30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] Prikaz - absence pouceni  (Přečteno 2735 krát)

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
[WIN] Prikaz - absence pouceni
« kdy: 27 Května 2020, 10:56:19 »

Zdravim, obdrzel jsem 'Prikaz' za domnely banalni dopravni prestupek. K prestupku nejspis nedoslo, nicmene s PCR jsem tradicne nekomunikoval a po cca 3 mesicich jsem obdrzel zmineny 'Prikaz'.
Co mne prekvapilo je to, ze obsahem onoho Prikazu sice je podrobny navod jak zaplatit prikazovanou pokutu vcetne kavalirske 30 denni lhuty (po nabyti pravni moci) + 5 stran popisu meho pirateni vcetne citace asi padesati ruznych paragrafu, co vsak zcela chybi je jakekoli pouceni ve smyslu moznosti podani odporu a lhuty pro jeho podani.

Otazka: musi byt pouceni o moznosti podani odporu soucasti pisemneho 'Prikazu' nebo ne?
IP zaznamenána

Tez

  • Příspěvků: 244
    • Zobrazit profil
Re:Prikaz - absence pouceni
« Odpověď #1 kdy: 27 Května 2020, 11:04:40 »

Musí, a pokud není, prodlužuje se lhůta až na 90 dnů: SprŘ §83 2)
IP zaznamenána

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
Re:Prikaz - absence pouceni
« Odpověď #2 kdy: 27 Května 2020, 11:23:34 »

Muj dotaz se tyka prikazu a odporu, nikoli rozhodnuti a odvolani o nemz hovori Vami zminovany §83 2) SprR. Nicmene jste mne navedl spravnym smerem a ja jsem objevil §150 SprR. Dekuji.

Prvni otazka zodpovezena, mam dalsi:
Podle https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-500#p150-4 tedy Prikaz MUSI obsahovat pouceni o moznosti podat proti nemu odpor a v jake lhute. Lze tedy dovodit, ze Prikaz bez tohoto pouceni je neplatny?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Prikaz - absence pouceni
« Odpověď #3 kdy: 27 Května 2020, 12:18:06 »

Příkaz bez poučení ... nevím, zda je již řešeno judikaturou, ale nabízejí se 3 možnosti.

1) je to nepodstatná vada, příkaz platí, PM nabyde, nebude-li podán do 8 dní odpor

2) analogie s § 83, prodlužuje se lhůta na podání odporu

3) nelze použít analogii, příkaz je platným rozhodnutím, chybějící poučení představuje nezákonnost, která sama o sobě nevyvolá automaticky účinky (jako např. nicotnost rozhodnutí či posun lhůty), ale může být důvodem pro zrušení rozhodnutí - otázka ale je, jakým způsobem by k tomu zrušení došlo, nabízí se přezkum, ten si ale nelze vynutit, u správní žaloby je zase problém, jak vyložit § 68 SŘS a nevyčerpání opravných prostředků (když ale nezákonnost spočívá právě v tom, že o opravném prostředku chybělo poučení)

Nejčistší by asi byla možnost 2), i když je z hlediska výkladu SprŘ kreativní, není to nic nepatřičného, analogie k vyplnění nepravých mezer v procesních předpisech se běžně používá. Chtělo by to ale ověřit, zda je tato cesta už prošlápnutá, pokud by měly úřadu či soudy rozhodovat v situaci, ke které neexistují žádná vodítka (rozsudky, komentáře, metodická stanoviska ...), je to ruská ruleta.

Taktiky z hlediska obviněného. Pokud lhůta k podání odporu ještě nepropadla a je reálná šance ubránit se jinak, je asi nejlepší chybějící poučení neřešit a odpor podat. Pokud je tato vada jedinou šancí, čeho se chytit, postupoval bych v souladu s výkladem 2, tedy nejdřív mrtvý brouk a pak po nějaké zámince (výzva k zaplacení, nahlížení a rozhovor s úředníkem atp.) podat odpor ne později, než 90 dní od doručení a následně trvat na tom, že tím byl příkaz zrušen (nebude-li SO1 souhlasit, tak jako další krok žádost o opatření proti nečinnosti k SO2).
IP zaznamenána

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
Re:Prikaz - absence pouceni
« Odpověď #4 kdy: 27 Května 2020, 15:19:38 »

hh> Dekuji za vycerpavajici shrnuti.

Tak a ted jsem na vazkach. Na jednu stranu si myslim, ze by obvineni z prestupku ve spravnim rizeni slo snadno rozbit. Na druhou stranu mne laka zkusit postup 2). Necham si to sest dni projit hlavou a pak se rozhodnu.

Dekuji vsem.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Prikaz - absence pouceni
« Odpověď #5 kdy: 27 Května 2020, 15:30:39 »

2) by šlo spojit se žádostí o prominutí zmeškání úkonu
IP zaznamenána

jvms

  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
Re:Prikaz - absence pouceni
« Odpověď #6 kdy: 28 Května 2020, 17:13:29 »

Co napsat na úřad, že s daným příkazem nesouhlasím. Vyhnout se slovu odpor. SO to asi odmítne a vydá rozhodnutí. V odvolání tok pak rozvést. S příkazem jsem nesouhlasil, projevil jsem nesouhlas, který SO odmítl, protože to měl být odpor, ale to jsem nevěděl, protože v příkazu nebylo poučení o možnosti odporu.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Prikaz - absence pouceni
« Odpověď #7 kdy: 28 Května 2020, 17:59:28 »

jvms> V takovém případě to stejně posoudí jako odpor.

