30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 10

Autor Téma: [WIN] Parkování v modré zóně pár hodin bez parkovací karty  (Přečteno 30093 krát)

KAY

  • Příspěvků: 81
    • Zobrazit profil
Re:Parkování v modré zóně pár hodin bez parkovací karty
« Odpověď #30 kdy: 25 Února 2021, 10:37:08 »

Jj. Počkám, až se ozvou ostatní. Díky. Zatím jsem rozhodnutá udat sebe a neotravovat řidiče. Stejně jsem přesvědčená o tom, že když to tam on parkoval v době platnosti mé parkovací karty (jen mi dovezl auto), žádný přestupek nespáchal. Odjet už stejně nemohl, i kdyby ho napadlo, že karta nebude platit, což nemohlo napadnout nikoho, protože klíčky mi hodil do schránky.
Bude nějaký rozdíl v když udám sebe jako řidiče nebo to teď nechám úplně být a v 60 ti dnech neudám nikoho? Změní nebo zúží to nějak mé možnosti obrany?
Kay.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Parkování v modré zóně pár hodin bez parkovací karty
« Odpověď #31 kdy: 25 Února 2021, 10:44:15 »

Bude nějaký rozdíl v když udám sebe jako řidiče nebo to teď nechám úplně být a v 60 ti dnech neudám nikoho? Změní nebo zúží to nějak mé možnosti obrany?

Ano. Pravděpodobně přijdete o možnost vést řízení z pozice řidiče (toto řízení je pod "podřazeno" řízení o přestupku provozovatele) a úřadu nebude nic bránit v zahájení řízení s provozovatelem (ona objektivní odpovědnost), kde už ale nebude zdaleka takový manévrovací prostor (materiální aspekt se v tomto řízení nezkoumá). Může to působit jako 2 stejné věci (řízení s řidičem, řízení s provozovatelem), ale je to v obou případech jiný režim.

Jinak pokud by se řidiči přestupek neprokázal (typicky by se přiznal v podání vysvětlení a pak už nikde jinde), úřad musí do 1 roku ode dne následujícího po dni spáchání zahájit řízení s provozovatelem. Pokud to nestihne, má smůlu.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Parkování v modré zóně pár hodin bez parkovací karty
« Odpověď #32 kdy: 25 Února 2021, 10:50:36 »

>johncreek: to si neberte nijak osobně, diskuze je samozřejmě potřebná a vítaná, ale u živých případů je potřeba držet se tématu a diskutovat nad tím, co je pro případ klíčové, ne jestli se soupiska jmenuje soupiska (a zrovna taková banalita)... z pohledu úplného laika v tom pak vzniká totální chaos.

>KAY: máte v zásadě dvě možnosti, bohužel si musíte vybrat ve lhůtě, koho prásknete, jestli sebe nebo Helmuta. Oboje má svoje pro a proti. Helmuta může úřad rovnou zavrhnout jako obstrukci (ta metoda je profláklá) a zahájit sprdel s provozovatelem, odkud už asi nebude mimo chyby úřadu a prekluzi cesty ven.
Prásknout sebe má taky svoje úskalí, to první spočívá v tom, že úřady někdy neakceptují, když provozovatel napráská sebe, a ani judikatura v tomto není příliš příznivá. Jenže argumenty jsou takové, že provozovatel nemá vlastně důvod udat sebe, když dostane větší pokutu, což ve vašem případě neplatí - vy máte v ruce reálně něco, co můžete užít pouze v řízení s vámi jako s řidičem, ne s provozovatelem. A právo tenhle argument použít vám podle mě nikdo nemůže legálně upřít. A když úřad zahájí řízení s vámi jako s řidičem, tak bude potřeba to odargumentovat a případně se odvolat.

