30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Win u soudu - dalsi postup?  (Přečteno 3392 krát)

Mrkva

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Win u soudu - dalsi postup?
« kdy: 16 Dubna 2020, 04:10:31 »

Dobry vecer vespolek,
rozhodl jsem se si naostro vyzkouset udajny prestupek projeti jednosmerky na parkovisti u obchodaku u Rican (aneb jak ze dvou stovek vyrobit pet tisic). Nesouhlasil jsem s blokovym rizenim. Mestsky urednik pri ustnim projednavani ani nemel tucha, co se kde stalo za prestupek, pri nahlizeni do spisu pred ustnim jednanim uz mel jasno ze to dostanu "za dva a pul" a ze jsem to mel vzit blokove, choval se jak arogantni hovado.... Vysledek neprekvapil: SO1 shledal vinnym. Stiznost neprosla, pri presetreni to podrzeli. Odvolani SO2 podrzel, zadost o prezkum taky neprosla.
Napsal jsem si zalobu - mimochodem, ve vyjadreni k zalobe kraj argumentoval zase uplne jinym prestupkem (couvani do prikazaneho smeru jizdy, ci co). Aktualne je to par tydnu, co mi pristal rozsudek - soud souhlasi s zalobou hned v nekolika zalobnich bodech (mmj. vcetne neprokazani formalniho znaku prestupku), a vraci to k novemu projednani.

Udelal jsem par chyb (podepsal protokol nereflektujici ustni jednani apod, nastesti mam alespon audiozaznam). Planuju sepsat nejake zkusenosti do obsahlejsiho prispevku vcetne relevantnich casti spisu, zaloby apod.

Kazdopadne, ted je mic na strane SO2. A moje znalosti v tehlech mistech docela konci a moc nevim co od rizeni dal cekat.
Prestupek se mel stat v kvetnu 2018, rozhodnuti SO1 bylo vydane v cervnu 2018, SO2 to potvrdil v listopadu 2018, zalobu jsem podal v lednu 2019, rozsudek dostal v breznu 2020. Jestli dobre pocitam, zalezitost cela zalezitost se promlci nekdy za 6-7 mesicu, takze na to bych nesazel. SO1 muze v tehle chvili zkusit nove kolo (a pravdepodobne to i stihne) ackoliv teda netusim, jak bude doplnovat chybejici dukazy..

Nicmene...
1) Umim nejak zjistit, jestli to SO2 poslal k NSS, nebo jestli to nabylo pravni moci?
2) Pokud to nabylo pravni moci, ma uz skoro rok a pul SO1 mych 2500 v ceskych. Umim to z nej nejak dostat, nebo musim pockat, nez se k tomu vyjadri SO2?
3) Muzu v tom nejak vymachat tlamu tomu arogantnimu zmr... chci rict SO1?

Diky!
IP zaznamenána

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 509
    • Zobrazit profil
Re:Win u soudu - dalsi postup?
« Odpověď #1 kdy: 16 Dubna 2020, 08:04:37 »

Zdravím a gratuluji.

1) Právní moc by to mělo nabýt doručením poslednímu účastníkovi, i když si pak SO2 podá kasaci. Vizte § 107. Nabytí právní moci i případnou kasaci by jste měl vidět na infoSoud po zadání vaší spis. značky. Nebo si můžete na soud zavolat.
2) Bude potřeba napsat na SO1 s žádostí o vracení peněz s odkazem na zrušení rozhodnutí. Mělo by to fungovat i pokud soud zrušil pouze rozhodnutí SO2. Možná z toho jdou vyrazit i nějaké úroky. Snad mě v tomto někdo doplní.
3) Asi moc ne, jestliže si ho nadřízení drží.
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Win u soudu - dalsi postup?
« Odpověď #2 kdy: 16 Dubna 2020, 13:52:40 »

ad 1) Pravomocný je rozsudek o správní žalobě už doručením (§ 54 SŘS), kasační stížnost je mimořádný opravný prostředek proti pravomocnému rozhodnutí (proto taky ten exotický název, jinak by se tomu říkalo normálně odvolání). Jestli se chce žalovaný kasat poznáte nejdřív asi podle informace o řízení na stránkách NSS (lze hledat i podle spisovky krajského soudu), jinak se to dozvíte, až vám NSS kasační stížnost doručí (jste-li netrpělivý, lze si do infokanceláře NSS zavolat).

