30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] Praha 10 Příkaz za zeleň  (Přečteno 10445 krát)

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Praha 10 Příkaz za zeleň
« Odpověď #15 kdy: 08 Června 2021, 12:05:23 »

Ještě se nad tím Číkusmutem zamyslím. Na ÚJ na 99% pojedu já. V předvolání zopakovali, že je dané místo evidováno jako zeleň. Vážně by opakovaně uváděli nesmysl? Do 30.6. je dost času na InfZ, jak je to tedy vedené v pasportu, takže asi podám. A pokud mi odpoví, že je to skutečně zeleň, tak asi pojedu ryze na důkazní nouzi.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Praha 10 Příkaz za zeleň
« Odpověď #16 kdy: 08 Června 2021, 12:06:20 »

No, s takhle nastavenými účastníky je ze všeho nejdůležitější, aby tam nelezli osobně - není těžké odhadnout, jak zhruba by to dopadlo.

Vážení,

k předvolání na ústní jednání ve věci přestupku, kterého jsem se měla dopustit úmyslným zaparkováním mnou provozovaného vozidla RZ XXX na pozemku parc. č. 2078/244 k. ú. Záběhlice, vám sděluji, že ve smyslu § 80 odst. 4 ZoP souhlasím s konáním ústního jednání bez mé přítomnosti. K věci samotné sděluji, že vozidlo jsem na daném místě nezaparkovala, podrobnější vysvětlení s odkazem na práva pramenící z čl. 37 Listiny podávat nebudu. Navrhuji, aby správní orgán řízení zastavil, pokud by se chystal rozhodnout jinak, vyhrazuji si právo vyjádřit se k podkladům, přičemž ve smyslu § 36 odst. 2 správního řádu žádám o informaci, z kterých konkrétních podkladů bude správní orgán vycházet, zejména z kterého podkladu dovozuje, že jsem předmětný skutek měla spáchat já (a to dokonce úmyslně).

S pozdravem, v Kocourkově dne XY, obviněná
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Praha 10 Příkaz za zeleň
« Odpověď #17 kdy: 08 Června 2021, 12:10:45 »

hh > omg děkuji, vy jste nejlepší :D Asi tedy půjdu touto cestou. Má to poslat přímo obviněná, nebo její zmocněnec, na kterého je v tuto chvíli uvedena plná moc pro celé SŘ? (samozřejmě, že zmocněnec by to musel malinko přeformulovat) Asi by vyhovovalo více podat to datovkou skrze zmocněnce, bcs of datovka.
« Poslední změna: 08 Června 2021, 12:13:16 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Praha 10 Příkaz za zeleň
« Odpověď #18 kdy: 08 Června 2021, 14:01:36 »

Jestli má zmocněnce pro řízení, tak ať to klidně pošle zmocněněc (stačí přepsat do 3. osoby). Nebo může zmocněnec na to ÚJ zajít - z hlediska procesní ekonomie to sice nedává smysl, ale pokud ho to nezatíží, mohla by to být i legrace, a ty podklady a vaření úřadu z vody by šlo vidět v reálném čase.

Taktika s předhozeným řidičem je taky možná, ale IMHO je to předčasné. Především by asi sprdel ve finále neustáli - podle streetview by na tom pozemku teoreticky šlo stát na chodníku (to by ale snad SO nekvalifikoval jako zábor zeleně), nebo na té trávě, ale tu ani s velkou fantazií nelze považovat za součást PK. I kdyby to ale úřady zkoušely na sílu, nejdřív musejí poslat odpustkovou výzvu (a taky by to asi místo ÚMČ museli přehodit na MHMP) ... dokud se tak nestane, vůbec bych to neřešil.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Praha 10 Příkaz za zeleň
« Odpověď #19 kdy: 08 Června 2021, 14:21:52 »

Velmi děkuji. Přikládám fotografii místa, kde mělo vozidlo stát. Hotový okrasný trávník!
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Praha 10 Příkaz za zeleň
« Odpověď #20 kdy: 10 Června 2021, 22:38:15 »

Ještě jednou tedy děkuji hh-mu. Jím sepsaný text jsem přepsal do třetí osoby a zmocněnec ho podá pár dní před ústním jednání. Mezitím jsem podal InfZ žádost o informaci, jestli bylo k předmětnému dni dané místo dle pasportu skutečně zelení. Její vyřízení by se mělo do ÚJ stihnout, i když už to zase asi až zas takovou roli hrát nebude.

