30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Se zbraní manipuloval profesionál  (Přečteno 4340 krát)

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Se zbraní manipuloval profesionál
« Odpověď #15 kdy: 02 Listopadu 2022, 04:15:27 »

Pokud praskaji pruziny zasobniku, ktery je  namahan jen zatizenim(o cyklicke unave by se dalo hovorit, pokud nekdo si s tim zasobnikem kazdy den hraje nekolik let), tak Vam to bude praskat radove stejne, jestli mate 0 nebo 100%, pokud byla navrzena spravne.

Naopak pri dodrzovani paskovaciho katechismu opakovane zatezovani vyprazdnovanim nebo plnenim prasknuti docilit muzeme.
Pokud by jednim cyklem jsme pocitali kazdou zmenu zatizeni, tzn. po kazdem naboji 2x(plneni/vyprazdnovani a treba 8 nabojich - bezna pistole), tak to muze dojit k dosazeni poctu cyklu uz za 1.7roku(to je nejnizsi hranice, spis to bude 10vice) za predpokladu 1x denne vyprazdnit a naplnit.  Nepocitam nejaky pripadny oter o strany zasobniku, ten by nakonec mohl mit vetsi vliv.

Zde konci teorie, praxe je soubor nejakych kompromisu pri navrhu, vyrobe, montazi a pouziti  - dle modelu/vyrobci/roku vyroby.

Do sa58 stoji pruzina 30Kc, pokud do neceho 300,-, jednou za 10 let praskne/unavi se a vymeni se.
Navic  i pri nedostatku - vyroba pruziny neni zadna raketova veda. Staci mit drat, zakladni naradi a nebyt uplne levy.


IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

Panek

  • Příspěvků: 653
    • Zobrazit profil
Re:Se zbraní manipuloval profesionál
« Odpověď #16 kdy: 02 Listopadu 2022, 07:02:18 »

S pružinou jsem nikdy problém neměl. Ale třeba u PK380 mi u dvou zásobníků uletěla patka. A nebyl problém v té plastové patce, ale v tom lisované plechu, ze kterého je zásobník. Na spodku zásobníku jsou na každé straně takové zbytečně malé "zobáčky", které jsou vlastně jen ohnutím plechu zásobníku do pravého úhle a na nich je ta patka nasunuta. No a časem to v tom ohybu prdne a patka uletí.
IP zaznamenána

Yea

  • Příspěvků: 62
    • Zobrazit profil
Re:Se zbraní manipuloval profesionál
« Odpověď #17 kdy: 02 Listopadu 2022, 09:18:20 »

Jsem toh názoru, že pokud někdo přizpůsobuje své chování ke zbrani tomu, aby tato náhodou nedošla úhony a to zejména při činnostech, které jsou zbrani z logiky věci, nebo tedy mají být, vlastní a měla by na ně být dimenzovaná zejména pak:
- méně nábojů v zásobníku, aby se nepoškodil, aby dobře podával, aby nepraskla pružina
- nedávám ránu jistoty protože praská pružina, protože praská uderník bla bla bla
- nemám v komoře i když bych chtěl, protože by to unavovalo spouštěcí mechanismus u zbraní jež neumožňují vypuštění

tak tu zbraň raději vyhoďte a kupte něco co funguje. Pokud ji nevěříte v takto elementárních věcech, pak k čemu ten kvér je.

Obdobné chování v pokročilejším režimu kdy se "střelci" zdráhají střílet z různých poloh zbraně, simulovat pády a nečistoty, sebrat kvér z písku, či jen střílet pouze par cm. nad terénem, protože by to mohlo poškodit povrchovku nebo způsobit vyšší opotřebení, čiby se zvýřený prach mohl dostat do útrob. Vídám často, nerozumím k čemu tu zbraň potom, často i velmi draze vybavení jedinci ve full gear mají, když se k ní chovají jak k nafukovací panně v kaktusovém háji.

Je to nástroj na zabíjení, tedy v našem korektním světě na obranu, a pokud je udělaný správně, tak je dimenzován tak, že je prakticky nemožné jej zničit, pokud to cíleně nechci udělat, jakékoliv přizpsobování se pocitu, že kvéru dám něco víc, když nebudu cvakat/plnit/sušit atp. je hloupost.