ad 2) Zrušením rozhodnutí SO2 pozbylo původní rozhodnutí právní moci (nezáleží na tom, jestli bylo zrušeno i rozhodnutí SO1). Tím se ze zaplacené pokuty stal daňový přeplatek a lze žádat o jeho vratku včetně úroků (§ 155 DŘ, mnohokrát zde probíráno, včetně ukázek podání). Vyjadřovat se k tomu nikdo nemusí, urychlit proces lze tím, že k žádosti rovnou přiložíte rozsudek s vyznačenou doložkou PM, ale není to nutné, ať se SO1 sám snaží, bude-li mu to trvat dlouho, roste mu úrok.

ad 3) Jde o to, jestli bylo (nebo ještě následně SO2 bude) rozhodnutí SO1 zrušeno. Dokud rozhodnutí existuje a je sice nepravomocné, ale není vyloučeno, že jej na druhý pokus SO2 znovu potvrdí, nemáte moc možností, jak oficiální cestou SO1 zpestřit. život. Bylo-li nebo bude-li rozhodnutí zrušeno, pak pravděpodobně splňujete podmínky pro odškodnění dle zákoa 82/1998 Sb. (jde o nezákonné rozhodnutí, proti kterému jste vyčerpal opravné prostředky, přesto nabylo právní moci, a následně bylo zrušeno). Budete ale muset vymyslet a prokázat, jak konkrétně vám to kromě té pokuty zasáhlo do života (ať už do majetkové sféry či jako nemateriální újma). V případě úspěchu lze pak motivovat příslušné orgány, ať po odpovědných osobách uplatní regresní náhradu.
IP zaznamenána

beneji

  • -exot-
  • *****
  • Příspěvků: 199
    • Zobrazit profil
Re:Win u soudu - dalsi postup?
« Odpověď #3 kdy: 16 Dubna 2020, 20:42:47 »

Nejdříve asi vyčkat na promlčení ne? Nedráždit SO, aby nezvýšil aktivitu.
IP zaznamenána
Upozornění administrátora: příspěvky tohoto uživatele jsou z valné části nesmyslné či nepravdivé.

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Win u soudu - dalsi postup?
« Odpověď #4 kdy: 16 Dubna 2020, 22:13:43 »

Podle údajů v úvodním příspěvku se promlčecí doba naposledy přerušila v červnu 2018 (vydání rozhodnutí SO1 o vině) a pak se zastavila v lednu 2019 (podání žaloby) a znovu obživla „pár týdnů zpět“ (konec soudního řízení správního). Z roční promlčecí doby tak zatím marně uběhlo cca 7-8 měsíců, odpovědnost zanikne zhruba někdy v září, pokud do té doby SO1 nevydá znovu rozhodnutí o vině.

Jestli se má znovu dokazovat, tedy nutně nařizovat ÚJ, možná i nahánět nějaké svědky, tak vhodnou taktikou by možná šlo jít promlčení naproti. Zejména když možná ani SO1 nebude mít správně spočítáno, kdy přesně nastane.
IP zaznamenána

Mrkva

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:Win u soudu - dalsi postup?
« Odpověď #5 kdy: 17 Dubna 2020, 04:09:57 »

Diky za rady! Ja totiz moc nepocital s uspechem, jen jsem se nechtel vzdavat bez boje, takze jsem moc nestudoval co delat kdybych nahodou vyhral.