Nastal však drobný problém. Jak jsem již zmínil, obviněná omylem prachy zaslala úřadu a úřad se zatím nemá k navrácení, i když mu zatím nevznikl žádný pravomocný nárok. Obviněná by docela své 2 tisíce potřebovala. Proto jsem se jal sesmolit nějaké né až zas tak formální nakopnutí. Nejsem si však jistý (a předpokládám, že spíše ne..), jestli může zmocněnec pro celé SŘ (a věci s ním spojené) žádat jménem obviněné, aby jí úřad vrátil na její účet její peníze. Spíš bych tipoval, že tohle musí řešit obviněná sama, protože by se mohlo jednat o přeplatek na dani (???? zde fakt nevím, jen vařím z toho, co jsem letmo načetl v minulosti na tomto fóru). Každopádně jsem zatím splácal dohromady toto, což by mohlo fungovat, alespoň jako "neformální žádost".


Věc: Žádost o navrácení přeplatku
Vážení,
dne XX. XX. 2021 byl paní X X doručen Úřadem městské části Praha 10, odbor dopravy (dále jen „správní orgán“), příkaz vedený pod spisovou značkou SZ X, č.j. X, kterým byla uznána vinnou z přestupku proti pořádku v územní samosprávě (parkování motorového vozidla na zeleni).
Obviněnou byla omylem uhrazena částka ve výši 2 000,- Kč ve prospěch bankovního účtu uvedeného ve výše zmíněném příkazu. Obviněná však dne XX. XX. 2021 podala správnímu orgánu plnou moc, kterou mne zmocnila k zastupování v předmětném správním řízení, současně s včasným odporem. Podaným odporem byl příkaz zrušen, o čemž není pochyb, neboť správní orgán ve správním řízení pokračoval nařízením ústního jednání.
Jelikož doposud správní orgán neuložil obviněné žádný správní trest pokuty, který by nabyl právní moci, obviněná žádá, aby jemu omylem zaslanou peněžní částku ve výši 2 000,- Kč zaslal zpět na účet, ze kterého mu ji obviněná zaslala, a to bez zbytečného odkladu.

Zmocněnec

Zkrátka jde o to, aby zmocněnec nějak nepřekročil rozsah svého zmocnění a tím se něčeho nedopustil.. idk
Doufám, že si z toho právně znalejší nemají potřebu vydloubnout oko čajovou lžičkou ;D
« Poslední změna: 10 Června 2021, 22:55:26 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Praha 10 Příkaz za zeleň
« Odpověď #21 kdy: 10 Června 2021, 23:33:49 »

Pokud nemáte v ruce generální plnou moc, tak je žádost o vrácení IMHO mimo rozsah vašeho zastoupení.
V zásadě se nabízí dvě možnosti - buďto vrácení přeplatku na dani nebo bezdůvodné obohacení. Více bych se zaměřil na popis toho, že a proč k zadržování platby nemá orgán žádný titul.  Byla platba provedena pod přiděleným VS?
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Praha 10 Příkaz za zeleň
« Odpověď #22 kdy: 10 Června 2021, 23:49:39 »

Pro korektnost, já nejsem zmocněnec, zmocněnci pomáhám.

Ano, platba byla bohužel zcela korektně provedena. Obviněná se zmocněncem tehdy vůbec netušili, že je nějaká šance na výhru, nicméně částka 2 tisíce Kč jim přišla natolik velká, že se do toho boje nechali přemluvit.

Tak nějak naivně jsem zamýšlel, že by zmocněnec zatím v podstatě pouze úřad upozornil a požádal o navrácení (neboť peníze zadržuje evidentně zcela bez důvodně). Úřad by se mohl zachovat rozumně a prachy vrátit. Na druhou stranu, jak jsem psal, nerad bych, aby se zmocněnec dopustil nějakého přestupku/TČ touto žádostí, která je pravděpodobně nad rámec jeho zmocnění. Pokud by mělo být tím negativním výsledkem pouze to, že ho úřad pošle do pr****, pak by nám to asi nevadilo.

