30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: "V systému časového zpoplatnění"  (Přečteno 5428 krát)

Fogyn

  • Příspěvků: 839
    • Zobrazit profil
"V systému časového zpoplatnění"
« kdy: 31 Ledna 2020, 13:01:07 »

Pánové už nějakou dobu se těším až mě na neplaceném úseku chytí s prošlou dálniční známkou. Jen pro ujištění by mě zajímalo zda zákon chápu správně. Je v něm totiž doslovně uvedeno, že toto se týká "v systému časového zpoplatnění" - tzn. pokud jedu po neplaceném úseku, není mou povinností starou známku sundat, správně..?

Děkuji

https://www.novinky.cz/auto/clanek/v-patek-konci-platnost-lonskych-dalnicnich-znamek-nekteri-novou-shanet-nemusi-40311853?seq_no=5&source=hp&dop_ab_variant=292310&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null
IP zaznamenána

Berserk

  • Příspěvků: 154
    • Zobrazit profil
Re:&quot;V systému časového zpoplatnění&quot;
« Odpověď #1 kdy: 31 Ledna 2020, 13:22:26 »

Chápal bych to stejně, ale zřejmě budete muset provést průzkum bojem

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

IP zaznamenána
Pokud by strážník nebo policista zvládl obsluhovat tak složité zařízení, jako je radar, nemusel by pracovat jako strážník nebo policista.
Pokud by úředník dopravního odboru zvládl takovou složitou věc, jako je správní řízení, nemusel by pracovat pro státní správu.

Féna

  • Příspěvků: 137
    • Zobrazit profil
Re:"V systému časového zpoplatnění"
« Odpověď #2 kdy: 31 Ledna 2020, 13:58:35 »

Ja myslim, ze se to tu uz nekdy resilo, mimo dalnice by nikoho nemela neplatna dalnicni znamka vubec zajimat. Tedy ten vyklad chapete spravne.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:"V systému časového zpoplatnění"
« Odpověď #3 kdy: 31 Ledna 2020, 13:58:51 »

Kdysi mě nějaký mozkový myslitel prudil s prošlou SK a CH známkou. Tam samozřejmě nemohlo jít o přestupek podle předpisů o tuzemských známkách, ale prý to omezuje výhled řidiče a jde tak o technicky nezpůsobilé vozidlo - § 5(1)(a) ZPPK, výjimku mají prý jen platné známky (to dá rozum, platná známka je nejspíš průhledná). Tuto konstrukci vymysleli až dodatečně, na místě blekotali jen něco o tom, že to je jasné každému kromě mě, že to je zakázané.

Kupodivu to opravdu poslali úřadu a ten závěry policejního thinktanku převzal, pak to ale logicky nějak vyšumělo (myslím, že se ani nešlo ke kraji, buď prekluze, nebo nějaká intervence nadřízeného v reakci na stížnost).
IP zaznamenána

Tobin

  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
Re:"V systému časového zpoplatnění"
« Odpověď #4 kdy: 31 Ledna 2020, 21:50:20 »

Myslím si, že omezený výhled z místa řidiče se dá uplatnit jenom na plochu stíranou stěrači.Takže, pokud je DZ umístěna podle návodu k umístění, tzn. mimo výhled , tak tento argument je jaksi mimo. Stejně jako poškozené čelní sklo.
IP zaznamenána

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:"V systému časového zpoplatnění"
« Odpověď #5 kdy: 03 Února 2020, 09:20:28 »

Chytli mě předevčírem, při mém foukání policajt prohlásil cosi jako "spolujezdec mezitím může sundat tu loňskou dálničku" (spolujezdec na to samozřejmě kašlal :D), orgán tvrdošíjně prosazoval, že od 1.2. loňská dálnička nesmí být na okně.
Odjel jsem kupodivu bez oznámení o přestupku, i když jsem konverzaci směřoval tak, aby k jeho vyplnění došlo ("vy se mnou polemizujete?" - "ne, já vám jen cituju zákon, který jasně udává frázi _v režimu časového zpoplatnění_"). Bohužel mám tak široké stírané pole, že dálnička v něm je (i s kontrolním kupónem - to mimochodem vede taky k docela legračním dotazům)..
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

yyz9a1

  • Příspěvků: 259
    • Zobrazit profil
Re:"V systému časového zpoplatnění"
« Odpověď #6 kdy: 03 Února 2020, 12:07:31 »

Také se domnívám že čistě formálně nemá dálniční známka po skončení platnosti na skle co dělat. Ve stírané ploše nemá být nic, vyjímkou je PLATNÁ  dálniční známka.
Jaksi tam ale - pokud tam bude 1ks známky  - chybí materiální aspekt. Bezpečnosti nevadila 31.ledna a nepředpokládám že 1 února by tomu bylo jinak. Tato formulace ve v zákoně proto aby na oně nezůstávala "sbírka" všech kuponů za životnost vozidla, což by při průměrném stáří 13 let už začínal být problém (nehledě na to že pro orgána s dalekohledem by to byl dobrý rébus  ;D)
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:"V systému časového zpoplatnění"
« Odpověď #7 kdy: 03 Února 2020, 12:49:30 »

Také se domnívám že čistě formálně nemá dálniční známka po skončení platnosti na skle co dělat. Ve stírané ploše nemá být nic, vyjímkou je PLATNÁ  dálniční známka.
Tak pojďme hru na „čistě formálně“ dohrát do konce a ukažte, z kterého závazného předpisu má vyplývat a) zákaz čehokoliv ve stírané ploše a b) výjimka z něj pro platnou známku ...

