a doufat, že přece tyhle argumenty mi to nemůžou prohrát?   Mně se totiž fakt moc nelíbí, že bych tři roky byl vinnej. Udání na mne choděj každou chvíli a u každýho dalšího přestupku by operovali s tím, že už to je recidiva. A ani jim nechci dopřát ten pocit vítězství.  Co myslíte?  A mám jim to rovnou odůvodnit (vlastně bych si ušetřil práci, pokud jsou moje argumenty dobrý, tak je uznaj a rovnou řízení zastavěj - nebo se pletu? Nemusel bych na ústní jednání a tak), nebo jen poslat to odvolání proti usnesení, s tím, že odpor se zrušit nedá, a že ať se snažej a vyžádaj si na mně moje argumenty nějak jinak?
IP zaznamenána

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 511
    • Zobrazit profil
Re:Slepice
« Odpověď #13 kdy: 03 Března 2023, 10:29:13 »

Já osobně bych se rozhodoval mezi
  • prostým ignorováním – odpor je podaný, existuje o tom důkaz, příkaz je tedy zrušený; kdykoliv by se jím někdo v budocnu oháněl, mám ho čím odpálkovat
  • odvolání proti usnesení – ale dal bych to nějak neurčitě: z procesní opatrnosti se odvolávám proto usnesení, které je zcela zjevně mimo zákonný rámec

Nic víc bych jim rozhodně neservíroval. Úřednící jsou jako houby – nasrat jim a nechat v temnu.
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

Tačůd

  • Příspěvků: 162
    • Zobrazit profil
Re:Slepice
« Odpověď #14 kdy: 03 Března 2023, 21:47:16 »

Tak, odpálkovat ho mám čím, ale nejsem ještě tak zběhlý, asi bych nevěděl, jak mám třeba reagovat na předexekuční výzvu. Odvolat se proti tomu, předpokládám, nejde. A pro úřady bych byl vinen, dokud bych je nepřinutil si to opravit.
IP zaznamenána