Osobně bych si vybral druhou variantu, protože v tom vidím větší potenciál na výhru, když úřad bude trvat na vině nebo vás odmítne jako řidiče. Jednodušší na provedení je ale zřejmě Helmut. Času je ještě dost, zkuste chvíli počkat, třeba něco přehlížím a poradí někdo další.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Parkování v modré zóně pár hodin bez parkovací karty
« Odpověď #33 kdy: 25 Února 2021, 11:06:10 »

Pak je ještě možnost neudávat Helmuta ani sebe (s tím už mají úřad také problém), ale nějakého existujícího spolupracujícího řidiče.

Pokud by tento řidič žil v Praze, ale trvalé bydliště měl třeba v Ostravě, mohl by při podání vysvětlení popřít, že řídil a nárokovat cestovné. Lze očekávat, že by mu vyplatili víc, než jakou by následně uložili pokutu provozovateli.
IP zaznamenána

KAY

  • Příspěvků: 81
    • Zobrazit profil
Re:Parkování v modré zóně pár hodin bez parkovací karty
« Odpověď #34 kdy: 21 Srpna 2021, 22:07:46 »

Tak opět po delší době zdravím a hlásím, že došlo k dalšímu posunu ve věci.
A jde to docela rychle. V březnu jsem napráskala řidiče - sebe, pak byl chvíli klid. Ale pak se to rozjelo.
V půlce  června  Výzva provozovateli k písemnému podání vysvětlení a napráskání řidiče - znova!
Na začátku července jsem poslala Podání vysvětlení - jen jsem zopakovala, že jsem řidiče napráskala a jako provozovatel jsem se k ničemu dalšímu nevyjádřila.
14/8 mi přistál v datovce Příkaz na 2tácy (z původních 500,-), proti kterému jsem dnes datovkou poslala Odpor.

Takže prosím o další rady, co bude dál, jestli je možné se spolehnout na to, že tentokrát mne, jako řidiče vyzvou k nějakému doplnění odporu nebo podání vysvětlení nebo si mám hlídat nějaký termín, ve kterém je třeba ten odpor zdůvodnit. Do datovky jsem se dostala až dnes, takže ten příkaz zatím nemám prostudovaný - jen jsem proti tomu sesmolila a poslala odpor.

V příloze posílám nafocené a začerněné to, co proběhlo. Tentokrát sice najednou v jednom souboru, ale anonymizací si nejsem jistá, takže prosím (johncreeka?) o kontrolu a případnou pomoc. Rozhodně se mi nepodařilo zbavit se - začernit razítko na konci Příkazu (začerněné to vypadalo, ale po uložení a otevření to zase vylezlo).

Díky.
KAY.
« Poslední změna: 22 Srpna 2021, 17:47:57 od hh »
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Parkování v modré zóně pár hodin bez parkovací karty
« Odpověď #35 kdy: 21 Srpna 2021, 22:26:45 »

Odpor není potřeba (a ani vhodné) odůvodňovat. Teď je na tahu úřední parazit. Cílem je udržet správní řízení s řidičem v běhu alespoň do výročí přestupku. Pro příště je lepší více využívat lhůt. Například šlo podat odpor až v poslední den lhůty obyčejným e-mailem a následně jej do 5 dnů potvrdit (datovou schránkou, nebo o něco málo lépe doporučeným dopisem).
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Parkování v modré zóně pár hodin bez parkovací karty
« Odpověď #36 kdy: 22 Srpna 2021, 00:29:41 »

Dobrý den,
bohužel anonymizace vám opět hapruje, ale dovolil jsem si to korektně re-anonymizovat. Svoji přílohu (která obsahuje všechny údaje) můžete smáznout.

Jinak jak píše Číkus, využívejte lhůt na maximum. Sice máte docela slušné argumenty, ale promlčení je nejjistější. Také si nyní dávejte pozor - doručením příkazu bylo zahájeno správní řízení. Nyní se už nechcete opětovně přiznat k tomu, že jste řidila (alespoň zatím).

