30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Se zbraní manipuloval profesionál  (Přečteno 4339 krát)

cocomoon

  • Příspěvků: 997
    • Zobrazit profil
Se zbraní manipuloval profesionál
« kdy: 31 Října 2022, 12:04:31 »

Nikdy nepochopil jak se nekdo může nechtěně zastřelit svojí zbraní pokud dodržuje aspoň elementární pravidla pro manipulaci.

Ale na druhou stranu nechápu jak může podle zákona řídit vozidlo a nosit zbraň někdo, kdo 24 hodin nespal. Viz. jejich 24 hodinové služby.

https://www.novinky.cz/clanek/krimi-v-ceskych-budejovicich-se-zastrelil-policista-40413061
IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:Se zbraní manipuloval profesionál
« Odpověď #1 kdy: 31 Října 2022, 15:32:27 »

Tak stát se to asi může - třeba nosí nataženou, zapomněl projednou prst na spoušti, střelil se do nohy a pokud tam byl chvíli sám , tak třeba vykrvácel. Nebo to může být sebevražda nebo klidně i vražda.
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 653
    • Zobrazit profil
Re:Se zbraní manipuloval profesionál
« Odpověď #2 kdy: 31 Října 2022, 19:35:05 »

Tuším, že to v Havlíčkově Brodě se kluk střelil do hlavy, když si upravoval sluchátka na uších.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Se zbraní manipuloval profesionál
« Odpověď #3 kdy: 31 Října 2022, 19:42:09 »

Fizlove, co je mi znamo maji sice pohotovost, ale bezne u tohove ve volne chvili chrapou... urcite to neni 5h v kuse, ale nejaka ta hodinka se da.
https://www.policie.cz/clanek/prestavky-ve-sluzbe-a-sluzba-prescas.aspx
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

cocomoon

  • Příspěvků: 997
    • Zobrazit profil
Re:Se zbraní manipuloval profesionál
« Odpověď #4 kdy: 01 Listopadu 2022, 07:24:50 »

No, ale prst na spoušti není dodržování elementární bezpečnosti. Prst na spoušť se dává jedině v případě, že chci vystřelit. Jinak tam nemá co dělat.
Nejsem profík, ale vždy když vemu zbraň do ruky, tak ukazovák je podélně na těle zbraně.
Ani to, že se střelím do nohy. Zbraň vždy míří při manipulaci bezpečným směřem a to opět značí přítomnost prstu na spoušti.

Oni policajti mají zlozvyk rány jistoty při odkládání zbraně. Většinou je to naučí starší, protože tak to přece má být. Rána jistoty je dobrá akorát k tomu, aby až jednou zapomenu náboj v komoře, tak vystřelím.
Pokud ránu jistoty nedělám, tak pistol uložím s nábojem v komoře a příště zjistím, že jsem hňup a zapoměl jsem ho tam.
IP zaznamenána

mortas

  • Příspěvků: 149
    • Zobrazit profil
Re:Se zbraní manipuloval profesionál
« Odpověď #5 kdy: 01 Listopadu 2022, 08:40:59 »

Jelikož jsem se naučil nosit železo po cca 90% času co jsem venku, tak nabíjím a vybíjím i několikrát denně.. už skoro 15 let.. Nedovedu si představit, jak moc velkou blbost bych musel udělat, aby se při naučeném postupu - i s tou ranou jistoty - něco podělalo.. Přijdu, vypustím zásobník, natáhnu a vizuálně zkontroluju komoru i zásobníkovou šachtu, do bezpečného kouta cvaknu ránu jistoty, vypáskuju polovinu nábojů ze zásobníku ( holt lenost..). Člověk by se na to měl soustředit při celém úkonu ale po těch letech se to dá provádět i s polovinou mozku... ta zřejmě u orgána absentovala... Spíš to smrdí záměrem - sebevražda. To že prst je mimo spoušť naprosto vždy, kromě okamžiku kdy chce člověk vystřelit na cíl/terč beru jako naprostou samozřejmost o které se ani nemusí mluvit a přemýšlet.
IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:Se zbraní manipuloval profesionál
« Odpověď #6 kdy: 01 Listopadu 2022, 09:14:06 »

mortas: Jenže vy jste zodpovědný občan, který má ke zbraním vztah. Nejste policejní vemeno, které zbraň nafasovalo bez zbrojáku jako pracovní pomůcku. Tak jako kutil nosí sluchátka brýle když vezme do ruky vrtačku, tak řemeslník na to už často sere, protože ho to třeba ve vedru obtěžuje.
Navíc nehody s čímkoli jsou prostě statistika. Jednou za x manipulací se něco posere, někdo něco opomene. I letadla s veškerou kontrolou padají a elektrárny tu a tam vybuchují.
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 653
    • Zobrazit profil
Re:Se zbraní manipuloval profesionál
« Odpověď #7 kdy: 01 Listopadu 2022, 10:42:05 »

