30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [LOST] Jízda na červenou Praha 10/2020  (Přečteno 13150 krát)

imperator_cz

  • Příspěvků: 80
    • Zobrazit profil
[LOST] Jízda na červenou Praha 10/2020
« kdy: 21 Června 2021, 11:17:41 »

Dobrý den.

Snad nebude vadit když se připojím s velice podobnou záležitostí.

Vývoj případu, který řeší MHMP:

- 7.10.2020 přestupek jízda na červenou.
- 23.11.2020 výzva k úhradě určené částky 1500 - ignorováno
- 3.6.2021 výzva provozovateli k udání řidiče. Z toho vyplývá že Praha nepoužívá turbo
  provozovatel udal řidiče, který je bohužel shodný s provozovatelem. Nikdo jiný nebyl k dispozici, ale provozovatel doufal, že tím případ skončí
- 16.6.2021 řidič dostal do DS cosi od MHMP. Ještě není vyzvednuto, ale předpokládám že jde o výzvu k podání vysvětlení

Chtěl bych jako řidič i provozovatel poprosit o radu o nejlepším postupu  ;)
Chápu, že v případě odmítnutí podání vysvětlení řidičem to spadne na SPRDEL provozovatele.

Při procházení starších případů jsem nalezl doporučený postup aby se řidič při podání vysvětlení přiznal a později ve SŘ si přiznání rozmyslel, ale není mi zcela jasný další postup :-(
Můžete mě, prosím, trochu popostrčit správným směrem? Prekluze je za necelé 4 měsíce, což je poměrně dost. Zdá se mi, že v tomhle případě Praha reaguje nějak moc rychle.

Přikládám výzvu provozovateli na kterou jsem udal řidiče

Téma rozděleno. // Číkus
« Poslední změna: 21 Června 2021, 22:29:32 od Číkus »
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Re:Jízda na červenou Praha 10/2020
« Odpověď #1 kdy: 21 Června 2021, 14:53:36 »

Citace
Z toho vyplývá že Praha nepoužívá turbo
* Magistrát je asi jediný pražský úřad, který turbo nepoužívá. A je tím na tomto fóru všeobecně známý :)

Pokud je prekluze objektivní odpovědnosti (tedy výročí přestupku) za 4 měsíce, tak mi naopak přijde, že šance na výhru jsou docela velmi slušné.
To, co na vás čeká v DS bude na 99% příkaz. Nedává smysl, aby se úřad znovu ptal provozovatele=řidiče, jestli teda fakt řídil, když už jim jednou oznámil, že ano.

Využívejte lhůt na maximum. Vše si ověřujte na této kalkulačce lhůt. Rovněž používejte při každém podání § 37 odst. 4 zákona č. 500/2004 Sb., tzn. podání čiňte emailem bez podpisu a po 5 dnech pošlete shodný obsah datovkou. Akorát si radši pohlídejte, aby Vám od informačního systému podatelny přišlo potvrzení.

Přiznání netřeba rozmýšlet, stačí, aby se řidič již znovu nepřiznal.
Určitě bude na místě nějaká ta námitka podjatosti, případně i stížnost. Argumentace pak např. spatřením IZS ve zpětném zrcátku. Určitě si přejete nařídit ústní jednání. Jak asi chápete, váš cíl je zajistit, aby úřad nestihl zahájit řízení s provozovatelem a pak už je vám to vlastně jedno, vyvléknout se z toho jako řidič nebude problém, pokud nebude Vaše přiznání zprocesněno.

