30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Zátah na mladistvé pijáky: nadýchaly jich desítky  (Přečteno 5686 krát)

lerion

  • Příspěvků: 848
    • Zobrazit profil
Zátah na mladistvé pijáky: nadýchaly jich desítky
« kdy: 14 Prosince 2021, 18:02:47 »

Zátah na mladistvé pijáky: nadýchaly jich desítky (Idnes)

Ja mam takovou technickou - jak cela takova akce probiha? Protoze mi prijde zvlastni, ze policie jen tak prijde a zacne plosne kontrolovat nekde vek. Tim si vyseparuje mladsi osmnacti let a tem da plosne dychnout? To vse napriklad bez jejich zakonneho zastupce?

Opravdu maji na neco takoveho pravomoc?
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 075
    • Zobrazit profil
IP zaznamenána

lerion

  • Příspěvků: 848
    • Zobrazit profil
Re:Zátah na mladistvé pijáky: nadýchaly jich desítky
« Odpověď #2 kdy: 14 Prosince 2021, 18:36:47 »

V odkazovanem clanku pisou o kontrole na zaklade duvodneho podezreni a ze rozhodne nejde o plosnou kontrolu vsech. Coz ovsem neodpovida tvrzeni ve mnou odkazovanem videu.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Zátah na mladistvé pijáky: nadýchaly jich desítky
« Odpověď #3 kdy: 14 Prosince 2021, 18:53:56 »

V článku se odkazují na § 67 PolČR, který má být aktivován tím, že někdo je podezřelý z přestupku (zřejmě ne sám přiopilý mladistvý, ale ten, kdo mu nalíval či objednával). Tohle nemůže obstát, protože v tom § se explicitně píše o lékařském vyšetření (tedy žádný zjednodušený režim, kdy orientační měření detektorem pralinek se prohlásí za "odborné" a může ho dělat libovolný fízl v terénu) a povinnost tento úkon strpět je sice zákonem stanovena, ale limitována tím, že to není spojené s nebezpečím pro zdraví vyšetřované osoby.

Tedy mladistvého je třeba před tím, než vyrazí na tah, nabrífovat, že a) nemá chlastat ani fetovat a b) kdyby ho prudil nějaký fízl s Dragerem, ať mu ukáže lékařský diplom, a kdyby ho dotáhli do nějakého zdravotnického zařízení, tak trvat na tom, že zákrok je spojen s nebezpečím pro zdraví a dožadovat se přítomnosti zákonných zástupců (kdyby i bílý plášť dělal ramena, tak jednoznačně požadovat, aby upozornění na nebezpečí a žádost o přítomnost zástupců byly uvedeny v zdravotní dokumentaci, pak většinou zkrotnou).
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 869
    • Zobrazit profil
Re:Zátah na mladistvé pijáky: nadýchaly jich desítky
« Odpověď #4 kdy: 14 Prosince 2021, 21:36:57 »

Ne že by mě to překvapovalo, ale opravdu mi chcete tvrdit, že si fízl v rámci "zajišťování důkazů kvůli přestupku hospodského" může dovolit omezit na svobodě vzorného občana (tj. nezletilého), který ho pošle tam kam patří??!! :-O
"Na test vám seru, pokud mě požadujete za případného svědka, odmítám vypovídat formou vyšetření přítomnosti alkoholu dle §37 LZPS." Když já mám toho hospodského rád jako vlastního tátu (koneckonců mi nalil).
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 921
    • Zobrazit profil
Re:Zátah na mladistvé pijáky: nadýchaly jich desítky
« Odpověď #5 kdy: 14 Prosince 2021, 22:21:23 »

A test mladistvých probíhá jako u řidiče? Tedy každému komu pralinkovač ukáže hodnotu je podroben opakovanému měření? S maximální odchylkou 10%, atd.? Za mých nezletilých let, snad hospodský nejznámějších nalejváren pro mládež museli fízli uplácet. Kontrolu jsem nezažil a určitě ne z nedostatku příležitostí.
IP zaznamenána