K materiální argumentaci samozřejmě plný souhlas.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 997
    • Zobrazit profil
Re:"V systému časového zpoplatnění"
« Odpověď #8 kdy: 03 Února 2020, 13:50:58 »

"v systému časového zpoplatnění"

jak si vyložit to v systému? Z toho přece nevyplívá, že je to rovno = jedu po dálnici.
Tím že mám známku platnou nebo neplatnou jsem účastníkem v tomto systému bez ohledu na to po jaké silnici zrovna jedu.

Můj lajcký názor.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:&quot;V systému časového zpoplatnění&quot;
« Odpověď #9 kdy: 03 Února 2020, 14:15:59 »

Ale mimo systém známku mít nemusíte žádnou, takže kdyby tím bylo myšelno něco jako "zákonná existence poplatků na dálnici" bez ohledu na užívání dálnice, musel bych známku mít i tam, kde ji není potřeba.
IP zaznamenána

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:"V systému časového zpoplatnění"
« Odpověď #10 kdy: 03 Února 2020, 14:39:41 »

Šel by nasadit materiální znak, když uvážím, že několikacentimetrový čtvereček v pravém dolním rohu je zcela zanedbatelným omezením výhledu řidiče?
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

cocomoon

  • Příspěvků: 997
    • Zobrazit profil
Re:"V systému časového zpoplatnění"
« Odpověď #11 kdy: 03 Února 2020, 14:52:05 »

já narážím na to, jak si vysvětlit co je to ten systém.

jsem v systému = auto je fyzicky přítomno na dálnici.

mimo dálnici už v systému nejsem?
« Poslední změna: 03 Února 2020, 14:56:51 od cocomoon »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:"V systému časového zpoplatnění"
« Odpověď #12 kdy: 03 Února 2020, 15:46:52 »

Tak jsem si 13/1997 Sb. přečetl a je to ohledně práv a povinností v souvislosti se systémem časového zpoplatnění klasický legislativní zmetek. Úprava je v § 21 až § 21e, související přestupky řidiče v § 42a(2). Ten systém je legislativní zkratka pro auto, které mu podléhá, zavedena je v § 21

„vozidlo v systému časového zpoplatnění“ := „silniční motorové vozidlo nejméně se čtyřmi koly, jehož největší povolená hmotnost činí nejvýše 3,5 tuny“

Tohle v celém textu drží, nikde se tam nepíše o systému bez toho vozidla, samotná cena známky je taktéž konzistentně nazývána jako „časový poplatek“ (což je i společný nadpis pro §§ 21 an.). Začátek dává smysl, § 21 stanoví, že zpoplatněnou PK lze VvSČZ užít jen po zaplacení poplatku, § 21a jak a kdy se platí a jak se zaplacení prokazuje, pak nějaké technikálie kolem známek. Paskvil z toho dělá § 21e, protože ten stanoví povinnosti „řidiči VvSČZ“, aniž by tam bylo řečeno, že je to omezeno na tu zpoplatněnou komunikaci, takže doslovně vzato by koupit známku a nalepit ji na sklo měl řidič každého VvSČZ, bez ohledu na to, kde je (od povinnosti udělat to už v garáži ho chrání jen celková působnost zákona vymezená v § 1).

Tedy shrnuto - a) psali to diletantni a b) když už takový paskvil platí, jediný rozumný výklad povinnosti dle § 21e(1)(a-c) PozKom je takový, že v kontextu § 21 tyto povinnosti řidiče platí jen na zpoplatněných úsecích. No a logicky totéž se vztahuje i na písm. d), nedovedu si představit udržitelnou argumentaci, podle které a) platí jen na dálnicích a d) všude, to z toho předpisu nijak neplyne.
« Poslední změna: 03 Února 2020, 15:48:35 od hh »
IP zaznamenána

motoosman

  • Příspěvků: 255
    • Zobrazit profil
Re:&quot;V systému časového zpoplatnění&quot;
« Odpověď #13 kdy: 03 Února 2020, 15:49:08 »

Předpis vyhl. 341/2014


3. Úpravy a opravy zasklení vozidel, které mají za následek snížení světelné propustnosti, je možno provádět pouze při dodržení podmínek daných předpisem EHK č. 43 a musí být schváleny podle této přílohy vyhlášky. Vozidlo v zorném poli řidiče nesmí být vybaveno žádnými předměty, např. okrasné a upomínkové předměty, které by omezovaly výhled řidiče všemi směry, s výjimkou schválených označení určených k umístění na skla vozidla nebo označení či zařízení povinně umisťovaných podle jiných právních předpisů jako například funkční elektronické zařízení pro úhradu mýtného nebo platný kupón prokazující uhrazení časového poplatku. Ustanovení tohoto odstavce neplatí pro zadní skla vozidel kategorie M3. Výhled zadním sklem vozidla kategorie M1může být částečně snížen schváleným příslušenstvím nebo přepravovanými předměty, avšak jen za podmínky, že je vozidlo vybaveno pravým vnějším zpětným zrcátkem schváleného typu. Výhled předním sklem u vozidel kategorie M3 může být částečně snížen vedle schválených označení určených k umístění na skla jen směrovou tabulkou. Provedení a umístění tabulek na vozidle m

Edit. Kupony řeší vyhl. 306/2015
« Poslední změna: 03 Února 2020, 16:03:59 od motoosman »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:"V systému časového zpoplatnění"
« Odpověď #14 kdy: 03 Února 2020, 16:06:01 »

Tak se ještě podívejte, k provedení čeho jsou vydány ty části vyhlášky, které odkazují na citovanou přílohu ...
IP zaznamenána