30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] Neplatný příkaz?  (Přečteno 20763 krát)

Grutn

  • Příspěvků: 42
    • Zobrazit profil
[?] Neplatný příkaz?
« kdy: 19 Června 2021, 07:48:26 »

§ 150 odst. 4 SŘ uvádí náležitosti, které musí Příkaz mít. Předpokládám, že pokud tyto náležitosti nemá, tak je neplatný.
Co ale když obsahuje něco navíc, a to dokonce lživé informace?

Konkrétně v Poučení, které Příkaz musí obsahovat, mi orgán napsal, že mohu podat odpor, a že ten odpor MUSÍ obsahovat v jakém rozporu vydaný Příkaz napadám, a v čem spatřuji rozpor s právními předpisy vydaného příkazu.

Platí na úředníky to samé, co na policajty, tzn. že mohou činit jen to, co jim zákon explicitně povoluje?
Myslíte, že je to důvod k tomu, považovat příkaz za neplatný, tzn. k němu ani není nutné podávat odpor, vyčkat na promlčení, a pak podat nějakou žalobu?

Přijde mi absurdní, aby v sekci Poučení, která má sloužit jako pomoc pro práva neznalého občana, uváděl úřad nepravdivé informace, a tím ve skutečnosti člověka místo poučení mátl..

Pokud by to na platnosti Příkazu nic neměnilo, myslíte, že to bude alespoň kvalitní důvod pro prominutí zmeškání lhůty pro podání Odporu? (Na odporu jsem si dal záležet po vzoru p. Číkuse, který je po přečetní jeho "Kočkování s úřadem" mým hrdinou. Nicméně jsem Odpor zaslal jaksi o den po lhůtě..)
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Neplatný příkaz?
« Odpověď #1 kdy: 19 Června 2021, 09:49:40 »

Platí na úředníky to samé, co na policajty, tzn. že mohou činit jen to, co jim zákon explicitně povoluje?

Myslíte, že je to důvod k tomu, považovat příkaz za neplatný, tzn. k němu ani není nutné podávat odpor, vyčkat na promlčení, a pak podat nějakou žalobu?

Pokud by to na platnosti Příkazu nic neměnilo, myslíte, že to bude alespoň kvalitní důvod pro prominutí zmeškání lhůty pro podání Odporu? (Na odporu jsem si dal záležet po vzoru p. Číkuse, který je po přečetní jeho "Kočkování s úřadem" mým hrdinou. Nicméně jsem Odpor zaslal jaksi o den po lhůtě..)

Ano, obecně platí pro úředníky to samé, ale tohle je maximálně na podání stížnosti a nic víc.

Není to důvod k tomu považovat příkaz za neplatný.

A není to ani důvod k prominutí zmešnkání lhůty. Jestli tam nemáte pádnější důvod pro zmeškání lhůty, tak dostanete vyrozumění o podání opožděného odporu a tím to pro ně skončí.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Neplatný příkaz?
« Odpověď #2 kdy: 19 Června 2021, 11:24:08 »

A je skutečně odpor podán opožděně? Kdy a jak byl příkaz doručován a doručen, kdy a jak byl podán odpor? Pokud ano, obávám se, že jste prohrál. Ala nabízejí se k vyzkoušení minimálně dvě cesty:

1. Podat žádost o prominutí zmeškání úkonu a třeba argumentovat tím poučením, které Vás uvedlo v omyl (na opravný prostředek, který musí obsahovat důvody je 15 dní).

2. Zkusit argumentovat analogií k § 83(2) SprŘ, kdy příkaz je definován v § 150 SprŘ, který se nachází v Hlavě IV SprŘ "zvláštní ustanovení o některých rozhodnutích" a tedy je příkaz formou rozhodnutí.
IP zaznamenána

Grutn

  • Příspěvků: 42
    • Zobrazit profil
Re:Neplatný příkaz?
« Odpověď #3 kdy: 19 Června 2021, 13:10:45 »

Příkaz odeslán 19.5.
Uloženo na poště 21.5.
Odpor podán 9.6. na poště

Minimální zkusím tu žádost o prominutí. Když ji zamítnou, tak pak je jediná cesta podat správní žalobu?
Lhůta pro podání odporu je poměrně krátká, zřejmě právě z důvodu, že ho není potřeba nijak odůvodňovat. Proto mi přijde nepravdivá informace o tom, že ho musím odůvodňovat docela závažná.

