30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Zplnomocnění a doručování  (Přečteno 2416 krát)

akit

  • Příspěvků: 272
    • Zobrazit profil
Zplnomocnění a doručování
« kdy: 11 Listopadu 2021, 15:32:22 »

Zastupuji (jako PFO) na základě plné moci žadatele v řízení u stavebního úřadu.
Mám datovku jako FO, do které chci, aby mi stavební úřad doručoval.
Referent stavebního úřadu odmítá s tím, že "se mu to nestotožní" (zřejmě v nějakém spisovkovém software).
Má úředník k tomuto nějakou zákonnou oporu nebo jde jen o jeho diskomfort? Bylo by event. řešením, abych další plnou mocí zplnomocnil já jako PFO sebe jako FO k doručování a odesílání písemností (nebo toto je úplný nesmysl?)
Datovku PFO nemám.
Děkuji za radu od někoho znalého.. Dobrý den, pane hh.
IP zaznamenána

concorde

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 404
  • V for Vendeta
    • Zobrazit profil
Re:Zplnomocnění a doručování
« Odpověď #1 kdy: 11 Listopadu 2021, 15:46:20 »

mám podobnou zkušenost, SO v pohodě přijímá mé podání co by zmocněnce FO ze schránky PFO, ale zavile odmítá do téže datovky posílat své cancy. Podle mne se bojí, že bych mohl - myslím si že spíš neúspěšně - napadnout jejich zasílání do PFO datovky, jako že to dělají špatně. I jsem jim výslovně v několika podáních napsal, že mi do té PFO mohou psát, ale ne, ne a stokrát ne. Kdybych si dal práci a prolezl papíry, možná bych někde našel nějaké jejich vysvětlení - a ano bylo to o tom, že by jim neladily ty osoby. prostě PFO je pro ně někdo úplně jiný než FO a úřední šiml řehtá na celé náměstí  :)
IP zaznamenána
Concorde

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Zplnomocnění a doručování
« Odpověď #2 kdy: 12 Listopadu 2021, 11:00:13 »

PFO a FO je ta samá identita, stejný subjekt (tzv. právní osobnost). Pokud jako fyzická osoba něco dělám jako podnikatel a něco jiného jako nepodnikatel, je to jen jiná role, může to mít vliv na obsah vznikajících právních vztahů (např. z hlediska odpovědnosti, předpokládaného standardu odbornosti), ale v drtivé většině případů, kde na tom nějak záleží, bude rozhodovat faktický stav, nikoliv formální označení osoby (např. pokud někomu poskytnu jako podnikatel nějakou službu, nebude mít na platnost ani obsah smlouvy vliv, zda jsem v ní uvedl IČO, pokud k podnikání používám auto, jsem povinen přihlásit se k silniční dani, bez ohledu na to, že v registru vozidel nemám uvedeno IČO atp.).

Smlouva/zmocnění mezi FO a PFO by byla ryzí schizofrenie. Pokud jde o to, jak má SO doručovat, ElÚkon ani SprŘ to v podstatě neřeší (definuje ty dva druhy schránek FO, přikazuje doručovat do DS, ale neříká do jaké). Lehce se tématu dotknul NS v komplexním stanovisku Plsn 1/2005, kde se píše má-li fyzická osoba zřízeno více datových schránek (např. datovou schránku fyzické osoby a datovou schránku podnikající fyzické osoby, nebo advokát datovou schránku podnikající fyzické osoby – advokáta, ale též insolvenčního správce nebo daňového poradce), je třeba jí doručovat písemné vyhotovení rozhodnutí, jiných úkonů a další písemnosti do té datové schránky, která odpovídá povaze doručované písemnosti.

Což je klasicky k ničemu (podle zásady, že komentář končí přesně tam, kde začíná problém). Možná se za 10 let z jiného rozhodnutí dozvíme, jak poznat "povahu doručované písemnosti", jak to je s doručováním osobám, které mají jen jeden z možných typů DS, a hlavně, co z těchto hraběcích rad od soudu je pro doručující orgán jen doporučení bez sankce, a co je povinnost, jejíž nesplnění má za následek neúčinné doručení.

Pokud byste chtěl znát můj názor, tak z logiky věci bych DS FO považoval za něco jako defaultní DS - každá FO je především člověk, a teprve sekundárně, pouze některé osoby, a pouze v určitém kontextu mohou mít i jinou roli (podnikatel, advokát, auditor ...). Tedy bych řekl, že má-li adresát DS FO a zároveň nemá speciální DS pro určitou roli, měl by mu SO doručovat do DS FO (i to, co by jinak svojí povahou patřilo spíše do DS PFO, kdyby ji adresát měl). Naopak to neplatí, tedy pokud by někdo měl jen DS PFO, mají mu tam chodit věci související s podnikáním, a jiné zásilky normálně poštou (včetně možnosti doručení fikcí). Ale zdůrazňuji, že to je čistě můj soukromý názor, a navíc je spíše de lege ferenda, než že bych ho vydával za ten jediný správný způsob, jak zjevnou mezeru v platné právní úpravě zaplnit.

