30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Stran: [1] 2 3 ... 5

Autor Téma: [WIN] "Nečitelná" RZ během sněhové kalamity  (Přečteno 20451 krát)

Hoba.rce

  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
[WIN] "Nečitelná" RZ během sněhové kalamity
« kdy: 25 Ledna 2023, 18:47:23 »

Dnes jsem byl kontrolován orgánem, který byl oproti zvyklostem přítomen v počtu 3ks, s tím že ten kus navíc byl evidentně vysoko postavený nadřízený, který hlídal práci svých oveček a o to větší byla motivace "něco najít".

Po obyvklém otevíráku ve formátu:
"Víte proč Vás stavíme? : Ne
"A kam tak pospícháte? : Já nepospíchám"
"A proč přitom tak letíte? : Já neletím, já jedu"
"Dáme Vám dýchnout, souhlasíte s tím? : Ano souhlasím"

mi bylo oznámeno, že me staví kvůli "nečitelné" zadní RZ. Byl jsem na cestě z Jablonce, kde zrovna probíhá sněhová kalamita. V příloze je fotka mého auta z toho dne. Z policisty jsem o ničem nedebatoval, zejména ne o stavu značky, do zápisu jsem se nevyjádřil a nepodepsal ho. Značka nebyla ničím překrytá, upravená, jen špinavá adekvátně podmínkám.

Správní řízení, pokud vůbec začne. bude asi krátké a jasné, nicméně riziko půl roku bez papírů zase nechci nijak extra podcenit, pokud bych na úřadě narazil na podobně motivovaného exota.

Uvítám nějaké tipy, vyjma obligátního: "V době odjezdu byla značka OK", pokud by správní orgán se chtěl točit třeba na tom, že jsem věděl, že je kalamita tak jsem měl občas zastavit a umýt to apod...

Případně jaký je obecný postup když úřad zjistí, že mě za značku nedá, tak začně řešit něco jiného než za co jsem byl původně zastaven. Třeba zjistí, že podle kamery z fízl auta jsem v době honitby než jsem si jich všiml jel o 10kmh rychleji apod...

Díky.
« Poslední změna: 25 Ledna 2023, 19:04:34 od Hoba.rce »
IP zaznamenána

Hoba.rce

  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
Re:"Nečitelná" RZ během sněhové kalamity
« Odpověď #1 kdy: 02 Března 2023, 10:13:25 »

Update 2.3.2023:

Doručen příkaz na pokutu 5.000,- Kč a zákaz řízení 6 měsíců.
V příkazu obsáhle vysvětleno, že pokud by všichni jezdili tak špinavým autem jako já, na silnici nastane Carmageddon, takže mě musí "vychovat" zákazem řízení.

Proti příkazu podán stručný odpor. Navíc jedniná věta - před začátkem jízdy bylo auto i obě jeho RZ čisté.

Zajímavé je, že na podání odporu mám lhůtu 8 dní, ale na odevzdání řidičáku pouze 5. Teoreticky může nastat situace kdy někdo odevzdá ŘP a 2 dny na to podá odpor? Či odevzdáním ŘP uznávám, že má úřad pravdu a se vším souhlasím, podobně jako zaplacením pokuty na místě, ale pak se mi efektivní lhůta na podání odporu krátí?

Další postup budu reportovat.
« Poslední změna: 02 Března 2023, 10:30:56 od Hoba.rce »
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:&quot;Nečitelná&quot; RZ během sněhové kalamity
« Odpověď #2 kdy: 02 Března 2023, 10:50:43 »

Do odporu nepište ani tu jednu větu, je to jedno, jenom jim dáte šanci s tím pak předem operovat.
IP zaznamenána

mhepp

  • Příspěvků: 320
    • Zobrazit profil
Re:"Nečitelná" RZ během sněhové kalamity
« Odpověď #3 kdy: 02 Března 2023, 11:02:58 »

Co se týče toho odevzdání řidičáku - není to náhodou tak, že do 5 dnů od nabytí právní moci? To nastane až marným uplynutím lhůty pro odpor.
IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:"Nečitelná" RZ během sněhové kalamity
« Odpověď #4 kdy: 02 Března 2023, 11:35:49 »

To tam musí být v poučení na konci. Právní moci to nabyde až po případném prohraném odvolání za mnoho a mnoho měsíců. Kdyby to špatně dopadlo.
IP zaznamenána

Martin623

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 468
    • Zobrazit profil
Re:"Nečitelná" RZ během sněhové kalamity
« Odpověď #5 kdy: 02 Března 2023, 12:40:46 »

Zdravím, jen opatrně naznačte, který úředník v Jablonci to má na stole. Jsou tu méně schopní a ještě méně schopní a úplně neschopní, ale neúnavní. S tím se dá hrát.
IP zaznamenána

Hoba.rce

  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
Re:"Nečitelná" RZ během sněhové kalamity
« Odpověď #6 kdy: 02 Března 2023, 14:15:30 »

Jablonec byl počátek cesty, samotná kontrola proběhla ca 30km daleko. Neřeší to MÚ Jablonec.
IP zaznamenána

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 511
    • Zobrazit profil
Re:"Nečitelná" RZ během sněhové kalamity
« Odpověď #7 kdy: 02 Března 2023, 16:30:34 »