Pokud by zavádějící informace v poučení, nebyly důvodem k neplatnosti příkazu, či ani prominutí zmeškání lhůty, pak by úředník ad absurdum mohl do poučení psát věci ve smyslu "Můžete podat odpor, ale budete muset uhradit poplatek 100 000,- Kč ". Přičemž to pak pochopitelně spoustu lidí od podávání odporu odradí, čili to poučení bude plnit opačnou funkci, než k čemu bylo zamýšleno..

IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Neplatný příkaz?
« Odpověď #4 kdy: 19 Června 2021, 16:00:43 »

Byl ten podaný odpor nakonec včetně odůvodnění, nebo byl blanket?
IP zaznamenána

Grutn

  • Příspěvků: 42
    • Zobrazit profil
Re:Neplatný příkaz?
« Odpověď #5 kdy: 19 Června 2021, 16:42:09 »

Byl ten podaný odpor nakonec včetně odůvodnění, nebo byl blanket?
blanket..
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Neplatný příkaz?
« Odpověď #6 kdy: 19 Června 2021, 17:15:29 »

Tak v tom případě je to IMHO bez šance, tohle mě napadlo jako jediná hypotetická možnost, jak z toho ven.

Jinak to poučení je nejspíš nějaká hodně odfláknutá copypasta z rozhodnutí, nicméně kolega Mršťa to shrnul přesně.
Nejedná se zde ani o vadné poučení ve smyslu § 83 odst. 2 SprŘ, neboť tam je odkaz na § 68 odst. 5 SprŘ, který klade na poučení tyto nároky: "V poučení se uvede, zda je možné proti rozhodnutí podat odvolání, v jaké lhůtě je možno tak učinit, od kterého dne se tato lhůta počítá, který správní orgán o odvolání rozhoduje a u kterého správního orgánu se odvolání podává."
Všechno zde splněno bylo (kdo o opravném prostředku rozhoduje je mimo hru, protože o odporu nikdo nerozhoduje a automatický mechanismus zrušení je v poučení vysvětlen).

Dál sice můžeme spekulovat o tom, co vše orgán udělal špatně a jak je to kruté, to už ale nic nezmění na tom, že jste si tu lhůtu měl prostě hlídat.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 879
    • Zobrazit profil
Re:Neplatný příkaz?
« Odpověď #7 kdy: 19 Června 2021, 17:27:30 »

Já bych klidně tvrdil, že informaci o tom, že mohu podat odpor bez udání důvodu jsem se dozvěděl až ten devátý den a proto jsem podal odpor. Pořád se domnívám, že poučení by mělo být naprosto správné a hnal bych to klidně až do Brusele, protože tohle snad mimo Kocourkov není možné.
Prostě: V poučení bylo, že mám podat odpor včetně odůvodnění. Můj mentor v oblasti práva byl nedostupný a sám jsem si důvody netroufal udat. Jakmile jsem se dozvěděl, že to není pravda odpor jsem podal.
Podle mne to na určitém stupni musí zabrat. To poučení tam není jen tak a ta lhůta taky není tak krátká jen tak a přesně jak píše Grutn klidně by tam mohli pašovat nějaké nesmysly o navýšení pokuty o 100000 a pod.   
IP zaznamenána

Grutn

  • Příspěvků: 42
    • Zobrazit profil
Re:Neplatný příkaz?
« Odpověď #8 kdy: 20 Června 2021, 17:13:33 »

Já bych klidně tvrdil, že informaci o tom, že mohu podat odpor bez udání důvodu jsem se dozvěděl až ten devátý den a proto jsem podal odpor. Pořád se domnívám, že poučení by mělo být naprosto správné a hnal bych to klidně až do Brusele, protože tohle snad mimo Kocourkov není možné.
Prostě: V poučení bylo, že mám podat odpor včetně odůvodnění. Můj mentor v oblasti práva byl nedostupný a sám jsem si důvody netroufal udat. Jakmile jsem se dozvěděl, že to není pravda odpor jsem podal.
Podle mne to na určitém stupni musí zabrat. To poučení tam není jen tak a ta lhůta taky není tak krátká jen tak a přesně jak píše Grutn klidně by tam mohli pašovat nějaké nesmysly o navýšení pokuty o 100000 a pod.   