Mám na to ale univerzální doporučení, zde už mnohokrát uvedené. Fyzická osoba by měla k DS přistupovat ve stylu všechno nebo nic. Tedy buď nemít žádnou, a nebo, pokud je jí nějaká DS zřízena ze zákona, nebo si ji pořídí dobrovolně, tak si zároveň pořídit i všechny ostatní, které připadají v úvahu (nejčastěji půjde právě o kombinaci DS_FO a DS_PFO u podnikatelů). Pak je vcelku jasné, jak nejrůznější situace řešit.
« Poslední změna: 12 Listopadu 2021, 11:06:17 od hh »
IP zaznamenána

akit

  • Příspěvků: 272
    • Zobrazit profil
Re:Zplnomocnění a doručování
« Odpověď #3 kdy: 12 Listopadu 2021, 11:02:53 »

Díky za zevrubný (jako vždy) rozbor.
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Zplnomocnění a doručování
« Odpověď #4 kdy: 13 Listopadu 2021, 01:25:04 »

DS zřízené ze zákona jsou nevýhodnější než DS zřízené na žádost, protože na ty osoby, které mají DS zřízené ze zákona, jsou kladeny povinnosti navíc. Také se blíží doba, kdy bude fyzickým osobám zřizována DS ze zákona automaticky díky jejich bankovní identitě. Kdo se chce DS zřízené ze zákona vyhnout, měl by tomu předejít tím, že si jí stačí založit na žádost dřív, než použije po 1.1 2022 svoji bankovní identitu, kterou banky také zřizují svým klientům automaticky.
https://www.pravniprostor.cz/clanky/ostatni-pravo/nova-pravidla-pro-zrizovani-datovych-schranek
IP zaznamenána

signoflife

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 359
    • Zobrazit profil
Re:Zplnomocnění a doručování
« Odpověď #5 kdy: 13 Listopadu 2021, 06:21:10 »

Díky za zajímou a docela podstatnou informaci. To jsem vůbec netušil. Tak jsem se těšil, že díky bankovní identitě nemusím mít datovou schránku a přesto mohu podávat žádosti přes daňový portál, a ono je to celé zase naruby. Buď se tedy vzdám přístupu do daňového portálu a třeba i do portálu občana nebo budu muset zkousnout datovou schránku. Z odkazu vyplývá, že bude tedy lepší koncem tohoto roku si založit DS dobrovolně. Je to tak?
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 687
    • Zobrazit profil
Re:Zplnomocnění a doručování
« Odpověď #6 kdy: 13 Listopadu 2021, 08:32:00 »

Senát to posunul na rok 2023: podle článku 183 písmeno i) je účinnost té změny 300/2008 Sb. (a výsledného par. 3) od 1.1.2023.
« Poslední změna: 13 Listopadu 2021, 22:06:08 od solaris »
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Zplnomocnění a doručování
« Odpověď #7 kdy: 13 Listopadu 2021, 10:05:47 »

Tak ted je otazka ja si nechat vyplacet prijmy jinak nez na bankovni ucet.
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

Hugo

  • Příspěvků: 892
    • Zobrazit profil
Re:Zplnomocnění a doručování
« Odpověď #8 kdy: 13 Listopadu 2021, 10:32:08 »

Bankovní účet v jiné zemi? Existuje možnost zrcadlového úctu.
IP zaznamenána

akit

  • Příspěvků: 272
    • Zobrazit profil
Re:Zplnomocnění a doručování
« Odpověď #9 kdy: 13 Listopadu 2021, 10:35:30 »

Tak ted je otazka ja si nechat vyplacet prijmy jinak nez na bankovni ucet.
To dnes ještě jde?
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Zplnomocnění a doručování
« Odpověď #10 kdy: 13 Listopadu 2021, 11:39:25 »

Stačí si založit DS na žádost a pak ji znepřístupnit, DS ze zákona pak už automaticky založit nejde, fyzická osoba může mít jen 1 DS.
https://www.mojedatovaschranka.cz/static/ISDS/help/page12.html
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Zplnomocnění a doručování
« Odpověď #11 kdy: 13 Listopadu 2021, 12:12:41 »

Nechat si to vyplacet postovni slozenkou?

Nevidim rozdil mezi zrizeni DS na zadost ci automaticky. Zalozit nejde, ale uz ji mate.
Benefit spatruji pouze v tom, ze to nebude nejake prekvapeni, kdy stat ti oznami mas DS Karle...
V obojim jste prokazal, ze jste IT gramotny.

Nebo mi neco uniklo?


« Poslední změna: 13 Listopadu 2021, 13:49:43 od fu »
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Zplnomocnění a doručování
« Odpověď #12 kdy: 13 Listopadu 2021, 15:39:37 »

Rozdíl je, jak už jsem psal, uživatel DS zřízené ze zákona má povinnosti navíc oproti uživateli DS zřízené na žádost. Napŕ. povinný způsob podání daňového přiznání.

Pak si nejsem jist, zda se dá DS zřízená ze zákona znepřístupnit. DS zřízená na žadost se znepřístupnit dá.

Tim že si nechá někdo zřídit DS automaticky díky bankovní identitě, obdrží logicky DS zřízenou ze zákona.
« Poslední změna: 13 Listopadu 2021, 15:48:24 od alo.is »
IP zaznamenána

signoflife

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 359
    • Zobrazit profil
Re:Zplnomocnění a doručování
« Odpověď #13 kdy: 13 Listopadu 2021, 18:14:29 »

díky za reakce, založím tedy sám, týden dva vyzkouším a v půli prosince znepřístupním.
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 687
    • Zobrazit profil
Re:Zplnomocnění a doručování
« Odpověď #14 kdy: 13 Listopadu 2021, 22:04:05 »

Jak jsem psal výše, ty vnucené DS se budou dělat nejdřív v roce 2023.

Znepřístupnit půjdou, protože podle https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2021-261/zneni-0#cl142-15 se ten odstavec o znepřístupnění na žádost rozšiřuje přesně o definici téhle vnucené DS.
IP zaznamenána