Citace
Kdy bude zmocněnec odpovědný za právní jednání činěné jménem zastoupeného přímo?
Výše zmíněná úprava odpovědnosti se uplatní v případech právních (či protiprávních) jednání, která zmocněnec činí jménem zmocnitele v rámci zástupčího oprávnění. Zmocněnec však může být odpovědný k náhradě škody třetím osobám přímo ze zákona, a to v případě překročení zástupčího oprávnění. Zmocněnec překročí zástupčí oprávnění (včetně pokynů v plné moci), když jedná nad rámec toho, na čem se se zmocnitelem domluvil. Zmocnitel s takovým jednáním nemusí souhlasit. V takovém případě může zmocnitel svůj nesouhlas bez zbytečného odkladu poté, co se o právním jednání dozvěděl, oznámit osobě, se kterou zmocněnec jednal. Pokud tak zmocnitel učiní, bude z právního jednání zavázán přímo zmocněnec (podle § 446 ve spojení s § 440 občanského zákoníku). Pokud by však zmocnitel bez zbytečného odkladu třetí osobě neoznámil, že s právním jednáním nesouhlasí, byl by i v případě překročení zástupčího oprávnění z právního jednání zavázán zmocnitel, nikoliv zmocněnec.

Příklad: pokud by vnučka prodala kromě bytu i dědečkovo auto, ačkoliv se na tom s dědečkem nedomluvila, překročila by své zástupčí oprávnění. Dědeček s tím nemusí souhlasit a může svůj nesouhlas bez zbytečného odkladu oznámit kupujícímu. V takovém případě dědeček není povinen k prodeji auta a případnou škodu vzniklou kupujícímu by musela nahradit vnučka. Neoznámí-li však dědeček svůj nesouhlas kupujícímu bez zbytečného odkladu, platí, že překročení schválil. Dědeček by tak byl povinen splnit smlouvu o prodeji auta a auto kupujícímu odevzdat.
Zdroj: https://pravopropodnikatele.cz/odpovednost-za-pravni-jednani-zaklade-plne-moci/

Jedná se o soukromé právo, ale celkově jsem nenašel, že by se zmocněnec mohl něčeho dopustit tím, že by jednal nad rámec svého zmocnění (mj. předpokladu, že s jednáním zmocnitel souhlasí, což v tomto případě jednoznačně souhlasí).
« Poslední změna: 11 Června 2021, 00:00:55 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Praha 10 Příkaz za zeleň
« Odpověď #23 kdy: 11 Června 2021, 00:02:27 »

Přestupku ani TČ by se zmocněnec nedopustil, ale bylo by to zbytečné. Žádost o vrácení přeplatku na dani musí podat provozovatelka (ano, může k tomu někoho zmocnit, ale to je zbytečná práce navíc).

Nechť provozovatelka pošle něco takového.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Praha 10 Příkaz za zeleň
« Odpověď #24 kdy: 11 Června 2021, 00:05:23 »

Aha, tak to je ale víceméně jedno. Jak píše Číkus, ve veřejnoprávní rovině tam deliktní odpovědnost nehrozí, spíše jde o rychlost vyřízení (úspěch IMHO moc ne, pokud se úřadu nebude zastoupení zdát, tak by si tu PM měl vyžádat).

Fakt je ten, že úřad by měl vycházet ze skutečného obsahu žádosti (§ 8 odst. 3 DŘ), takže by to mělo stačit - zase, jde tam jen o efektivitu. Úřad by to měl vyhodnotit jako žádost o vrácení přeplatku ve smyslu § 155 DŘ a formálně o tom vydat rozhodnutí, proti kterému se případně půjde odvolat.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Praha 10 Příkaz za zeleň
« Odpověď #25 kdy: 11 Června 2021, 00:46:22 »

Co třeba takhle?

