30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] Židlochovice  (Přečteno 7464 krát)

JirkaJirik

  • Příspěvků: 18
    • Zobrazit profil
[?] Židlochovice
« kdy: 06 Července 2021, 11:45:52 »

Dobrý den, mám aktuální zkušenost se stacionárem a následným správním řízení u města Židlochovice.

Protože jsem práva znalý, tak jsem opravdu překvapen, jakým způsobem šlendriánsky v Židlochovicích správní řízení vedou - doručování neoprávněné osobě, dělání cokoli, aby zastavili řízení proti pachateli a "skočili" na provozovatele apod.

Máte prosím nějaké rozhodnutí odvolacího orgánu či rozsudky ve kterých by byl kritizován postup Židlochovic?
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Židlochovice
« Odpověď #1 kdy: 06 Července 2021, 13:44:21 »

Pěkný den,

toho, že by byl nějaký "judikát Židlochovice", si bohužel nejsem vědom. Smutnou realitou je, že za šlendriánství by se dal označit celý tento byznys s měřením rychlosti a každý úřad práva účastníka řízení obchází, jak se dá, neboť se snaží maximalizovat zisk. Nezbývá, než vycházet z obecné judikatury, která je k přestupku provozovatele vozidla dostupná, a ta přináší bohužel spíše restriktivní výklad, než aby byla vyloženě v něčem nápomocná. A nápomocný rozhodně není ani Jihomoravský kraj, který často posvětí i totální excesy.
Pokud poskytnete podrobnější popis vaší kausy, respektive velotočů, které tam Židle nadělaly, můžeme poradit konkrétněji.
IP zaznamenána

JirkaJirik

  • Příspěvků: 18
    • Zobrazit profil
Re:Židlochovice
« Odpověď #2 kdy: 06 Července 2021, 14:56:58 »

Dobrý den všem, neměl jsem namysli "judikát Židlochovice", ale jiný postup.

Díval jsem se do právního informačního systému a našel jsem řadu rozsudků Krajského soudu v Brně, který kritizoval nezákonné počínání města Židlochovice ve správních řízení na úseku dopravy. Samozřejmě v těchto věcech byl žalovaným Krajský úřad JmK, jakožto odvolací orgán, který hezky všechny nezákonnosti Židlochovic přikryl a potvrdil.

Nejsem zvyklý si nechat nezákonnost a zjevnou nespravedlnost nechat líbit, zejména, když si Židlochovice dovolují doručovat písemnosti ve správním řízení neoprávněné osobě a ještě zamítnout stížnost proti nesprávnému úřednímu postupu s tím, že je to v pořádku a že si to mám s danou osobou (které neoprávněně bylo doručováno) vyřídit.

S ohledem na to, že podobný postup daného správního orgánu je opakovaný, nezdráhám se podat trestní oznámení - mohla by být naplněna skutková podstat dle §329 a §330 TrZ.

Nedělám si iluze, že bude dané úředníky někdo stíhat, ale snad, když půjdou párkrát na výslech tak si příště rozmyslí, zda se budou zákonům vysmívat nebo ne.

Tento postup doporučuji každému.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Židlochovice
« Odpověď #3 kdy: 06 Července 2021, 15:01:05 »

Nejsem zvyklý si nechat nezákonnost a zjevnou nespravedlnost nechat líbit, zejména, když si Židlochovice dovolují doručovat písemnosti ve správním řízení neoprávněné osobě a ještě zamítnout stížnost proti nesprávnému úřednímu postupu s tím, že je to v pořádku a že si to mám s danou osobou (které neoprávněně bylo doručováno) vyřídit.

Proč jste tedy doručení přiznával? Pokud jste právně znalý, jak tvrdíte, tak asi tušíte, že na nedoručení jste mohl nejspíš vyhrát celé správní řízení.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Židlochovice
« Odpověď #4 kdy: 06 Července 2021, 15:11:54 »

Máte prosím nějaké rozhodnutí odvolacího orgánu či rozsudky ve kterých by byl kritizován postup Židlochovic?

neměl jsem namysli "judikát Židlochovice", ale jiný postup.
Jaký postup tedy máte namysli? V podstatě pokud není nezákonné už to samotné měření (vada ve smlouvě obce s poskytovatelem), tak neexistuje nějaký postup, jak ten úřad donutit řízení zastavit ve smyslu, že byste jim napsal "jste zlí na lidi a krátíte je na jejich právech, tady je X rozsudků o tom, co jste kdy všechno provedli špatně". Je potřeba rozporovat každé to pochybení individuálně - pokud hovoříme o odvolání nebo správní žalobě/kasační stížnosti, tak tam už se dá jako jakási (kvazi) přitěžující okolnost pro prvostupňový správní orgán uvést, že tento postup je u něj běžnou praxí, ale to slouží spíš k dokreslení situace.

