30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Finanční úřad - vratka slevy na dani  (Přečteno 5882 krát)

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Finanční úřad - vratka slevy na dani
« Odpověď #15 kdy: 03 Listopadu 2021, 17:15:39 »

ladin: Z "pár let" je nakonec 7 let, v relaci k tomu ta částka skutečně nijak nevybočuje.
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 655
    • Zobrazit profil
Re:Finanční úřad - vratka slevy na dani
« Odpověď #16 kdy: 04 Listopadu 2021, 07:04:14 »

Zmaster, penále se Vás netýká. To se vyměřuje, pokud by byla doměřena daň na základě daňové kontroly. A v tomto případě, pokud nebudete reagovat, tak nemůžou zahájit daňovou kontrolu, protože mají přesné informace, jak se daň má změnit. Jejich povinností tak je Vás vyzvat k podání dodatečného daňového tvrzení za rok 2019 (tím taky prolomí lhůtu). Ale  to penále 20% tam nehrozí.
Momentálně se už moc neorientuji, jestli od účinnosti NOZ 89/2012  Sb. lze životko převádět do splaceného stavu. Dřív stačilo úřednici napsat: "Pojistná smlouva zrušena nebyla, byla pouze převedena do splaceného stavu s redukcí dle § # zákona o pojistné smlouvě. Smlouva tak nebyla ukončena, pouze se na ní již neplatí další pojistné." A ta úřednice si to pak dala do vyřízených bez efektu, protože jinak by musela psát výzvu na pojišťovnu, aby získala listiny, které prokazují, že smlouva byla ukončena výpovědí s výplatou odstupného. A to se jí nevyplatí, protože jestli má celorepublikovou akci, tak těch lidí má hodně.
Ale zkusit to můžete, jen neuvádějte zákony a paragrafy, aby nezjistili například to, že redukce už od roku 2012 není možná. Když jim teď napíšete, že jste smlouvu poslal do splaceného stavu, nic se Vám nemůže stát. Maximálně Vám pošlou výzvu k podání dodatečného přiznání a pak už bych to dodanil, když tu pohádku o redukci nezbaštili.

IP zaznamenána

zmaster

  • Příspěvků: 28
    • Zobrazit profil
Re:Finanční úřad - vratka slevy na dani
« Odpověď #17 kdy: 14 Listopadu 2021, 17:29:57 »

Zmaster, penále se Vás netýká. To se vyměřuje, pokud by byla doměřena daň na základě daňové kontroly. A v tomto případě, pokud nebudete reagovat, tak nemůžou zahájit daňovou kontrolu, protože mají přesné informace, jak se daň má změnit. Jejich povinností tak je Vás vyzvat k podání dodatečného daňového tvrzení za rok 2019 (tím taky prolomí lhůtu). Ale  to penále 20% tam nehrozí.
Momentálně se už moc neorientuji, jestli od účinnosti NOZ 89/2012  Sb. lze životko převádět do splaceného stavu. Dřív stačilo úřednici napsat: "Pojistná smlouva zrušena nebyla, byla pouze převedena do splaceného stavu s redukcí dle § # zákona o pojistné smlouvě. Smlouva tak nebyla ukončena, pouze se na ní již neplatí další pojistné." A ta úřednice si to pak dala do vyřízených bez efektu, protože jinak by musela psát výzvu na pojišťovnu, aby získala listiny, které prokazují, že smlouva byla ukončena výpovědí s výplatou odstupného. A to se jí nevyplatí, protože jestli má celorepublikovou akci, tak těch lidí má hodně.
Ale zkusit to můžete, jen neuvádějte zákony a paragrafy, aby nezjistili například to, že redukce už od roku 2012 není možná. Když jim teď napíšete, že jste smlouvu poslal do splaceného stavu, nic se Vám nemůže stát. Maximálně Vám pošlou výzvu k podání dodatečného přiznání a pak už bych to dodanil, když tu pohádku o redukci nezbaštili.



Tak jsem to zkusil jak jste psal, nejlepší varianta nevyšla. Úředník trvá na tom, že potřebuje nějaký dokument dokazující, kam bylo převedeno případné nespotřebované pojistné... Já jsem povinen něco takového dokazovat?
Zatím komunikace mailem, žádné řízení nezahájili.
Díky!
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 687
    • Zobrazit profil
Re:Finanční úřad - vratka slevy na dani
« Odpověď #18 kdy: 14 Listopadu 2021, 22:02:50 »

Momentálně se už moc neorientuji, jestli od účinnosti NOZ 89/2012  Sb. lze životko převádět do splaceného stavu.