A kdyby náhodou ne, těžko budou vydávat rozhodnutí. V takovém případě by to brali tak, že nebyl podán odpor a tedy se příkaz stal pravomocným rozhodnutím.
IP zaznamenána

jvms

  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
Re:Prikaz - absence pouceni
« Odpověď #8 kdy: 29 Května 2020, 11:46:41 »

jvms> V takovém případě to stejně posoudí jako odpor.

A kdyby náhodou ne, těžko budou vydávat rozhodnutí. V takovém případě by to brali tak, že nebyl podán odpor a tedy se příkaz stal pravomocným rozhodnutím.

Včera jsem psal z mobilu a tam se mi blbě píše, tak to moc nerozvíjím. Já bych SO1 napsal, že s příkazem nesouhlasím. Schválně bych se vyhnul slovům odpor a odvolání. SO to může zhodit na tom, že se nejdá o odpor vůči příkazu, ale o nějaký právně nepodložený nesouhlas. A pak začne vymáhat pokutu udělenou příkazem. Nevím, jaké jsou pak možnosti, ale myslím, si že u Správního soudu by SO tahal za kratší konec. Protože chybělo poučení, nemohl dotyčný podat odpor. Podal jej volnou formou, čímž projevil svůj nesouhlas s příkazem, což měl SO podle správního řádu vzít jako odpor, ale neučinil to a tím se SO dopustil nesprávného úředního postupu.

A nebo SO ten nesouhlas uzná jako odpor a zahájí klasické řízení.
IP zaznamenána

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
Re:Prikaz - absence pouceni
« Odpověď #9 kdy: 29 Května 2020, 13:58:25 »

jvms> to uz rovnou muzu delat blbeho chytraka a podat odvolani.
IP zaznamenána

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
Re:Prikaz - absence pouceni
« Odpověď #10 kdy: 01 Června 2020, 12:45:06 »

O vikendu jsem si v klidu projel misto domneleho prestupku (jedna se o jizdu vyhrazenym pruhem) a opravnene se domnivam, ze to lze vyhrat minimalne na dvou, spise ale na trech faktech (nehlede k tomu, ze ten prestupek se opravdu nestal, choval jsem se striktne dle ZPPK).

Tedy v ramci boje odpovim posledniho dne osmideni lhuty na prikaz podanim. A ted vaham mezi korektni formulaci (odpor) a nesmyslnou formulaci (odvolani). Budu-li to formulovat jako odvolani, mel by SO1 presto na me podani nahlizet jako na odpor. Nicmene, vzhledem ke zmatenosti celeho Prikazu lze soudit, ze vnesenim dodatecneho zmatku lze pouze ziskat. Minimalne dalsi humorne/poucne situace.

Co se tyce nahlizeni do spisu - byt to mam za rohem, nepokladam je zatim za potrebne.

Dalsi postup zvolim podle reakce SO.
IP zaznamenána

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
Re:Prikaz - absence pouceni
« Odpověď #11 kdy: 04 Června 2020, 12:46:02 »

Tak nakonec jsem dnes (8,den od doruceni Prikazu) poslal DS podani, obsahujici muj nesouhlas s prikazem. Vyhnul jsem se slovum "Odpor", "Odvolani" a jinym pravnim terminum a formuloval jsem to zhruba tak, ze pominu-li neexistenci prestupku jako takoveho a velmi zvlastni litrarni styl Prikazu, tak nelze pominout, ze podle zakona.c. 500/2004 Sb. Prikaz neni kompletni a tudiz nemuze byt platny.

Moje predstava je, ze SO by to mel podle obsahu posoudit jako Odpor a melo by zacir SR.

Pokud se pan referent neozve dalsich 82 dni, podam z opatrnosti jeste korektni Odpor.
IP zaznamenána

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
Re:Prikaz - absence pouceni
« Odpověď #12 kdy: 24 Srpna 2020, 09:30:40 »

Update: pan referent se neozval, tudiz jsem dnes z duvodu procesni opatrnosti podal odpor proti nekompletnimu prikazu (dle analogie s § 83 v prodlouzene lhute 90 dni). Budeme videt ...
IP zaznamenána

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
Re:Prikaz - absence pouceni
« Odpověď #13 kdy: 01 Ledna 2021, 13:24:44 »

Update: pan referent mi dorucil do DS 31.12.2020 "Dalsi predvolani obvineneho". Necham deset dni odlezet.
IP zaznamenána

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
Re:Prikaz - absence pouceni
« Odpověď #14 kdy: 10 Ledna 2021, 10:31:55 »

Dnes jsem z DS schranky vyzvedl Predvolani k UJ. Formalne se mi zda byt v poradku.

Rad bych pozadal o presun do kuchyne, potom nahraji dokumenty a nastinim svoji predstavu zahajeni boje ke zkritizovani.
IP zaznamenána