30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Stran: [1] 2 3 ... 6

Autor Téma: Ukončení POV  (Přečteno 19477 krát)

adolf

  • Příspěvků: 101
    • Zobrazit profil
Ukončení POV
« kdy: 30 Března 2021, 20:49:13 »

Dostal jsem se do situace, kdy mi současná pojišťovna Č oznámila zvýšení pojistného (skoro jako kdybych xkrát boural), ale já se na to vy*ral a teď, když mi mile připomněli platbu pojistného, mi došlo, že jsem debil. POV mi může za lepší cenu s vyššími limity zřídit otec u pojišťovny D (bezproblémový řidič, má u nich několik vozidel = mají ho rádi), problém je v tom, že od oznámení zvýšení pojistného uplynul víc než měsíc a do nového pojistného období už 6 týdnů nezbývá (měsíc a pár dní). Jak co nejméně problémově POV vypovědět/ukončit? Napadlo mě převést vozidlo na jeden či více dní na kamaráda, kolegu, bezdomovce (i když toho asi radši ne), poslat pojišťovně Č podepsanou smlouvu o prodeji vozidla, ta tak ze zákona pojištění ukončí a s kamarádem/kolegou/bezdomovcem se potom dohodneme na tom, že se mu nové auto nelíbí, protože jsem nechal moc nepořádku za sedačkou a rád by od smlouvy odstoupil, s čímž budu souhlasit a vozidlo bude zase moje.

Z čeho mám strach je, jestli takový účelový převod může způsobit nějaké problémy, např. jestli si toho pojišťovna Č nevšimne (přes ČKP) a nebude namítat, že jsem ji obalamutil, nedejbože se dožadovat zaplacení dalšího pojistného období?
« Poslední změna: 30 Března 2021, 20:52:50 od adolf »
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Ukončení POV
« Odpověď #1 kdy: 30 Března 2021, 21:17:14 »

Už ve třech případech jsem použil zaslání kupní smlouvy.
Pokaždé převod vlastnictví k vozidlu akceptovali, zaslali potvrzení o ukončení a zbytek peněz na účet, pak už se nic nedělo.
Měl jsem pro jistotu připravené podklady pro odstoupení od smlouvy podepsané oběma stranama, ale nebylo to potřeba.
Podstatné je, aby byla uzavřená nová smlouva o pojištění odpovědnosti.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 997
    • Zobrazit profil
Re:Ukončení POV
« Odpověď #2 kdy: 30 Března 2021, 22:04:35 »

Pojišťovna nemá jak dokázat, kdy jste se o zvýšení pojistného dozvěděl. Takže normálně poslat výpověď pro nesouhlas s cenou.
IP zaznamenána

Féna

  • Příspěvků: 137
    • Zobrazit profil
Re:Ukončení POV
« Odpověď #3 kdy: 30 Března 2021, 22:14:53 »

Na to pozor, jsou to zmrdi. Take jsem tim argumentoval, pojistovne to ale bylo jedno, vypovedet smlouvu odmitli a nechali mi bezet dve POV na jedno auto zaroven s tim, ze jim podobne chovani nikdo nezakazuje.

Konkretne se takto chovala AXA, ale nedelam si iluze, ze by to nekde bylo vyrazne lepsi.
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 750
    • Zobrazit profil
Re:Ukončení POV
« Odpověď #4 kdy: 30 Března 2021, 22:25:54 »

je-li vozidlo s platnou TK, pak je podle mě než prodej ( a tedy ověřené podpisy, správní poplatky ) jednodušší uložení do depozitu, kde si jej po víkendu opět vyzvednete již s novou pojistkou
to by mělo být za 100,-
IP zaznamenána

anipenny

  • Příspěvků: 122
    • Zobrazit profil
Re:Ukončení POV
« Odpověď #5 kdy: 30 Března 2021, 22:27:30 »

Zdravím, pokud má rada pomůže tak zkuste tuto mou obvyklou fintu, kterou dělám pro všechny mé klienty. Je to zcela legální a využívám pouze díru v legislativě:
- klient dá RZ do depozitu, operace trvá cca 20 minut.
- vyplní se na DI žádost o vyřazení vozidla z provozu
- předloží se TP a ORV a ukáží se ouřadovi obě RZ
- také musí být předložena nová zelená karta (od 1.7.2020 je bílá)
- důležité je požádat ouřadu o kopii TP s vyznačenou změnou vyřazení vozidla z provozu. Tu potom zašleme pojišťovně spolu s výpovědi a žádosti o navrácení zbytku nespotřebovaného pojistného
- Za tuto "srandu" zaplatíme úřadu poplatek 200,- Kč
- a potom ihned vozidlo vyjmeme z depozitu a ouřada nám toto opět zapíše do TP
Standardní operace na DI opravdu trvá cca 20 až 30 min. podle rychlosti ouřady i době covidové.
Pokud klient nemá čas provedu tuto operaci za něj oproti úředně ověřené PM k tomuto úkonu.
Zdá se to složité, ale je to opravdu brnkačka   :D :) ;)
IP zaznamenána

adolf

  • Příspěvků: 101
    • Zobrazit profil
Re:Ukončení POV
« Odpověď #6 kdy: 30 Března 2021, 22:36:34 »

