30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Stran: [1] 2 3 ... 17

Autor Téma: Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.  (Přečteno 35664 krát)

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« kdy: 09 Února 2022, 13:13:19 »

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-dane-v-on-line-pasti-kdo-komunikoval-s-uradem-po-siti-nebude-moci-jinak-187519

Po rychlém přečtení TLDR:
Stát začne příští rok zřizovat DS všem, kteří využili ke komunikaci se státem onu tzv. bankovní identitu, ale DS si nezaložili.
Údajně jim jde hlavně o agendu daňových přiznání/daňového řádu a natlačit to chtějí hlavně OSVČ a různým spolkům, na které se povinnost doposud nevztahovala.

Od příštího roku bude ministerstvo vnitra automaticky zřizovat datové schránky nejen všem podnikatelům, kteří je ještě nemají, ale také fyzickým osobám – občanům, kteří při kontaktu s úřady na dálku využijí bankovní identitu nebo jiný elektronický prostředek vzdáleného ztotožnění. Stát je totiž bude považovat za „informačně gramotné“.
Takže když mám e-podpis, tak mi taky vrazí datovku?

„Pokud by nepodnikající občan se založením schránky nesouhlasil, novela mu ponechá možnost si na žádost datovou schránku nechat znepřístupnit,“ informoval Jaromír Škára z advokátní kanceláře Škára & Partners“

Takže Číkus bude v suchu :D
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

lerion

  • Příspěvků: 847
    • Zobrazit profil
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #1 kdy: 09 Února 2022, 13:28:55 »

„Pokud by nepodnikající občan se založením schránky nesouhlasil, novela mu ponechá možnost si na žádost datovou schránku nechat znepřístupnit,“

Budu hadat, bude povinnost tu zadost podat datovkou  :D
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #3 kdy: 09 Února 2022, 13:57:12 »

Aha, pardon, toho jsem si nevšiml. Tak můžeme buď sloučit, nebo toto vlákno vymazat :)
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Berserk

  • Příspěvků: 154
    • Zobrazit profil
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #4 kdy: 10 Února 2022, 00:15:18 »




Takže když mám e-podpis, tak mi taky vrazí datovku?

No skoro bych řekl, že ne. Ten cert pro el. podpis není pro vzdálené ztotožnění, ale pro podepisování dokumentů.
Tipnul bych si, že by se to mohlo zadařit, kdybyste se tím certem chtěl přihlásit do NIA.

A vidíte, to je vlastně docela dobrá metoda, jak podávat OVM elektronicky, ale zpět dostávat papírem...

Odesláno z mého Redmi Note 8T pomocí Tapatalk

IP zaznamenána
Pokud by strážník nebo policista zvládl obsluhovat tak složité zařízení, jako je radar, nemusel by pracovat jako strážník nebo policista.
Pokud by úředník dopravního odboru zvládl takovou složitou věc, jako je správní řízení, nemusel by pracovat pro státní správu.

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #6 kdy: 10 Února 2022, 07:11:24 »

Berserk: Když jsem se o to naposledy zajímal, tak mi přišlo, že pouze uznávaný el. podpis jako prerekvizita pro získání "národní identity" nestačí. Není to přímo identifikační prostředek, a letmým prozkoumáním podmínek těch stávajících je úspěšné ztotožnění vždy vázáno buď na návštěvu CzechPointu, nebo na nějakou už existující identifikaci (např. už zřízený přístup do ISDS, do bankovnictví ...).

Před vystavením a získáním certifikátu pro uznávaný el. podpis sice taky muselo dojít ke ztotožnění jeho držitele (se srovnatelně přísnými podmínkami, jako u jednotlivých identifikačních prostředků dle zák. 250/2017 Sb.), takže v obecné rovině nelze vyloučit, že by nějaká ať už přímá, či nepřímá (skrz existující identifikační prostředek) cesta k identifikátoru přes prokázání schopnosti jménem dané osoby elektronicky podepisovat vedla, ale AFAIK to v současnosti nelze.

