30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: přesunuto - Gumy  (Přečteno 48000 krát)

motoosman

  • Příspěvků: 255
    • Zobrazit profil
Re:přesunuto - Gumy
« Odpověď #45 kdy: 22 Listopadu 2022, 16:59:00 »

Pozor. Značka "Zimní výbava" platí celoročně.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:přesunuto - Gumy
« Odpověď #46 kdy: 23 Listopadu 2022, 22:58:10 »

Když už jsme u toho - jakej máte názor na celoroční? Máme nájezd 12 tis. km, mostly město. Máma vždy měla na autě zimáky celý rok, vždy vydrží tak 3-4 roky, pak jsou sjetý. Má smysl jít do celoročních? Nevím moc co si o tom myslet. Kamarád si koupil nějaký hodně levný (nový) celoroční a v zimě na to nadával, že to strašně prokluzuje, že už nikdy... ale možná to bylo cenou.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Martin623

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 458
    • Zobrazit profil
Re:přesunuto - Gumy
« Odpověď #47 kdy: 24 Listopadu 2022, 00:22:02 »

Mám teď čerstvou zkušenost s jízdou na letních pneu ve sněhu, Dopustil jsem se těžkého pirátství, ale jinak se nic zvláštního nedělo.
Minulý pátek jsem si byl pro nové staré přibližovadlo z konce roku 2006 po důchodci s opravdu nepatrným nájezdem ve stavu nového vozu, Prostě to zní skoro neuvěřitelně a nešlo odolat. Vozidlo za svůj život převážně v garáži ojelo tak max. 25% ze svých původních pneu Dunlop (dot 4406) a dále ojelo sadu zimních pneu Pneumant na cca 3 mm, která byla taktéž z roku 2006. Mimo jiné doposud nezlikvidovalo ani původní baterii a neutrpělo žádný škrábanec.
 Pro převzetí vozidla jsem naplánoval pátek, kdy se opravdu čerti ženili a na silnici se opravdu vyskytoval sníh a světe div se, opravdu to klouzalo. Prodávajíci mi říkal: Obul jsem na to raději  16 let staré původní letní Dunlopky a zimní Pneumantky dal do kufru. Jsou na zabití, sundat a zahodit, kloužou více než leťáky!
Měl jsem divný pocit, vědom si hrubého pirátství a pochopiteně jsem měl strach, abych tomu autu někde zbytečně neublížil. Pak jsem se vrátil  v mysli o pár desítek let zpět a zavzpomínal na čem jsme tehdy jezdili a došlo mi jaký jsem posera a jak nás dokáže ta každoroční gumová mediální masáž zjančit. Před 30 lety s mokrým řidičákem bych bez rozmýšlení nasedl a jel a neřešil nějaké vnitřní dilema. No tak jsem jel a klouzalo to, ale jinak se nic zvláštního  nedělo.
Doma jsem si detailně prohlédl Dunlopky a majitel je snad musel něčím pravidelně fidlovat, jejich stav neodpovídá skutečnému stáří a nebo se tenkrát ještě dělaly pneu z gumy. Správně bych je měl zahodit, ale asi to neudělám.
IP zaznamenána

Quick

  • Příspěvků: 161
    • Zobrazit profil
Re:přesunuto - Gumy
« Odpověď #48 kdy: 24 Listopadu 2022, 07:18:16 »

Když už jsme u toho - jakej máte názor na celoroční? Máme nájezd 12 tis. km, mostly město. Máma vždy měla na autě zimáky celý rok, vždy vydrží tak 3-4 roky, pak jsou sjetý. Má smysl jít do celoročních? Nevím moc co si o tom myslet. Kamarád si koupil nějaký hodně levný (nový) celoroční a v zimě na to nadával, že to strašně prokluzuje, že už nikdy... ale možná to bylo cenou.

Ja som mal skúsenosť na celoročkách (už si nespomínam, ako boli staré) na severovýchode USA, kde sú tuhšie zimy ako v Krkonoších, a keď som v lednu chytil snow blizzard, kedy padal sneh 2 dni v kuse, tak po diaľnici som s tými gumami nemohol ísť rýchlejšie ako 60 km/h, inak to hádzalo nepekné šmyky. Po jednej takejto trase som objednal nové zimné gumy a po prezutí to bolo na snehu nebe a dudy. Auto bolo oveľa lepšie ovládateľné, držalo na ceste super.

