30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: OT: Poplatek za popelnice  (Přečteno 6565 krát)

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
OT: Poplatek za popelnice
« kdy: 02 Března 2021, 23:45:28 »

V Brně vlastním byt, ve kterém má někdy od začátku roku 2014 hlášený trvalý pobyt jedna osoba, která poctivě platí za popelnice. Já (ani nikdo další) v tom bytě hlášený trvalý pobyt nemá. Nyní mi ale přišla výzva.

Magistrátu nedlužím ani korunu (naopak oni dluží mně). Kdyby paní úřednice Štěpánka (bez titulu) pokorně poprosila o nějaké sdělení údajů (s pokorou sobě vlastní), asi bych rád vyhověl. Ale když naprosto bez jakékoli pokory má drzost vyhrožovat pokutama a kdo ví čím (a vůbec se nechová pokorně), mám chuť se s ní trochu pokočkovat.

Zaujala mne zejména výzva dle § 92 zák č. 280/2009 Sb., ohlašovací povinnost dle nějaké webové stránky, stanovení lhůty 8 dní jinou formou než usnesením a také:

FO, která má ve vlastnictví ... byt ... ve kterých není přihlášená žádná fyzická osoba - nesplněno

V případě, že nelze požadovaný údaj získat z veřejných registrů... - z adresy trvalého bydliště asi nelze získat číslo bytu (?), ale z úřední činnosti MMB by jim mohlo a mělo být známo

v souladu s § 92 daňového řádu nese daňový subjekt důkazní břemeno... - to se tam snad píše?

A ještě má tu drzost vyhrožovat pokutou až 50k resp 500k?!

Protože se ale v této oblasti práva skutečně nevyznám, budu rád za případné nápady (zejména jsou vítány ty kreativní). Díky!
IP zaznamenána

lc81

  • Příspěvků: 735
    • Zobrazit profil
Re:OT: Poplatek za popelnice
« Odpověď #1 kdy: 03 Března 2021, 05:26:53 »

zdravím,

bohužel neporadím, ale obecně je tu lecjaký neoutovaný odborník, který ví. problematika odpadů mne také okrajově zajímá, protože to je podle mne jedna z černých děr směr obcí. bydlím v malé obci, ca 4t osob a platím tu 2300 za popelnici 1x za 14dní vázanou na nemovitost a k tomu nutí lidem místo kontejnery popelnice na tříděný domů-technicky nesmysl, u starších rd se nepočítalo s místem na 3-4 popelnice, že.... předtím jsem bydlel ve městě ca 50t lidí, tam to bylo zdarma (dnes už tuším asi 500/rok). jinde se platí na osobu, ne na nemovitost. celý ten systém mi smrdí. začalo mně to krom ceny brát v tom, že obec vyhrožuje a zveřejňuje debilní příspěvky na fb s fotkami popelnic, jak nebudou vyvážet, když to není tříděné atd. tak kurva kde to jsme za ty prachy? třídím dobrovolně, abych ještě přemýšlel, jestli je to dostatečně špinavé, tedy to patří do komunálu, nebo dostatečně čisté a do tříděného atd. docela mně vadí ta nenažranost a drzost firem (je jich jen pár po čr, velké nadnárodní firmy), které mají v obci de facto monopol. je vůbec povinnost to mít, nebo si můžu např. domluvit jinou firmu mimo obecní monopol? hodně cestuji, tak odpadu doma mám málo a prakticky mi to vyjde na 1 vyvežení 500...

lc
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 687
    • Zobrazit profil
Re:OT: Poplatek za popelnice
« Odpověď #2 kdy: 03 Března 2021, 06:57:19 »

Zdá se, že do konce roku 2020 platil zákon o odpadech 185/2001 Sb., kde byl rámec pro placení komunálního odpadu popsán v par. 17a, konkretizováno v par. 10b zákona o místních poplatcích.

Ten zákon o odpadech byl zrušen a v novém zákoně 541/2020 Sb. už nic o poplatcích za komunální odpad není. Taky byl změněn ten zákon o místních poplatcích a už v aktuálním znění není ten par. 10b, na který se Štěpánka ve výzvě odkazuje - bude potřebovat nový template. Nově se to řeší v par 10e a následných.

Pokud v nemovitosti je někdo hlášen, není splněna podmínka vlastnictví nemovitosti, ve které není nikdo hlášen, takže za tuhle nemovitost nejste poplatníkem. Je otázka, jestli jako nepoplatník máte nějaké ohlašovací povinnosti vyplývající ze zákona o místních poplatcích, zvláště když si obec může informace zjistit podle par. 14a odst. 5. Evidence obyvatel eviduje trvalý pobyt až na úroveň bytu. Je ale otázka, jestli si to tento konkrétní správce poplatků dokáže automatizovaně zjistit - na té brněnské edesce úplně nevím, pod čím tam to zveřejnění hledat.