Pokud ránu jistoty nedělám, tak pistol uložím s nábojem v komoře a příště zjistím, že jsem hňup a zapoměl jsem ho tam.
A nebo si jako já prostřelíte ledničku. Střela uvízla až v panelu za ní.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 997
    • Zobrazit profil
Re:Se zbraní manipuloval profesionál
« Odpověď #8 kdy: 01 Listopadu 2022, 11:22:00 »

Přesně tak. Podle mě rána jistoty jen zvyšuje možnost nějakého průseru. A co jsem zaslechl různě o nechtěných výstřelech, tak to bylo převážně kvůli ráně jistoty.
A odporuje to pravidlu, že na spoušť sahám jedině v případě, že chci střílet.
IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:Se zbraní manipuloval profesionál
« Odpověď #9 kdy: 01 Listopadu 2022, 13:37:57 »

A odporuje to pravidlu, že na spoušť sahám jedině v případě, že chci střílet.
Proč? Vždyť CHCI střílet. Do bezpečného prostoru jako je taková ta trubka s pískem co mají na fízlárně nebo lednička účinně zpomalující střelu :-)
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 653
    • Zobrazit profil
Re:Se zbraní manipuloval profesionál
« Odpověď #10 kdy: 01 Listopadu 2022, 14:43:52 »

Si dělejte srandu. Já vybil na střelnici dva dny před nechtěným výstřelem. Rána pak vyšla, když jsem po pistoli ležící na stole šáhnul a přitom jsem se díval do batohu, kam jsem ji chtěl uložit.
Ohledně rány jistoty bych se mohl rozepsat os své anabázi s Berettou 92, kdy při chodu na prázdno úderník ničil pružinu téměř s jistotou.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Se zbraní manipuloval profesionál
« Odpověď #11 kdy: 01 Listopadu 2022, 14:57:57 »

Přijdu, vypustím zásobník, natáhnu a vizuálně zkontroluju komoru i zásobníkovou šachtu, do bezpečného kouta cvaknu ránu jistoty, vypáskuju polovinu nábojů ze zásobníku ( holt lenost..).
Sorry za OT, ale to vás to páskování tak baví, nebo máte péči o únavu pružiny?
IP zaznamenána

mortas

  • Příspěvků: 149
    • Zobrazit profil
Re:Se zbraní manipuloval profesionál
« Odpověď #12 kdy: 01 Listopadu 2022, 20:16:17 »

Víceméně ano - jsem mírně deformován návykem z armády, kdy u starého Sa-58 pružiny zásobníků praskaly celkem běžně.. Takže jsem si to nějak zažil i u pistolí, i když je to zřejmě zbytečné.. Ale jelikož nosím 10 nábojů v ČZ a 8 ve Waltheru tak je to jen vysypání / nahození 5ti resp. 4 nábojů tj. pár sekund..
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 750
    • Zobrazit profil
Re:Se zbraní manipuloval profesionál
« Odpověď #13 kdy: 01 Listopadu 2022, 21:24:53 »

58 mám nabitou trvale, i v komoře
únavu materiálu jsem za 8 let nezpozoroval

a rána jistoty, slovy mého kamaráda při zkouškách
"asi do hlavy ne ?"
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Se zbraní manipuloval profesionál
« Odpověď #14 kdy: 02 Listopadu 2022, 02:50:55 »

Nosím moderní pistoli a jediné, co stran únavy pružiny v zásobníku dodržuju, že ho mám nadrcnutý jen asi na 2/3 (což nemám nijak podložené a spíš si myslím, že to žádný smysl nemá, ale stejně tak mi cokoliv nad 5 nábojů přijde ekvivalentní k nekonečnu). Víceméně z pohodlnosti obvykle nemám náboj v komoře, takže běžná rutina vypadá tak, že po příchodu domů vyndám zásobník a následují úkony s prázdnou zbraní (samozřejmě jako by byla nabitá), při odchodu zkontroluju (prázdnou) zbraň a vložím zásobník. Obvykle občas zajdu na střelnici a zásobníky prohodím, ale teď v době covidové se mi povedlo, že se více než 2 roky v jednom zásobníku náboje nehnuly. Následně na střelnici vše fungovalo bez jakéhokoliv náznaku problému.

Nejsem tak naivní, abych z jednoho neplánovaného experimentu dělal dalekosáhlé závěry, ale i z toho, co mám ze svého střeleckého okolí, nevím o jediném reálném problému, kde by klíčem mohla být únava pružiny v zásobníku. Tak bych to nepřeceňoval. Na druhou stranu, jestli vás to páskování fakt baví, není důvod to jakkoliv omlouvat :)
IP zaznamenána