Ideální by bylo (nevím, jak to máte teď) si k datovce nechat posílat notifikace a datovku otevírat (pokud to je jen trochu možno) poslední den, neboť dnem otevření se písemnost stává doručenou a od následujícího dne běží lhůty (např. na odpor, odvolání). Pokud však písemnost bude ležet v datovce déle jak 10 dní, pak se bude považovat za doručenou (tzv. doručení fikcí). A určitě využívejte té možnosti činit podání emailem a následně po 5 dnech potvrdit datovkou. Opravdu není důvod dělat úředníkovi práci snazší :)
« Poslední změna: 22 Srpna 2021, 00:45:32 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

KAY

  • Příspěvků: 81
    • Zobrazit profil
Re:Parkování v modré zóně pár hodin bez parkovací karty
« Odpověď #37 kdy: 22 Srpna 2021, 17:30:48 »

Dobrý den,
odpor jsem podávala v poslední (resp.a asi přpsl.den). Nenapadlo mně, že i když mám datovku, můžu to poslat i mailem a pak doplnit.
 Jinak, vzhledem k tomu, že tam na mně čekalo i něco jiného, co jsem potřebovala taky vyzvednout co nejpozději, šla jsem do datovky ještě později, než těch 10 dnů od objevení se příkazu v DS ( notifikaci mám, takže jsem si to spočítala na 10+8 od objevení, ale, pro jistotu posílala 21/8).
Co se týče "promlčení", jak mi pomůže vydržet do výročí? Myslela jsem, že teprve teď - příkazem, začíná běžet nová roční lhůta ( až do případného rozhodnutí o vině, kdy začne běžet nová roční lhůta?).
To johncreek: Moc díky, jen ještě radu. Jak mám ty své původní přílohy ze své zprávy vymazat? Postupně se to vše snad naučím ovládat :-)
Dík.
KAY
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 687
    • Zobrazit profil
Re:Parkování v modré zóně pár hodin bez parkovací karty
« Odpověď #38 kdy: 22 Srpna 2021, 17:37:06 »

Doručením příkazu začíná běžet nová roční lhůta pro projednání přestupku řidiče. Dokud orgán nezastaví řízení o přestupku řidiče, nemůže začít řízení o přestupku provozovatele (sprdel), na což má do zániku odpovědnosti roční lhůtu od data daného prakování.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Parkování v modré zóně pár hodin bez parkovací karty
« Odpověď #39 kdy: 22 Srpna 2021, 19:07:50 »

Musíte rozlišovat 2 úrovně řízení. Řízení s provozovatelem, kde přestupek spočívá prostě v tom, že nezajistil, aby s jím provozovaným vozidlem nebylo pácháno a tomu podřízené řízení s řidičem, kde se řeší konkrétní skutek (včetně zavinění).

S Vámi se teď vede řízení jako s řidičkou. Promlčet i to by bylo velmi obtížné, neboť lhůta se několikrát resetuje, naposledy doručením příkazu, jak psal soloaris. Viz. § 31 zákona č. 250/2016 Sb. a následující.

Současně platí, že správní orgán musí po někom skočit do jednoho roku, jinak se "kompletně" promlčuje.

Obecně, cílem je, aby si řidič hrál s orgánem a uplatňoval všechna svoje práva plynoucí ze správního řádu a přestupkového zákona po dobu jednoho roku. To zní pro začátečníka děsivě (představa, že se rok bude hádat s úřadem), ale v praxi jsou úřady poměrně přehlcené a v případě využívání lhůt na maximum to není velký problém. Důkazem může být sekce ukončených případů parkování na tomto foru. Správní orgán v ideálním případě nestihne do doby jednoho roku zastavit řízení s řidičem a současně nebude mít žádný důkaz, kterým by mohl usvědčit řidiče, protože přiznání v režimu předprocesního podání vysvětlení není přípustným důkazem (viz. § 137 odst. 4 zákona č. 500/2004 Sb.). Proto si dejte nyní pozor, abyste se nikde přímo opětovně nepřiznala k řízení vozidla. Argumentovat půjde i bez toho.