A asi by bylo na místě, aby nějaký dobrotivý moderátor vlákna opět oddělil, diskutovat o 2 případech v jednom vlákně je nesmysl :)

EDIT: Pokud tedy chcete konkrétní postup, tak vyčkejte a v poslední možný den otevřete DS. Tam bude pravděpodobně příkaz. Proti němu poslední možný den (viz. kalkulačka) podáte odpor emailem, za 5 dní potvrdíte datovkou. Pak se uvidí, co se z úřadu vyloupne.
« Poslední změna: 21 Června 2021, 14:59:05 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

imperator_cz

  • Příspěvků: 80
    • Zobrazit profil
Re:Re:Jízda na červenou Praha 10/2020
« Odpověď #2 kdy: 21 Června 2021, 16:26:48 »

Děkuji za odpověď. Dám vědět až otevřu datovku :-)
IP zaznamenána

imperator_cz

  • Příspěvků: 80
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na červenou Praha 10/2020
« Odpověď #3 kdy: 28 Června 2021, 14:42:13 »

Dobrý den.

Tak v DS nebyl příkaz, ale informace o zahájení řízení a pozvánka na ústní jednání.
Je nějak cesta jak z toho ven?

Termín ústního jednání lze asi posunout, ale do prekluze ještě daleko (10/2021)

Chápu, že když ústní jednání neproběhne, tak se to vrátí provozovateli jako Sprdel. To je sice lepší než porce bodů za jízdu za jízdu červenou, ale i tak bych raději sponzoroval strýca v Mikulčicích než úředníky z MHMP :-)
IP zaznamenána

Nikdo Nikdovič

  • Příspěvků: 327
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na červenou Praha 10/2020
« Odpověď #4 kdy: 28 Června 2021, 14:59:14 »

Naopak posun jednání, maximální využívání lhůt, seznámení se s podklady a pokud ukončí řízení tak odvolání by vám mohlo dopadnout.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na červenou Praha 10/2020
« Odpověď #5 kdy: 28 Června 2021, 15:22:47 »

Natáhnout to na 4 měsíce by nemusel být problém. Jak naložit s ÚJ je na Vás, nicméně není právě těsně před ÚJ vhodná doba na nějakou vyfabulovanou námitku podjatosti? Na ÚJ můžete každopádně zajít, akorát se nevyjadřovat na otázku, jestli jste řídil, případně argumentovat tak, aby to z toho nešlo dovodit.

Jinak jak jsem psal, využívat lhůt na maximum bude ve Vašem případě cesta k úspěchu. A to i včetně toho podávání emailem a potvrzování za 5 dní.

I wonder what would Číkus do at the moment.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na červenou Praha 10/2020
« Odpověď #6 kdy: 28 Června 2021, 18:28:42 »

Vzhledem k tomu, že orgán s vámi zahájil správní řízení jako s řidičem již není cesty zpět na výzvu, tedy po vyvinění z tohoto přestupku bude mít úřad skutečně nabito na sprdel. Je proto třeba se rozběhnutého řízení chytit a nepustit, dokud nebude promlčeno. Na 21. 7. vám stačí prostá omluvenka, na další by to chtělo už něco s potvrzením. Proložit to můžete nejrůznějšími podáními - od žádosti o veřejné jednání přes návrh na provedení důkazu výslechem svědka. A jak píše johncreek, proaktivní přístup k délce řízení.
IP zaznamenána

imperator_cz

  • Příspěvků: 80
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na červenou Praha 10/2020
« Odpověď #7 kdy: 29 Června 2021, 08:25:08 »

Děkuji za rady :-) Omluvenku samozřejmě pošlu.

Pokud na ÚJ dojde, tak se k ničemu nebudu vyjadřovat a alespoň získám spis.
Trochu si pohrávám s myšlenkou na ÚJ poslat zmocněnce abych se vyhnul porovnání fotografie ve spisu s vlastním ksichtem.

