30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Nedání přednosti. Rychle jedoucí vozidlo po hlavní.  (Přečteno 20372 krát)

Trip

  • Příspěvků: 87
    • Zobrazit profil

Zdarec borci.
Situace: klasická + křižovatka. 1. vyjíždí na hlavní 2. jede po hlavní (skoro 80 na misto 50). (výhledy špatné pro oba). Obě se střetnout tak nešikovně (bokem), že se nedá říct, kdo narazil do koho.

1 vozidlo vysoká rychlost (prej není pro situaci důležitá viz níže). Nezabránění srážce. ?
2. Nedání přednosti, ale rychle jedoucímu vozidlu. ?

Daloby se říci, že viníkem je číslo 2 (rychlejedoucí)
Pčr, zahlásí něco o koeficientu, kdy taková rychlost v obci je ok a viníkem je vozidlo č.1.

Otázka, je něco takového? Takový nějaký koeficient/tolerance či co? Nebo pčr vykládala pohádky.

Mimo jiné věc probíhala tak, že pčr (kamarádi vozidla č.2 rychlejedoucího) přijeli a prej nic nebou řešit během chvíle vše vyřešeno prej ke spokojenosti všech. Něco namluvili vozidlu č. 1, že to bude řešit už jen pojišťovna a že to je ok.
Pak se ukázalo, že sepsali papír pro pojišťovnu (za asistence pčr), kde napsali vinník drobným písmem u vozidla č1. (posádka dva senioři a dvě děti). Ani přes 158 se s tím nedalo nic dělat.
Řidič vozidla č. 2 najednou otočil a tvrdil něco jiného v jeho prospěch samozřejmě.
Tak asi tak  :x
IP zaznamenána

Grave

  • Příspěvků: 266
    • Zobrazit profil
Re:Nedání přednosti. Rychle jedoucí vozidlo po hlavní.
« Odpověď #1 kdy: 29 Ledna 2021, 08:36:20 »

Chtěl jsem odpovědět, ale čím vícekráte příspěvek čtu, tím méně chápu s čím chcete pomoci/poradit.

Policie označí viníkem nehody toho, kdo nedal přednost. A to v 99,9999 % případů. Je to tak pro ně nejrychlejší.
Pokud však např. vjíždíte na hlavní silnici v obci za prudkou zatáčkou, do které není vidět, a borec na hlavní to do Vás napálí v 80 km/h, pak můžete zabojovat. Jel 80 km/h, nemohl jste ho vidět a současně máte legitimní očekávání, že ostatní řidiči dodržují dopravní předpisy. Pak budete muset zabojovat na dvou frontách. S pojišťovnou a ve správním řízení. Z Vašeho popisu však usuzuji, že "viník" na místě podepsal Příkaz na místě a tím hodil ručník do ringu.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 999
    • Zobrazit profil
Re:Nedání přednosti. Rychle jedoucí vozidlo po hlavní.
« Odpověď #2 kdy: 29 Ledna 2021, 09:37:21 »

pčr vykládá pohádky neustále. Jejich zájem je vybrat pokutu a mít to co nejrychleji z krku.
Měl jsem to samé s nehodou. Podle pčr jsem za to mohl já. Ve správním se karta otočila.

Tato konkrétní nehoda by se asi musela řešit přes znalce, který by spočítal, jestli bylo pro vozidlo na vedlejší reálné dát přednost vozidlu, které překračuje rychlost.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 004
    • Zobrazit profil
Re:Nedání přednosti. Rychle jedoucí vozidlo po hlavní.
« Odpověď #3 kdy: 29 Ledna 2021, 09:45:15 »

