30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Parkování - je možné pokutovat?  (Přečteno 900 krát)

Ernestolojza

 • Příspěvků: 1
  • Zobrazit profil
Parkování - je možné pokutovat?
« kdy: 29 Ledna 2022, 21:29:29 »

Dobrý den pánové a dámy, měl bych na Vás dotaz ohledně parkování v jedné bytové části kolem Brna.

Kolem bytových rodinných domů je plno volných míst pro zaparkování u některých je uvedeno - zákaz stání, popř. privát a nebo je na parkovacím místě zřízena zábrana - když dotyčný odjede, zvedne si zábranu a nikdo místo něj nezaparkuje.
Proto jsme vydedukoval, že když na některém z míst není nic, jen na obrubníku stříklé číslo (předpokládám pořadové číslo parkovacího stání), že se na tomto místě může bez starosti parkovat. Učinil jsme tak a za tři dny, když jsme přišel k vozu tak za stěračem, klikou dveří byly všude lístečky, že parkuji na někoho místě a že on si místo platí a další sprosté věcí, na jednom z lístečků bylo, že moje počínání bylo předáno PČR. Říkal jsem si, když za stěračem není lísteček od městské policie popř. PČR tak je to v pohodě, ale dozvěděl jsem se, že jíž orgáni za stěrač nic nedávají.
A abych pravdu řekl, tak na tomto zmíněném parkovišti jsem parkoval v minulosti už min. 10 krát a až teď jsem měl vzkaz.
Situaci bych neřešil, ale zjistil jsem, že komunita kolem bytového domu má svoji FB skupinu a na několika fotkách jsem se dokonce našel jak mě někdo nabonzoval a zveřejnil fotku na FB s tím, že opět parkuju na cizím místě a že už tam byla zase policie. Kdybych věděl, že se na parkovišti nesmí parkovat, tak tam samozřejmě neparkuji, ale jak jsem výše popisoval nikde není napsáno, že je parkování vyhrazené pro nájemce parkovacího místa, teda abych pravdu řekl tak je na sloupu veřejného osvětlení, že v celém areálu je parkování pouze pro majitele, ale tato tabulka se nachází až pod odbočkou.
- přikládám výstřižek pro názornost - zeleně je cesta kudy jsem jel na parkoviště a červeně je místo kde je značka umístěna, dle mého názoru neplatí, když je až za křižovatkou na které hned odbočuji do leva.


- TŘEBA z toho nic nebude, ale i tak by mě to zajímalo, když na FB stánkách těchto bonzáku je každý den vyfocen další a další nešťastník, který netuší, že se na parkovacích místech nesmí stát.
- koukal jsem ještě do katastru a každé parkovací stání má jiného majitele.

Jedna se o parkoviště Jabloňový sad - cesta z Brna do Moravan.

Je tedy možné, že mi přijde dopis? Nebo je cedule vyhrazené parkoviště špatně označena a tím pádem nemůže městapo nic vymáhat?
A v případě, že dopis přijde a já zvolím cestu správního řízení, mám šanci uspět a vyjít bez pokuty?

A ještě dotaz, když by eventuálně se stalo, že jsem byl již např. 5krát udán, tak mi přijde 5krát pokuta nebo jen pouze jedna?


IP zaznamenána

Hugo

 • Příspěvků: 297
  • Zobrazit profil
Re:Parkování - je možné pokutovat?
« Odpověď #1 kdy: 30 Ledna 2022, 10:37:40 »

V klidu vyčkejte zda něco přijde. 5x pokuta by se řešila v jednom správku. Procenta na výhru zde od nikoho nedostanete, ale šance je skoro vždy a navíc získáte velice levně skill. Hlavně bych začal řešit tu jejich FB skupinu, pokud nebylo vše anonymizované.
IP zaznamenána

Yea

 • Příspěvků: 42
  • Zobrazit profil
Re:Parkování - je možné pokutovat?
« Odpověď #2 kdy: 30 Ledna 2022, 11:31:17 »

Značka či spíše dodatková tabulka kterou jste nafotil je dle mého názoru platná stěží pro to jedno parkovací místo proti kterému stojí a to s velkým otazníkem v závislosti na správnosti jejího umístění (je tam vůbec nad ní nějaká značka kterou má doplňovat?). Co se týče popisku "všechna ostatní místa v areálu" to je takový nicneříkající cosi.  Tam se můžete bavit o tom jak je areál vyznačen, kde končí, kde začíná.

Na druhou stranu, pokud si někdo platí stání, je určitě nepříjemné, když jej nemůže použít z důvodu obsazení někým jiným, nicméně pokud ta parkoviště "vyhrazená" nejsou nijak označena, měl-by spolek sousedů více času věnovat spíše činnosti, jak si označit parkoviště dle zákona aby byli ostatní účastníci provozu správně informováni o tom, že zde parkovat nemají, než oblebováním vozidel domnělých přestupců papírky a tvoření FB skupin s fotkami cizích aut.