Dám vám vědět jak případ pokračuje někdy během léta.
IP zaznamenána

plikous

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 842
  • největší pyrát silnic
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na červenou Praha 10/2020
« Odpověď #8 kdy: 09 Července 2021, 15:58:12 »

Na tomhle případu je vidět, že přiznání sebesama, když jste provozovatel není moc dobrá strategie s ohledem na time management. Absolutně z toho vypadne obeslání druhé osoby, přiznání druhé osoby nebo alespoň příkaz a na tom se dají nahrát minimálně 2 měsíce, čili lepší je vždy sehnat spolupracujícího kámoše, manželku, milenku s tím, že to všechno budete psát za něj...
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na červenou Praha 10/2020
« Odpověď #9 kdy: 09 Července 2021, 18:27:42 »

Na druhou stranu, kolik lidí do toho asi půjde? Já mám problém i přemluvit lidi např. u zelení, aby udali mě jako řidiče. Mají strach z křivé výpovědi, pokuty 100 tisíc a Bůh ví čeho a radši zaplatí zbytečnou tisícovku.. Pochybuji, že většina lidí nějakého kamarádo-muta nalezne :/
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

imperator_cz

  • Příspěvků: 80
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na červenou Praha 10/2020
« Odpověď #10 kdy: 08 Srpna 2021, 09:37:29 »

Máme tady pokračování.

Z nařízeného UJ  jsem se omluvil s tím, že jsem na dlouhodobé dovolené a požádal jsem o přesun na září :-)
Jako odpověď přišla Výzva k odstranění nedostatků - potvrzení že byla dovolená objednaná s dostatečným předstihem.
Asi se úřadu zeptám jak to myslí, protože jako osvč si dovolenou schvaluju sám a při cestování karavenem nic dopředu neobjednávám. To by mohlo přidat pár týdnů k dobru.

 
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na červenou Praha 10/2020
« Odpověď #11 kdy: 12 Srpna 2021, 19:01:22 »

Technicky - pokud jste OSVČ, tak nemáte žádnou dovolenou ve smyslu § 211 zákoníku práce, takže jste vlastně v původní omluvence kecal. A i když budeme uvažovat dovolenou v širším smyslu, tak stanoviskem v tom duchu, že nevolnictví bylo zrušeno v roce 1781, svůj čas si plánujete sám a teď zrovna jste si naplánoval, že na úřad budete mít čas až v listopadu, úřad neohromíte.

Obecně - důvodnost omluvy (jak ji chápe zákon a judikatura) nezávisí na tom, zda šlo o dovolenou, ale zda jde o závažný důvod. Což se vykládá tak, že před běžnými pracovními i osobními povinnostmi má veřejnoprávní povinnost vůči úřadu přednost, tedy musí jít o něco mimo obvyklou rutinu.

Vy jste ale procesně v neobvyklé situaci. Normálně by vás důvodnost omluvy trápila, pokud by vás úřad chtěl nějak penalizovat. Ať už přímo ukládáním pořádkových pokut, nebo nepřímo tím, že by to jednání provedl bez vás či neprovedl vůbec, a pocenciálně vás tak krátil na procesních právech. To tady ale nehrozí. Jako obviněný nemáte povinnost součinnosti s orgánem, účast na ÚJ je právem, ne povinností. O ÚJ jste sám nežádal, ani jste neavizoval, že byste na něm chtěl uplatnit nějaká konkrétní práva, takže důvodnost omluvy a neúčasti může být vám i orgánu ukradená. Hraje se o to, že pokud se nebude SO vaše "odstranění nedostatků" (či co že to vlastně chtějí) líbit, bude nejspíš následovat zastavení řízení s odvoláním na důkazní nouzi a nespolupracujícího obviněného a pak zahájení sprdele proti provozovateli.

Protože do prekluze vůči provozovateli nechybí moc času, neměl by být problém tu poziční hru úspěšně dohrát. Jde o to odpovědět tak, aby ideálně SO dál pokračoval v řízení s řidičem, nebo, pokud by SO začal válcovat a řízení zastavil, bylo v následném řízení co nejlépe proti úřadu nabito. Tedy bych ohledně nemožnosti účasti v původním termínu spíš předložil nějaký kalendář termínů konkrétních prací/schůzek, ze kterého by plynulo, že termín "dovolené" byl plánován v předstihu, případně k doložení nabídnout nějaké svědky atp. Ale hlavně je třeba ukázat ochotu s úřadem spolupracovat, např. se dotázat, zda je ÚJ nutné nařizovat, že vy osobně něm netrváte a žádná práva uplatňovat nehodláte, a pokud snad chce něco úřad po vás, zda by to nešlo písemně ... Tím se dostanete mimo šablonu a koupí vám to nějaký ten týden spíš, než budete-li tetám na úřadu vysvětlovat, jak se jezdí relaxovat s karavanem.
« Poslední změna: 12 Srpna 2021, 19:03:51 od hh »
IP zaznamenána

