30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Zastavení v sledovaném přestupku  (Přečteno 2079 krát)

zefram

 • Příspěvků: 8
  • Zobrazit profil
Zastavení v sledovaném přestupku
« kdy: 12 Června 2022, 17:48:02 »

Ahoj,
minulí rok jsem dvakrát překročil rychlost na 90ce o více jak 30 a v únoru mi sebrali řidičák na měsíc v březnu mi ho vrátili a teď ve čtvrtek mě zastavili znovu na 90ce jsem jel 125km/h kvůli mé blbosti byli za mnou a pořídily záznam v nové oktávce. A hrozí mi sebrání ŘP na rok ve správním řízení to mi řekli policisté nic jsem jim nepodepsal a vše prý pošlou na příslušný magistrát. Je nějaká možnost jak zabránit sebrání ŘP nebo mám sklopit uši vše zaplatit a trest si odpykat ?? nebo mohu využít právní asistenci nebo něco takového??
IP zaznamenána

hh

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 6 168
  • Zobrazit profil
Re:Zastavení v sledovaném přestupku
« Odpověď #1 kdy: 13 Června 2022, 09:26:47 »

Vezmu to od konce. Bránit se samozřejmě můžete. Tím, že to fízli poslali rovnou do správního, ani nemusíte řešit nějaké velké dilema, jestli "sklopit uši" nebo zkusit zabojovat. SO pravděpodobně jako první krok vydá příkaz. Tam bude nejspíš zákaz a pokuta podle stejné kvalifikace, jako jste dostal už v únoru. S tím se buď smíříte, nebo podáte odpor, následně bude provedeno standardní správní řízení včetně možnosti odvolání, přičemž i pokud ničeho nedosáhnete, dostanete přinejhorším stejný trest a dražší to bude pouze o 1000 Kč za náklady řízení. A i v tomto černém scénáři získáváte aspoň možnost ten zákaz načasovat.

Konečné rohodnutí, zda se bránit či ne, je jen na vás. A stejně tak je na vás, zda se o to pokoušet svépomocí, nebo si sehnat nějakého zástupce, ať už advokáta, či nějakého specialistu přímo na dopravní přestupky. Čtěte fórum, informací je tu dost.

Ještě dva postřehy ke konkrétní kauze. Poznámka fízlů, že hrozí rok zákaz, úplně nesedí. Pokud by šlo znovu o recidivu tzv. sledovaného přestupku středního překročení rychlosti, je tam sazba 2500-5000 Kč a zákaz 1-6 měsíců. V únoru jste asi dostal zákonné minimum, teď to nejspíš bude vzhledem k opakování po krátkém čase víc, čekal bych něco zhroba uprostřed, např. zákaz 2-3 měsíce a pokuta cca 3500. Což sice není žádná výhra, ale pořád se to dá přežít (u zákazu lze žádat o prominutí zbytku a vrácení ŘO už v polovině).

Rok by hrozil v případě, že byste vůbec neměl ŘO (např. nebylo něco v pořádku s vrácením po předchozím zákazu), nebo by šlo o vyšší překročení (mimo obec +50, např. kdyby v tom úseku bylo omezení na 70), nebo trochu jiným mechanismem v případě, že jste se tím posledním přestupkem zároveň vybodoval. Pravděpodobně to od těch fízlů bylo náhodné plácnutí - jejich slepičí mozky mají kapacitu na těch pár věcí, za které rozdávají bloky, povědomí o tom, jak funguje správní řízení, nemají, což jim ale nebrání si vymýšlet. Ale i tak bych být vámi prověřil, zda tam nemůže být nějaký další či horší problém.

No a druhý postřeh je ten, zda jde stále o recidivu sledovaného přestupku, pokud za ten předchozí skutek jste už byl zákazem potrestán ... tj. jestli by se to po zákazu neměl počítat znovu. To už řešily i soudy, nedohledám teď konkrétní judikáty, ale závěr je ten pro řidiče nepříznivý. Což vám ale nebrání tento argument v řízení aspoň zkusit.
« Poslední změna: 13 Června 2022, 09:28:19 od hh »
IP zaznamenána

gumidos

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 1 474
  • Zobrazit profil
Re:Zastavení v sledovaném přestupku
« Odpověď #2 kdy: 13 Června 2022, 09:52:59 »

Zmínka hh o vybodování je reálná hrozba - máte min. 3 přestupky po 3 bodech (takže min. 9 bodů bude jistých). Mohl jste nakoupit ještě něco dalšího dříve, doba zákazu se navíc nezapočítává do doby odmazání bodů, takže si urychleně zkontrolujte vaše bodové konto - Czech point, portál občana atd. Máte možnost do doby pravomocného rozhodnutí odmazat body kurzem.
IP zaznamenána

zefram

 • Příspěvků: 8
  • Zobrazit profil
Re:Zastavení v sledovaném přestupku
« Odpověď #3 kdy: 14 Června 2022, 00:44:53 »

