30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] Rychlost - Svitavy - ukrajinec to vzal na sebe  (Přečteno 3800 krát)

ondrej

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
[WIN] Rychlost - Svitavy - ukrajinec to vzal na sebe
« kdy: 22 Května 2022, 21:30:15 »

Ahoj,
potřebuji poradit s dalším postupem.

- 6. 6. 2021 změřena motorka, která jela příliš rychle
- 16. 6. 2021 přišla Výzva provozovateli k zaplacení určené částky nebo napráskání řidiče (doručeno 29. 6. 2021 vhozením do schránky)
- 5. 8. 2021 provozovatel odeslal podání vysvětlení, že řídil ukrajinský přítel, adresa pro doručování v ČR
- 31. 8. 2021 přišla provozovateli Výzva k doplnění podání ust. $37 odst. 3) zákona č. 500/2004 Sb., správní řád
- 21. 9. 2021 provozovatel odeslal stejný dopis (splňující všechny náležitosti), kde uvádí, že řídil ukrajinský přítel, adresa pro doručování v ČR
- 29. 9. 2021 přišla ukrajinci Výzva k podání vysvětlení, doručeno vhozením do schránky
- 21. 10. 2021 se ukrajinec dopisem přiznal, že řídil, a že chce zaplatit pokutu
- 22. 3. 2022 přišel ukrajinci dopis (vhozeno do schránky 1. 4. 2022)
   1. oznámení o zahájení správního řízení
   2. nařízení ústního jednání (na 26. 4. 2022)
   3. předvolání obviněného k ústnímu jednání
- 25. 4. 2022 (bohužel až den předem, nějak si to nechal utéct) odeslal ukrajinec omluvu, že se nemůže dostavit, protože dostal povolávací rozkaz
- 3. 5. 2022 přišel ukrajinci dopis (vhozen do schránky 17. 5. 2022): Výzva k seznámení účastníka řízení s poklady rozhodnutí před vydáním rozhodnutí a nahlédnutí do spisu
   Do 5 pracovích dnů se má vyjádřit nebo nahlédnout do spisu. A tam jsme dnes.
   
Co byste poradili dále?

IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Rychlost - Svitavy - ukrajinec to vzal na sebe
« Odpověď #1 kdy: 22 Května 2022, 21:43:49 »

Prostudujte si, jak je to s doručováním fikcí, pojem "doručeno vhozením do schránky" je blbost.

Ukrajinec by se měl znova písemně přiznat. Pokud mu nevadí, že by mu byla uložena pokuta (třeba protože ve skutečnosti neexistuje), nechť dopis podepíše. V opačném případě by se měl zapomenout podepsat.

Nyní stačí, aby úřední parazit nestihl do výročí přestupku zahájit (sprdelní) správní řízení s provozovatelem.
IP zaznamenána

ondrej

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Rychlost - Svitavy - ukrajinec to vzal na sebe
« Odpověď #2 kdy: 23 Května 2022, 18:11:31 »

Díky za radu, ukrajinec dnes znovu poslal přiznání viny.
IP zaznamenána

ondrej

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Rychlost - Svitavy - ukrajinec to vzal na sebe
« Odpověď #3 kdy: 06 Června 2022, 21:10:59 »

Mini-update: Ukrajinec i já máme na poště dopis.... uvidíme, co přijde...
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Rychlost - Svitavy - ukrajinec to vzal na sebe
« Odpověď #4 kdy: 06 Června 2022, 21:14:41 »

Pokud to správně chápu, tak výročí přestupku je právě dnes a s provozovatelem doposud nebylo zahájeno správní řízení. Jestliže dopis pro provozovatele neleží na poště již desátý den, vypadá to na WIN.
IP zaznamenána

ondrej

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Rychlost - Svitavy - ukrajinec to vzal na sebe
« Odpověď #5 kdy: 06 Června 2022, 21:39:15 »

Vykládám si to stejně, uvidíme co přijde v pátek (10. 6.)
IP zaznamenána

ondrej

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Rychlost - Svitavy - ukrajinec to vzal na sebe
« Odpověď #6 kdy: 16 Června 2022, 16:38:29 »

Řízení s ukrajincem bylo zastaveno, neboť "nebylo obviněnému prokázáno". (i když se několikrát přiznal?).
Jejich vysvětlení mi přijde docela kreativní "neboť nelze s jistotou říci, kdo danou písemnoust vyhotovil".
Ty datumy jsou taky trochu divné, podle mě bylo vše odeslané včas, ale ještě to prověřím.
IP zaznamenána

ondrej

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Rychlost - Svitavy - ukrajinec to vzal na sebe
« Odpověď #7 kdy: 16 Června 2022, 16:43:19 »

No a provozovateli vozidla přišel příkaz. Doručeno fikcí bylo 10.6., což je po výročí přestupku (6.6.) ale Svitavy prý dostal oznámení od policie 11.6.
Jak se v tomto případě počítají datumy? Když bylo doručeno 10.6. je to už po termínu?
V každém případě bych měl podat (bianco?) odpor, kde napíšu, že je SO zahájil řízení po výročí? NEbo jak přesně to formulovat prosím? V takové situaci jsem nikdy nebyl.

Děkuji
IP zaznamenána

mhepp

  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
Re:Rychlost - Svitavy - ukrajinec to vzal na sebe
« Odpověď #8 kdy: 16 Června 2022, 17:09:15 »

Odpor je nutné podat každopádně. Myslím, že stačí blanketní, protože cokoliv jiného stejně budou ignorovat.