Žádost o vrácení přeplatku na dani
Vážení,
s odkazem na § 155 odst. 2 a násl. zákona č. 208/2009 Sb., daňový řád, tímto žádám o vrácení přeplatku, který mám u vašeho úřadu.
Přeplatek vznikl, když jsem uhradila pokutu 2 000 Kč, která mi byla nepravomocně uložena příkazem č.j. xx, sp. značkaxx. Proti tomuto příkazu jsem podala dne X.X.2021 prostřednictvím zmocněnce včasný a přípustný odpor, čímž byl příkaz zrušen. O přípustnosti a právních účincích odporu není pochyb, neboť správní orgán v řízení pokračoval nařízením ústního jednání. V současné době tedy Úřad městské části Praha 10 nedisponuje žádným titulem, který by ho opravňoval k zadržování mých finančních prostředků.
Žádám s odkazem na výše uvedené důvody o bezhotovostní převedení výše uvedené částky bez zbytečného odkladu v zákonné lhůtě 30 dnů na můj bankovní účet  0000000000/0000.
Plná moc
Tímto zplnomocňuji pana X X, nar. X.X.X, trvalé bydliště X.X.X, aby mne zastupoval v plném rozsahu v daňovém řízení ve shora uvedené věci žádosti o vrácení přeplatku na dani. Zmocněnec disponuje datovou schránkou.


Tu plnou moc tam dávám proto, protože chceme obviněnou provozovatelku, postarší dámu, ušetřit jakékoliv zbytečné interakce s úřady. Pokud by tedy rozhodnutí/usnesení poslali rovnou zmocněnci do datovky, bylo by to ideální.
« Poslední změna: 11 Června 2021, 00:50:31 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Praha 10 Příkaz za zeleň
« Odpověď #26 kdy: 11 Června 2021, 10:09:26 »

Na InfZ mi přišla velmi rychle odpověď. Ptal jsem se, v jakém režimu byla ke dni 27.4.2021 dle pasportu evidována komunikace na daném pozemku. Přišla mi poměrně stručná a korektní odpověď - žádná :D Půjdu-li tedy cestou dedukce, tak vegetace by byla komunikací (nebo aspoň její součástí), neboť stání na ní je přestupek dle zákona o provozu na pozemních komunikacích. Když úřad prohlásil, že se nejedná o komunikaci, pak je (snad) ZPPK ze hry :D
« Poslední změna: 11 Června 2021, 10:12:23 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Praha 10 Příkaz za zeleň
« Odpověď #27 kdy: 14 Července 2021, 16:08:34 »

Ad "vrácení přeplatku":
Ty kurvy si ty peníze stále drží a odmítají je vrátit. Přesně před měsícem byla podána žádost o navrácení přeplatku (kde je 30denní lhůta) + PM (v téměř totožném znění, které jsem zde uvedl). Od té doby žádná reakce. Přes víkend tedy budu muset splácat žádost o opatření proti nečinnosti ve smyslu § 38 daňového řádu.
EDIT: Kdo je nadřízený správce daně pro úřad MČ P10?

Ad přestupkové řízení samotné:
Od ústního jednání, s jehož konání bez její přítomnosti obviněná souhlasila (thx to hh) zatím ticho po pěšině. Jsem na vážkách, jestli do nich hned jak to půjde jebat žádostí o opatření proti nečinnosti, nebo se na to vykašlat a opatření žádat až po jisté prekluzi. Předpokládám, že v tomto řízení už SO žádné kroky podnikat nehodlá. Rád bych, aby řízení bylo zastaveno nikoliv pro zánik odpovědnosti, ale pro důkazní nouzi. Pohrávám si s myšlenkou pak zkusit na příslušného úředníka podat podnět pro spáchání § 7 odst. 1 písm. c) bod 2. zákona č. 251/2016 Sb. a rovněž stížnost. Nic z toho nebude, ale zajímá mě, jak se úřad jako celek postaví k tomuto nově populárnímu "turbo zeleň" modelu.
« Poslední změna: 14 Července 2021, 16:45:54 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Praha 10 Příkaz za zeleň
« Odpověď #28 kdy: 14 Července 2021, 17:07:57 »

EDIT: Kdo je nadřízený správce daně pro úřad MČ P10?