Nakonec ten hate na téma rány jistoty. Pokud je rána jistoty dělaná správně (tedy do bezpečného prostoru a tak, jakobych chtěl vystřelit a měl náboj v komoře) ničemu a nikomu to neuškodí. Nikdo neni trapnej když dá ránu jistoty, naopak spíše jsou trapní borci jež ji nedávají a nechápou proč by ji měli dávat. Jejich obrovské sebevědomí o svě jistotě bezchybnosti jim může jednoho dne udělat v souvislosti s kvérem velký problém. Viděl jsem ve službě tolik děr ve vybíjecím zařízení - a všichni to byli slovy státu profesionálové a všichni to kolečko připravení a vybití zbraně dělali již desettisíckrát, ale jednou po desettisící první.. bum.. Viděl jsem to na střelnici, a když se k tomu přistoupilo způsobem, ty nejsi debil, právě od tohoohle je rána jistoty, neni to žádnej problém, naopak chlap si pak dává o to většího majzla. Viděl jsem to na kurzech. Jsem si velmi jistý, že jen s ohledem na to čeho jsem se účastnil a co jsem osobně viděl, díky ráně jistoty nedošlo k několik možným zrannění či smrti.

A přátelé pozor, také jsem viděl borce na vlasntí oči při relativně soukromém výcviku v 5ti lidech, který tu ránu jistoty nedělal, protože prostě on si nebude kurvit kvér, nebo protože prostě ji dělat nechce přeci ví že má nebo nemá v komoře. A ten borec si střelil. Lízlo mu to konec prstu nic vážného ani jsme to neřešili a závěr mu trochu strhnul bříško dlaně, protože on měl vybito on přeci věděl že nemá nadrcnuto... jo jo... kdby kvér držel ještě trochu debilnějc když to zmáčknul, tak moh mít taky fatálku.

Tedy ještě nikdy jsem neviděl, že by rána jistoty, pokud je udělaná spárvně někomu ublížila, ale viděl jsem i na vlastní oči, že ublížilo právě její nepoužití.

IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 997
    • Zobrazit profil
Re:Se zbraní manipuloval profesionál
« Odpověď #18 kdy: 02 Listopadu 2022, 09:43:45 »

ničemu a nikomu to neuškodí

Jo, kromě různých dírek ve vybavení domácnosti nebo zdech.

Já to možná nenapsal úplně. Ránu jistoty nedělám pokud zbraň ukládám, protože prostě nevidím důvod. Když bude ležet v trezoru s nábojem v komoře, tak se vůbec nic nestane. Když bych dal ránu jistoty, tak budu mít díru ve zdi.
A z případů co se kolem mě šustlo to bylo právě nesprávné provádění rány jistoty při ukládání zbraně. Kdyby jí dotyčný nedělali vůbec, tak by se stalo nehod paradoxně méně.

Naopak např. při soutěžích má rána jistoty smysl. Dozor tak jednoznačně vidí, že je zbraň po absolvování etapy skutečně prázdná.

Jinak k tomu příkladu, kdy si borec málem ustřelil kus prstu. Docela by mě zajímalo co se zbraní zamýšlel dělat že zmáčknul spoušť, když neměl v plánu dát ránu jistoty.
« Poslední změna: 02 Listopadu 2022, 09:47:15 od cocomoon »
IP zaznamenána

Yea

  • Příspěvků: 62
    • Zobrazit profil
Re:Se zbraní manipuloval profesionál
« Odpověď #19 kdy: 02 Listopadu 2022, 13:21:06 »

Rána jistoty prováděná správně. Rána jistoty prováděná tak, že udělá díru do vybavení domácnosti není udělaná správně. Nicméně ránu jsitoty dělám pokud chci mít zbraň vybitou a chci mít jsitotu. Pokud ji ukládám s tím, že je připravená a nemám zájem na tom, aby byla vybitá, tak jistě, potom ránu jistoty z logiky věci nedělám.

