30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Může mne úřední osoba nahrávat?  (Přečteno 718 krát)

Grave

  • Příspěvků: 245
    • Zobrazit profil
Může mne úřední osoba nahrávat?
« kdy: 31 Července 2021, 21:48:56 »

Ahoj chlapi,
může mne úřední osoba nahrávat bez předchozího upozornění?
Děkuji.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 5 640
    • Zobrazit profil
Re:Může mne úřední osoba nahrávat?
« Odpověď #1 kdy: 01 Srpna 2021, 00:57:46 »

Bude-li se jednat o oficiální úkon v rámci řízení, ze kterého se pořizuje protokol (typicky o ústní jednání), může být pořízen i záznam, to explicitně umožňuje § 18(1) SprŘ. Záznam se stává součástí spisu a účastníci k němu mají přístup.

Pokud jde o upozornění předem, tohle sice správní řád výslovně neupravuje, ale v praxi si moc neumím představit, že by takovou věc SO zkoušel skrývat. Tam, kde se záznamy pořizují, na to obvykle mají nějakou určenou místnost s patřičným vybavením, skutečnost, že se nahrává, se hned na začátku zmíní a zaprotokoluje, a krom toho z toho, jak manipulují tou nahrávací technikou je vidět, že se záznam pořizuje.

Pořizovat záznam skrytě by bylo minimálně divné, jestli i vyloženě nezákonné nevím. Namátkou jsem nakouknul do komentáře (Potěšil, L. Správní řád, 2. vydání, 2020, s. 116-124), tam se píše [...] Nějaká další a bližší omezení zákon nedává, nicméně z povahy věci by k pořizování takových záznamů mělo docházet tam, kde to správní orgán považuje za vhodné, a účelné a současně by to nemělo být chápáno jako nástroj „šikany“ účastníků řízení. Rovněž je nutné předem poučit o skutečnosti, že správní orgán hodlá pořizovat takový obrazový nebo zvukový záznam. V zásadě souhlasím, ale netuším, z čeho autoři čerpají, tak ani neodhadnu, zda by absence poučení byla považována za vadu řízení či jinou nezákonnost nejen v knihách, ale i "v akci".
« Poslední změna: 01 Srpna 2021, 00:59:26 od hh »
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 878
    • Zobrazit profil
Re:Může mne úřední osoba nahrávat?
« Odpověď #2 kdy: 01 Srpna 2021, 01:26:34 »

Citace
Pokud jde o upozornění předem, tohle sice správní řád výslovně neupravuje, ale v praxi si moc neumím představit, že by takovou věc SO zkoušel skrývat.

Pokud si tedy úředník pořídí (zřejmě na svůj osobní mobilní telefon) tajně a bez oznámení záznam z jednání, který se pak náhodou ocitne ve spisu, je to legální? Zajímá mě to hlavně pro případy, ve kterých je to jasný WIN a já bych se tom na ÚJ rozhodl napodobit mistra. Umím si představit reakci SO2 ve stylu "No nebylo to zrovna ok, ale..."
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 5 640
    • Zobrazit profil
Re:Může mne úřední osoba nahrávat?
« Odpověď #3 kdy: 01 Srpna 2021, 01:54:07 »

Držel bych se toho, co uvádí § 18. Tedy [...] lze též pořídit obrazový nebo zvukový záznam, tečka. Zda musí/nemusí být účastník upozorněn předem je vedlejší problém. Řekněme, že v souladu s citovaným komentářem a nějakými obecnými principy skutečně platí, že musí. A že nějaký úřední zmrd pořídí tajnou nahrávku a dá ji do spisu.

Pak buď je na té nahrávce totéž co v protokolu, účastníkovi může její existence být ukradená, a maximálně si může na postup stěžovat, ale i kdyby mu bylo dáno za pravdu, těžko to nějak ovlivní řízení. Nebo se na tom jednání stalo něco divného (např. se něco vyhrotilo, stříkaly emoce, ať už z účastníků či úředníků), v protokolu to není zachyceno, ale SO se následně vytasí nahrávkou a začne ji nějak v neprospěch účastníka používat. Pak opět - lze neupozornění jako vadu namítat, ale i kdyby to takto bylo uznáno, bude úředník napomenut a poučen, možná se někdo omluví, ale nic to nezmění na použitelnosti té nahrávky.

Z hlediska taktiky rozhodně doporučuju se na ÚJ a celkově na úřadě chovat tak, jako by byl záznam pořizován (ostatně pořizován je, minimálně vlastní). A kdo je paranoidní, může se klidně na začátku zeptat, zda bude SO z řízení pořízen audio/video záznam.
« Poslední změna: 01 Srpna 2021, 01:59:12 od hh »
IP zaznamenána

Grave

  • Příspěvků: 245
    • Zobrazit profil
Re:Může mne úřední osoba nahrávat?
« Odpověď #4 kdy: 16 Srpna 2021, 09:46:02 »

Děkuji za informace.
IP zaznamenána