Bohuzel cokoli vyzadujici zapisy do TP je v soucasne dobe tezko proveditelne, kvuli covidu vyzaduji snad vsude rezervace a v mem okoli je vsechno vybookovane na tydny dopredu. Vzhledem k tomu, co napsal Mrsta, asi provedu podpis kupni smlouvy a nasledne odstoupeni od ni. V pripade situace, kterou popisuje Fena budu proste prubojny, resp. jim neposlu ani korunu na dalsi pojistne obdobi, podle zakona pojisteni zanika v momente, kdy pojistovne oznamim zmenu vlastnika. Jak to tak ctu, moje obavy, ze by se snad pojistovna ohanela ucelovym prepisem,  byly zcela zbytecne. :)

Diky vsem za rady!
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 636
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Ukončení POV
« Odpověď #7 kdy: 31 Března 2021, 01:57:31 »

Důvodem pro výpověď je neplacení. Takže je možnost prostě nezaplatit, měli by to sami zrušit a nazdar, ale je dobrý se radši trochu poinformovat, je (menší, ale je) šance, že budou dělat vlny a vykazovat si to jako dluh. Optimální je podat nějakou tu výpověď a pak to nezaplatit, to by mohlo víc neprůstřelný.

Citace
e) dnem následujícím po marném uplynutí lhůty stanovené pojistitelem v upomínce k zaplacení pojistného nebo jeho části, doručené pojistníkovi; tato lhůta nesmí být kratší než 1 měsíc a upomínka pojistitele musí obsahovat upozornění na zánik pojištění odpovědnosti v případě nezaplacení dlužného pojistného a o této upomínce pojistitel současně informuje osobu uvedenou v pojistné smlouvě jako vlastník tuzemského vozidla, jde-li o osobu odlišnou od pojistníka; lhůtu stanovenou pojistitelem v upomínce k zaplacení pojistného nebo jeho části lze před jejím uplynutím dohodou prodloužit,
« Poslední změna: 01 Dubna 2021, 00:26:34 od Behemot »
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - e-shop nekonformních samolepek a placek

Grave

  • Příspěvků: 266
    • Zobrazit profil
Re:Ukončení POV
« Odpověď #8 kdy: 31 Března 2021, 08:28:35 »

"... od oznámení zvýšení pojistného uplynul víc než měsíc ..."
Pokud poslali obyčejný dopis, tak nelze určit, kdy bylo oznámeno.
Mělo by tedy stačit napsat "Dle instrukcí z dopisu ..., který jsem včera obdržel, nesouhlasím s navýšením ..."
IP zaznamenána

Féna

  • Příspěvků: 137
    • Zobrazit profil
Re:Ukončení POV
« Odpověď #9 kdy: 31 Března 2021, 09:17:17 »

Ja pro jistotu popisu muj pribeh vcetne vsech detailu:

Klasicky prisla nova zelena karta se slozenkou, kde byla castka opet o par set korun vyssi, nez pred rokem. Mam vicero aut (u stejne pojistovny) a chtel jsem ty pojistky vyresit najednou. Cekal jsem, jaka castka prijde na druhe auto, abych pripadne vypovedel obe smlouvy naraz. To trvalo trochu dele, ale nakonec take dorazila informace o zvyseni ceny.

Sel jsem tedy za zprostredkovatelem, tam jsme se dostali na lepsi ceny s tim, ze to bude u stejne pojistovny. Zaslal jsem vypoved puvodni smlouvy a cekal s platbou smlouvy nove. Pojistovna mezitim poslala zelenou kartu ke smlouve nove a jelikoz se blizilo datum vyroci smlouvy, tak jsem novou smlouvu zaplatil. Pojistovna pockala do data, kdy uz nebylo mozne vypovedet novou smlouvu (tusim 14 dni) a den po uplynuti teto lhuty mi poslala zamitnuti vypovedi.