Výpis jsem si udělal a mám tam 8 bodů takže kdyby mi přičetli další 3 bylo by to 11 ale nebudu nic riskovat tak jsem si ihned objednal kurz na tamním autodromu. Četl jsem na internetu že se tresty zpřísnily a teď je to 6 až 12 měsíců a 5 až 10 tisíc ale nevím jestli je to pravda můžete mi říci jaký postih mne čeká ?? oslovil jsem portál nezaplatim.cz a nevím jestli je to rozumné nebo ne ale podle mne mluví zatím rozumně. Děkuji za každou radu nechci o řidičák přijít protože ho potřebuji k práci a i měsíc je pro mne likvidační.
IP zaznamenána

gumidos

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 1 474
  • Zobrazit profil
Re:Zastavení v sledovaném přestupku
« Odpověď #4 kdy: 14 Června 2022, 13:20:28 »

Klíčová slova pro google: zákon 361/2000 Sb., § 125c, odst.  1f) a následně pak odst. a 5) až 7) je výše pokuty.
IP zaznamenána

hh

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 6 168
  • Zobrazit profil
Re:Zastavení v sledovaném přestupku
« Odpověď #5 kdy: 14 Června 2022, 14:06:01 »

Četl jsem na internetu že se tresty zpřísnily a teď je to 6 až 12 měsíců a 5 až 10 tisíc ...
Na těch internetech toho dost nakecaj. Jak máte výše, "sazebník" je v zákoně 361/2000 Sb. (zákon o provozu na pozemních komunikacích alias ZPPK). Když se někde podíváte na seznam novel, tak zjistíte, že do samotného zákona se hrabe každou chvíli, ale zrovna sazebník pokut je netknutý od účinnosti ZPPK v roce 2001 (jedinou výjimkou je "zostření" postihu za průjezd zavřeného železničního přejezdu - kde politici pocítili potřebu nějak reagovat na střet Pendolina s kamionem). Dalo by asi velkou práci v chaotickém kocourkovském právním řádu najít nějaký jiný denně intenzivně aplikovaný předpis, který vydržel 20 let bez úprav.

O zpřísnění se píše/mluví neustále. Teď zrovna o něco víc, protože máme novou vládu, ve které MD drží strana hlásící se k konzervativně-liberálním hodnotám. Takže na rozdíl od té předchozí populistické navrhuje ... překvapení ... drastické zpřísnění. Ale vzhledem k aktuální politické situaci bych spíš odhadoval, že ty návrhy na MD budou ještě dost dlouho ladit ...

Děkuji za každou radu nechci o řidičák přijít protože ho potřebuji k práci a i měsíc je pro mne likvidační.
Pokud by to byla pravda, byl byste "zlikvidován" už tím letošním zákazem. Nechci vám do toho kecat ani podceňovat nezaplatim.cz, ale spoléhat na úplný WIN nelze - to závisí především na urputnosti a schopnostech úřadu, který věc řeší, taky na kvalitě důkazů z těch jednotlivých kontrol.

Pokud vás to skutečně existenčně ohrožuje, stojí za zvážení, zda místo rulety nezkusit damage control. Pokud nenarazíte na nějakého ultra zmrda, mělo by jít dohodnout např. minimální dobu zákazu (tj. měsíc - teoreticky s možností v 1/2 odpustit zbytek, ale vzhledem k byrokracii s vracením nakonec reálně zhruba měsíc bez ŘP) výměnou za pokutu v horní části sazby. A načasovat to na období dovolených ...
IP zaznamenána

zefram

 • Příspěvků: 8
  • Zobrazit profil
Re:Zastavení v sledovaném přestupku
« Odpověď #6 kdy: 14 Června 2022, 20:22:06 »

Děkuji pokud opravdu sankce je od 1-6 měsíců tak to bude v pohodě asi nebudu řešit ani obhajobu. Měl jsem v únoru řidiče který mě vozil ale našel si práci takže teď bohužel. Ale snad někoho na netu najdu, uvidím. Ovšem jak se mám dohodnout s úředníkem na nejvyšší pokutě a nejnižší sazbě odběru ŘP  když nevím jaký úředník to bude a přijde mi domu rovnou přijde trest ne ?? Jdu si tedy ještě pročíst zákon protože mi nejde do hlavy proč mi to policista říkal 4-10tis a 6-12měsíců našel jsem to i na mdcr.cz tak jdu hledat.
IP zaznamenána

hh

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 6 168
  • Zobrazit profil
Re:Zastavení v sledovaném přestupku
« Odpověď #7 kdy: 15 Června 2022, 08:51:11 »

Rozmezí 4-10 u ničeho v ZPPK není. Nejblíž je § 125c(5)(d) za 5-10, což je pokuta za nejvyšší překročení rychlosti (mimo obec 50+), dále za řadu věcí, které asi nepřipadají v úvahu (věci kolem RZ, technického stavu, zadržený ŘP, na dálnici v protisměru ...), ale taky třeba za nedovolené předjíždění.