Co se týče borce jež "věděl", že ránu jistoty nepotřebuje. Poté co skončil drill provedl nějakým svým imbecilním způsobem neredudantní kontrolu náboje v komoře, nevím přesně jak, ale pravděpdobně vyhazoval náboj se zásobníkem v šachtě. Následně s kvérem dělal něco podivného, zdálo se, že řeší nějakou závadu či co. Do toho se jej kolega zeptal co tam tropí a aby mu ukázal, že má vybito, borce se zřejmě dotklo, že musí někomu ukazovat o čem si jej jistý zde už jsem viděl průběh - chytl závěr celou dlaní přičemž ačkoliv měl CZ75 tak jej chtěl natahovat na gangsta styl z přední polohy, malík mu evidentně přešel před závěr a částečně hlaveň a při oné příležitosti si také zapoměl sundat prst ze spouště. Bylo to než by řekl švec.

Netvrdím, že to byl debil, ani že nebyl. Mohl být v diskomfortu, vystresovaný, zaujatý domělou závadou či co s tim kvérem před incidentem dělal, ale je jasné, že pokud by provedl ránu jistoty nedošlo k tomu. Nedlěla ji defaultně, nikoliv z dvodu nějaké závady, navíc kvér fungoval evidentně OK.

Rána jistoty, už ten název. Je to věc, která ničemu a nikomu neublíží, čas nestojí, ale z hlediska jsitoty, zvláště pak na kurzech kde lítá na malém prostoru 10-15 neznámejch lidí, je to prostě nutné.
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 750
    • Zobrazit profil
Re:Se zbraní manipuloval profesionál
« Odpověď #20 kdy: 03 Listopadu 2022, 21:31:20 »

souhlas
i tam kde se pohybují lidé, kteří "se znaj", ale je jich víc jak 5, to smysl má
ránu jsem u toho zatím nezažil, ale několik "honění" nábojů po podlaze  ;)
IP zaznamenána

lerion

  • Příspěvků: 847
    • Zobrazit profil
Re:Se zbraní manipuloval profesionál
« Odpověď #21 kdy: 07 Listopadu 2022, 01:21:18 »

Yea: Naprosto souhlas ve vsem, co pisete.

Zasobniky: Dle mych zkusenosti a zkusenosti kolegu je nejvice pruzina namahana pri nabijeni a vybijeni. Tedy ma nejradsi jakykoli nemenny stav. Proto ja zasobniky zpravidla nevybijim. Ale ano, v trezoru mam ulozeno nekolik trvale nabitych zasobniku a ty mam na 3/4. Je to zasoba pro pripad maleru a tam nechci nic riskovat. Ven jdu ale vzdy s plne nabitymi zasobniky.

Opotrebeni komponentu zbrane: To je jako brecet, ze se mi jezdenim ojedou bzdove desticky a pneu. Ano, mit ve sbirce nejaky kver z limitovane edice, bude ve vitrince a pripadna strelba bude vzacnosti. Ale pokud se bavime a dlouhych a kratkych zbranich, ktere bezne pouzivam, je to proste nastroj. Drahy - staram se proto o ne, jak nejlepe umim - ale furt je to jen nastroj. Vetsina modernich zbrani netrpi na praskani uderniku, takze u modernich zbrani je to bez diskuze. U nejakych starsich kousku se to da pochopit, ale stejne mi prijde milejsi jednou za 10000 ran jistoty vymenit praskly udernik nez riskovat, ze jsem neco zanedbal a ted to vystreli.

Mirena rana jistoty: Vsimnete si toho slova mirena. Tak to totiz je ve vsech streleckych priruckach a drillech. Provadi se vzdy do bezpecneho prostoru pres miridla. Tedy prostoru, kde pripadny vystrel nikoho neohrozi a nespacha skody na majetku. Mirena rana jistoty je poslednim a uplne zakladnim bezpecnostnim stereotypem a slouzi prave jako posledni zachytny bod. Jestli byl strelec pri vybijeni takovy lajdak (a stat se to muze), ze neprovedl spravne uplne vsechny kroky predtim, toto je naprosta jistota, ze zbran vystreli nekam, kde utrpi jen strelcovo ego (a bude treba trocha sadry).