Mel jsem tedy dve smlouvy na jedno auto u jedne pojistovny a ani jedna nesla bez nejakych obstrukci vypovedet, z pojistovny jen suse oznamili, ze jim tohle jednani zakon nezakazuje. Nakonec tedy starou smlouvu zrusili, ale az po tom, co jsem jim vyhrozoval tim, ze u nich zrusim pojisteni vsech aut i penzijko.

Sice je clovek v pravu, ale muze si leda trhnout.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 997
    • Zobrazit profil
Re:Ukončení POV
« Odpověď #10 kdy: 31 Března 2021, 09:21:23 »

Dělám to tak, jak píšu výše. Posílám výpovědi pro nesouhlas se změnou výše pojistného a na nějaké termíny se neohlížím, bo pojišťovna to posílá obyčejnou poštou a nemá jak dokázat, že uplynulo více jak měsíc od doby, kdy jste se o změně dozvěděl.
Tady v tom případě se krásně nabízí argument, že první dopis jste vůbec nedostal a o změně jste se dozvěděl a z té upomínky.
Pokud s tím nějaká pojišťovna měla problém, tak není nic lepšího, než trvat na svém a zároveň podat stížnost na nadřízený orgán (i když o výsledku si nedělám iluze. Už jsem si jednou na postup pojišťovny stěžoval a poslali mě s tím do háje)

Druhá možnost je samozřejmě depozit. To že je nutné se objednat, není problém. Klidně to do depozitu můžete dát dva týdny po začátku platnosti nové pojistky. Vrátí vám poměrnou část. Ale novou pojistku je nutné zaplatit. A depozit stojí 200 Kč. Takto to dělám každý rok, když na zimu odhlašuju sezónní auto. Stačí pojišťovně poslat žádost o ukončení, foto velkého tp a číslo účtu, kam chcete peníze.

Neplacení je samozřejmě taky možnost. Taky jsem už prováděl. Protože jsem si založil novou pojistku a starou zapoměl zrušit. Jen v tomto případě, nevím jestli to vyjde levněji jak depozit. Protože pojišťovna smlouvu vypoví pro neplacení, ale bude se dožadovat zaplacení poměrné částky za dobu, kdy pojistka byla ještě platná. Zruší jí až tak za 2-3 měsíce.
V mém případě to bylo za vozejk, takže nějakých 40 kč ne netrápilo. Ale u auta už by to moha být vyšší částka.

EDIT
Féna:  tak je dobře že jste se nenechal odbýt. Ale zákon v tomto případě hovoří zcela jasně. Výpověď musíte podat do 1 měsíce od doby kdy jste se o změně ceny dozvěděl. V tomto případě pojišťovna tahá za kratší konec, bo nemá jak dokázat, kdy vás informovala, pokud to poslala obyčejným psaním. A v tomto případě také neplatí žádná lhůta, že jí to musíte oznámit 6 týdnů před výročím. Chtělo to jen správně argumentovat.

EDIT2:
Jinak špatně uzavřenou pojistku je také možné vypovědět 2 měsíce od vzniku bez udání důvodu. To pro případ, že by si někdo omylem uzavřel dvě pojistky současně a tu starou z nějakého důvodu nemohl zrušit.
« Poslední změna: 31 Března 2021, 09:31:10 od cocomoon »
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 642
    • Zobrazit profil
Re:Ukončení POV
« Odpověď #11 kdy: 31 Března 2021, 12:26:49 »

V první řadě si přečtěte, co máte nasmlouváno ohledně pokračování pojištění v dalším období. Viděl jsem i ujednání, že vyjma obvyklé možnosti vyslovení "nesouhlasu" s novou výší pojistného je navíc třeba úhrada pojistného pro další pojistné období. Souvisí to s poznámkou cocomoon ohledně dokazování doručení informace o nové výši pojistného, protože pojistitel termín doručení prokázat obvykle neumí.
Ignorujte poznámku Behemota o podání výpovědi a nezaplacení. Datum doručení výpovědi prokáže pojistitel jednoduše a pokud dojde výpověď pozdě, pak platí ustanovení § 2807 OZ - výpověď k dalšímu výročí.
Nezaplacení by mohlo být řešení  - platíte pouze pojistné do konce kalendářního měsíce, ve kterém pojištění zanikne. Počítejte s tím, že nejspíše upomínku obdržíte tak min. 8 týdnů po splatnosti a datum zániku vyjde do první poloviny měsíce, přičemž platit budete do konce kalendářního měsíce (§13(2) zákona 168/99) - takže si to spočítejte. Pokud půjdete cestou zániku pro neplacení - pak počkejte s uzavřením nové pojistky do doby, než vám přijde upomínka. Pojistitelé také mají přístup do databáze CKP - takže by ta upomínka klidně mohla přijít až za 10 měsíců a zaplatil byste dvakrát pojistné.
Nejlepší cesta je skutečně depozit. Případně bych zkusil to hrát na nedoručení nového předpisu a zelené karty.
S pojištěním přes tatíka je to už obehraná písnička - funguje to do doby, než to jednou fungovat přestane . Důvodem je "pojistný zájem" pojistníka (otce) na takovém pojištění.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Ukončení POV
« Odpověď #12 kdy: 31 Března 2021, 14:03:53 »