To s doručováním mi taky není jasné... byla to chyba a protože lidský prvek ze správního řízení zatím ještě vypustit není možné, tak chyby se zkrátka dějí a nějakou dobu ještě dít budou, nicméně když už k ní dojde, tak pro vás jako účastníka řízení, který byl touto chybou dotčen, je žádoucí využít ji na maximum, ne tu chybu zhojit tím, že se k doručení přiznáte.
V tomto případě, kdy byla chyba zhojena, už se vám můžou Židle leda oprávněně vysmívat, protože jste udělal práci za ně a zachránil jim celé řízení.

Odpovědnost za trestné činy je sice lichotivá, avšak z praxe s tím nejsou příliš pozitivní zkušenosti, soudy při těchto trestných činech vymýšlí stupidní liberace, jako že skutek nesměřoval proti konkrétní osobě, a proto nemohlo jít o zneužití pravomoci apod. § 330 zní zajímavě, ale IMHO u přestupků to bude problematické.
« Poslední změna: 06 Července 2021, 15:24:57 od IZS »
IP zaznamenána

JirkaJirik

  • Příspěvků: 18
    • Zobrazit profil
Re:Židlochovice
« Odpověď #5 kdy: 06 Července 2021, 18:38:56 »

Dobrý den,

nevím, kde jste to v mém textu viděli, že bych přiznával doručení adresované neoprávněné osobě, nic takového jsem nepsal, ani neučinil (nepřiznal). Naopak je to správní orgán, který sám uvedl, že písemnost doručil jiné osobě a protože ji znám, tak si to mám s ní vyřídit, že on považuje doručení za bezvadné. Tolik k této části.

Co se týká druhé mé myšlenky ohledně rozsudků, které ne zrovna pozitivně popisují kvalitu práce Židlochovic, tak úvaha byla jednoduchá - řada správních orgánů dělá stejnou chybu (nezákonný postup) stále stejně a nehledí na to, že již byl soudem tento postup vytknut, proto jsem se dotazoval na případné rozsudky, bylo by možno užít právní argumentaci a v odvolacím řízení odkázat na obdobnou věc již soudně rozhodnutou a umravnit tak i odvolací orgán (Kr. úřad JmK), aby odvolání vyhověl.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Židlochovice
« Odpověď #6 kdy: 06 Července 2021, 20:25:23 »

Nojo... to se někdy stane, když jen tak něco plácnete bez kontextu, v 90 % případů by to totiž znamenalo, že jste přiznal doručení. Pokud správní orgán doručoval chybně a ještě se vám vysmívá, tak bych se na ně prostě vykašlal a nechal jim to řízení spadnout na hlavu. Záleží ale, v jaké fázi řízení se nacházíte a zda to skutečně proběhlo jako "dobrý den pane Nováku, zjistili jsme, že výzvu k vyjádření k podkladům pro vydání rozhodnutí jsme doručili paní Novákové, ale protože máte stejný TP, tak si to s ní vyřiďte".