Takže ak mama jazdí len po Prahe, kde je sneh na ceste 2 dni do roka, tak by nejaké lepšie celoročky mohli stačiť. Na lyžovačku do Álp to ale asi nebude.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 997
    • Zobrazit profil
Re:přesunuto - Gumy
« Odpověď #49 kdy: 24 Listopadu 2022, 07:39:01 »

Já stejně nějak postrádám smysl univerzálů.
Však je stejně nesmím použít pokud mají méně jak 4mm.
U aut, kterejma jezdím kolem komína praktikuju to, že koupím za pár stovek plechové disky, na ně obuju zimáky pod 4mm a dojíždím je v létě.
Nějak nevidím důvod vyhazovat gumu, co je na klidné ježdění OK.
IP zaznamenána

Quick

  • Příspěvků: 161
    • Zobrazit profil
Re:přesunuto - Gumy
« Odpověď #50 kdy: 24 Listopadu 2022, 08:08:41 »

Však ale tie celoročky sa dajú použiť zvyšných 7-8 mesiacov v roku, aj keď majú pod 4 mm.

Vidím to tak, že ak má niekto len 1 sadu celoročiek, ktoré už nemajú 4 mm, tak na zimu si kúpi novú sadu celoročiek/zimných a v lete môže dojazdiť tú starú sadu. Veď je to úplne to stejné ako so zimákmi, akurát že v lete by mali byť jazdné vlastnosti celoročiek o niečo lepšie ako zimných :)
IP zaznamenána

virtual

  • Příspěvků: 48
    • Zobrazit profil
Re:přesunuto - Gumy
« Odpověď #51 kdy: 24 Listopadu 2022, 19:05:52 »

Když už jsme u toho - jakej máte názor na celoroční? Máme nájezd 12 tis. km, mostly město. Máma vždy měla na autě zimáky celý rok, vždy vydrží tak 3-4 roky, pak jsou sjetý. Má smysl jít do celoročních? Nevím moc co si o tom myslet. Kamarád si koupil nějaký hodně levný (nový) celoroční a v zimě na to nadával, že to strašně prokluzuje, že už nikdy... ale možná to bylo cenou.
Záleží jak, kde a s čím jezdíš. Na klidnou jízdu s běžným autem mimo horské oblasti to není špatná volba (slyšel jsem pozitivní ohlasy na značkové kusy, myslím Michelin a Continental, jak se říká "pneu drží auto na silnici", takže bych přehnaně nešetřil). Osobně sady měním (zimní/letní) a na zimních nemám v teple dobrý pocit, začnou klouzat, jsou hlučnější a pochopitelně se rychleji ojedou.

...došlo mi jaký jsem posera a jak nás dokáže ta každoroční gumová mediální masáž zjančit. Před 30 lety s mokrým řidičákem bych bez rozmýšlení nasedl a jel...
Souhlasím, i když tehdy nebyla povinnost užít zimní "při souvislé vrstvě, či lze-li předpokládat", ale ta masáž snad už od září je šílená a člověk si na letních v +12°C v půlce listopadu připadá jak desperád a kouká, aby náhodou nejel v označeném úseku (C15a bývala třeba na D1 na Vysočině).
IP zaznamenána

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 235
    • Zobrazit profil
Re:přesunuto - Gumy
« Odpověď #52 kdy: 24 Listopadu 2022, 20:30:30 »

Celoročky mám teď prvně na vyzkoušení, na druhém autě v rodině, zkusím vysvětlit motivaci majitelů. Je to na autě, kde je malý (do 15 kkm ročně) nájezd, nechce se mi řešit pneuservis respektive kupovat druhé disky. A nejen druhé disky, ale výrobce před EU ohnul hřbet takovým stylem, že to znamená i sadu tlakových čidel.

Projděte testy, jako celoroční se prodávají letní gumy (kde výrobce sehnal celoroční razítko), i zimní gumy (kde výrobce sehnal celoroční razítko), i Čína se vším všudy, i opravdové kompromisy.