Pokud je to značené jak píšete, za mě je to nepostižitelné. Naopak postižitelné by mohlo být to vaše vozidlo obklopené papírky s vulgaritami, a dále ona FB skupina jak píše Hugo výše.
IP zaznamenána

hh

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 6 040
  • Zobrazit profil
Re:Parkování - je možné pokutovat?
« Odpověď #3 kdy: 30 Ledna 2022, 11:37:07 »

Pokud jediná značka, která by měla omezit parkování, je ta dodatková tabulka, tak můžete být v klidu, to samozřejmě nelze vymáhat (tedy nelze to pořadem platného práva, před tím, aby vám vlastník toho stání vylepšil karoserii pálkou chráněn nejste).

Nicméně vypadá to jako nová zástavba, pokud mají ta stání jednotlivé vlastníky a jsou zjevně myšlena jako příslušenství ke konkrétním domům/bytům. Nelze moc počítat s tím, že by tam jejich vlastníci dlouhodobě trpěli veřejné parkoviště. Takže až přijdou na to, že nepomáhá ani postování na fb, ani volání fízlů, dřív nebo později jim někdo poradí, jak nechat dopravní značení udělat tak, aby odpovídalo původnímu záměru.

Osobně, pokud bych věděl, že místo má konkrétního soukromého vlastníka, tak bych to respektoval - něco jiného je tam náhodně zastavit a řídit se platným značením, ale něco jiného užívat to místo systematicky, vědět, že tím zasahuju někomu do práv, a odvolávat se na chybné či zatím neprovedené značení. Sice to není protiprávní, ale je to tak trochu zmrdské - ale to už je každého věc, jak se k tomu postaví.
IP zaznamenána

Paulie86

 • Příspěvků: 131
  • Zobrazit profil
Re:Parkování - je možné pokutovat?
« Odpověď #4 kdy: 30 Ledna 2022, 13:57:34 »

Tak jsem se podíval na Street View a žádná značka "parkoviště" tam není, jen ta černobílá "dodatková" tabule. Ta sama o sobě nemá žádnou váhu.
Ani na tom druhém místě, kde jste parkoval, nevidím nikde značku IP12.
IP zaznamenána

Ladislav Laker

 • Příspěvků: 30
  • Zobrazit profil
Re:Parkování - je možné pokutovat?
« Odpověď #5 kdy: 05 Července 2022, 19:32:52 »

Ernestolojza napsal: "... koukal jsem ještě do katastru a každé parkovací stání má jiného majitele".

Vracím se k tomuto staršímu případu, protože nikdo nenapsal jak to tedy z právního hlediska je. Rozhodující totiž je zda ty plochy (ulice a parkovací místa před domy) jsou či nejsou součástí veřejné komunikace. Pouze toto je rozhodující.

Jde-li o veřejnou komunikaci včetně parkovacích míst, pak je vyloučen jakýkoli soukromý zábor pomocí nějakých svépomocně nainstalovaných nápisů či dokonce mechanických zábran. Ten kdo takovou zábranu neoprávněně nainstaloval by měl slíznout pokutu. To platí i kdyby byl vlastníkem pozemku pod komunikací. Neexistuje zde ani zákaz vjezdu, ani zákaz stání, ani zákaz zastavení v této oblasti. K žádnému přestupku tedy nemohlo dojít. Na veřejné komunikaci platí pravidla silničního provozu, tedy platí zákon a značky. Tím míním ty oficiální, ne nějaké amatérské nasprejované nápisy. Jakýkoli zákaz by byl možný a vymahatelný jedině oficiálně - po schválení nového dopravního značení a po instalaci značek.

Nejde-li o veřejnou komunikaci, pak se tím policie vůbec nemá a nesmí zabývat - nejde o dopravní přestupek. Každý vlastník každého parkovacího stání ať brání svá soukromá práva sám a hlavně za své peníze. Ani policie, ani měšťáci, ani obec do toho nemohou strkat nosy. V tomto případě má vlastník pozemku plné právo chránit vjezd např. závorou či zátarasem (pokud nejde o nástupní plochu pro zásah hasičů - ta by musela zůstat volná).
IP zaznamenána

Pluginho

 • Příspěvků: 1
  • Zobrazit profil
Re:Parkování - je možné pokutovat?
« Odpověď #6 kdy: 06 Srpna 2022, 08:13:03 »

Nebudu zakládat nové téma. Budu pokračovat.
Byl jsem v Peci a parkování hrůza. Při pohledu z hotelu mě zaujala značky jednosměrky a podelneho parkování. (Omlouvám se za kvalitu fotky). Zaparkovat tam, tak je vše v rámci zákona ok že? Spíše co když, tam přijede strážník a dá pokutu a pak jaký dopisování by mě čekalo (vzhledem k neoprávněné pokutě). Je tedy má domněnka správná? Dekujit
IP zaznamenána