30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Stran: 1 ... 3 4 [5]

Autor Téma: BRNO - nedání přednosti v jízdě fízlům --> Příkaz  (Přečteno 23211 krát)

hh

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 6 074
  • Zobrazit profil
Re:BRNO - nedání přednosti v jízdě fízlům --> Příkaz
« Odpověď #60 kdy: 08 Prosince 2021, 06:49:43 »

To o následujícím dni lze klidně ignorovat, to tam napsal nějaký snaživý, ale jinak nepříliš bystrý legislativec. Je to tuším okecané i v důvodové zprávě. Jde o to, že se jedná o hmotněprávní dobu, tedy se na její počítání nevztahuje § 40 SprŘ. Při absenci konkrétní úpravy je tak třeba běh času počítat přirozeným způsobem, "a momento ad momentum", a případné mezery a sporné situace lze vyplnit analogickým použitím ustanovení § 605 an. OZ (pro podporu takového postupu existuje konzistentní judikatura, v čele s nálezem Pl.ÚS 33/97). V každém případě, u doby stanovené jako 1 rok je vcelku jasné, že končí v den stejného data jako den určující její počátek, a není přitom úplně podstatné, jakým přesným postupem k tomu interpret dojde (konkrétně zda má potřebu se opírat o pravidla počítání času podle OZ).

Zatím jsem nezažil, že by nějaký úřad zkoušel tvrdit, že při spáchání přestupku v D.M.Y končí základní promlčecí doba D+1.M.Y+1 (s argumentem, že začíná běžet D+1.M.Y a že tedy stačí řízení zahájit D+1.M.Y+1). Logika počítání od následujícího dne je v podstatě o konvenci, zda lhůta 1 den znamená, že úkon musí být učiněn ten samý den, nebo až ten následující (je to trochu podobné zmatkům v programování ohledně toho, zda pole indexovat od 0 či od 1). No a obvyklá (a v tuzemském právním řádu AFAIK bezvýjimečná) konvence říká, že 1 den znamená D+1, tedy lhůta/doba sice začíná následující den, ale je to zároveň i finální den, pokud by její délka byla určena jako 1 den. Dále lze postupovat indukcí, tedy pokud bychom rok brali jako ekvivalent 365 dní (a ignorovali přestupné roky), pak konec doby/lhůty 1 rok vyjde na den stejného data, doba/lhůta 7 dní skončí stejný den v týdnu atp.

Objektivní odpověď na otázku, kterou klade Číkus, tak zní, že to vliv nemá. Ať už budu promlčení počítat od spáchání, či od posledního přerušení (např. v podobě zahájení řízení), vždy posledním dnem je den stejného data (v případě 29. února s posunem na 28. dle analogické aplikace § 605 odst. 2 OZ) jako den určující počátek.

Nicméně v konkrétní situaci, není-li čeho jiného se chytit, pro zmatení nepřítele by se to dalo zkusit. Tedy odvodit, že podle pravidel promlčení v PřesZ roční promlčecí doba začíná bežet den po spáchání a končí v den stejného data v dalším roce, ale v případě přerušení začíná v souladu s dikcí § 32(2) PřesZ nová doba běžet už okamžikem přerušení (nikoliv až následující den), tedy logicky musí skončit následující rok v den s o 1 nižším datem. Ale obávám se, že úředník to nepochopí, a soud bude celý kontext znát.
« Poslední změna: 08 Prosince 2021, 06:52:52 od hh »
IP zaznamenána

nilfgaard

 • Příspěvků: 96
  • Zobrazit profil
Re:BRNO - nedání přednosti v jízdě fízlům --> Příkaz
« Odpověď #61 kdy: 05 Dubna 2022, 07:43:59 »

Tak už mi došlo Rozhodnutí SO2 a ten dle očekávání vše podržel a odvolání zamítnul. Předpokládám, že tedy game over a LOST pokud nechci jít do správní žaloby? :'(
Jinak Rozhodnutí přikládám, v případě zájmu klidně nahraji i moje Odvolání a budu rád za Vaše komentáře co příště udělat lépe..
IP zaznamenána

nilfgaard

 • Příspěvků: 96
  • Zobrazit profil
Re:BRNO - nedání přednosti v jízdě fízlům --> Příkaz
« Odpověď #62 kdy: 11 Dubna 2022, 07:46:58 »

Související dotaz - po podržení od SO2 mi dojde ještě nějaký příkaz k zaplacení nebo tím rozhodnutím SO2 znamená že musím zaplatit?
Čekal bych že ještě k platbě budu vyzván..
IP zaznamenána

OdporSystemu

 • Příspěvků: 37
  • Zobrazit profil
Re:BRNO - nedání přednosti v jízdě fízlům --> Příkaz
« Odpověď #63 kdy: 30 Dubna 2022, 09:34:55 »

Zajimave cteni, jak to pokracuje, budete davat spravni zalobu nebo je to lost?
IP zaznamenána

hh

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 6 074
  • Zobrazit profil
Re:BRNO - nedání přednosti v jízdě fízlům --> Příkaz
« Odpověď #64 kdy: 02 Května 2022, 05:19:47 »

Související dotaz - po podržení od SO2 mi dojde ještě nějaký příkaz k zaplacení nebo tím rozhodnutím SO2 znamená že musím zaplatit? Čekal bych že ještě k platbě budu vyzván..
Je zde již opakovaně řešeno, tak jen stručně. Formálně nic přijít nemusí, doručením odvolacího rozhodnutí (kterým bylo zamítnuto odvolání a potvrzeno rozhodnutí SO1) to rozhodnutí nabývá PM. Tedy nastávají účinky toho rozhodnutí a mj. vám vznikají všechny povinnosti, které tam jsou uloženy (a to bez dalšího, není třeba nějaká opakovaná výzva atp.).

Pokud jde o pokutu, tak tam je ze zákona lhůta k plnění 30 dní - tedy kdyby to úřad chtěl hnát do extrému, tak může těch 30 dní počkat, a pokud 31. den nebude mít peníze na účtu, obratem zahájit exekuci. V praxi to tak žhavé nebývá, není sice žádný jednotný postup, ale minimálně jeden neformální pokus přimět k dobrovolnému plnění je standardem.

Jiná věc je, že to, jak funguje právní moc a vykonatelnost, není pro nepoučeného jedince úplně intuitivní, a tak by se u dobře fungující veřejné správy dalo čekat, že místo obvylého ptydepe bude srozumitelná odpověď na danou otázku součástí poučení v odvolacím rozhodnutí. Ale to bychom v Kocourkově chtěli moc.
IP zaznamenána
Stran: 1 ... 3 4 [5]