Alespoň někdo, kdo to nevidí tak černě :-).
Každopádně odvolat se proti tomu v tuto chvíli nijak nejde, tzn. aktuálně mohu pouze podat žádost o prominutí lhůty?
Když žádost zamítnou, tak pak je dalším krokem podat správní žalobu? Máte s tím případně nějaké zkušenosti? Na kolik to vyjde, jak to pak probíhá atd..? V ohledu podávání správních žalob jsem zatím panic..
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Neplatný příkaz?
« Odpověď #9 kdy: 20 Června 2021, 18:10:27 »

Pokud nyní požádáte o prominutí zmeškání úkonu, s nímž spojíte provedení úkonu (tzn. znovu odešlete odpor), dalším krokem, pakliže SO1 nevyhoví, bude žádost o uplatnění opatření proti nečinnosti k SO2 (nadřízený správní orgán). Teprve pokud Vám nevyhoví ani ten, můžete zkusit správní žalobu.
IP zaznamenána

Grutn

  • Příspěvků: 42
    • Zobrazit profil
Re:Neplatný příkaz?
« Odpověď #10 kdy: 20 Června 2021, 21:37:00 »

Pokud nyní požádáte o prominutí zmeškání úkonu, s nímž spojíte provedení úkonu (tzn. znovu odešlete odpor), dalším krokem, pakliže SO1 nevyhoví, bude žádost o uplatnění opatření proti nečinnosti k SO2 (nadřízený správní orgán). Teprve pokud Vám nevyhoví ani ten, můžete zkusit správní žalobu.

Ok, díky.
Já měl zato, že žádost o uplatnění opatření proti nečinnosti se používá pouze v případě, kdy úřad nekonná. Zamítnutí žádosti ale za nekonání asi považovat nelze ne?

Dejme tomu, že by pak ani SO2 nevyhověl, já podal správní žalobu a vyhrál. Existuje pak nějaká možnost, jak podat další žalobu, za nezákonný postup i v předchozích případech? Je totiž myslím poměrně zřejmé, že na to mají šablonu, a píšou to každému. Bylo by tedy docela zajímavé, kdyby pak museli vracet peníze všem lidem, které takto ojebali předemnou..

A ještě další dotaz - v případě, že by mi SO1 či SO2 vyhověl, pak předpokládám žalobu podat nemohu, a ani neexistuje možnost pro otevření vrátek pro tu zpětnou žalobu na všechny předcházející nezákonné odpory..?
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Neplatný příkaz?
« Odpověď #11 kdy: 20 Června 2021, 21:52:08 »

Ano, je to dost neintuitivní, ale je to tak. Budete-li stavět na tezi, že odpor byl oprávněně opožděný kvůli vadě poučení, musí SO1 dál vést standardní řízení. Bude-li považovat odpor za opožděné podání (a tedy příkaz za pravomocné rozhodnutí), stane se nečinným.

Co se týče žalob, nemáte aktivní legitimaci žalovat za jiné účastníky, pouze za sebe. Nadto se domnívám, že drtivá většina těch, kdo odpor podat chtěli, tak učinila včas, zatímco ti, kteří odpory nepodali, tak neučinili na základě vadného poučení.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Neplatný příkaz?
« Odpověď #12 kdy: 21 Června 2021, 08:57:54 »

U rozhodnutí o opožděném odporu jde podat správní žaloba i přímo - viz. ruzsudek NSS sp. zn. 1 Afs 420/2019. Tzn. je možné jít i cestou žádost o prominutí - odvolání - správní žaloba proti rozhodnutí o odvolání.
« Poslední změna: 21 Června 2021, 12:31:01 od IZS »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Neplatný příkaz?
« Odpověď #13 kdy: 21 Června 2021, 18:36:51 »