Pokud by s Vámi správní orgán stihl do doby jednoho roku zastavit řízení jako s řidičkou, pak by po vás mohl skočit jako po provozovatelce a vést nové řízení o přestupku provozovatel (který nezajistil, aby s vozidlem nebylo pácháno). Tomu se chcete vyhnout, protože z řízení o přestupku provozovatele není moc cesty ven, neřeší se tam zavinění, společenská škodlivost... je to taková prasárna našeho právního systému a většinou znamená prohru. Řízení o přestupku provozovatele se v místní hantýrce říká "sprdel", protože se předchozí obdoba tohoto institutu/ustanovení jmenovala správní delikt provozovatele. Dnes už jen přestupek provozovatele.

Tolik k obecné teorii a postupu, jak tyto banální přestupky řešit. Pro Vás ještě svědčí to, že pamatuji-li si správně, vy jste měla nějakým způsobem zaplaceno. To je samozřejmě na místě namítnout v řízení, ale nelze se asi úplně 100% spoléhat, že se správní orgán nerozhodne iracionálně rozhodnout ve Váš neprospěch. Oproti tomu prekluze = absolutní a jistý zánik odpovědnosti. Tudíž ve Vašem případě je na místě aplikovat obě strategie. Snažit se pro jistotu maximálně natahovat čas, házet správnímu orgánu klacky pod nohy a současně ve správný čas namítnout i vaše legitimní argumenty o zaplacení.

Snažil jsem se to vysvětlit maximálně do detailu, snad to pomůže i někomu jinému.
« Poslední změna: 22 Srpna 2021, 19:12:17 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

KAY

  • Příspěvků: 81
    • Zobrazit profil
Re:Parkování v modré zóně pár hodin bez parkovací karty
« Odpověď #40 kdy: 23 Srpna 2021, 11:51:18 »

Dobrý den,
díky za všechny odpovědi. Děsivá není představa, že se budu rok tahat s úřadem, ale jak to udělat :-)
Vypadá to že u nás nemají do čeho píchnout. Jde to docela rychle a navíc si to zřejmě vzal sám velký šéf.
Ano, zaplaceno jsem měla. Byla jsem sice pryč, ale když jsem zjistila, že se kamarádovi auto nepodařilo zprovoznit a odvézt si ho ( jen ho vytlačil na silnici, zkusil ho nastartovat přes kabely, a když nic, tak ho zase zatlačil zpět - to bude asi taky prča, jestli budu taky někdy podávat vysvětlení jako řidič, navíc zastavení vozidla :-) ), musela jsem se fofrem zaregistrovat a přihlásit do té jejich parkovací aplikace a zaplatit to elektronicky (předtím jsem to platila hotově - mám to kousek,a šlo to rychle - a platilo to hned!).
Vše proběhlo ( včetně platby) 20.X.21. Tj potvrzení o platbě i přijetí a schválení žádosti. Navíc všude byl uveden můj termín, od kdy má karta platit ( končila 19. a já žádala o pokračování od 20.) A vše se stihlo během dopoledne.
Teprve 21.X. ve třičtvrtě na deset v noci mi přišlo potvrzení, že mám kartu prodlouženou. Ale až od 21.X. od 21:38. A práskací auto fotilo 21.X. v 02:43. To je náhoda...
Takže, vzhledem k výše uvedenému, a protože mně svým bordelem i tím, že to se mnou vůbec řeší, pěkně naštvali ( slabé slovo!), si  to všechno, s Vaší pomocí, ráda nacvičím. Navíc to určitě pomůže i spoustě ostatních, aby nebyli ovčani. V mém okolí to se zájmem sleduje dost lidí, kteří do teď platili lístečky za stěračem i práskací výzvy.
Dík, ozvu se, až zas něco dorazí.
KAY.
IP zaznamenána