Jakým způsobem byla změřena rychlost vozidla 2, jedoucího po hlavní silnici?
IP zaznamenána

logen

  • Příspěvků: 76
    • Zobrazit profil
Re:Nedání přednosti. Rychle jedoucí vozidlo po hlavní.
« Odpověď #4 kdy: 29 Ledna 2021, 12:14:14 »

kdysi nám vykládali na školení šoférů příhodu s odbočujícím traktorem a motorkou.
Traktor odbočuje VLEVO z hlavní na vedlejší, za traktorem kolona auta.
Kolonu předjíždí motorka přes plnou a fičí mnohem rychleji než je max rychlost a napálí to do odbočujícího traktoru.
vypočetli, že traktorista měl 0,5s na to aby frajera na motorce zahlédl v zrcátku a bud to skončilo 50 na 50 nebo celkova chyba traktoristy...
IP zaznamenána

František Dobrota

  • Příspěvků: 363
    • Zobrazit profil
Re:Nedání přednosti. Rychle jedoucí vozidlo po hlavní.
« Odpověď #5 kdy: 29 Ledna 2021, 13:30:15 »

To byl ale nejaky vlhky sen skolitele ne? Taky mi vrta hlavou ta rychlost auta na hlavni. Pokud se ta auta smrncla lehce bokem bude to i obtizne pro zanlce aby spocital rychlost ne?
IP zaznamenána

urbann

  • Příspěvků: 346
  • s
    • Zobrazit profil
Re:Nedání přednosti. Rychle jedoucí vozidlo po hlavní.
« Odpověď #6 kdy: 29 Ledna 2021, 19:25:18 »

Já tomuhle případu rozumím tak, že policie se tvářila, jako kdyby na místě vůbec nebyla, pouze pomohla řidičům vyplnit euroformulář. Jestli je to takto, tak by řidič vozidla č.1 měl mít nějakou šanci, jak se bránit.

« Poslední změna: 29 Ledna 2021, 19:28:29 od urban.novak »
IP zaznamenána

Nikdo Nikdovič

  • Příspěvků: 327
    • Zobrazit profil
Re:Nedání přednosti. Rychle jedoucí vozidlo po hlavní.
« Odpověď #7 kdy: 29 Ledna 2021, 19:58:24 »

Nevím kam otázka má směřovat? Pojišťovna v tomhle a asi právem bude mít jasno a vinna padne na toho kdo nedal přednost.

Až přijde něco z města (SŘ) tak to sem nahrajte - ta reakční doba je docela zajímavý argument - třeba to v kombinacích s momentálním stavem a např. nezkušeným SO bude jednoduše uhratelné na prekluzi.

Řidič co nedostal přednost a jel údajně rychle to má mnohem jednodušší a pokud neudělá doslovně nějakou botu je z toho venku.
IP zaznamenána

Grave

  • Příspěvků: 266
    • Zobrazit profil
Re:Nedání přednosti. Rychle jedoucí vozidlo po hlavní.
« Odpověď #8 kdy: 29 Ledna 2021, 20:10:07 »

Já tomuhle případu rozumím tak, že policie se tvářila, jako kdyby na místě vůbec nebyla, pouze pomohla řidičům vyplnit euroformulář. Jestli je to takto, tak by řidič vozidla č.1 měl mít nějakou šanci, jak se bránit.
Asi budeme muset počkat, co nám k tomu Trip řekne. Aby přijela PČR a zase bez snahy získat čárku odjela, to byb bylo unikátní.
IP zaznamenána

mikky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 282
    • Zobrazit profil
Re:Nedání přednosti. Rychle jedoucí vozidlo po hlavní.
« Odpověď #9 kdy: 30 Ledna 2021, 15:07:49 »

Tady je pár zajímavých myšlenek na téma principu omezené důvěry a míry zavinění v případě překročení rychlosti. Jak moc je to aplikovatelné na tenhle případ se ale těžko posuzuje, to zadání je poněkud ... zmatečné.
IP zaznamenána
Je-li vám 35 a méně, jsme vrstevníci => budeme si tykat. Je-li vám více než 35, jsem pro vás děcko => můžete mi tykat.