Nevím, jestli to lze / šlo, a nestudoval jsem, jaké to mělo daňové souvislosti (věřil jsem pojišťovně, která tvrdila, že žádné, a FÚ se v této věci neozval), ale vím o jedné takové IŽP smlouvě, která se v roce 2014 převáděla do splaceného stavu spolu s odkupem (výběrem) značené části zůstatku a ve splaceném stavu je dosud. Říkali tomu taky "přerušení placení na rok, s opakováním". Co nešlo vybrat tam v nějaké podobě leží dosud a mentálně bylo odepsáno jako poplatek za mladickou nerozvážnost.
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 655
    • Zobrazit profil
Re:Finanční úřad - vratka slevy na dani
« Odpověď #19 kdy: 15 Listopadu 2021, 07:36:45 »

Zmaster, nemusíte citovat předchozí příspěvek.
Jinak pokud FÚ argumentuje žádostí o dokument dokazující, kam bylo převedeno případné nespotřebované pojistné pak:
a) Něco o tom asi ví. A možná i ví, kam Vám bylo vyplaceno nespotřebované pojistné, protože to je vypláceno jako odkupné při ukončení smlouvy.
b) Možná i ví kolik Vám bylo vyplaceno jako odkupné. EDIT: neví

Ale nic není ztraceno, protože bez výzvy k podání dodatečného přiznání se nic neděje. Hlavně se nenechte chytit, protože nic jako vyplacení nespotřebovaného pojistného není, vypláceno je odkupné. A vyplacení odkupného je důkazem o ukončení smlouvy a povinnosti dodanit. Nespotřebované pojistné je využito k investici na IŽP případě ke kapitalizaci na KŽP v průběhu života smlouvy.
 Napište jim e-mailem, že:
Sděluji Vám, že žádné nespotřebované pojistné vyplaceno nebylo. Toto je totiž při přechodu pojistné smlouvy do tzv. splaceného stavu bezezbytku využito ke krytí redukovaných pojistných rizik, protože pojistník na takovou smlouvu již neplatí žádné pojistné.

S pozdravem Váš zmaster.


Pamatujte, že FÚ musí mít prokázáno, že smlouva byla ukončena takovým způsobem, který Vám zakládá povinnost dodanit uplatněné pojistné. Takže, buď se přiznáte, nebo vyzvou Vaši pojišťovnu, aby jim sdělila informace ke konkrétní smlouvě, nebo naprasáka vyzvou Vaši banku, aby tam dohledali vyplacené odkupné. Výzva na banku je nepravděpodobná, protože by to fakticky bylo hodně sprosté a hlavně by neměli postaveno na jisto, že ty peníze připsané na účet jsou odkupné a nejsou třeba výplatou pojistného plnění, např. za úraz.

Dokud si budou chtít psát bez doručenky, tak ať si píšou, ale komunikaci omezte na minimum, abyste jim neprozradil víc než chcete (nepište rozhodně žádné číslo smlouvy).
« Poslední změna: 15 Listopadu 2021, 07:42:53 od Panek »
IP zaznamenána

zmaster

  • Příspěvků: 28
    • Zobrazit profil
Re:Finanční úřad - vratka slevy na dani
« Odpověď #20 kdy: 22 Listopadu 2021, 13:30:37 »

Panek, poslal jsem úřednici co radíte, zdá se, že to chápe, ale moje tvrzení jí nestačí. Stále požaduje nějáký dokument, který by to dokazoval, prý se mám obrátit na pojišťovnu... Na čí straně je tedy důkazní břemeno?
Komunikace probíhá stále pouze mailem.

Btw. číslo smlouvy mi sama nadiktovala při jednom z prvních telefonátů, takže to mají (když se uplatňuje daňová sleva tak se k daňovému přiznání se přikládá papír z pojišťovny, kde je číslo smlouvy uvedené).