Co se nejakeho vymahani skody za nespravny uredni postup tyka, tak rozhodne chci pockat na to, az cele tohle divadlo skonci.
Jit naproti promlceni by se asi dalo a asi by to melo i slusnou nadeji na uspech, zvlast v aktualni situaci (nejaka ta omluvicka kvuli koronaviru a tak). Ale mam trochu pokuseni po uplynuti mesice od vyhlaseni rozsudku zacit do SO2 stouchat, at neco delaji - rad bych si to zkusil jeste jednou a lepe.
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 750
    • Zobrazit profil
Re:Win u soudu - dalsi postup?
« Odpověď #6 kdy: 17 Dubna 2020, 21:21:03 »

jestli tomu dobře rozumím, tak úroky běží do ukončení - vyplacení
takže nemáte kam spěchat
takovou sumu žádná banka nenabídne
IP zaznamenána

Mrkva

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:Win u soudu - dalsi postup?
« Odpověď #7 kdy: 18 Dubna 2020, 02:55:59 »

Jojo, taky koukam, ze ta urokova mira je vic nez sympaticka.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Win u soudu - dalsi postup?
« Odpověď #8 kdy: 18 Dubna 2020, 09:02:10 »

jestli tomu dobře rozumím, tak úroky běží do ukončení - vyplacení
takže nemáte kam spěchat
Jediným limitem je 6letá prekluze práva žádat o vrácení daňového přeplatku (po této lhůtě je ze zaplacené, ale zrušené pokuty něco jako dar obci).
IP zaznamenána

beneji

  • -exot-
  • *****
  • Příspěvků: 199
    • Zobrazit profil
Re:Win u soudu - dalsi postup?
« Odpověď #9 kdy: 18 Dubna 2020, 10:13:52 »

Co když vrátí pokutu sami hned a bez úroků, platí, že na výzvu k vyplacení úroků je také 6 let?
IP zaznamenána
Upozornění administrátora: příspěvky tohoto uživatele jsou z valné části nesmyslné či nepravdivé.

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Win u soudu - dalsi postup?
« Odpověď #10 kdy: 18 Dubna 2020, 15:59:22 »

Úroky budou mít vždy akcesorickou povahu k samotné vratce, tedy nezanikne-li právo na vrácení přeplatku, nezanikne ani právo na úroky jen proto, že o ně nebylo zvlášť požádáno. Podle § 155 i § 254 DŘ by měl o úrocích správce daně rozhodovat ex offo (sám od sebe) v návaznosti na rozhodnutí o vzniku přeplatku a jeho vrácení, není třeba žádat, proti postupu či nečinnosti lze uplatnit standardní opravné prostředky.

Když jsem to ověřoval, našel jsem ale zajímavou novelu, která mi unikla. Jde o poslední větu v § 254(1) DŘ, která zní: „Tento úrok nevzniká v případě peněžitého plnění v rámci dělené správy.“ Dorazilo to tam jako součást velké novely (vládního daňového balíčku) 170/2017 Sb., ale tato konkrétní nenápadná změna nebyla obsahem původního vládního návrhu, přidal ji tam až při projednávání v PSP rozpočtový výbor v rámci „legislativně-technických změn“ (sněmovní tisk 873/1). Odůvodněno to není nijak, ve zpravodajské zprávě ani v rozpravě žádná zmínka, při hlasování prošlo hladce (poslanci ODS a TOP09, kteří jinak byli proti celému balíčku, se v tomto bodě zdrželi).

Vypadá to jako lobby obecní mafie, která si to tam skrz někoho z rozpočtového výboru objednala, a povedlo se. Detaily už jsem nezkoušel zjišťovat, stejně to je jedno. Další z mnoha nenápadných utažení šroubu.

Nepromýšlel jsem to detailně, ale na první pohled to vypadá, že tímto patchem u zrušených pokut (což je nejčastější případ dělené správy) nárok na úrok automaticky nevznikne, a nezbyde než se ho domáhat komplikovaným postupem podle OdpŠk. Než se to rozkřikne (což v případě zapadákovů může být hodně dlouho), bude ze setrvačnosti fungovat původní postup ...
IP zaznamenána