Ne, že na tom v této fázi nějak extra záleželo, spíš ze zvědavosti – zaviněním se v tom příkazu nějak zabývali?
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

concorde

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 404
  • V for Vendeta
    • Zobrazit profil
Re:"Nečitelná" RZ během sněhové kalamity
« Odpověď #8 kdy: 02 Března 2023, 17:05:43 »

jestli to řeší Liberec, rád se toho ujmu  :D
IP zaznamenána
Concorde

Hoba.rce

  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
Re:"Nečitelná" RZ během sněhové kalamity
« Odpověď #9 kdy: 02 Března 2023, 17:06:54 »

Zaviněním se nikdo nezabýval. Pouze několikrát opakují, že jsem si měl auto před cestou zkontrolovat:

"Subjektivní stránka je spatřována v nedbalostním jednání, neboť obviněný si měl před jízdou zkontrolovat obě RZ, aby mohl být v případě potřeby identifikován"

"...Jednání jednoznačně nese znaky společenské nebezpečnosti....Došlo k porušení právem chráněného zájmu. tj bezpečnosti provozu...ochraně ostatních účastníků provozu, ochraně života, zdraví nebo majetku jiných osob i svého vlastního, ochraně životního prostředí, života zvířat apod. takovou intenzitou a způsobem..."

Prostě 6 stránek inkvizice a Carmageddonu, lahoda číst. Na úřadě asi sedí podobný případ jako v fízlů v autě. Odpor odeslán, dám vědět jak dopadlo první kolo.

Každopádně protože pro mě jako řidiče z povolání je v sázce mé živobytí, případné neúspěšné odvolání na kraj bude následováno správní žalobou a žádostí o předběžné opatření ve formátu odložení účinku sankce do vydání rozsudku.
IP zaznamenána

concorde

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 404
  • V for Vendeta
    • Zobrazit profil
Re:"Nečitelná" RZ během sněhové kalamity
« Odpověď #10 kdy: 02 Března 2023, 17:12:48 »

tohle nelze - opakuji nelze prohrát!!!
pouze v případě, kdy řidič uvede že značku nekontroloval, případně že kontroloval a byla nečitelná už před jízdou.

V každém jiném případě je to jasný win s velkým fun faktorem pro obviněného - jak říká Charles Bukowski - je potřeba se neposrat. A obviněný vypadá, že se nebojí, to zatím stačí  :)

P.S. vzpomínám si, že před jízdou byl přítomen svědek - přítelkyně, kolega, matka ... a ta dosvědčí, že RZ byla krásně čitelná ... a svědka je potřeba předvolat.
« Poslední změna: 02 Března 2023, 17:17:35 od concorde »
IP zaznamenána
Concorde

Hoba.rce

  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
Re:"Nečitelná" RZ během sněhové kalamity
« Odpověď #11 kdy: 02 Března 2023, 17:21:36 »

Z mojí zkušenosti občas sedí na městě nebo i na kraji úředník, kterému je prostý obviněný u řiti a prostě napíše rozhodnutí CRTL-C + CTRL-V jako minule, jinak je bez prémií a pokud se to obviněnému nelíbí, tak ať se soudí. Ti lidé nemají absolutně žádnou zodpovědnost nebo sebereflexi, prostě to tam napálí a nazdar.

Jednou jsem si nechal podle zákona o svobodném přístupu k infomacím u jednoho nejmenovaného MÚ vytáhnout statistiku, podle které za rok řešili 34.664 přestupků a z toho pouze 15x rozhodli ve prospěch řidiče. Madam na místním ústním jednání mi naféra řekla, že jinak na příkaz vedoucího ani rozhodovat nesmí. Jednou to skončilo právě žalobou, kterou jsem vyhrál, podruhé to radši nechali vyhnít prekluzí, když jsem tu žalobu od minule připomněl.
IP zaznamenána

Hoba.rce

  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
Re:"Nečitelná" RZ během sněhové kalamity
« Odpověď #12 kdy: 02 Března 2023, 17:27:25 »

jestli to řeší Liberec, rád se toho ujmu  :D

Pokud bude stanoven termín ústního jednání, budu rád, pokud mi někdo bude krýt záda, samozřejmě ne zadarmo.
Kdyžtak dám vědět do PM.  ;)
IP zaznamenána

concorde

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 404
  • V for Vendeta
    • Zobrazit profil
Re:"Nečitelná" RZ během sněhové kalamity
« Odpověď #13 kdy: 02 Března 2023, 17:28:24 »

samozřejmě že soudruh úředník na okrese rozhodne "vinen", tam není pochyb. Na kraji je to 50:50 - hlavně pokud okres třeba nepředvolá svědka nebo nazná, že okres postupoval příliš debilně - pak to vracejí.
A i kdyby nakonec i kraj nepochopil tragédii tohoto případu (a věřím že už budou judikáty na toto téma) tak správní žaloba vše zhojí.
IP zaznamenána
Concorde

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:"Nečitelná" RZ během sněhové kalamity
« Odpověď #14 kdy: 02 Března 2023, 21:17:38 »

možná OT nebo technická
lze tam pak vymáhat škodu např. za nesprávný úřední postup ?
nebo je to ve finále úřednická hra za prachy sprostého obviněného ?

já to nikdy neřešil, právní pomoc mám "zdarma"
ale i jeho to stojí čas...
IP zaznamenána
Stran: [1] 2 3 ... 5