Předpokládám, že když to budu nadále bojkotovat tak osloví pojišťovnu sami, na druhou stranu nechápu proč už to dávno neudělali pokud můžou.
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 655
    • Zobrazit profil
Re:Finanční úřad - vratka slevy na dani
« Odpověď #21 kdy: 25 Listopadu 2021, 09:09:24 »

Ano a ano (číslo smlouvy, oni musí kontaktovat pojišťovnu).
- Číslo pojistky mají ze svých zdrojů, protože jste jim ho dal na příloze při každém daňovém přiznání. Nemuseli tak kontaktovat pojišťovnu.
- Důkazní břemeno je zatím na nich. Můžou ho na Vás přenést, ale až doručením řádně zdůvodněné výzvy.
- Aby mohli řádně zdůvodnit výzvu, musí mít důkaz o tom, že jste pojistku zrušil výpovědí, takže musí kontaktovat (vyzvat) pojišťovnu, která jim naplacato písemně potvrdí, že jste smlouvu ukončil.
- Dokud nepřijde výzva, držte se linky.

Dle zarputilé komunikace ze strany FÚ předpokládám, že nejde o pražský FÚ a že jde o opatrnou pracovnici, která se bojí Váš případ posunou do škatulky vyřešeno bez dodanění.
Jistou naději Vám skýtá covid. Úředníci budou možná řešit další kompenzace, pak přijdou nová daňová přiznání za rok 2021 a můžná to celé umře na nedostatek kapacit.
« Poslední změna: 25 Listopadu 2021, 11:31:23 od Panek »
IP zaznamenána

zmaster

  • Příspěvků: 28
    • Zobrazit profil
Re:Finanční úřad - vratka slevy na dani
« Odpověď #22 kdy: 25 Listopadu 2021, 12:16:17 »

S popisem pracoviště i pracovnice jste trefil hřebíček na hlavičku :D

Díky za dovysvětlení
IP zaznamenána

zmaster

  • Příspěvků: 28
    • Zobrazit profil
Re:Finanční úřad - vratka slevy na dani
« Odpověď #23 kdy: 02 Května 2022, 09:44:35 »

Rozhřešení:

Berňák oslovil pojišťovnu a získal od ní dokument dokazující, že jsem smlouvu ŽP ukončil a slevy na dani nevrátil... S tímto důkazem, který jsem si byl později osobně prohlédnout, mě obeslali oficiální cestou, už si nevzpomínám jak se to jmenovalo... kdyby to někoho zajímalo mám to někde založené. Podal jsem tedy dodatečné daňové přiznámí a slevy vrátil. Myslel jsem, že to tím končí, úřednice mě ubezpečila, že penále nehrozí a vratka daňové slevy je konečná suma.

Jenže v DP za loňský rok mi vyšel nějaký daňový přeplatek a berňák poslal o 2 litry míň. Odůvodnění poslal datovkou: "Správce daně Váš přeplatek ze žádosti ze dne 01.04.2022 evidované pod č.j. xxx, ve které požadujete vrácení přeplatku ve výši xxx Kč, který vznikl z podaného daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2021, nelze plně vyhovět, neboť na Vašem osobním daňovém účtu na dani z příjmů fyzických osob byl evidován nedoplatek vzniklý předepsáním úroku z prodlení, na jehož úhradu byla část přeplatku použita.
Příjemce tohoto vyrozumění je oprávněn uplatnit námitku dle § 159 daňového řádu proti postupu správce daně v souvislosti s vrácením a převedením přeplatku."

Mám ověřené, že úrok se týká vratky slevy na dani z ŽP.

Takže se nebojte, že byste u berňáku platili nějáké penále nebo skryté poplatky tak jako u soukromých bank, u státní instituce vám rozhodně nehrozí, že vám někdo něco řekne a pak se příjde na to, že tam vlastně vznikly úroky, které je potřeba zaplatit... ale zase to máte bez práce, oni vám to strhnou, až se jim to bude hodit a třeba si toho ani nevšimnete. Já vím, asi je na to nějaký §, se kterým jsem souhlasil svým narozením a neznalost neomlouvá přátelé.
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 655
    • Zobrazit profil
Re:Finanční úřad - vratka slevy na dani
« Odpověď #24 kdy: 02 Května 2022, 10:02:34 »

Ta oficiální cesta, kterou Vás berňák oficiálně kontaktoval, byla Výzva k podání daňového přiznání nebo dodatečného přiznání. A jak jsem predikoval, napřed si zajistili důkaz u Vaší pojišťovny.
Úroky vyměří vždy, i když Vám řeknou, že penále nebude. Úroky se totiž vyměřují za časový úsek: den, kdy měla být daň uhrazena < - > den, kdy byla uhrazena.
Penále se opravdu v tomto případě nevyměří. Penále je totiž 20% z doměřené daně, pokud tato byla doměřena při daňové kontrole.
« Poslední změna: 02 Května 2022, 10:07:14 od Panek »
IP zaznamenána