Já mám tu značkovou (Michelin CC první generace) letní gumu se zimním vzorkem, účel to plní, je to fakt letní guma se zimním vzorkem, na suchu a vodě nepoznám rozdíl proti letní, na sněhu nic moc, na solance průser. Ale vím, že na tom pojedu jen já a v průmeru dvakrát ročně za nevhodných podmínek.

Sumasumárum, jsem spokojen, ale pro klid v duši, v rodině a s přihlédnutím k mediální masírce na to auto v budoucnu obuju celoročně raději "zimní" gumu, která bude mít na sobě kouzelné M+S, bude ve své kategorii sice tvrdší, ale poslouží naprosto stejně...
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 879
    • Zobrazit profil
Re:přesunuto - Gumy
« Odpověď #53 kdy: 24 Listopadu 2022, 23:19:10 »

Vy máte jedinou povinnost v období mezi 1.11.-31.3. a zároveň je na vozovce souvislá vrstva sněhu,...

Ještě v tomto období v oblasti za značkou "zimní výbava" bez toho aby tam cokoliv leželo.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:přesunuto - Gumy
« Odpověď #54 kdy: 25 Listopadu 2022, 04:28:29 »

Jezdim celorocne na zimacich Nokian(ruska verze je znatelne horsi nez originaly ze severu):
Nevyhody
- hure prilehaji na vlhkem podkladu, clovek musi jezdit klidneji nez na letnich a pocitat s delsi brzdnou drahou
- vyhybam se jizde za teplot vzduchu na 30C - jsou opravdu mekke
- rychleji se sjizdi pod 4mm, zacinam na ~8mm vydrzi ~15K do 4mm, a pak staci do ~3K a uz je clovek na 1,6
Vyhody:
- v lete pri jizde do chorvatska, i v cervnu tam v noci je kolem 0 vcetne rakouska
- skvele drzi stopu za deste, brecky, snehu do 130, AquaP v podstate neznam
- nemusim menit letnaky, jen prubezne vymenuji + odpada skladovani disku
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 750
    • Zobrazit profil
Re:přesunuto - Gumy
« Odpověď #55 kdy: 25 Listopadu 2022, 20:56:37 »

Nokian už bohužel není co býval
v mě potřebném rozměru 235-70/16 ( nebo možná 75 ) už všichni výrobci nabízí gumy " co jsou komfortní na dálnici "
čili běda sjet na polňačku nebo se otočit na louce
dlouhodobým bádání nalezena a pořízena nějaká KUMHO, což tedy ve výše uvedeném funguje, ale gumy hází jako pr*se, vyvážit to skoro nešlo...

ad celoročka
nabízí to už snad i Barum, co jsem tak odposlechl, tak na městskou a příměstskou jízdu úplně bez problému, na letní stání na chalupě taktéž
IP zaznamenána

Šmarjá Josef

  • Příspěvků: 628
    • Zobrazit profil
Re:přesunuto - Gumy
« Odpověď #56 kdy: 26 Listopadu 2022, 18:38:06 »

Nokian made in Finland super. Nokian made in Indonesia SHIT :x
IP zaznamenána

resistor

  • Příspěvků: 27
    • Zobrazit profil
Re:přesunuto - Gumy
« Odpověď #57 kdy: 11 Března 2023, 18:19:57 »

Zkušenost s letními pneu na sněhu Continental jednu sezónu staré, plný vzorek se mi v porovnání se zimákama jevily jako kvalitní sáně, byla potřeba extrémní předvídavost a nechávat distanc na doklouzání.
Na hory bych s tím nechtěl jet.
Zimáky v napadlém sněhu skoro jako v létě. Pokud je to uklouzané, tak jen trochu lepší než na letních.
Od té doby střídám dvě sady kol.
Celoročky mají na autě důchodci a když sněží pokud možno nevyjíždějí. Při opatrné jízdě dokážou částečně nahradit zimáky ale do hor a kopců to není.
Spotřebu vzhledem k nájezdu a účelu nesleduju.
IP zaznamenána