Za překročení 50+ i za zakázané předjíždění je pak skutečně zákaz 6-12 měsíců (rovnou, už se neřeší "sledované" přestupky a recidiva, to bude "jen" přitěžující okolnost při určení konkrétního trestu). Tak zapátrejte v paměti, jestli při té poslední události tam náhodou nebyla 70, nebo to nebylo v kombinaci s předjížděním ...

S úřadem by to teoreticky šlo řešit proaktivně už před zahájením řízení a případným vydáním příkazu, ale vhodnější asi je na ten příkaz počkat. Že to pak bude dražší o 1000 Kč na nákladech řízení vás asi nebude tolik trápit (když jste mj. připravený najmout si po dobu zákazu řidiče). Taky nikdy nevíte, jestli se to oznámení od fízlů třeba někde neztratilo, nebo neskončilo u nějakého nepostradatelného úředníka, který 200 pracovních dní v roce vyplní dovolenou, neschopenkami, školeními a dalšími překážkami v "práci", a nebo to, co nakonec v příkazu bude, třeba bude akceptovatelné i bez nutnosti intervence.
IP zaznamenána

zefram

 • Příspěvků: 8
  • Zobrazit profil
Re:Zastavení v sledovaném přestupku
« Odpověď #8 kdy: 15 Června 2022, 10:32:47 »

Ne ne teď při posledním přestupku jsem jel 125 po odečtení a při tom posledním z minulého roku to také bylo mimo obec 134 tak já budu doufat v tučnou pokutu a malé odebrání.
Chci vám moc moc poděkovat za vaše rady, hodně jste mne uklidil. Myslím tedy že se obejdu bez právníka až budu mít výzvu tak ji sem vložím, předem moc děkuji.
Budu tedy teď čekat. A abych také odpověděl ano 1000 je úplně v pohodě.
IP zaznamenána

zefram

 • Příspěvků: 8
  • Zobrazit profil
Re:Zastavení v sledovaném přestupku
« Odpověď #9 kdy: 23 Června 2022, 16:22:13 »

Ahoj všem,
tak dnes mi přišla do schránky výzva z magistrátu že mám na poště dopis. Ovšem zítra jdu na kurz pro řidiče kvůli odečtu a nevím jestli mi tedy ten odečet bodů uznají nebo jak to mám řešit když na žádosti je napsáno toto:
Citace
V případě, že bude registru řidičů, po absolvování školení bezpečné jízdy, před provedením záznamu v registru řidičů o odečtení bodů, dodatečně oznámeno, že
ke dni ukončení školení bezpečné jízdy bylo pravomocně rozhodnuto o přestupku, nebo trestném činu, v jehož důsledku žadatel dosáhl více než 10 bodů, nebo
který byl ohodnocený 6 a více body, nebo za který byl žadateli uložen trest nebo sankce zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel, nárok na
odečet 3 bodů z dosaženého počtu bodů žadateli nevzniká a žádost žadatele správní orgán rozhodnutím zamítne. V případě, že bude taková skutečnost
správnímu orgánu oznámena po vyhovění žádosti a provedení záznamu o odečtení 3 bodů z dosaženého počtu bodů, zakládá taková skutečnost důvod pro
obnovu řízení podle ustanovení § 100 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád.

Prosím poraďte kdy mám dopis vyzvednout a jestli ten kurz mám absolvovat a žádost o odečet ještě zítra podat.
IP zaznamenána

urban.novak

 • Příspěvků: 190
  • Zobrazit profil
Re:Zastavení v sledovaném přestupku
« Odpověď #10 kdy: 23 Června 2022, 16:51:00 »

To kdy si vyzvednete dopis nemá vliv na to, kdy bylo pravomocně rozhodnuto přestupku ... , takže jestli máte obavu z toho, že vám z magistrátu přišlo oznámení o rozhodnutí týkající se bodovaného přestupku, je lepší si dopis vyzvednout ještě před kurzem. Ovšem pokud si přebíráte poštu, měl byste o probíhajícím správním řízení vědět.
IP zaznamenána

zefram

 • Příspěvků: 8
  • Zobrazit profil
Re:Zastavení v sledovaném přestupku
« Odpověď #11 kdy: 23 Června 2022, 16:58:14 »

Takže i když rozhodli a já to nepřeberu a nevím co to je tak mi neodečtou ty tři body ?? takže je zbytečné na kurz chodit?? už ho mám zaplacený 14 dní. Tak to je nemilé. Ovšem včera jsem si dělal výpis z karty řidiče a o tomto přestupku tam nebylo ani slovo. Také mě zarazilo že od přestupku až k dopisu uteklo jen 12 dní což je divné ne ?? vždy mi to trvalo tak dva měsíce.