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 250
    • Zobrazit profil
Re:Zátah na mladistvé pijáky: nadýchaly jich desítky
« Odpověď #6 kdy: 14 Prosince 2021, 22:39:12 »

Zákon č. 65/2017 Sb., Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek

A tam si dejte vyhledavat slova jako alkohol, mladsi 18 let atd. Toto je zaroven podkladem pro kontrolu zamestnancu.
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 921
    • Zobrazit profil
Re:Zátah na mladistvé pijáky: nadýchaly jich desítky
« Odpověď #7 kdy: 14 Prosince 2021, 23:15:53 »

V 65/2017 Sb., jsou řádné sankce. Až 50000 za odmítačku mladistvé FO, jestli jsem dobře četl. Tak jestli tímhle straší ty nadojené mlaďáky, tak se nedivím, že tomu většina podlehne.
IP zaznamenána

Medojed

  • Příspěvků: 342
    • Zobrazit profil
Re:Zátah na mladistvé pijáky: nadýchaly jich desítky
« Odpověď #8 kdy: 15 Prosince 2021, 00:26:42 »

Nerozumím tomu, proč by mlaďas, který odmítne zkoušku na alkohol měl dostat pokutu. Za co vlastně, jaký a čí zájem tím chrání, že je třeba ho trestat?

Citace
65/2017 Sb.

_§ 20  Orientační vyšetření a odborné lékařské vyšetření
__(1) Orientačnímu vyšetření a odbornému lékařskému vyšetření je povinna se podrobit osoba,
___d) která je mladší 18 let a u níž je důvodné podezření, že
____1. alkoholický nápoj požila nebo jí byl v rozporu s tímto zákonem prodán nebo podán alkoholický nápoj nebo jí byla konzumace alkoholického nápoje jinak umožněna, nebo
____2. jinou návykovou látku užila, nebo jí bylo užití jiné návykové látky umožněno,

__(2) V případě, že povinná osoba podle odstavce 1 orientační vyšetření odmítne nebo takové vyšetření nelze provést nebo úspěšně dokončit, provede se odborné lékařské vyšetření. Pokud odborné lékařské vyšetření osoba odmítne, hledí se na ni, jako by byla pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky.


_§ 35  Přestupky fyzických osob
__(1) Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že
___p) v rozporu s § 20 se odmítne podrobit orientačnímu vyšetření nebo odbornému lékařskému vyšetření, k nimž byla vyzvána podle § 21.
__(2) Za přestupek lze uložit pokutu do
___f) 50000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. o) nebo p),


Buď se musím podrobit za účelem pošpinění hospodského. Což doufám nemusím, pokud nechci. Když tedy podle LZPS nemusím vypovídat, tak snad ani nemusím odevzdávat biologické vzorky proti své vůli -> to snad není postihnutelné.

Nebo se musím podrobit za účelem pošpinění sebe sama. Odmítnu. Hledí se na mě "jako by byla pod vlivem alkoholu" -> to snad není postihnutelné v této situaci.

Tedy na čem to parazit postaví?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Zátah na mladistvé pijáky: nadýchaly jich desítky
« Odpověď #9 kdy: 15 Prosince 2021, 08:20:42 »

Ne že by mě to překvapovalo, ale opravdu mi chcete tvrdit, že si fízl v rámci "zajišťování důkazů kvůli přestupku hospodského" může dovolit [...]
Pokud to bylo na mě, tak nechci tvrdit nic. Reagoval jsem pouze na odkazované vyjádření PČR, kterým se pokoušeli kontroly mladistvých opírat o obecné pravomoci policie, což nemohlo fungovat.

Jak to je aktuálně netuším, neměl jsem příležitost se problematiky ponořit, ale podle všeho to v 65/2017 Sb. už je ošetřeno a skuliny se budou hledat obtížně.