Rozsudky KS považuji v tomto případě vcelku za bezcenné, tady ty lokální války s Židlemi probíhají přesně, jak popisujete - soudy opakovaně vytýkají nějaký postup a stejně to úřad po stoprvní zkusí znova. Ono se jim to totiž vyplatí zkusit vždy, protože úředník za to nemá žádnou osobní odpovědnost a co kdyby tentokrát účastník nebyl tak zatvrzelý, že podá žalobu?  Buďto to musíte "odrbat" nějakou z metod doporučovaných zde na fóru (Helmut, nějaká varianta Číkusmuta, ...), nebo jít tvrdě do nich. Zpravidla ani židle nevymyslí nic nového, protože v tom řízení je poměrně omezený počet chyb, které zakládají nějakou vadu řízení, a tak spoustu věcí pokrývá judikatura NSS, kterou jde na fóru dohledat. A v tom případě mi přijde zbytečné argumentovat rozsudkem odvolacího orgánu nebo KS. Jasně, když si prolezete ASPI, Becka nebo Codexis, tak asi nějaké rozsudky KS najdete, ale většinou tam není nic světoborného.
Z judikatury NSS je také zpravidla možné čerpat nějakou "právní argumentaci", nebo ji prostě musíte vyrobit sám na základě provedené rešerše.
Ačkoliv jsou Židlochovice trnem v oku snad každému zdejšímu uživateli, který měl s tím jejich "spis-tisknu-až-při-nahlížení" slepičincem co dočinění, jejich postup mi nepřijde nějak unikátní na to, abychom tady vedli černou knihu Židlochovických pochybení a související rozhodovací praxe.

Protože jde o sprdel, tak je pro vás klíčová úvaha, zda se za aktuální situace snažit udat řidiče, nebo to nechat hnít, dokud nevydají rozhodnutí (např.). Například pokud mají chybně doručenou výzvu a už zahájili sprdel, tak bych je prostě nechal rozhodnout. Každopádně přestupky provozovatele vozidla se rozporují velmi obtížně kvůli stupidní judikatuře, kterou k tomu vyrobili NSS a ÚS, takže je třeba chytat se každého stébla a pokud máte nabito nedoručením nějaké klíčové písemnosti, tak to nezkazit.
Bohužel vzhledem k vašemu strohému popisu si tuto úvahu musíte udělat sám, případně pokud popíšete svůj případ lépe, ideálně třeba s časovou osou, tak můžeme poradit něco konkrétního. Matérie k vadám řízení a doručování je tu na fóru dost a tohle obecné povídání je víceméně o ničem, protože to vede jenom k nedorozuměním (viz shora). Pokud máte spis, můžeme téma přesunout do neveřejné sekce, kam ho posléze můžete anonymizovaný nahrát.
« Poslední změna: 06 Července 2021, 20:29:01 od IZS »
IP zaznamenána

JirkaJirik

  • Příspěvků: 18
    • Zobrazit profil
Re:Židlochovice
« Odpověď #7 kdy: 06 Července 2021, 21:08:27 »

V dané kauze jde o to, že Židlochovice zahájili se mnou - provozovatelem správní řízení.

V minulosti mi přišla výzva ohledně rychlosti - stacionár - byl sdělen skutečný a existující řidič - občan ČR, přebírá poštu, má datovku, ten skutečně řídil.

Na základě výzvy jemu, dokonce odepsal, že ano, že řídil on, dal jsem mu to k vyřízení, jelikož měl auto půjčeno. I přes to, že potvrdil, že řídil, tak Židlochovice nařídili ústní jednání, kam se nedostavil.

Obratem zastavili proti němu řízení s tím, že mu "nebylo možno přestupek prokázat" a skočili na mě - provozovatele.

Mám za to, že k danému postupu nebyl vůbec důvod, pokud se bez omluvy řidič, který navíc písemně (ze své datovky) poslal sdělení, že se přestupku dopustil, nedostavil, mohli jej opakovaně předvolat, uložit pořádkovou pokutu, případně využít předvedení. Avšak to se jim nehodilo, po provozovateli se vždy vymáhá lépe.

Našel jsem k tomu judikaturu, která takovýto postup správního orgánu označuje ze nezákonný, ale Židlochovice jsou zatvrzelé, že na ně daná judikatura nedopadá a samé nesmysly. Jejich písemnosti jsou skutečně právně - literární skvost.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Židlochovice
« Odpověď #8 kdy: 06 Července 2021, 21:53:40 »

To mi naopak zní jako naprosto správný a korektní postup. Podání vysvětlení z předprocesní fáze nelze použít jako důkaz (§ 137 odst. 4 SprŘ.), k tomu je navíc i judikatura, která se mi nechce dohledávat, ale často to tu na fóru vídám v usneseních o zastavení řízení s řidičem. Pokud se tedy řidič v průběhu řízení (stačilo by kdykoliv) opětovně nepřiznal, pak SO nemohl legitimně jinak, než řízení zastavit.