Předem děkuji za jakoukoli odpověď.
« Poslední změna: 23 Června 2022, 19:53:51 od zefram »
IP zaznamenána

pk202

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 4 514
  • Zobrazit profil
Re:Zastavení v sledovaném přestupku
« Odpověď #12 kdy: 23 Června 2022, 23:42:28 »

Podle mně se bojíte zbytečně. Podle toho co je tady napsané Vám přijde buď předvolání k podání vysvětlení nebo info o započatém SŘ a pozvánka na ÚJ, nebo příkaz. Od toho všeho je - pokud se budete aktivně bránit - dost dlouhá cesta k pravomocnému rozhodnutí.  A k tomu mimo jiné přispěje i vyzvednutí toho dopisu v poslední možný termín.
IP zaznamenána

johncreek

 • stálý člen 30kmh.cz
 • *
 • Příspěvků: 1 426
  • Zobrazit profil
Re:Zastavení v sledovaném přestupku
« Odpověď #13 kdy: 24 Června 2022, 00:32:33 »

Souhlasím s pk202 a jen rozvedu nějaké faktické tipy.

Veškeré hlavní úkony (odpor, odvolání) podávejte poslední možný den. Na to použijte místní kalkulačku. Pokud si nebudete jist s počítáním lhůt, tak se sem ozvěte, určitě vám někdo vaši tezi potvrdí/vyvrátí.

A taky nezapomeňte využívat vaše právo plynoucí z § 37 odst. 4 správního řádu - vše podávejte nejdřív emailem na oficiální e-podatelnu správního orgánu a po pěti dnech potvrzujte doporučeným dopisem/elektronicky podepsaným PDF/datovkou/na podatelně. K počítání této pětidenní lhůty opět můžete použít výše zmíněnou kalkulačku.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

hh

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 6 168
  • Zobrazit profil
Re:Zastavení v sledovaném přestupku
« Odpověď #14 kdy: 24 Června 2022, 08:28:04 »

V případě, že bude registru řidičů, po absolvování školení bezpečné jízdy, před provedením záznamu v registru řidičů o odečtení bodů, dodatečně oznámeno, že ke dni ukončení školení bezpečné jízdy bylo pravomocně rozhodnuto o přestupku, nebo trestném činu, v jehož důsledku žadatel dosáhl více než 10 bodů, nebo který byl ohodnocený 6 a více body, nebo za který byl žadateli uložen trest nebo sankce zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel, nárok na odečet 3 bodů z dosaženého počtu bodů žadateli nevzniká a žádost žadatele správní orgán rozhodnutím zamítne. V případě, že bude taková skutečnost správnímu orgánu oznámena po vyhovění žádosti a provedení záznamu o odečtení 3 bodů z dosaženého počtu bodů, zakládá taková skutečnost důvod pro obnovu řízení podle ustanovení § 100 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád.
Buďte v klidu, body se zapisují vždy až k právní moci rozhodnutí/rozsudku, nezáleží na tom, kdy k skutku došlo. Pokud ke dni toho kurzu máte míň než 11 bodů, odečet bude proveden, že zároveň probíhá řízení o nějakém dalším přestupku nemá vliv. Poučení cílí na situace, že by se objevilo nějaké nové pravomocné rozhodnutí. Třeba blok od fízlů den před tím kurzem - pak sice k okamžiku podání žádosti ještě body nejsou zapsány, ale bude-li úřad mít na stole zároveň žádost o odečet i oznámení o novém přestupku, zapíše body a žádost zamítne. Pokud by až po kladném vyřízení odečtu dostal oznámení o pravomocném přestupku, ke kterému došlo před rozhodným datem, tak varují, že by se provedený odečet pokusili anulovat cestou obnovy řízení (což technicky asi jde, ale není to rutinní záležitost, ze strany poučeného řidiče by se do toho daly poměrně efektivně házet vidle).

Kurz normálně absolvujte (pokud se již nestalo) a podejte žádost. Dopisy od úřadu vyzvedávejte koncem lhůty (nebo, pokud si budete hlídat, aby nedošlo k prodlevě víc než pár dní, dá se i počkat na následné vhození do schránky).
IP zaznamenána