Lhůta pro promlčení se počítá od přestupku, ne od okamžiku, kdy se úřad dozvěděl. Pokud se ale přestupek stal v 2022 (což není tento případ, já vím, jen pro úplnost), tak se lhůta přerušuje po dobu řízení s řidičem.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Rychlost - Svitavy - ukrajinec to vzal na sebe
« Odpověď #9 kdy: 17 Června 2022, 10:34:06 »

§ 31 odst. 1 ZoP

Promlčecí doba počíná běžet dnem následujícím po dni spáchání přestupku; dnem spáchání přestupku se rozumí den, kdy došlo k ukončení jednání, kterým byl přestupek spáchán. Je-li znakem přestupku účinek, promlčecí doba počíná běžet dnem následujícím po dni, kdy takový účinek nastal.

Nečetl jsem detailně vlákno, ale imo je to vyhrané. Úřad musí k prekluzi přihlížet z úřední povinnosti, ale tady to nejspíš zkouší - pokud byste převzal příkaz ASAP, sprdelní řízení by bylo zahájeno legitimně.

Ano, odpor se podává blanketní, nicméně pokud si s úřadem nechcete hrát, pak bych neváhal do odporu napsat, že došlo k zániku odpovědnosti a že žádáte, aby SO řízení neprodleně zastavil. Naopak pokud je chcete trochu potrápit v předem vyhraném případě, pak podejte blanketní odpor. Jak píše kolega mhepp, je nezbytné ho podat, ať se děje co se děje.

EDIT: Protože jsem z vlákna pochopil, že jste v minulosti nechápal fikci doručení - pro jistotu zkontrolujte, jestli opravdu bylo doručeno fikcí 10.6. Učiňte tak pomocí online trackování České pošty.
« Poslední změna: 17 Června 2022, 10:38:09 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

ondrej

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Rychlost - Svitavy - ukrajinec to vzal na sebe
« Odpověď #10 kdy: 17 Června 2022, 11:13:33 »

Děkuji oběma moc za odpovědi, dnes posílám blanketní odpor.
S těmi datumy jsem trochu zmatený. Podle trackování (viz příloha) bylo první doručení 30.5. takže doručení fikcí nastalo 9. 6., na odpor je 8 dnů, takže poslední den dnes - 17.6., je to tak?
IP zaznamenána

mhepp

  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
Re:Rychlost - Svitavy - ukrajinec to vzal na sebe
« Odpověď #11 kdy: 17 Června 2022, 11:17:27 »

Nepočítejte poslední den a rovnou pošlete odpor e-mailem, zvláště je-li to tak natěsno. V pondělí můžete pak v klidu zaběhnout na poštu.

jinak, na počítání lhůt je tu kalkulačka - https://www.30kmh.cz/calc.html.

edit - překlepy
« Poslední změna: 17 Června 2022, 11:19:46 od mhepp »
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Rychlost - Svitavy - ukrajinec to vzal na sebe
« Odpověď #12 kdy: 17 Června 2022, 11:42:40 »

Doručeno bylo fikcí 9.6.22, což je ale stále ok.

Poslední den pro podání odporu je dnes! Podejte ho emailem na e-podatelnu úřadu. Nezapomeňte zaslat i údaje (podatel a pro jistotu i adresát).
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Rychlost - Svitavy - ukrajinec to vzal na sebe
« Odpověď #13 kdy: 17 Června 2022, 11:49:28 »

Ano, lhůta pro odpor končí dnes.

Rozhodující je, kdy byla uložená zásilka připravena k vyzvednutí. Což podle trackingu nemohlo být dříve než 30.5. (kdy byla doručována a uložena). Bývá to podle poměrů konkrétní pošty buď tentýž ten, nebo následující (pracovní), a lze to vyčíst z výzvy hozené do schránky. Doporučil bych se v tom nehnípat, předpokládat uložení od 30.5., tedy konec úložní lhůty a zároveň den, kdy došlo k fiktivnímu doručení 9.6., a tedy konec lhůty pro podání odporu 17.6. (dnes).

Pokud vám nic nebrání, bylo by nejlepší poslat odpor už dnes poštou (nebo osobně hodit na podatelně úřadu, jste-li místní). Lze i e-mail + následné potvrzení (nebo varianta pásek+kalhoty, tedy dnes mail i poštu), to už je na vás.

Obsahově může jít o pouhý odpor (tedy jen vaše údaje, identifikace příkazu, jednoznačné vyjádření, že proti tomuto příkazu podáváte odpor, datum, podpis). Ale v takto jednoznačném případě a pro urychlení řízení můžete klidně připojit vyjádření, např.

Přestupek popsaný v příkazu měl být spáchán dne 6.6.2021, dne 6.6.2022 uplynula roční promlčecí doba a odpovědnost za tento údajný přestupek zanikla. Příkaz, jehož doručení by mělo účinky přerušení promlčecí doby (§ 32 odst. 2 písm. b zákona o odpovědnosti za přestupky), mi byl doručen až 9.6.2022, tedy po zániku odpovědnosti. Pro úplnost dodávám, že právní úprava, podle které se do promlčecí doby u přestupku provozovatele vozidla nezapočítává doba, po kterou se vedlo řízení o přestupku řidiče, se na danou věc v souladu s přechodným ustanovením dle čl. II bodu 2 novely 365/2021 Sb. nepoužije. Proto navrhuji, aby řízení bylo pro zánik odpovědnosti zastaveno.
IP zaznamenána

ondrej

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Rychlost - Svitavy - ukrajinec to vzal na sebe
« Odpověď #14 kdy: 17 Června 2022, 12:55:07 »

Velmi vám děkuji za rady, pánové. Jste skvělí.  ;)
Už jsem dopis poslal poštou včetně vyjádření navrženého panem hh.
IP zaznamenána