Trip

  • Příspěvků: 87
    • Zobrazit profil
Re:Nedání přednosti. Rychle jedoucí vozidlo po hlavní.
« Odpověď #10 kdy: 02 Února 2021, 21:21:42 »

Vychozí popis situace je jasný. Podepsáno vinník, takže hotovo. Ale bylo podstrčeno. Hlídku si zavolal, řidič jedoucí po hlavní (když pčr vystupovala z vozidla, se slovy nazdáár, je vše jasné). Krásné divadlo. To bylo jen pro dokreslení situace, není třeba rozebírat. Tento případ nejde vyhrát. Jen jsem to chtěl rozebrat.
Pokud budete chtít zkusím sehnat nějaké zápisy nebo dokumenty. Nicméně nahrávka není. Každopadné mě to hodně zvedlo ze židle, takhle se svést na seniorech.

Otázka je jednoduchá, je "něco" právního, co zbaví viny řidiče rychle jedoucího vozidla po hlaví, který následně havaruje s vozidlem jedoucím z vedlejší.
I když v podstatě je to možná trošku jinak. Vozidlo rychlého řidiče jelo do křžovatky z vedlejší a pomalejší vozidlo z parkoviště. (nicméně asi to moc nemění)
Např. znalec to spočítá tak, ža ikdyby jel plácnu 50-78, tak jakokdyby jel 50 a vina je na tom z vedelší. Říkali něco o nějakém koeficinetu tuším 1,5 x povolená rychlost.
O to mi jde, zda je nějaké taková věc již nějak právně danná.

Číkus: Měření nebylo. Rychlost dejme tomu 70-80km/h. PČR kamáradi to dobře sehráli, že nic řešit nebudou.
Jak mile dotyčný nevědomky podepsal, hned zmizeli. Mají štěstí, že jsem tam nebyl. Bych si těch hlídek zavolal klidně 10.
(Jedna ulička v Brně, do sz klidně pošlu ulici. Nehody/krizové situace tu jsou často.)
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 004
    • Zobrazit profil
Re:Nedání přednosti. Rychle jedoucí vozidlo po hlavní.
« Odpověď #11 kdy: 02 Února 2021, 21:26:50 »

Trip> Já asi nechápu Vaši pointu. A na kom jiném by jako měla být vina, než na tom, kdo nedal přednost?
IP zaznamenána

Trip

  • Příspěvků: 87
    • Zobrazit profil
Re:Nedání přednosti. Rychle jedoucí vozidlo po hlavní.
« Odpověď #12 kdy: 02 Února 2021, 21:45:30 »

mikky: tak mas pravdu, tady je to hezky popsano.
http://www.nssoud.cz/files/SOUDNI_VYKON/2012/0091_7As__120_20130131144938_prevedeno.pdf

Číkus: ano, prednost je jasná. Ale pokud se řidič po hlavní řítí velkou rychlostí, kde pořádně nevidí ...
Já tím místem jezdím a můžu říct, že to je často loterie, že vás někdo nesejme. (resp. nyní z toho radějí udělali jednosměrku, právě z těchto důvodů)
Jiná situace by byla, kdyby rychle jedoucí auto již narazilo do auta přijíždějící z vedlejší.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 004
    • Zobrazit profil
Re:Nedání přednosti. Rychle jedoucí vozidlo po hlavní.
« Odpověď #13 kdy: 02 Února 2021, 21:52:03 »

Ale pokud se řidič po hlavní řítí velkou rychlostí, kde pořádně nevidí ...
... tak je pořád na hlavní a má přednost.

Naopak pokud odbočující řidič nemá dostatečný rozhled, musí řidič zajistit bezpečné odbočení pomocí způsobilé a náležitě poučené osoby.

Navíc i dle Vašich slov, se řidič auta na hlavní šoural maximálně devadesátkou, nejel rychle. Něco jiného by bylo, kdyby se tam řítil 200+.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 004
    • Zobrazit profil
Re:Nedání přednosti. Rychle jedoucí vozidlo po hlavní.
« Odpověď #14 kdy: 02 Února 2021, 21:57:21 »

Možná by pomohlo, kdyby Trip uvedl, o jakou křižovatku se jedná.
IP zaznamenána