A pak je obecnejší otázka, jaké povinnost máte podle daňového řádu k prokazování skutečností, že něčeho nejste poplatníkem. Řekl bych, že tady tahají za delší konec, protože v daních nic moc jako presumce "neviny" neplatí.
IP zaznamenána

Nikdo Nikdovič

  • Příspěvků: 327
    • Zobrazit profil
Re:OT: Poplatek za popelnice
« Odpověď #3 kdy: 03 Března 2021, 08:41:08 »

OT v OT

Dost by mě zajímalo, do jaké míry si Krno ověřuje cizince s dobou pobytu nad 30 dní. Popřípadě, jestli by stačilo povinné předcházející oznámení odeslané na PČR jen písemně (dvojnásob dnes ve chvíli, kdy vyjít na ulici je pomalu hrdelní zločin).

Má úvaha je taková, že:
1. Helmut Furthmustahl vyplní příjezdový formulář do ČR a nastoupí po příjezdu do povinné karantény
2. Odešle oznámení na PČR, že zde plánuje zůstat více jak 30 dní avšak méně jak 90 dní - chystá totiž rozsáhlou studii falických symbolů v Brněa to se do 30 dnů stihnout nedá
3. dle pokynů se městu Brno přihlásí jako poplatník za odpad a město mu pošle výzvu k platbě

Nehodíme tímto Krnu vidle do toho, když Helmuta označí na neexistující osobu? Dvojnásob, když vůči němu budou mít evidovanou pohledávku?
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 642
    • Zobrazit profil
Re:OT: Poplatek za popelnice
« Odpověď #4 kdy: 03 Března 2021, 09:18:53 »

Už první 2 věty jsou matoucí - má v bytě nějaká osoba hlášen trvaly pobyt, nebo nemá?
Ve výzvě je také uvedeno, že se jedná o výzvu opakovanou - co jste tedy ignoroval?
Vypadá to na nějaký plošný screening města, kdy porovnává vlastnictví bytových jednotek s nahlášeným trvalým pobytem, nikoliv džihád proti Číkusovi. Doporučuji pročíst zákon 133/2000, §10, odst. 7- ohlašovna vás měla vyrozumět min. o změně počtu evidovaných osob.
Reálně jsem v městě perníku obdržel info o mém nájemníkovi i bytové jednotce, kde je hlášen.
Možná je ve vaší evidenci obyvatel nějaký nepořádek.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:OT: Poplatek za popelnice
« Odpověď #5 kdy: 03 Března 2021, 09:39:33 »

gumidos> Ano, v tom bytě má hlášený trvalý pobyt jedna osoba, ta za popelnice platí. Jen si nejsem jist, zda je trvalý pobyt vázán přímo na byt, nebo jen na bytový dům.

Neignoroval jsem nic, tohle je první doručený dopis v této věci. Pokud šlo předtím něco obyčejným nedoporučeným dopisem, mohlo to skončit v koši spolu s letáky. edit: Kdyby bylo potřeba, asi bych to v tom koši dokázal najít.

Že by to byl cílený džihát proti mé osobě nepředpokládám, ale chtěl bych aby Štěpánka byla pokornější.
« Poslední změna: 03 Března 2021, 09:47:42 od Číkus »
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 124
    • Zobrazit profil
Re:OT: Poplatek za popelnice
« Odpověď #6 kdy: 03 Března 2021, 09:39:51 »

To že kancelář odpadků považuje tuto výzvu za opakovanou není nic zvláštního. Tihle považují za první výzvu i obyčejný dopis (vlastní zkušenost). Jsou právně zcela nevzdělaní a to skýtá jistý prostor pro číkusování s úřadem. Oni selektivně zahajují džihád tam, kde z toho kouká nějaká koruna. V oblastech brněnského Bronxu ale pro jistotu zakopali válečné sekyry (nebo jim už zrezly).
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 653
    • Zobrazit profil
Re:OT: Poplatek za popelnice
« Odpověď #7 kdy: 03 Března 2021, 10:05:23 »

1) Lhůta je stanovena zcela v souladu se zákonem, jde o daňové řízení (takže 280/2009 Sb.)
2) Výzva je prokazovací a důkazní břemeno tak je přeneseno teď na Vás. Stačí však prokázat, že v nemovitosti někdo bydlí a že on je ten, kdo má povinnost platit za odpady. Zda platí není Vaše starost. Nebo prokázat jakýkoli jiný důvod, proč nejste povinen platit poplatek za tuto adresu.
3) Pokud neprokážete, čeká Vás placení poplatku i za roky minulé (s ohledem na prekluzi)