KAY

  • Příspěvků: 81
    • Zobrazit profil
Re:Parkování v modré zóně pár hodin bez parkovací karty
« Odpověď #41 kdy: 14 Září 2021, 20:15:51 »

Zdravím, další akce ze strany ouřadu.2/9/21 mi přišlo do DS pokračování řízení a předvolání na 22/9/21. Písemnost přikládám, ale tam asi nic špatně nebude. Co dál? Jak se tam vyjádřit? Netuším, jestli kamarád bude ochoten potvrdit vytlačení a zatlačení auta zpět - tedy dostavit se k ouřadu a podat vysvětlení. Pokud ne, bude to jen o tom, že jsem to tam parkla v době platnosti karty, a jejich bordelem prodloužení karty nenavázalo. Nevím, jak se v této fázi neudat a přesto vypovídat. 8).
Dík
KAY
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Parkování v modré zóně pár hodin bez parkovací karty
« Odpověď #42 kdy: 14 Září 2021, 20:34:06 »

Ohledně nějaké věcné argumentace bych spíš požádal pány Číkuse/IZS.

Zbývají cca 4 měsíce do promlčení a šance na úspěch se začíná zvyšovat. Čistě z procesní stránky bych si to já představoval takto:
- Den před ústním jednání se slušně z ústního jednání omluvit a vyjádřit zájem na účasti na új. Nepletu-li se, tak dle judikatury by měl správní orgán první omluvu akceptovat. Pokud byste měla nějaký opravdový důvod, pak by to bylo ještě lepší. Jinak bych asi použil zdravotní stav, silnou nevolnost apod.
- Pokud bude správní orgán dobrotivý, pak Vás skutečně předvolá na nové ústní jednání
- Na to zareagujete souhlasem s konáním jednání bez Vaší přítomnosti a sdělíte, že si přejete se vyjádřit před vydáním rozhodnutí
- Správní orgán by vás měl vyzvat k vyjádření se k materiálům před vydáním rozhodnutí
- Pak zašlete (samozřejmě vždy na konci lhůty) nějaké věcné vyjádření a vymyslíme nějakou účelovou námitku podjatosti

Pak bude záležet, jak na to správní orgán bude reagovat, ale tou dobou by už mohl být konec prosince a pak by mohlo s trošičkou štěstí stačit vyzvedávat věci v poslední den lhůty a SO by nemusel stihnout zahájit řízení s Vámi jako provozovatelkou (nikoliv jako řidičkou), což je to, oč tu běží. Jak jsme vám již vysvětlovali, čas je všechno a každý den se počítá, takže užívejte práva podávat emailem (na oficiální e-podatelnu!!!) a potvrzovat datovkou a otevírejte datovku pokud možno poslední den.

Citace
Nevím, jak se v této fázi neudat a přesto vypovídat.
Vozidlo jsem nezaparkovala v rozporu se zákonem. => Vozidlo nebylo parkováno v rozporu se zákonem.
K přiznání by mělo na ústním jednání jednoznačně padnout "Parkovala jste na místo vozidlo vy?" a na to by musela přijít odpověď "Ano."
« Poslední změna: 14 Září 2021, 20:36:09 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

KAY

  • Příspěvků: 81
    • Zobrazit profil
Re:Parkování v modré zóně pár hodin bez parkovací karty
« Odpověď #43 kdy: 14 Září 2021, 21:15:22 »

OK, dík, takže zatím omluva. Mailem?  Datovkou? Když slušně, tak asi datovkou.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Parkování v modré zóně pár hodin bez parkovací karty
« Odpověď #44 kdy: 14 Září 2021, 21:20:10 »

U tý omluvy je to asi jedno, zatím datovkou. A pro jistotu tam zdůrazněte, že byste ráda na ústním jednání věci vysvětlila, ale opravdu se vám to tentokrát nehodí. A poslat doporučuji den předem.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.
Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 10