Gumidos +1

Výpověď je možnost, kde taháte za nejkratší konec provazu. Pokud ještě neskončilo předplacené období, ale nestihl jste lhůtu 1 měsíce podle § 2786 OZ (o čemž ale víte jen vy), zdá se jako cesta nejmenšího odporu oznámit pojistiteli písemně nesouhlas se zvýšením pojistného, do toho dopisu uvést, kdy jste se o změně dozvěděl (aby byl dodržen ten měsíc, máte-li nutkavou potřebu něco vysvětlovat, může za to třeba COVID-19 a trávení lockdownu mimo adresu, kam vám běžně chodí pošta), a že tedy počítáte s tím, že pojištění uplynutím období zanikne a ať vám to potvrdí.

A uvidíte, co se stane. Pravděpodobně to pojišťovna bude akceptovat. Pokud ne, plán B může být právě v neplacení - sdělíte pojišťovně, že trváte na tom, že smlouva ke konci období zanikla, takže jim nic nezaplatíte, a ať se podle toho zařídí. Bude-li pojišťovna taky trvat na svém, tedy že nesouhlas byl opožděný a smlouva pokračuje, třeba to urychlí upomínku. Tu je potřeba nezaplatit v určené lhůtě, mezitím uzavřít POV někde jinde (tak, aby tam nevzniklo nepojištěné období, nebude-li zřejmé, kdy přesně má k zániku POV pro neplacení dojít, radši s mírným překryvem) a až i stará pojišťovna zjistí, že její POV zaniklo a vyúčtuje vám poměrnou část za pár měsíců, tak jí to zaplatit - nejspíš by to vymáhali, možná neúspěšně, pokud byste trval na své verzi ohledně okamžiku doručení zvýšení pojistného, ale asi nemá smysl takovým sporem ztrácet energii, podstatné je, že dosáhnete zrušení POV, a (skoro) ho ani nebudete platit dvojmo.

Místo neplacení je jistější, ale administrativně složitější, už popsaná cesta přes depozit. Finančně to vyjde asi podobně (za depozit máte ten poplatek, ale u toho zániku pro neplacení platíte delší dobu starou pojistku a může se tam objevit část měsíce, za kterou musíte zaplatit staré i nové pojišťovně). Fingovaný prodej by asi taky fungoval, ale přijde mi to jako problematičtější možnost proti těm výše popsaným.
IP zaznamenána

adolf

  • Příspěvků: 101
    • Zobrazit profil
Re:Ukončení POV
« Odpověď #13 kdy: 31 Března 2021, 17:29:29 »

Nakonec to asi skončí depozitem, našel jsem relativně blízké pracoviště registru vozidel, kde mají volno a jak píše hh, je to jistější než prodej a následné odstoupení od smlouvy.

gumidos: Z § 2761 odst. 3 NOZ, Dal-li pojištěný souhlas k pojištění, má se za to, že pojistný zájem pojistníka byl prokázán, chápu, že pokud k pojištění udělím souhlas, je pojistný zájem prokázán. Nebo to chápu blbě, popř. jsem se ztratil v pojmech? (pojistník, pojištěný, pojistitel, fuj :) ) Nebo to nemělo souvislost s legislativou/pojistnými podmínkami, jen se tatík na*ere, až to vozidlo třikrát za rok nabořím, a pojistku mi ukončí?
« Poslední změna: 31 Března 2021, 17:31:55 od adolf »
IP zaznamenána

Féna

  • Příspěvků: 137
    • Zobrazit profil
Re:Ukončení POV
« Odpověď #14 kdy: 31 Března 2021, 21:28:11 »

cocomoon: Jsem si vseho samozrejme vedom, ale jak rikam, vypoved nove smlouvy uz nebyla mozna, protoze neakceptovani vypovedi smlouvy stare prislo jeden den po terminu. No a uprimne, rozdil je vetsinou ve stokorunach a at jsem sebevic v pravu, kdyz si pojistovna postavi hlavu, tezko hledat financne a casove nenarocnou variantu, jak z toho ven.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2 3 ... 6