Jinak pokud jde o tu DS zřízenou v souvislosti s využitím NAI, tak tu lze vypnout (znepřístupněná DS je prakticky totéž co žádná DS). Nekoukal jsem, jestli ve vyhlášené verzi DEPO opravili legislativně zmetkovité formulace vyvolávající pochybnost o odlišném režimu DS zřízené na žádost a ex lege, opatrní jedinci by si to mohli pojistit získáním DS na žádost a jejím následným znepřístupněním ještě za účinnosti stávající úpravy.

Horší to asi budou mít třeba OSVČ, kterým, jestli se něco nezměnilo, měla být DS_PFO zřízena ze zákona podobně jako většině stávajících PO, a nepůjde ji vypnout. Režim vůči OVM elektronicky, od OVM papír, tak bude možné aplikovat už jen selektivně na věci nesouvisející s podnikáním, a vzhledem k pochybnostem jak o tom, co patří do které DS, tak o tom, jaké vlastně nedodržení zákonného postupu má následky, bude asi pragmatičtější kapitulovat a pořídit si i DS_FO dobrovolně - když už mi ten jeden typ DS stát násilím vnutil, abych z toho měl alespoň nějakou reálnou výhodu.
« Poslední změna: 10 Února 2022, 07:13:21 od hh »
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #7 kdy: 11 Února 2022, 23:38:06 »

a není tam pragmatičtější ji právě jako FO nemít ?
typicky - vlastník je PFO
řidič FO

trochu mě překvapuje, že třeba důchodce nebo jakákoli osoba která ani nevyužívá přístup k internetu bude mít náhle zřízenou DS
prakticky - babičce odeslali certifikát o očko samo na můj mail
a co jsem při registraci pochytil, takových tam byla většina
stejně tak e-recepty chodí na můj mobil
na té Nokii by se to asi ani nezobrazilo - ale tam existuje funkční řešení - vydají to na občanku
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #8 kdy: 12 Února 2022, 07:55:48 »

Ale babička, dědeček a jiní, co se nehlásí do jiných služeb ji přece neaktivuje, pokud se nepletu. Tedy je tam ta podmínka využití služeb identity občana, bankovní identity. A i pak ji  může znepřístupnit. Takže tam nevidím problém, vnoučci se postrají.
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #9 kdy: 12 Února 2022, 08:34:15 »

Spousta babiček a dědečků má internetbanking, který za ně obsluhují jejich příbuzní. Ti se takto dostanou i k jejich datovým schránkám a můžou bez jejich vědomí za ně komunikovat s úřady, převádět nemovitosti v katastru, apod.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #10 kdy: 12 Února 2022, 10:02:44 »

Nebo vyluxovat účet. Takový převod
ale mohli zdělat i doteď, přebírat pozemní poštu, dotáhnout ho k notáři. Ale ano, jednoduché to úplně není.
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #11 kdy: 12 Února 2022, 12:49:30 »

No upozornění z KN o změně v listu vlastnictví chodí do vlastních rukou a přebírat zásilky a číst dopisy ti důchodci umí, akorát neumí ty internety, počítače a smartphony. To že jim někdo převadí nemovitost se diky DS nedozví, když ji obsluhuje někdo jiný. Zjistí to až dědicové v pozůstalostním řízení, že není co dědit.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #12 kdy: 12 Února 2022, 13:13:45 »

Ale na to doručování z KN se snad taky vztahuje filce doručení, ne?
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #13 kdy: 12 Února 2022, 13:46:08 »

Tím se ovšem prodlužuje lhůta k námitce a žalobě z jednoho měsíce na tři roky myslím. Jistější je, když to převezme.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #14 kdy: 20 Října 2022, 11:37:51 »

https://www.lupa.cz/aktuality/necekejte-pouzivejte-datovku-stat-spousti-kampan-ktera-ma-lidi-pritahnout-k-datovym-schrankam

21 mega za kampaň. Nebylo by levnější všem možným uživatelům poslat dopis, nebo SMS?
IP zaznamenána
Stran: [1] 2 3 ... 17