30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Exekutor požaduje náklady po oprávněném  (Přečteno 2619 krát)

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 916
    • Zobrazit profil
Exekutor požaduje náklady po oprávněném
« kdy: 23 Října 2023, 17:58:14 »

Už podruhé se mi stalo, že mé pohledávky, které byly exekučně vymáhány, se nepodařilo vymoci.
Exekutor sám po 10 letech zastavil exekuční řízení ( vydal usnesení) a požaduje po mne náhradu nákladů vě výši 1.500,-Kč.
S drzým dovětkem : Nebudou-li uložené povinnost splněny řádně a včas, lze pro jejich vydobytí navrhnout exekuci.

Před cca 7 lety, kdy se mi stalo totéž, jsem použil do odvoláni následující nález ÚS  - viz níže-
Je to stále aktuální nebo si to exekutorská mafie už nějak ošefovala? Tenkrát soud poslal exekutora do háje, že nemá na nic nárok.
Bohužel ten rozsudek už nemohu najít. AKtuálně je totiž od letošního sprna nový Exekutorský řád, ale §89 je tam stejný

Ústavní soud v této souvislosti ve svém nálezu ze dne 16. 12. 2010, sp. zn. I. ÚS 1413/10, výslovně konstatoval, že „není porušením čl. 11 a čl. 36 odst. 1 Listiny, jestliže obecný soud při rozhodování o nákladech exekuce, v případě, že je exekuce zastavena pro nedostatek majetku na straně povinného, přičemž na straně oprávněného nelze shledat procesní zavinění za zastavení exekuce (při respektování požadavku náležité opatrnosti a uvážlivosti), přizná exekutorovi náhradu nákladů řízení vůči povinnému.“ Dále připomněl, že „se nelze ztotožnit s interpretací, dle níž exekutor jako nositel veřejné moci, kterou je třeba vykonávat nezávisle, má mít zajištěnu úhradu nákladů exekuce vždy.“     
     Dle názoru Ústavního soudu „je to exekutor, který má z úspěšného provedení exekuce zisk (odměnu), ale současně nese i riziko spočívající v tom, že majetek povinného nebude dostačovat k uspokojení oprávněného, ale i nákladů exekuce, přičemž toto riziko nelze bezdůvodně přenášet na osobu oprávněnou… …jen v situaci, kdy k objektivní skutkové okolnosti zastavení exekuce z důvodů nedostatku majetku povinného přistoupí i konkretizované okolnosti subjektivní povahy (procesní zavinění oprávněného), může být uložena povinnost náhrady nákladů řízení oprávněnému; procesní zavinění oprávněného nelze ale bez dalšího založit pouze na jeho dispozičním úkonu - návrhu na nařízení exekuce.“

« Poslední změna: 23 Října 2023, 18:28:32 od sennheiser »
IP zaznamenána

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 916
    • Zobrazit profil
Re:Exekutor požaduje náklady po oprávněném
« Odpověď #1 kdy: 24 Října 2023, 18:34:38 »

Tak po zaslání odvolání mi přišlo nové Usnesení a zároveň mi volal člověk z exekutorského úřadu, že ať vezmu odvolání zpět.
Že omylem došlo k pochybení v textu..

Správné usnesení zní:
Česká republika je povinna prostřednictvím Okresního soudu v Ostravě uhradit soudnímu exekutorovi paušální náhradu nákladů v částce 1.500 Kč do čtyř měsíců ode dne právní moci tohoto usnesení.

Takže přece si tilumpové exekutorští pořešili , že ty náklady dostanou.. I když jim dříve ustávní soud řekl, že jsou to vlastně podnikatelé
a musí nést i rizika.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 004
    • Zobrazit profil
Re:Exekutor požaduje náklady po oprávněném
« Odpověď #2 kdy: 24 Října 2023, 19:35:25 »

Hlavně nebrat odvolání zpět!
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 888
    • Zobrazit profil
Re:Exekutor požaduje náklady po oprávněném
« Odpověď #3 kdy: 24 Října 2023, 22:41:54 »

Přesně tak, ať se s tím poperou, prostě Vaše odvolání kladně vyřídí a hotovo. Není Vaším problémem že něco podělali.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 999
    • Zobrazit profil
Re:Exekutor požaduje náklady po oprávněném
« Odpověď #4 kdy: 25 Října 2023, 14:50:18 »

Určitě by to chtělo někam nějaký podnět ke kontrole. Ale nevím kam. Na exekutorskou kontrolu?
Třeba to tak rozesílají schválně a ne jenom vám.
99% lidí když exekutor udělá bububu tak radějí platí. Hlavně pokud jde o tak malé částky.
IP zaznamenána

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 916
    • Zobrazit profil
Re:Exekutor požaduje náklady po oprávněném
« Odpověď #5 kdy: 25 Října 2023, 17:14:54 »

kdysi jsem řešil sám problém, kdy mi kvůli nezaplaceným soudním výlohám ( v meziobdobí, kdy měl Nejvyšší soud rozhodnout o odložení platby z důvodu podvržení falsifikátu protistranou) exekutor nejen že kompletně zablokoval přístup ke všem účtům, ale ještě dál Návrh na dražbu nemovitosti. Stížnosti na exekutorskou komoru a ani na ministerstvo nepomohly ( všichni se vzájemně kryli)

A dnes mi došlo od jiného exekutora, že jinou mou pohledávku také zastavuje a ten měl správně, že náhradu nákladů požaduje po Okresním soudu, ale pak je tam i bod I, kde píše: Povinný je povinen uhradit oprávněnému náhradu nákladů řízení ve výši 4.719,- Kč, do tří dnů.
Tak oni z dlužníka nevymůžou za 10 let ani korunu exekučně, a najednou on mi má jen tak zaplatit skoro 5 tis? A když nezaplatí, tak co se stane?

K tomu další zváštnost , že píše: exekucí nebyla a není postižena nemovitá věc povinného.

Když se dívám na katastr, tak dům kde bydlí je psán přímo na něj a dlužil jako podnikající fyzická osoba.

Tak kde je spravedlnost, když mne za nižší dlužnou částku pomalu prodávali dům a jemu na něj ani nesáhnou  i když dluží víc.


IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 655
    • Zobrazit profil
Re:Exekutor požaduje náklady po oprávněném
« Odpověď #6 kdy: 26 Října 2023, 07:24:05 »

Třeba má ochranu před věřiteli ze zákona.
IP zaznamenána