Doporučuji oznámit nájemníka. A dále doporučuji požádat o výpis Vašeho osobního poplatkového účtu. Protože jestli tam nějaký úřad někdy poslal Váš přeplatek z jiného řízení, tak Vám tam po zrušení těch vyměřovacích předpisů můžou ležet peníze.
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 687
    • Zobrazit profil
Re:OT: Poplatek za popelnice
« Odpověď #8 kdy: 03 Března 2021, 11:23:18 »

Podle kterého paragrafu DŘ je ta lhůta určena? Pokud by šlo o par. 32, tak taková lhůta měla být určená Rozhodnutím, a ne jen nějakou Výzvou, ne?
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 653
    • Zobrazit profil
Re:OT: Poplatek za popelnice
« Odpověď #9 kdy: 03 Března 2021, 11:49:10 »

Reagoval jsem na to, že se lhůta nemusí určovat usnesením. Neboť při správě daní se SŘ nepoužije.
Lhůta je v tomto případě určena rozhodnutím. Výzva je totiž to rozhodnutí.
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 653
    • Zobrazit profil
Re:OT: Poplatek za popelnice
« Odpověď #10 kdy: 03 Března 2021, 12:45:44 »

Taky byl změněn ten zákon o místních poplatcích a už v aktuálním znění není ten par. 10b, na který se Štěpánka ve výzvě odkazuje - bude potřebovat nový template. Nově se to řeší v par 10e a následných.
To sice není nesprávné tvrzení, ale Štěpánka bude potřebovat nový template až za rok.  Teď je výzva psaná na období, které se váže ještě k účinnosti zákona do 31.12.2020. V té výzvě bych však vyděl jiné chybky.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 642
    • Zobrazit profil
Re:OT: Poplatek za popelnice
« Odpověď #11 kdy: 03 Března 2021, 14:38:56 »

Jen si nejsem jist, zda je trvalý pobyt vázán přímo na byt, nebo jen na bytový dům.
Mojí osobní zkušenost jsem již popsal - nájemník si sám bez mojí účasti změnil trvalý pobyt do mého bytu. Měl nájemní smlouvu, ve které byla specifikována bytová jednotka, kterou si pronajímá. Pouze předpokládám, že si matrika nějak korektně ověřila moje vlastnictví, následně mě pak obeslala oznámením, že se do bytové jednotky přihlásila osoba+její jméno.
Z toho všeho tedy soudím, že při přihlášení bylo vyplněno dle §10(6) zákona 133/2000 jméno vlastníka objektu - resp. vlastníka jednotky + doloženo oprávnění užívání bytu, tedy že nájemník je "připárován ke konkrétní bytové jednotce".
Takže je otázkou, jak tu evidenci dělají v Brně, kde rozhodně všichni pijí nějakou divnou vodu :)
Při jednom extempore s fízlem, který se mě pokoušel vytěžit při hledání nějaké osůbky + identifikaci bytu (po zralé úvaze jsme neměli jmenovky na dveřích) jsem si vyžádal od matriky jména všech přihlášených osob v domě a obdržel ho. Kromě toho, že v tom byl docela hokej - bývalí vlastníci, bývalí nájemníci, to byla zjevně nějaký systémová sjetina - takže to je evidováno i pro dům jako takový.
Tím chci sdělit, že pokud přihlášení osoby ve vašem případě proběhlo shodně - pak si to orgán může ověřit sám a nějaký fun-factor by se nalézt dal.
IP zaznamenána

Sturmgewer44

  • Příspěvků: 61
    • Zobrazit profil
Re:OT: Poplatek za popelnice
« Odpověď #12 kdy: 03 Března 2021, 15:55:19 »

Já jako majitel a pronajímatel bytu v MB musim městu platit aď už mám nebo nemám nájemníky za 1 osobu.  Cizinci musej tušim platit pokud jsou ve městě dýl jak 30 dní a na ouřad je hlásí cizinecká, kam choděj dokládat že maj pobyt s moji nájemní smlouvou. Jo jsou tam ty brutální pokuty, ale pokud na to kašlou jde to za nima a já jsem z obliga. Jednou za rok jim pošlu 400kč za popelnice a mám klid a ostatní jde za nájemníkama.
IP zaznamenána

lerion

  • Příspěvků: 847
    • Zobrazit profil
Re:OT: Poplatek za popelnice
« Odpověď #13 kdy: 03 Března 2021, 18:08:43 »

V Brne plati kazdy s trvalym pobytem a pokud je nejaka bytova jednotka bez osoby s TP, plati vlastnik nemovitosti jako by tam bydlel jeden clovek.
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 636
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:OT: Poplatek za popelnice
« Odpověď #14 kdy: 04 Března 2021, 15:44:18 »

Takže vydírání a loupež?
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - e-shop nekonformních samolepek a placek