Pak je samo o sobě otázka (na kterou já neznám odpověď, ale někdo jiný určitě ano), jestli SO nemusí obviněného ve smyslu § 36 odst. 3 SprŘ vyzvat k vyjádření se k podkladům pro vydání rozhodnutí. Ale předpokládám, že ÚJ je z procesního hlediska spojeno právě s úkonem vyjádření se k podkladům, což se myslím i uvádí v poučení. Na toto vyjádření si btw může obviněný vyžádat přiměřenou lhůtu.

Chápu to správně, že jste udal řidiče, ten se ke své nelibosti přiznal, pak se na to vykálel a SO skočil po provozovateli? Ptám se jen pro pořádek. Z vašeho popisu mi není jasné, jestli byl onen řidič tzv. spolupracující řidič, který se měl s orgánem mazlit do doby prekluze objektivní odpovědnosti, nebo jestli to byl zkrátka udaný řidič, který se z nějaké povinnosti přiznal, ale vlastně se mu to řešit nechtělo.. Pak je např. pochopitelné, proč se řidič proti usnesení o zastavení řízení neodvolal.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

JirkaJirik

  • Příspěvků: 18
    • Zobrazit profil
Re:Židlochovice
« Odpověď #9 kdy: 06 Července 2021, 21:57:19 »

Byl to "údany" řidič, který se přiznal a pak se na to vykašlal.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Židlochovice
« Odpověď #10 kdy: 06 Července 2021, 22:05:08 »

No to se ale pak nemůžete divit. Neznám detaily, ale chybou, kterou jste zřejmě patřičně nevyužil bylo ono chybné doručování. Na tom by se při správném postupu dal nejspíš vyhrát celý případ.

Jinak ale z Vašeho popisu žádnou chybu nevidím, minimálně ne v částí subsidiárního řízení s udaným řidičem. Pokud jste chtěli jet dnes již "běžnou" strategii promlčení objektivní odpovědnosti provozovatele, pak měl řidič dělat bordel. No a pokud jste chtěl (třebaže morálně oprávněně) hodit odpovědnost na skutečného pachatele s tím, ať si to vyřeší, tak to v našem systému bez jeho absolutní oddanosti nelze.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

JirkaJirik

  • Příspěvků: 18
    • Zobrazit profil
Re:Židlochovice
« Odpověď #11 kdy: 06 Července 2021, 22:06:46 »

Podle mě v případě zastavení řízení není potřeba poskytnout právo (lhůtu) k vyjádření se k podkladům rozhodnutí.

Tohoto úkonu není zapotřebí v případě, že se žádosti v plném rozsahu vyhovuje a dále v případě, že řízení se ukončuje nikoli rozhodnutím ve věci, ale vydáním usnesení o zastavení řízení nebo odložení věci.
IP zaznamenána

JirkaJirik

  • Příspěvků: 18
    • Zobrazit profil
Re:Židlochovice
« Odpověď #12 kdy: 06 Července 2021, 22:08:29 »

Dovolím si nesouhlasit, ze soudních rozhodnutí vyplývá jednozačně, že nemohou správní orgány rezignovat na snahu potrestat pachatele, protože na 1 výzvu se nedostaví, nebo nereaguje. Od toho slouží instituty - opakované předvolání, pořádková pokuta, případně předvedení.
IP zaznamenána

JirkaJirik

  • Příspěvků: 18
    • Zobrazit profil
Re:Židlochovice
« Odpověď #13 kdy: 06 Července 2021, 22:09:32 »

Vadné doručování nastalo až nyní v řízení o odpovědnosti provozovatele a to řeším, jen si toho správní orgán všiml dříve než já.
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 653
    • Zobrazit profil
Re:Židlochovice
« Odpověď #14 kdy: 07 Července 2021, 07:44:46 »

Citace: JirkaJirik
Protože jsem práva znalý...
a ještě zamítnout stížnost...
...že nemohou správní orgány rezignovat na snahu potrestat pachatele, protože na 1 výzvu se nedostaví, nebo nereaguje. Od toho slouží instituty - opakované předvolání, pořádková pokuta, případně předvedení.
Práva znalý občan by si jménem správného adresáta nestěžoval, že bylo doručeno špatnému adresátovi, bo by přiznal, že o písemnosti ví.
Předvedení osoby podezřelé z přestupku? Jako, že projedu pár radarů a pak to hodím na Babiše, ať si ho předvedou?
IP zaznamenána