30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Krchleby - radar a databáze radarů v ČR  (Přečteno 2072 krát)

chiwaln

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Krchleby - radar a databáze radarů v ČR
« kdy: 18 Července 2022, 02:27:39 »

Zdravím a doufám, že jsem tu se svým dotazem správně. Koukal jsem dneska na mapy.cz na mapu radarů, konkrétně na Krchleby - https://en.mapy.cz/zakladni?x=15.0272504&y=50.2316544&z=14&q=mereni%20rychlosti Tam tvrdí, že jsou tam dva radary, ale přitom žádný jiný seznam (waze, applikace rychlostní radary) je nezná. Krom toho to jsou jen takové ty obvyklé cedule, co ukážou rychlost, ale jinak obvykle nic nedělají. Jenže jsou na nich kamery (dá se to najít na streetview). Na jedné dokonce dvě. K čemu by tam byly? Kontrola provozu? Pletou se mapy.cz nebo prostě jen mezi radary řadí i neškodná měřdila? Máte někdo zkušenost z Krchleb? Docela by mě zajímala hlavně ta jižní (od Všechlap). Ta mi totiž tuhle naměřila  něco víc než by se tam mělo jezdit.

Existuje ještě nějaká jiná databáze radarů v ČR? Koukával jsem na http://www.dopravniinfo.cz, ale to vypadá nějak mrtvě :(

Díky

Quido
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Krchleby - radar a databáze radarů v ČR
« Odpověď #1 kdy: 18 Července 2022, 06:57:06 »

dopravniinfo.cz byl web ŘSD, který byl provozován tak profesionálně, že chytil šifrovací ransomware (což se stát může), a tento ransomware pak bez větších obtíží napadl i zálohovací systém a všechny zálohy dřív, než si toho kohokoliv všiml (což už omluvitelné není a tamní IT crew by možná byla svému chlebodárci užitečnější při zametání chodníků). Viz např. https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/weby-rsd-jsou-ctvrty-den-mimo-provoz-podle-experta-slo-o-sofistikovany-utok/2208924?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Já tam tedy zabloudil jen náhodně, ale nepřišlo mi, že by to byl kdovíjak cenný informační zdroj, kterého by byla škoda. A pokud tam fakt byly nějaké radary, tak už kvůli osobě provozovatele bych to bral s obrovskou rezervou.
« Poslední změna: 18 Července 2022, 07:36:55 od hh »
IP zaznamenána

chiwaln

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Re:Krchleby - radar a databáze radarů v ČR
« Odpověď #2 kdy: 18 Července 2022, 07:32:01 »

Mě to přišlo celkem použitelné, každopádně díky za vysvětlení. O tom útoku jsem něco zaslech, ale netušil jsem, že to má tak fatální následky.

Nicméně jakou databázi radarů byste doporučili? Teď mě zajímají ty Krchleby, ale hodit se to bude i jindy.

Díky
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 142
    • Zobrazit profil
Re:Krchleby - radar a databáze radarů v ČR
« Odpověď #3 kdy: 18 Července 2022, 14:27:53 »

hh: s tím šifrovacím ransomware to bylo podobně v Bohunické nemocnici. Prý hnil v nějakém počítači docela dlouhou dobu (řádově hodně měsíců) a pak najednou si jen tak ve dvě ráno ožil a rozhlédnul se po všech discích (i síťových, samozřejmě), co měl k disposici. No a když měli nasdílené i zálohovací disky, tak z jeho pohledu by byla škoda je vynechat, že ano…
IP zaznamenána

Viktor Š.

  • Příspěvků: 91
    • Zobrazit profil
Re:Krchleby - radar a databáze radarů v ČR
« Odpověď #4 kdy: 18 Července 2022, 19:38:04 »

hnil v nějakém počítači docela dlouhou dobu
.
Ten na dopravě nehnil ale trpělivě čekal, až se na infikovaném stroji přihlásí administrátor.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Krchleby - radar a databáze radarů v ČR
« Odpověď #5 kdy: 19 Července 2022, 07:58:14 »

Pokud by expertům, kteří ten zálohovací systém navrhli a implementovali (jak v nemocnicích, tak na ŘSD, i všude jinde, kde si mysleli, že zálohují), někdo prozradil, že ta věc uvnitř lebky není jen chladič krve a občas se ji vyplatí použít, tak by ani trpělivě vyčkávající vir nemohl úspěšně zlikvidovat primární data i veškeré zálohy dřív, než bude odhalen.

(Sorry za OT, vraťme se prosím k tématu databází radarů. Diskusi o (ne)fungování IT ve veřejném sektoru, pokud by měla pokračovat, přesuneme do gaychatu.)
IP zaznamenána

lerion

  • Příspěvků: 848
    • Zobrazit profil
Re:Krchleby - radar a databáze radarů v ČR
« Odpověď #6 kdy: 20 Července 2022, 16:05:40 »

V Krchlebech na hlavni minimalne o vikendu zadny radar nebyl. Jen infotabule.

Jen jestli to neni prave ono. Na Waze prave toto komunita odstranuje - https://wazeopedia.waze.com/wiki/Czech/Radary_a_kamery
IP zaznamenána