Téměř jistě MHMP, ale v daném případě je to jedno. Zpravidla je vhodnější žádost o uplatnění opatření k odstranění nečinnosti adresovat nečinnému orgánu s tím, že pokud ji nevyřídí do X dnů sám, nechť ji předá nadřízenému orgánu. Výjimku samozřejmě tvoří případy, kde není primárním cílem odstranění nečinnosti, ale podání nečinnostní žaloby.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Praha 10 Příkaz za zeleň
« Odpověď #29 kdy: 17 Července 2021, 12:42:04 »

Návrh, který je předpokládám celkem ok:

Žádost o opatření proti nečinnosti ve smyslu § 38 daňového řádu
Žádost o uplatnění opatření k odstranění nečinnosti ve smyslu § 38 daňového řádu

Vážení,
dne <censored> bylo osobně učiněno na podatelně úřadu podání v následujícím znění:
„Vážení,
s odkazem na § 155 odst. 2 a násl. zákona č. 208/2009 Sb., daňový řád, tímto žádám o vrácení přeplatku, který mám u vašeho úřadu.
Přeplatek vznikl, když jsem uhradila pokutu 2 000 Kč, která mi byla nepravomocně uložena příkazem č.j. <censored>, sp. značka <censored>. Proti tomuto příkazu jsem podala dne X.X.2021 prostřednictvím zmocněnce včasný a přípustný odpor, čímž byl příkaz zrušen. O přípustnosti a právních účincích odporu není pochyb, neboť správní orgán v řízení pokračoval nařízením ústního jednání. V současné době tedy Úřad městské části Praha 10 nedisponuje žádným titulem, který by ho opravňoval k zadržování mých finančních prostředků.
Žádám s odkazem na výše uvedené důvody o bezhotovostní převedení výše uvedené částky bez zbytečného odkladu v zákonné lhůtě 30 dnů na můj bankovní účet 0000000000/0000.
Plná moc
Tímto zplnomocňuji pana <censored>, nar. X.X.X, trvalé bydliště X.X.X, aby mne zastupoval v plném rozsahu v daňovém řízení ve shora uvedené věci žádosti o vrácení přeplatku na dani. Zmocněnec disponuje datovou schránkou.“

Dle § 155b odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb. (dále jen „daňový řád“) „Správce daně vrátí vratitelný přeplatek na žádost daňového subjektu do 30 dnů ode dne obdržení žádosti o vrácení vratitelného přeplatku.“
K dnešnímu dni, tedy k 19. červenci 2021, nebyla částka ve výši 2 000 Kč připsána ve prospěch účtu žadatelky. Zmocněnec, ani žadatelka, nebyli ze stran úřadu nijak vyrozuměni, ani např. vyzváni k odstranění vad podání ve smyslu § 74 daňového řádu. Z výše uvedených skutečností lze označit správce daně, který bez patřičného právního titulu zadržuje finanční prostředky žadatelky, za nečinného. Proto navrhuji, aby:
1.   Úřad městské části Praha 10 bez dalších odkladů vyhověl původní žádosti a o odeslání finančních prostředků vyrozuměl zmocněnce prostřednictvím systému datových schránek, a to do 3 dnů od doručení této písemnosti, nebo
2.   Úřad městské části Praha 10 ve smyslu § 75 daňového řádu neprodleně postoupil toto podání svému nadřízenému správci daně a o tomto úkonu vyrozuměl zmocněnce prostřednictvím systému datových schránek.

Dále ve smyslu zákona č. 106/1999 Sb. žádám informaci, na které oddělení, které úřední osobě a kdy bylo výše uvedené podání ze dne 14. června 2021 postoupeno. Informace žádám zaslat ve lhůtě 15 dnů prostřednictvím systému datových schránek.

S pozdravem,
V MĚSTO, dne DATUM,
<censored>
zmocněnec žadatelky


Mám malinko problém s tím, jak to nazvat, protože podle § 38 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb. se jedná o "podnět", čili asi by se to mohlo jmenovat "podnět na ochranu proti nečinnosti", podle tohoto by se to zase mohlo jmenovat "podnět na průtahy v řízení", což mi taky zní divně :D Ale předpokládám, že jak jsem to napsal s odkazem na příslušný paragraf DŘ to bude fungovat.
« Poslední změna: 17 Července 2021, 21:25:40 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.