imperator_cz

  • Příspěvků: 80
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na červenou Praha 10/2020
« Odpověď #12 kdy: 13 Srpna 2021, 14:00:26 »

Děkuji za podrobné vysvětlení !
IP zaznamenána

imperator_cz

  • Příspěvků: 80
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na červenou Praha 10/2020
« Odpověď #13 kdy: 31 Srpna 2021, 12:31:01 »

Dobrý den.
Máme tady pokračování, které se nevypadá příliš na jednoduchý win :-(

- úřad neuznal doplnění informací k omluvě z původního termínu a zastavil řízení s řidičem.  Asi jsem to trochu překombinoval...
- došlo k zahájení SPRDELe s provozovatelem a současně nařízení ÚJ s provozovatelem

Přikládám oba dokumenty a omlouvám se za chyby vzniklé při anonymizaci

Zdá se mi, že MHMP vyvinul novou strategii tím, že předvolává nahlášené spolupracující řidiče a helmuty na ústní jednání. Nestačí mu podání vysvětlení písemně :-(

Co dál?
- chápu to dobře, že vydáním rozhodnutím o zastavení řízení došlo k restartu lhůty (přestupek 7.10.2020) ?
- je něco pozitivního na účasti provozovatele na UJ kromě zabití času a pokecu s úřednicí?
- pomohlo by ještě odvolání řidiče proti zastavení řízení ?

Děkuji za případné rady  8)
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na červenou Praha 10/2020
« Odpověď #14 kdy: 31 Srpna 2021, 12:45:47 »

Asi jsem to trochu překombinoval...
Překombinování podle mě nebyl problém, problematické bylo, že řidič spolehlivě neprokázal, že byl na dovolené. Zaslání té rezervace mu IMHO spíše uškodilo, protože podle judikatury NSS by úřad měl první omluvu akceptovat bez toho, aby účastník řízení něco složitě dokládal. Proti usnesení o zastavení řízení je možné se odvolat, avšak nyní by to již chtělo nějaký opravdový důkaz, že se řidič nacházel na dovolené - pokud ho zvládnete vyrobit nebo ho máte, mohl by se tím úřad dostat do slepé uličky.

Zdá se mi, že MHMP vyvinul novou strategii tím, že předvolává nahlášené spolupracující řidiče a helmuty na ústní jednání.
Podání vysvětlení ani postačovat nemá, na tom právě stojí tato taktika, respektive díky tomuto má řidič možnost si kdykoli "vzpomenout", že neřídil a vyhnout se tak trestu. Správní orgán by měl tedy ústní jednání nařídit vždy, neboť na základě podání vysvětlení není možné vydat rozhodnutí o vině řidiče a ÚJ je jediný prostředek, jak může správní orgán zajistit přiznání použitelné pro rozhodnutí.

- chápu to dobře, že vydáním rozhodnutím o zastavení řízení došlo k restartu lhůty (přestupek 7.10.2020) ?
Zastavením řízení s řidičem ne, avšak doručením oznámení o zahájení řízení s provozovatelem ano.

- je něco pozitivního na účasti provozovatele na UJ kromě zabití času a pokecu s úřednicí?
Má to jedině vysírací a zdržovací potenciál, ideálně do doby, než bude rozhodnuto o odvolání řidiče.

- pomohlo by ještě odvolání řidiče proti zastavení řízení ?
Viz. výše.
IP zaznamenána