IZS: To sice jde, ale jsou to 2 různé situace. Buď budu tvrdit, že odpor příkaz zrušil (bez dalšího, bez nutnosti žádat o navrácení v předešlý stav či nějakou jinou úlevu), pak nedává smysl řešit žádost a rozhodnutí. A skutečně je třeba žalovat na nečinnost - obvyklý spor s veřejnou správou spočívá v tom, že tu existuje nějaké rozhodnutí, o kterém žalobce tvrdí, že je nezákonné (ale není spor o tom, že takové rozhodnutí existuje a je v právní moci). U příkazu je ta zvláštnost, že odporem se ruší ex lege (ze zákona, přímo podáním odporu, ne až nějakým rozhodnutím či jiným aktem SO na základě podaného odporu), takže v případě sporu o opožděnost odporu není co žalovat podle § 65 SŘS - buď byl odpor skutečně opožděný, pak je příkaz pravomocný (a žalobu by proti němu sice formálně podat šlo, ale byla by odmítnuta jako nepřípustná pro nevyčerpání opravných prostředků). Nebo byl příkaz zrušen, pak ale neexistující akt nemůže být předmětem žaloby proti rozhodnutí, proto se musí žalovat na nečinnost (alternativně lze nic nedělat, příkaz ignorovat a čekat, až se dostaví výkon či nějaké jiné následky, a bránit se až těmto zásahům, ale tam nebývá účastník v pohodlné pozici - i když jde "jen" o pokutu, musí počítat s tím, že bance, zaměstnavateli atp. přijde exekuční příkaz, pokud by byl ve hře zákaz, jsou sázky ještě vyšší).

Odkazovaný rozsudek popisuje situaci, kdy existuje platný příkaz a podaný odpor, jehož včasnost závisí čistě na rozhodnutí o žádosti o prominutí zmeškání úkonu (tj. bez této žádosti a vyhovění ze strany SO by příkaz byl pravomocný). Pak je finální rozhodnutí o žádosti (tj. zamítnutá žádost a zamítnuté odvolání) žalovatelné. V reálu se ale často žádost o prominutí zmeškání lhůty podává jen "z procesní opatrnosti", tj. tvrdím, že příkaz byl zrušen, ale deklaratorně "pro jistotu" se podá i žádost (ve skutečnosti proto, aby se věcí SO musel zabývat, musel nějak rozhodnout, a měl možnost věc vyřešit a neztratit tvář tím, že vyhoví žádosti). Pokud se ale SO nechytí a žádost zamítne, je třeba si rozmyslet, zda žalovat rozhodnutí o žádosti nebo nečinnost (případně opět z opatrnosti obojí), není to totéž.

Tolik obecně. V konkrétní věci jsem stejně jako většina diskutujících skeptický. V tom poučení je napsané i to, že podaným odporem se příkaz ruší. Chybná zmínka, že má být odpor odůvodněný, je sice vadou řízení, ale určitě ne takovou, aby učinila celý příkaz nicotným. Jde zkusit analogie s § 83 (tj. vada poučení prodlužuje lhůtu na opravný prostředek), nebo právě argumentace opožděností (že chudák účastník scháněl právníka, který by mu napsal to požadované odůvodnění - jenže když nakonec stejně podal blanket, není to kdovíjak silné). Pokud žádost podle očekávání SO1 i SO2 zamítne, budou stále teoreticky dávat smysl obě žaloby ...
« Poslední změna: 21 Června 2021, 21:14:22 od hh »
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Neplatný příkaz?
« Odpověď #14 kdy: 21 Června 2021, 19:50:25 »

hh: díky za vysvětlení, já ten judikát přidal ráno z telefonu, kde bylo zaprvé náročné sesmolit smysluplnější odpověď, na kterou jsem ani neměl čas, a zadruhé jsem si na to jen vzpomněl z rešerše, kterou jsem si k tomu dělal - a doufal jsem, že to buďto někdo uchopí, nebo do doplním večer.
IP zaznamenána