A nemohu souhlasit s vyrokem cocomona:
Citace
Ránu jistoty nedělám pokud zbraň ukládám, protože prostě nevidím důvod. Když bude ležet v trezoru s nábojem v komoře, tak se vůbec nic nestane. Když bych dal ránu jistoty, tak budu mít díru ve zdi.

Problem neni v tom, ze bude lezet s nabojem v komore v trezoru (ac sam to nikdy nedelam, do trezoru patri vybita zbran - asi profesni degenerace), ale v tom, ze aby jste si po vyjmuti z trezoru byl jisty, ze je vybita, budete tu ranu jistoty stejne muset udelat. Pokud ji ani tady neudelate, cely bezpecnostni stereotyp je k nicemu, protoze jste vzal do ruky zbran, kterou jste nemel pod kontrolou a stejnou chybu, kterou jste mohl udelat pred ulozenim do trezoru, muzete udelat i ted.


Citace
Kdyby jí dotyčný nedělali vůbec, tak by se stalo nehod paradoxně méně.

Opet nemohu souhlasit. Cela bezpecnost kolem zbrani je delana tak, aby eliminovala lidske chyby. Pokud je zbran technicky vporadku, je vzdy naprosto bezpecna. Az spatna manipulace zpusobuje nebezpecne okamziky. Bezpecnostni stereotypy jsou sestaveny tak, aby minimalizovaly moznost chyb. A je jedno, zda je strelec ladjak, unaveny, ve stresove situaci, nevenuje se tomu poradne... Od toho to tam proste je. To ze si vystrelili je proste posledni moznost. A ze si vystrelili nekam, kam nemeli? To znamena, ze ani to nejzakladnejsi pravidlo nedokazali dodrzet... Takovym lidem zbrane do rukou napetri...

Na civilnich strelnicich jsou nejcastejsi urazy policajtu. Protoze "nejsem prece debil, jsem u policie 15 let, vim, ze neni nabita" a pak to dopada zle...
« Poslední změna: 07 Listopadu 2022, 01:23:24 od lerion »
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 997
    • Zobrazit profil
Re:Se zbraní manipuloval profesionál
« Odpověď #22 kdy: 15 Prosince 2022, 21:11:11 »

Ty policajti jsou ve všech zemích stejní :-D
No naštěstí to nejvíc schytal strop.

Citace
Zdroje spjaté se speciálními službami tvrdí, že incident se odehrál v pracovně, ve které byl velitel a jeho spolupracovníci a prohlíželi si zbraň. Szymczyk vzal granátomet do rukou a namířil jej na dveře sociálního zařízení u své pracovny.

Podle všeho náhodně vystřelil ze zbraně, o níž si myslel, že není nabitá.

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-na-velitelstvi-polske-policie-vybuchl-dar-z-ukrajiny-40417599
IP zaznamenána

hladik

  • Příspěvků: 94
    • Zobrazit profil
Re:Se zbraní manipuloval profesionál
« Odpověď #23 kdy: 31 Prosince 2022, 07:20:33 »

Bylo tu pár názorů na ránu jistoty atd, já zbraň nemám, takže se o to zas tak moc nezajímám, nicméně nejaké podvědomí mám a rád bych si ho rozšířil.
Co říkáte na postup vybíjení příslušníkem PČR? https://youtu.be/lwC3zGJvsZs?t=42
Za mě je to přesně to co tu bylo napsáno, např mířená rána jistoty , která vlastně nebyla vůbec mířená, ale přitom byla, protože při stisku spouště mířil na další náboje :-)
IP zaznamenána

lerion

  • Příspěvků: 847
    • Zobrazit profil
Re:Se zbraní manipuloval profesionál
« Odpověď #24 kdy: 02 Ledna 2023, 07:33:46 »

Toto video bylo ve strelecke komunite ve velkem rozebirano a delal se kolem toho humbuk. Pritom naprosto zbytecny. Proste policajt je zvykly delat po vybiti ranu jistoty, tak to udelal i u zajisteneho revolveru. Cinnost nadbytecna, ale nechapal jsem ty tuny diskuzi, ktere kvuli tomu vznikly.
IP zaznamenána