Nerozumím tomu, proč by mlaďas, který odmítne zkoušku na alkohol měl dostat pokutu. Za co vlastně, jaký a čí zájem tím chrání, že je třeba ho trestat?
Fakticky je to trest za odporování autoritě (i kdyby ta kontrola neměla mít žádný smysl z hlediska veřejného zájmu). Formálně to bude odůvodněno obecnými cíli zákona 65/2017 Sb., tedy potírat toxikomanie a všechny, kdo tomuto démonu slouží.
IP zaznamenána

Paulie86

  • Příspěvků: 233
    • Zobrazit profil
Re:Zátah na mladistvé pijáky: nadýchaly jich desítky
« Odpověď #10 kdy: 16 Prosince 2021, 13:16:11 »

Pořád si říkám, že jednou musím napsat 106ku a optat se fízlovstva, jestli pro dechové zkoušky v těchto případech existují nějaké zvláštní metodické pokyny, nebo se na to vztahují ty samé metodické pokyny a postupy, co už mají pro řidiče (povinnost opakovat dechovku, pokud je něco jiného než nula, vytisknout a vyplnit lísteček z Drageru atd). V principu by ale mělo být jedno, kvůli čemu se dává dýchat, mělo by to platit bez rozdílu včetně té kouzelné 0,24 hranice.
Pak taky, jestli se o tom také na místě sepisuje nějaký záznam (obdobně jako u přestupků), jestli se dává podepsat atd atd atd...
Asi už konečně překonám lenost a něco jim tam sesmolím, ať se před Vánoci nenudí.

Podobnými dotazy nejspíš obšťastním i OSPOD, docela by mě zajímalo, co s tím v praxi potom dělají.
« Poslední změna: 16 Prosince 2021, 13:18:29 od Paulie86 »
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 921
    • Zobrazit profil
Re:Zátah na mladistvé pijáky: nadýchaly jich desítky
« Odpověď #11 kdy: 16 Prosince 2021, 16:12:04 »

Snad nikdy jsem si nevšiml, že by na podobných videích měli fízlové u pralinkovače tiskárnu.
IP zaznamenána

Paulie86

  • Příspěvků: 233
    • Zobrazit profil
Re:Zátah na mladistvé pijáky: nadýchaly jich desítky
« Odpověď #12 kdy: 16 Prosince 2021, 17:01:15 »

Hm, podle závazného pokynu policejního prezidenta 160/2009:
"V případě pozitivních výsledků odborných měření postupuje policista v souladu s čl. 59, přičemž výsledky jednotlivých dechových zkoušek neprodleně vytiskne a každý nechá podepsat kontrolovanou osobou."

 Jde ale o to, že ten pokyn je vztahuje na dopravní záležitosti. Tohle sice není dopravní věc, ale pokud by fízl vůbec neměl ten papírek z Drägeru nebo ho neměl vyplněný/podepsaný, dá se s takovou dechovou zkouškou vůbec nějak operovat?
Vím, že to následně práší na sociálku, ale má taková dechovka vůbec nějakou relevanci, pokud není doložená tím výstupem z Drägeru?

Asi by to chtělo nějakého zdravě oprsklého teenagera se zájmem o právo, který by se toho nebál a měl by pro to aspoň pasivní podporu rodičů, aby zkusil průzkum bojem. Ale obávám se, že ani tady nikdo takový nebude, předpokládám že všem už tu 18 bylo.
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Zátah na mladistvé pijáky: nadýchaly jich desítky
« Odpověď #13 kdy: 16 Prosince 2021, 17:20:45 »

To je utopie si myslet, že by 17 leté a mladší dítě, které je dosud zvyklé celý život poslouchat a plnit pokyny rodičů, učitelů, trenérů, ..., neuposlechlo pokyn policajta v uniformě. Já tomu prostě nevěřím, jsou to ještě děti a jsou navyklé uposlechnout dospělého.
« Poslední změna: 16 Prosince 2021, 17:25:37 od alo.is »
IP zaznamenána

Paulie86

  • Příspěvků: 233
    • Zobrazit profil
Re:Zátah na mladistvé pijáky: nadýchaly jich desítky
« Odpověď #14 kdy: 16 Prosince 2021, 17:57:21 »

Je mi to jasné, že takový asi bude tak jeden z tisíce a to ještě kdoví jestli.
IP zaznamenána